Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:35:54 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Diecast αυτοκινητα αντίκες 1920-40΄s  (Αναγνώστηκε 13283 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 06, 2015, 06:33:13 μμ »

   
   Ακομα δεν εχω ξεκινησει να συλλεγω, ουτε καν ενα ,ετσι για δειγμα δεν εχω ,
αλλα παντα με γοητευαν τα μοντελα αυτης της εποχης..
Επειδη με τρωει τωρα τελευταια να ξεκινησω ,ειπα να απευθυνθω στα φιλαρακια απο το Στεκι ,για καποιες
βασικες κατευθυνσεις... Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο Σαρκασμός

     Με ενθουσιαζει τρομερα το επιπεδο λεπτομερειας που εχουν καποιες καλοφτιαγμενες μινιατουρες,που  επιτρεπουν ισως και καποια μικροπαρεμβαση κι απο μενα...δηλ: λασπη ,σκουρια, φθορα κτλ...αλλα
επειδη ειναι πολλες οι εταιριες και δεν γνωριζω την ποιοτητα καθεμιας, βοηθηστε αν ξερετε..
     Μαλλον με τραβαει περισσοτερο η    1:18    κλιμακα ,και σε μοντελα εκεινα τα παλια καμπυλωτα φορτηγακια,
ή καθημερινα αυτοκινητα τυπου Ford μοντελο Τ κτλ..  αρκει να ειναι πολυ προσεγμενη κατασκευη με φουλ
λεπτομερειες...Τι προτεινετε?!
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:11:28 μμ »

Αν πρόκειται να πειραματιστείς με δικές σου παρεμβάσεις , με ένα 20αρικο βρίσκεις burago, maisto,Welly στην 1/18.
οπότε ενα μοντέλο με όχι πολλές λεπτομέρειες η θα το κάνεις να μοιάζει με μοντέλο των 100 ευρο η θα το κάνεις για πέταμα ....και στις 2 περιπτώσεις θα έχεις δώσει 20 ευρω.

Αν θες να πάρεις κάτι στο οποίο ας πούμε να φαίνεται και το σήμα της μάρκας στο τιμόνι πρέπει να πας σε ixo ,minichamps,Ottomobile,Gate . Αλλά εαν έχεις δώσει 80 ευρω....με τι καρδιά θα αρχίσεις της εγχειρίσεις ??

http://www.collectablediecast.com/118-Scale_c_165.html

ψάξε εδώ έχει όλα τα 1/18 απλά άλλαζε μάρκα να δεις τι περίπου θες σε λεπτομέρεια και τιμή.

έχω και γκρουπ ελληνικά στο φεις που πουλάνε δεύτερο χερι  αν σε ενδιαφέρει κάνεις αίτηση και μπαίνεις.
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 08, 2015, 12:24:14 πμ »

 
  Φιλε Νεστορα ,σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση κ ολες τις πληροφοριες!
Οπως τα λες ειναι ..Το πολυ πολυ να χασω 20-30 ευρω...Αν κ πως τα καταφερνω κ το ματι μου ολο πεφτει σε κατι τετοια απιστευτα :

http://www.ebay.com/itm/1-18-MINICHAMPS-Bentley-Blower-4-5-Litre-Le-Mans-8-1930-/121586428084?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c4f1da8b4

Εδω φυσικα παμε σε αλλα επιπεδα κ δεν ειναι εννοειται να ξεκιναει κανεις απο αυτα...Ασε που τι παρεμβαση να του κανεις ενος τετοιου μοντελου...
   Εριξα μια προχειρη ματια στο site και ειδα καποιες μαρκες...Την Welly που προτεινεις την γνωριζα κ δεν με ενθουσιαζει ειναι η αληθεια..Δεν μπορεσα να εντοπισω στο site τις Ottomobile και Gate..
Σκεφτομαι μαλλον να παω σε κατι καλυτερο παντως απο Welly
Το budget μου ειναι μεχρι 70-80 ευρω παντα στην  1:18   ..αμα ειναι κ μεταχειρισμενα ακομα καλυτερα,
Σε αυτα τα χρηματα τι προτεινεις?!
Πως βρισκω τα γκρουπ που μου προτεινες?
Επισης ,που μπορω να κοιταξω για τεχνικες παλαιωσης ,φθορας σκουριας κτλ ?
Thanx!
Καταγράφηκε
panosk
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 858


.. free your soul ..


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 08, 2015, 01:37:54 μμ »


  Να παιδια...
Κατι τετοιο μου αρεσει σαν αποτελεσμα παλαιωσης... :

http://www.ebay.com/itm/Award-Winner-Built-Large-Diecast-1-18-1938-MERCEDES-BENZ-770K-Rebuilt-/151560082664?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2349af54e8

http://www.ebay.com/itm/Award-Winner-Pre-Built-Large-1-18-Diecast-Jeep-WILLYS-Rebuilt-/151091719182?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232dc4ac0e
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences