Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:17:28 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: λιγα λογια για τη νεα κατηγορια!  (Αναγνώστηκε 32444 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 03, 2015, 12:59:03 μμ »

θα ελεγα να μην περιμενουν οι νεοτεροι οτι θα μαθουν να συντηρουν νομισματα μεσα απο τις γραμμες που θα γραφτουν εδω, οσο λεπτομερως και να εξηγησεις μια διαδικασια δεν προκειται να την εφαρμοσει σωστα ο αλλος αν πρωτα δεν εχει εξασκηθει και αποκτησει γνωσεις και επι των νομισματων αλλα και σχετικα με τα αποτελεσματα που εχουν τα διαφορα υλικα οταν εφαρμοζονται πανω τους!

εγω θα ελεγα το θεμα αυτο να λειτουργει συμβουλευτικα για καποιον που εχει καποιο νομισμα και σκεφτεται να το καθαρισει η ακομα και συμβουλευτικα επι της διαδικασιας οταν μιλαμε για καποια ευκολη περιπτωση πλυσιμο με οινοπνευμα κτλ!

τωρα σε οτι αφορα τη συντηρηση των νομισματων οπως πολλοι φιλοι ξερουν, προσωπικα εχω επιλεξει να ασχολουμαι με τον καθαρισμο-συντηρηση καποιων νομισματων οταν αυτο κρινω οτι ειναι απαραιτητο! με βασικο γνωμονα τη διασωση νομισματων αλλα και την αποκατασταση τους ωστε να εχουμε οσο ειναι δυνατον αμεση οπτικη επαφη με την επιφανεια του νομισματως και οχι με ενα ματσο πρασινιλες! καποιες φορες γινονται θαυματα και καποιες αλλες τα αποτελεσματα ειναι αμφιλεγομενα γιατι εχει διαβρωθει τοσο πολυ το νομισμα που με το να αφαιρεσεις τις σκουριες ανοιγεις τρυπες και πηγαδια πανω στο νομισμα!
στην τελευταια περιπτωση ουτως η αλλως η σκουρια εχει κανει τη ζημια της και η αξια του νομισματος ειναι χαμιλη! γενικα η επιτυχια της συντηρησης και το καλο αποτελεσμα εξαρτωνται σε μεγαλυτερο βαθμο απο το τι σου δινει το νομισμα! επισης και ο χρονος που θα δουλεψεις πανω του ασφαλως σχετιζεται με την αξια του νομισματος! δεν προκειται να φαω 10 εργατοωρες για ενα νομισμα που αξιζει 20 ευρω!
 για μενα το σημαντικο ειναι να επαναφερω νομισματα που ακομα σωζονται και δεν εχουν υποστει διαβρωση σε βαθος!
προσπαθω να αποφευγω τη χημεια και αφαιρω μηχανικα τις επικαθυσεις αλλα οπου χρειαστει και με μετρο εχω χρησιμοποιησει σχεδον τα παντα οτι υπαρχει και δεν υπαρχει που να προσφερεται για το σκοπο αυτο!

θα ανεβασω μερικες περιπτωσεις που το νομισμα εχριζε επμβασης και το αποτελεσμα ηταν ικανοποιητικο! δυστυχως δεν εχω γρατησει πολλες αλλα κανα δυο θα βρω να βαλω
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:24:25 μμ »

το νομισμα ανηκει σε φιλο και ανελαβα να το καθαρισω πριν απο 2-3 χρονια! βαζω φωτο με το νομισμα στο κουτι της NCS, μετα εκτος κουτιου και τελος οταν το τελειωσα! η διαδικασια μου πηρε πολυ καιρο και ηταν αρκετα δυσκολη περιπτωση μιας και το νομισμα ηταν ακυκλοφορητο και επρεπε να το ταλαιπωρισω οσο γινοταν λιγοτερο! επισης και αυτο το πρασινο πραμα ηταν κοκκωδες και πολυ σκληρο!
Καταγράφηκε
AHILLEAS-3
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 147


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:37:51 μμ »

Εντυπωσιακό αποτέλεσμα!

Αν δεν είναι πρόβλημα, μπορείς να πείς τι μέσα χρησημοποίησες και τη διαδικασία για να πάρεις αυτό το αποτέλεσμα...?

Επίσης σε περίπτωση που ξαναπήγαινε για πιστοποίηση τώρα ή μετά από καιρό, ως τι θα γύρναγε?
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:38:23 μμ »

και μια αλλη δεκαρα που εχω κρατησει την παλια φωτογραφια!
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:40:42 μμ »

πιστευω οτι και τα δυο νομισματα που ανεβασα πιο πανω παιρνουν βαθμο!
Καταγράφηκε
mpifteki
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 832


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:43:06 μμ »

Mαγκας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2015, 02:45:06 μμ »

για το νομισμα που ρωτας η διαδικασια ειναι πολυπλοκη και δε γινετε να την περιγραψω εδω! επισης ενα εργαλειο αμα αναφερω ειμαι σιγουρος οτι θα βρεθει καποιος ο οποιος θα παει να το παρει και θα καταστρεψει καμια δεκαρια νομισμα για πλακα! εχω και παραδειγμα πραγματικο για το οποιο δε θα ηθελα να επεκταθω περισσοτερο!

τα βασικα εργαλεια ομως ειναι υπομονη και αγαπη!!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 03, 2015, 03:27:02 μμ »

Θωμά ενδιαφέροντα όλα αυτά αλλά ας στείλουμε την λεξη "καθαρισμος" στο πυρ το εξωτερον.Ας αναφερόμαστε στην διαδικασία επέμβασης ως "συντηρηση" καλυτερα.Με το "καθαρισμος" θα δημιουργηθουν λανθασμένες εντυπώσεις ειδικα στους νέους.Γνώμη μου παντα αφού είσαι πιο έμπειρος απο εμένα.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 03, 2015, 03:44:31 μμ »

μου θυμησες τα τερτιπια των πολιτικων που εχουν βρει διαφορες λεξεις για τα μνημονια την τροικα τα κουρεματα κτλ τα οποια στην τελικη ειναι το ιδιο πραγμα!

τελος παντων ας χρησιμοποιουμε τη λεξη συντηρηση δεν εχω προβλημα, ο λογος που δεν τη χρησιμοποιω συχνα ειναι οτι ακουγεται λιγο πιο βαρυγδουπη και επιστημονικη!
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 03, 2015, 04:03:05 μμ »

Παράθεση από: Μολοσσος link=topic=20562.msg264[color=red
077#msg264077 date=1425390271]
μου θυμησες τα τερτιπια των πολιτικων που εχουν βρει διαφορες λεξεις για τα μνημονια την τροικα τα κουρεματα κτλ τα οποια στην τελικη ειναι το ιδιο πραγμα!
[/color]
τελος παντων ας χρησιμοποιουμε τη λεξη συντηρηση δεν εχω προβλημα, ο λογος που δεν τη χρησιμοποιω συχνα ειναι οτι ακουγεται λιγο πιο βαρυγδουπη και επιστημονικη!

Είδες είναι και επίκαιρο το θέμα  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 03, 2015, 04:09:38 μμ »


 με βασικο γνωμονα τη διασωση νομισματων αλλα και την αποκατασταση τους ωστε να εχουμε οσο ειναι δυνατον αμεση οπτικη επαφη με την επιφανεια του νομισματως και οχι με ενα ματσο πρασινιλες!


Πόσο δίκιο έχεις.... ότι και να γράψει το κουτί...
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
partsa
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 581



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 03, 2015, 04:50:22 μμ »

Μολοσσε εξαιρετική δουλειά. Να τολμήσω να ρωτήσω, είσαι αυτοδίδακτος ή έχεις σπουδάσει κάτι σχετικό? Όπως και να έχει πάντως συγχαρητήρια.
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 03, 2015, 05:01:33 μμ »

Super δουλεια, μπραβο
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2015, 05:20:33 μμ »

Έχει καλές πηγές ο molossos conservation service!-)   Σαρκασμός
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 03, 2015, 05:38:03 μμ »

κατα κυριο λογο αυτοδιδακτος αλλα οτι σχετικο πεφτει στην αντιληψη μου στο ιντερνετ η αλλου το βλεπω και το λαμβανω υποψην μου! επισης εχω ανταλλαξει αποψεις και εχω λαβει συμβουλες απο το φιλο Κ.Κ που και αυτος κανει πολυ καλη δουλεια στο θεμα αυτο!
δεν ξερω αν υπαρχουν συντηρητες νομισματων αλλα στο νομισματικο μουσειο σκ@@α τα εχουν κανει με τα νεοελληνικα απο οτι ειχα δει! επισης εκεινο που με τρελανε τελειως ειναι οταν πηγα στο μουσειο της τραπεζας της ελλαδος που εχουν 2 πενταλεπτα δοκιμια και ενα δεκαλεπτο του καποδιστρια και τα εχουν κανει λιρες κατακοκκινα μιλαμε! και ψαχνετε μερικοι απο εσας νομισματικη παιδια στους παλιους συλλεκτες?

επισης και η NCS απ οτι εχω καταλαβει οτι βγαλει μεχημικα αν υπαρχει ενα ξενο σωμα πανω στο νομισμα που αντιστεκεται δεν το αφαιρουν!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences