Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 11:18:39 πμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: λιγα λογια για τη νεα κατηγορια!  (Αναγνώστηκε 32106 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 30, 2015, 08:09:37 πμ »

Αυτό δεν χρειαζετε τιποτα,ειναι σχεδόν κατεστραμενο(χρεπι κατά την νομισματικη ορολογια).
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 30, 2015, 09:53:08 πμ »

Καλημέρα σας! ποιον θα μου προτείνατε ως τον πιο απλό τρόπο καθαρίσματος νομισμάτων? Εννοώ κάτι απλό ίσα ίσα να φύγει η βρομιά και η μαυρίλα.
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 30, 2015, 10:04:23 πμ »

Καλημέρα σας! ποιον θα μου προτείνατε ως τον πιο απλό τρόπο καθαρίσματος νομισμάτων? Εννοώ κάτι απλό ίσα ίσα να φύγει η βρομιά και η μαυρίλα.


Εξαρτατε ....για τι νομισματα μιλας ??
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 30, 2015, 10:10:59 πμ »

κοινά νομίσμτα χάλκινα και κάποια ασημένια, όχι κάτι το ακριβό
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 30, 2015, 01:30:09 μμ »

Αυτό δεν χρειαζετε τιποτα,ειναι σχεδόν κατεστραμενο(χρεπι κατά την νομισματικη ορολογια).

Ευχαριστώ πολύ για την εκτίμηση  Χαμόγελο, αλλα αυτό το έβαλα για να σας δείξω το είδος της οξείδωσις που θέλω να καθαρίσω Άνεση. Αλοστε απο οτι μου εχουν πει σε τέτοια χρεπεια κάνουν τις δοκιμές  Κλείσιμο ματιού ......και αυτα για να περνά η ωρα γιατι για να ακουμπήσω αλλο νόμισμα ουτε που το σκέφτομαι ,δεν υπάρχει περίπτωση , τα προτιμώ με την μπιχλα τους , διαφορετικά μου κάνουν ψεύτικα . Βέβαια στην συλλογή μου εχω και καθαρισμένα - ντιπαρισμενα , αλλά οχι απο εμένα . φιλικα Ευθυμης ...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 30, 2015, 02:13:42 μμ »

Αυτό αν το καθαρισεις? δεν θα φαινετε τιποτα(μεγαλη οξειδωση)!!Κάθε συλλεκτης,κλπ εχει τους δικους τροπους,αλλοτε με καλα αποτελέσματα και αλλοτε?
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 30, 2015, 02:50:16 μμ »

Aυτη η πρασινίλα ειναι σκουριά του χαλκού ? με τα χρονια συνεχίζει και το τρώει , μέχρι να το καταστρέψει τελείως σωστά ? Ενα νόμισμα που εχει αυτη την οξείδωση δεν εχει γλιτωμό απο εναν απλο συλλεκτη , πρέπει να παει σε ειδικό εαν και εφόσον ειναι κατι σπανιο (συμπέρασμα). Απο εκει και πέρα εμείς μπορούμε να κάνουμε κάτι για να σταματήσει η οξείδωση ?    π.χ. ενα νόμισμα που δεν ειναι τοσο σπάνιο αλλα συμπληρώνει την συλλογή μασ και εχει λιγη η πολυ απο αυτην την οξείδωση , εκτος απο το να το διατηρούμε σε κάψουλα η χαρτονακι στο αλμπουμ σε μερος χωρείς υγρασία , μπορούμε να κανουμε κατι αλλο ??  Ευθυμης ..
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 30, 2015, 05:49:57 μμ »

κοινά νομίσμτα χάλκινα και κάποια ασημένια, όχι κάτι το ακριβό

ενα πλυσιμο με νερο και σαπουνι τριψιμο με τα δαχτυλα!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:00:04 μμ »

Παράθεση από: exmim link=topic=20562.msg272138#msg272138ε!date=1427719816
Aυτη η πρασινίλα ειναι σκουριά του χαλκού ? με τα χρονια συνεχίζει και το τρώει , μέχρι να το καταστρέψει τελείως σωστά ? Ενα νόμισμα που εχει αυτη την οξείδωση δεν εχει γλιτωμό απο εναν απλο συλλεκτη , πρέπει να παει σε ειδικό εαν και εφόσον ειναι κατι σπανιο (συμπέρασμα). Απο εκει και πέρα εμείς μπορούμε να κάνουμε κάτι για να σταματήσει η οξείδωση ?    π.χ. ενα νόμισμα που δεν ειναι τοσο σπάνιο αλλα συμπληρώνει την συλλογή μασ και εχει λιγη η πολυ απο αυτην την οξείδωση , εκτος απο το να το διατηρούμε σε κάψουλα η χαρτονακι στο αλμπουμ σε μερος χωρείς υγρασία , μπορούμε να κανουμε κατι αλλο ??  Ευθυμης ..

τοτε  σε μερικα χρονια δε θα εχουμε πλεον το μηχανισμο των αντικυθηρων, τον εφηβο των αντικυθηρων, τον οινιοχο των δελφων και αλλα χαλκινα τεχνουργηματα της αρχαιοτητας!   Μεγάλο χαμόγελο  τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι, καποιοι εχουν διαδωσει τη ραδιο αρβυλα αυτη και την εχετε υοθετησει απαντες και την πιπιλατε!

το να φαει ολοκληρο το νομισμα η πρασινιλα θα συμβει σε καποια νομισματα τα οποια ειναι κατασκευασμενα απο πολυ κακο κραμα η εχουν κρατησει σαβουρα στο εσωτερικο τους απο τη χυτευση! στα περισσοτερα κερματα ομως οταν φυλασονται σε σωστες συνθηκες σταματαει η διαβρωση! σε καποια δε που το επιτρεπει η κατασταση του νομισματος μπορει να γινει και καποια προσπαθεια συντηρησεις ωστε να αφαιρεθουν οι ενοχλητικες πρασινιλες οπως ειπαμε και πιο πανω!
Καταγράφηκε
kostakis88
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5734


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:01:59 μμ »

Καλησπερα παιδια..να ρωτησω και εγω μερικα πραγματα...κυριως για τα χαλκινα..

ολες οι πρασινιλες που παρουσιαζουν ειναι παντα οξειδωση?πχ εχω ενα χαλκινο νομισμα με πρασινιλα αλλα δεν φαινεται για οξειδωση.θελει συγκεκριμενες γωνιες φωτος για να φανει.αλλιως δεν φαινεται.εχω επισης και νομισματα χαλκινα με βαθμο οξειδωσης σαν τον παραπανω της φωτο.και για τις προσφατες δραχμες (1976-2000) τι προτεινετε για καθαρισμο απο βρωμια?

σχετικα με τα χαλκονικελ-νικελ, νερο και σαπουνι και μετα στεγνωμα με πιστολακι?

υγ.ειναι τεραστιο κεφαλαιο το θεμα καθαρισμου-συντηρησης νομισματων.πιστευω οι παλιοτεροι και πιο εμπειροι μπορουν να φτιαξουν καποια θεματα με τροπους που εχουν δοκιμασει-υλικα-τεχνικες αναλογα με το μεταλλο των νομισματων..παντα φυσικα αναφερομαι για χαμηλης καταστασης και σπανιοτητας νομισματα..
Καταγράφηκε

"Collecting is a hereditary disease, and I fear incurable." - Augustus Wollaston Franks
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 30, 2015, 06:23:45 μμ »

κοινά νομίσμτα χάλκινα και κάποια ασημένια, όχι κάτι το ακριβό

ενα πλυσιμο με νερο και σαπουνι τριψιμο με τα δαχτυλα!

σε ευχαριστώ!
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2581


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 30, 2015, 07:59:43 μμ »

Παράθεση από: exmim link=topic=20562.msg272138#msg272138ε!date=1427719816
Aυτη η πρασινίλα ειναι σκουριά του χαλκού ? με τα χρονια συνεχίζει και το τρώει , μέχρι να το καταστρέψει τελείως σωστά ? Ενα νόμισμα που εχει αυτη την οξείδωση δεν εχει γλιτωμό απο εναν απλο συλλεκτη , πρέπει να παει σε ειδικό εαν και εφόσον ειναι κατι σπανιο (συμπέρασμα). Απο εκει και πέρα εμείς μπορούμε να κάνουμε κάτι για να σταματήσει η οξείδωση ?    π.χ. ενα νόμισμα που δεν ειναι τοσο σπάνιο αλλα συμπληρώνει την συλλογή μασ και εχει λιγη η πολυ απο αυτην την οξείδωση , εκτος απο το να το διατηρούμε σε κάψουλα η χαρτονακι στο αλμπουμ σε μερος χωρείς υγρασία , μπορούμε να κανουμε κατι αλλο ??  Ευθυμης ..

τοτε  σε μερικα χρονια δε θα εχουμε πλεον το μηχανισμο των αντικυθηρων, τον εφηβο των αντικυθηρων, τον οινιοχο των δελφων και αλλα χαλκινα τεχνουργηματα της αρχαιοτητας!   Μεγάλο χαμόγελο  τα πραγματα δεν ειναι ακριβως ετσι, καποιοι εχουν διαδωσει τη ραδιο αρβυλα αυτη και την εχετε υοθετησει απαντες και την πιπιλατε!

το να φαει ολοκληρο το νομισμα η πρασινιλα θα συμβει σε καποια νομισματα τα οποια ειναι κατασκευασμενα απο πολυ κακο κραμα η εχουν κρατησει σαβουρα στο εσωτερικο τους απο τη χυτευση! στα περισσοτερα κερματα ομως οταν φυλασονται σε σωστες συνθηκες σταματαει η διαβρωση! σε καποια δε που το επιτρεπει η κατασταση του νομισματος μπορει να γινει και καποια προσπαθεια συντηρησεις ωστε να αφαιρεθουν οι ενοχλητικες πρασινιλες οπως ειπαμε και πιο πανω!
δεν το είχα σκεφτεί ετσι Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο , εχεις απόλυτο δίκιο . Ευχαριστω
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences