Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 04:44:11 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: λιγα λογια για τη νεα κατηγορια!  (Αναγνώστηκε 32424 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:20:05 μμ »

Δεν μπορώ να φανταστώ τι παραπάνω θα έκανε ένας επαγγελματίας συντηρητής απο αυτά που δείχνεις στις φωτογραφίες. Το αποτέλεσμα δείχνει τέλειο. Και πάλι μπράβο.
Πολύ χρήσιμη η νέα κατηγορία. Για εμένα το θέμα καθαρισμός νομίσματος είναι ταμπού.
Θα μάθουμε πολλά εδώ!!!
Καταγράφηκε
exmim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2582


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:38:33 μμ »

Οταν είδα τις φωτογραφίες αυτο που μου ήρθε στο μυαλό δεν ήταν ουτε ''καθάρισμα'' ουτε ''συντήρηση'' , αλά ''διάσωση'' . Είναι απίστευτη η διαφορά τουλάχιστον στα δικά μου τα μάτια . Αυτή η κατηγορία έλειπε όντος από το στέκι . Ειλικρινά τα συγχαρητήρια μου . Ευθυμης  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 03, 2015, 08:49:23 μμ »

ευχαριστω για τα καλα σας λογια! ειπα να δωσω μια αλλη νοτα στο θεμα καθαρισμα-συντηρηση η οποια (οχι αδικα στις περισσοτερες περιπτωσεις) εχει δαιμονοποιηθει ταμαλκα! θελει πολυ δουλεια και ενασχοληση για να φτασει κανεις στα παραπανω αποτελεσματα! εγω πεδαιομαι τουλαχιστον 15 χρονια!

δυστυχως ομως εχουν φτασει στα χερια μου νομισματα που για λιγες βρωμιτσες τα εχουν κανει μανταρα! τριψιμο καθαρισμα με διαφορα χημικα και παει λεγοντας!

ενα τετοιο παραδειγμα ηταν και αυτο που αν το ειχα πριν το περιποιηθει αυτος που το περιποιηθηκε θα το εκανα κουκλα αλλα και παλι διασωσα ενα 70-80% της αρχικης του ομορφιας!

http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20013.0
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:22:49 μμ »

Μπραβο, πολυ επαγγελματικη δουλεια!
Καταγράφηκε
NIKOS-50
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 177


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 03, 2015, 11:28:22 μμ »

Θωμα φοβερη δουλεια. Αν θες πες μας κατι για την διαδικασια.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 04, 2015, 12:10:47 πμ »

μικροσκοπιο, χειρουργικα-οδοντιατρικα εργαλεια, βουρτσες, μπατονετες, νερα, λαδια, ασετον, οινοπνευμα, MS70 και αλλα πολλα! τωρα αν περιμενετε να φτιαξω εγκυκλοπεδια εδω τι κανω και πως ακριβως το κανω σας λεω οτι απλα δε γινεται! ειμαι υδραυλικος στο επαγγελμα, πολυ πιο ευκολα θα σας μαθω τα υδραυλικα να φτιαχνετε τα μερεμετια στο σπιτι σας!  Μεγάλο χαμόγελο

το θεμα με τα νομισματα ειναι οτι το καθε ενα ειναι μια διαφορετικη περιπτωση και θελει διαφορετικα πραγματα!

φιλε sac Απορία  Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 04, 2015, 11:27:04 πμ »

μια ερωτηση ρε παιδια
εχω ενα 5δραχμο βρηξελλων σε πολυ καλη κατασταση  απλα πισω στο φοινικα εχει κανει μια πρασινιλα
τη μπορω να κανω για να το αφαιρεσω χωρις να καταστρεψω το νομισμα;
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:14:39 μμ »

δυστυχως τα χαλκονικελινα ειναι η χειροτερη περιπτωση οτι και να κανεις θα μεινει σημαδι! φευγει μονο με ισχυρο διαβρωτικο (λεμονι, τοπικη εφαρμογη με μπατονετα και μαλακο τριψιμο με αυτην!) και αφηνει πισω μια λευκη ματ επιφανει σαν τζαμι σατινε ενα πραμα!  Απορία  γενικα χαλκονικελινα που εχουν πρασινιλα ειναι προβλημα!
Καταγράφηκε
νικολαος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 677


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:17:48 μμ »

σ ευχαριστω πολυ!!!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:35:26 μμ »

εχω δει νομισματα χαλκονικελινα τα οποια επιδη εγιναν ματ ανελαβε μετα το braso να επαναφερει τη γιαλαδα!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:41:10 μμ »

φιλε sac Απορία  Στριφογύρισμα ματιών

Ένα συνέδριο για το θέμα της συντήρησης...

Μια υποτροφία από τη ΠΝΕ για εκπόνηση διδακτορικής διατριβής στο θέμα, πώς θα σας φαινόταν;

φτιάχτε κι ένα εργαστήριο συντήρησης νομισμάτων.

:-)

μου τα πες μπερδεμενα!

τελος παντων ολα αυτα που λες χρειαζονται γνωσεις , σπουδες, χρονο, χρημα, διαθεση και αλλα! εχουμε τις δουλειες μας (λεμε τωρα), την οικογενεια και δεν υπαρχουν περιθωρια για ελιγμους! αλλωστε εχω πολλα κενα, ακομα μαθαινω! αυτο που κανω το κανω στον ελαχιστο ελευθερο χρονο που εχω πλεον!
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 05, 2015, 01:27:22 πμ »

Ας ξεκινήσω από αυτό. Και ας πιάσουμε τους υδραυλικούς, αφού έγινες κεντρικό πρόσωπο στο θέμα. :-)

Σαφώς υπάρχουν "εμπειροτέχνες" υδραυλικοί (ακόμα).
Σαφώς κάποιοι εμπειροτέχνες υδραυλικοί είναι άριστοι στη δουλειά τους.
Σαφώς κάποιοι απόφοιτοι διαφόρων σχολών υδραυλικών είναι άσχεται.
(Και σαφώς ένας απόφοιτος σχολής υδραυλικών πρέπει να μάθει πολλά πράγματα μέσα στην πιάτσα πριν γίνει "μάστορας".)

Αλλά, στην εποχή μας μπορεί να είναι κανόνας ο αυτοδίδακτος; Ο αυτοδίδακτος υδραυλικός, ο αυτοδίδακτος γιατρός, ο αυτοδίδακτος εργολάβος, ο αυτοδίδακτος τεχνίτης αυτοκινήτων, ο αυτοδίδακτος προπονητής;

Εσύ μπορεί να μην θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά με το θέμα και θέλεις να παραμείνεις σε ερασιτεχνικό επίπεδο. Όπως και κάποιος που "πειράζει" το αυτοκίνητό του στον ελεύθερο χρόνο του ή κάποιος που κάνει τον προπονητή σε μια παρέα. Προσωπικό θέμα του καθενός.

Προσωπικά, είναι κάτι που δεν θα τολμούσα, γιατί χρειάζεται χρόνος, έρευνα πειραματισμός και φυσικά καταστροφή αρκετών νομισμάτων.

Αυτό που ρωτάω εγώ είναι γιατί θεωρείται δεδομένο ότι ο συντηρητής νομισμάτων πρέπει να είναι αυτοδίδακτος.

Δεν υπάρχουν συντηρητές πανεπιστημιακής εκπαίδευσης;

Θα μου πεις: Να πας το νόμισμά σου σε επαγγελματία συντηρητή... χμμμ...

1. Κόστος. ΟΚ, θα σου πιάσει τον πισινό. Τα πειράματα, όμως, θα σου κοστίσουν φτηνότερα;

2. Χαβαλές. Μπορεί κάποιος να γουστάρει να πειράζει τα νομίσματα για χόμπι. Κανένα πρόβλημα. Περνάει ευχάριστα η ώρα σου και όσα νομίσματα και να καταστρέψεις... μαγκιά σου. Για παράδειγμα ένας που του αρέσει η φωτογραφία έχει καταστρέψει χιλιόμετρα φιλμ (στην εποχή μου) και κάμποσες φωτογραφικές μηχανές. Ένας που του αρέσουν τα αυτοκίνητα, έχει καταστρέψει κάμποσα αυτοκίνητα. Για λάστιχα... δεν το συζητάμε...

Το ότι ο Μολοσσός (και άλλοι) κάνει τον χαβαλέ του σκαλίζοντας νομίσματα, δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος να μαθαίνει κανείς τη συντήρηση νομισμάτων.

Προσωπικά, είναι κάτι που δεν θα τολμούσα, γιατί χρειάζεται χρόνος, έρευνα πειραματισμός και φυσικά καταστροφή αρκετών νομισμάτων.

Αν κάποιος γουστάρει να κάνει τον χαβαλέ του, κανένα πρόβλημα. Αν κάποιος γουστάρει, όμως, να ασχοληθεί "ψιλοσοβαρά", γιατί να μην πληρώσει έναν επαγγελματία για να του μάθει κάποια πράγματα;

Εγώ μπορεί να γουστάρω να ασχολούμαι χρόνια με τις βρύσες, μέχρι να μάθω να τις φτιάχνω μόνος μου. Και να χαλάσω όσες βρύσες και όσους σωλήνες γουστάρω. Μπορεί όμως να πληρώσω έναν επαγγελματία, όχι για να μου αλλάξει τη βρύση, αλλά για να μου δείξει πώς αλλάζουν οι βρύσες.

Αντίστοιχα, μπορεί να κάτσω να πασαλείβω καμβάδες με τα χρόνια. Ή μπορώ να πληρώσω κάποιον επαγγελματία για να μου δείξει τα βασικά της ζωγραφικής. Μέχρι εκεί έχω όρεξη. Δεν είναι ανάγκη να φτάσω και σε επίπεδο διπλωματούχου της ΑΣΚΤ...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 05, 2015, 02:09:45 πμ από sac » Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:48:18 πμ »

Αν είχα ένα αρχαίο νόμισμα και ήθελα να το καθαρίσω θα πήγαινα σίγουρα σε επαγγελματία συντηρητή, πτυχιούχο από τα ΤΕΙ. Αν είχα ένα σύγχρονο νόμισμα δε θα πήγαινα σε καμμία περίπτωση σε συντηρητή που έχει μάθει από τη σχολή του να καθαρίζει αρχαία νομίσματα.

Η σύσταση του μετάλλου, ο τρόπος εξέλασης, οι συσσωματώσεις στην επιφάνειά τους και πως θέλουμε να φαίνονται μετά από το καθάρισμα των μεν και των δε, έχουν μεγάλες διαφορές.

Αντί άλλων επιχειρημάτων, ν' αφήσουμε τις φωτογραφίες νομισμάτων να "μιλήσουν".

Παρακάτω, νεοελληνικά νομίσματα που έχουν "συντηρηθεί" από τους ειδικούς. Όποιος μένει στην Αθήνα μπορεί να τα δει στην Έκθεση της Τράπεζας της Ελλάδος στην Ομήρου.

Επίσης, όποιος είχε δει το τάληρο του 1846 πριν και μετά θα καταλάβει τι εννοώ.

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 05, 2015, 09:47:11 πμ »

Κώστα εχεις απόλυτο δίκιο. Ειδικά στο τάλιρο 1846 έδωσαν ρέστα.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 06, 2015, 10:55:40 πμ »

φιλε sac σε ποιον ειδικο να παω? τα ειδες τα δοκιμια που ανεβασε ο κωστας πως τα εκαναν? κατακοκκινα! ετσι τα συντηρουν δεν τους ενδιαφερει το θεμα πατινα λουστρο κτλ! εμενα πρωταρχικος μου στοχος ειναι να διασωσω το λουστρο οπου υπαρχει και την πατινα οπου υπαρχει! αυτοι με τη συντηρηση εννοουν να φυγουν τα παντα πανω απο το νομισμα και να μεινει το μεταλο σκετο!

οσο για το

Το ότι ο Μολοσσός (και άλλοι) κάνει τον χαβαλέ του σκαλίζοντας νομίσματα, δεν σημαίνει ότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος να μαθαίνει κανείς τη συντήρηση νομισμάτων.

ο σωστος τροπος ειναι αυτος που σεβεται το νομισμα και γινεται με σωστες και οσο γινεται λιγοτερο επιζημιες μεθοδους! τα αλλα ολα ειναι θεωριες να εχουμε να λεμε! ασφαλως και καποιος αυτοδιδακτος μπορει να γινει καλυτερος και απο επαγγελματια αν αγαπαει αυτο που κανει και το κυνηγισει!

και ενα νομισμα απο τη συλλογη που δεν το εχω πειραξει (υπαρχουν πολλα) και δεν εχει πειραχτει ποτε! ειμαι σιγουρος οτι απο κατω εχει λουστρο! ηταν σε παλιο κουτι anacs AU58
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences