Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:31:48 μμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 40 Δραχμές 1852  (Αναγνώστηκε 19762 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 09, 2018, 01:04:52 μμ »

Μιχαλη;; Κωσταντινος Παπαρρηγοπουλος 1815 / 1897 εαν θυμαμαι καλα μην κοιταζω παλι σελιδες.
Επαγγελμα;; Ιστορικος καθηγητης κτλ κτλ .
Αυτο τι σημαινει;;
Σε ηλικα 24 ετων μπορει να ηταν παρων εκεινη την ημερα της 20 ιουλιου του 1839 (αυτο ειναι εικασια δικη μου)
ή μπορει να του το ειπε ατομο των γραμματων οπου ηταν παρων εκεινη την ημερα (αλλη εικασια)
αλλα δεν μπορουμε να αμφισβητουμε τα γραφωμμενα ενος αξιολογου ανθρωπου ο οποιος ηταν ζωντανος εκεινη την χρονικη περιοδο .

Συγνωμη παιδια αλλα αυτο με ξεπερναει !!!

Δλδ εαν δεν μπορουμε να εμπιστευτουμε τα γραφωμενα καποιου που εζησε εκεινη την εποχη πρεπει να αμφισβητισουμε και του Ομηρου την Οδυσεια  , τα οσα γνωριζουμε για τους ηρωες του 21 κτλ κτλ !!!
Στην ουσια εαν αρχισουμε να λεμε εικασιες το ενα , εικασιες το αλλο τελιωσε η ιστορια της Ελλαδος!!!
Αυτη ειναι η ενστανση μου προς τα λογια σας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2018, 01:11:56 μμ από herakliotis » Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5190

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 09, 2018, 02:55:43 μμ »

Ποιος είμαι εγώ, που θα αμφισβητήσω τον ιστορικό, Παπαρρηγόπουλο. Επ' ουδενί!!!!!!!!
Το λέω και το εννοώ!

- Απλά λέω ας κρατάμε και κάποιες επιφυλάξεις. Και ναμην επαναπαυόμαστε μόνο στα γραφόμενά του. Λόγο
ότι δεν υπάρχουν ''ακόμα'' επίσημα στοιχεία που να το δηλώνουν.
Άλλωστε αν θυμάμαι καλά είναι και η μόνη πηγή. Δλδ δεν είναι διασταυρωμένο. Απορία
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 09, 2018, 03:48:37 μμ »



- Απλά λέω ας κρατάμε και κάποιες επιφυλάξεις. Και ναμην επαναπαυόμαστε μόνο στα γραφόμενά του. Λόγο
ότι δεν υπάρχουν ''ακόμα'' επίσημα στοιχεία που να το δηλώνουν.
Άλλωστε αν θυμάμαι καλά είναι και η μόνη πηγή. Δλδ δεν είναι διασταυρωμένο. Απορία


Ειμαι του 1967 . Το 1975 περιπου ο πατερας εχτιζε επι της λεωφορου 62 μαρτυρων στο υψος της Ενωσεως ενα σπιτι. Οταν λοιπον εριχναν τα θεμελια/δοκαρια/βαση δεν ξερω πως λεγετε αυτο που θαβετε με χωμα μετα μεσα στο εδαφος την ωρα που η μπετονιερα μαλασε το μιγμα και τα καροτσια πηγενοερχοταν με το μπετον επιασε εναν κοκορα και τον εσφαξε πανω απο ενα θεμελιο/δοκαρι οπως θελετε πειτε το. Ημουν εκει, ημουν παρων . Μετεπειτα εφυγε και γυρισε μετα απο μια ωρα περιπου κρατωντας το (το κοκορι) μεσα σε ενα ταψι βρασμενο και το μοιρασε στους εργατες !!! Σημερα λοιπον σας το ανεφερω εδω. Πες πως το σαιτ και τα γραφωμενα του περνανε στην αιωνιοτητα και τα διαβαζει μετα απο εναν αιωνα καποιος και λεει : Δεν το πιστευω αυτο. Δεν υπαρχουν αποδειξεις. Ειναι ο μονος που το υποστηριζει.

Αληθεια ; Ποσοι απο τους παλιους δεν ειχαν το εθιμο οι πατερες σας να σφαζουν κοκορια πανω στο τσιμεντο του σπιτιου που εχτιζαν ;;
Υπαρχει κανενας λογος να ειναι ψεματα;;
Ο πατερας μου εφυγε , η μητερα μου που το μαγειρεψε εφυγε , οι μαστοροι που εχισαν το σπιτι εφυγαν, εγω ομως σας μεταφερω μια παιδικη μου αναμνηση σαν να ηταν χτες που εγινε!!! Εχω κανεναν λογο να πω ψεματα;;
Θα κερδισω τιποτα;;

Με τον ιδιο τροπο και σκεπτικο το διαβασμα αυτο του Παπαρηγοπουλου για μενα ειναι πολυ αληθες!!!
Διοτι ο Ανθρωπος μιλαει με λεπτομεριες .
Σαν να ηταν εκει οταν εγινε θα ελεγα!!! (ασχετος εαν δεν ξερουμε εαν ηταν ή του τα μετεδωσαν)
Προσωπικα πιστευω οτι σε εναν θεμελιο λιθο του Πανεπιστημιου Αθηνων κρυβονται οχι ενα και δυο αλλα οπως αναφερει ολα τα νομισματα τα οποια ειχαν εκδωθει απο το 1832 ημερομηνια εως τις 20 Ιουλιου του 39 !!!
Και αναμεσα τους ειναι και το χρυσο εις μνημην .

Τωρα οσων αφορα το 40δρχ και εαν ειναι θαμμενο καπου (μια και αυτο ειναι το θεμα του ποστ) ας μου δειξει καπου καποιος μια παλια πηγη να το εχει γραμμενο και ας μου εξηγησει εαν ειναι πχ το πολυτεχνειο πως γινετε σε ενα χτιριο θεμελιωσης του 36 να εχει μεσα νομισμα του 52!! Γινετε;; Ας το εξηγηση . . . .
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 12, 2018, 12:36:17 πμ »

http://old.uoa.gr/to-panepistimio/moyseia/fysikon-episthmon-kai-texnologias.html

O φίλος Παντελής Κομνινός μου είπε μια ιστορία που είχε ακούσει, ψάχνοντας βρήκα το ακόλουθο άρθρο


Η θεμελίωση του κτιρίου έγινε στις 6 Ιουνίου 1887 και στα θεμέλια τοποθετήθηκε γυάλινος κύλινδρος με χρυσό ελληνικό νόμισμα και μεμβράνη με την επιγραφή:  «ἀφιεροῦται τῇ επιστημονικῇ ἐργασίᾳ ἥ δε τῇ πατρίδι».



Το κτιριο είναι το Παλαιό Χημείο του Πανεπιστημίου Αθηνών στην οδό Σόλωνος 104

το εν λόγω κτιριο ανακαινίστηκε πρόσφατα, οπότε πάει το νόμισμα ή το πήραν ή ........


http://www.kathimerini.gr/903319/article/epikairothta/ellada/to-palaio-xhmeio-anoigei-tis-pyles-toy-ws-vivlio8hkh

« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2018, 12:40:46 πμ από sekadakis » Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 12, 2018, 02:36:01 πμ »

από ότι ξέρω το κτίριο είχε καταστραφεί ολοσχερώς στην πυρκαγιά τού 1911 και  είχε ανακατασκευαστεί έως το 1916 δεν υπαρχή περίπτωση το νόμισμα να "εξαφανίστηκε" και τότε ?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 12, 2018, 02:37:09 πμ από dimitris41 » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 12, 2018, 09:06:22 πμ »

Να κάνουμε όμως και λογικές ερωτήσεις πού να θέλουν λογικές απαντήσεις.
Πχ.
Ο παπάς λέει η παροιμία πρώτα ευλογα τα γένια του.
Γιατί το λέω αυτό;;
1887 είχαμε βασιλιά Γεώργιο.
Είναι δυνατόν επί βασιλείας Γεωργίου να δεχτεί σε ένα κτίριο να μπει χρυσό νόμισμα με την κεφαλή του προηγούμενου;;
Γιατί να μην μπει το δικό του κεφάλι;;

Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 12, 2018, 09:43:34 πμ »

Και συνεχιζωντας τους συλλογισμους λεω και τα ακολουθα.
Στην Αγγλια πχ παλια αν και ηταν ολοι μελη της ιδιας οικογενειας /δυναστειας μολις πεθενε ο παλιος Βασιλιας και εβγαινε ο Υιος ή η κορη τα νομισματα του προηγουμενου  σιγα σιγα μαζευωταν  , λιωνωταν και αντικαθιστωνταν με την κεφαλη του νεου Βασιλια.
Ετσι επρεπε να γινει ουσιαστικα, προχωρουσαν μπροστα με τον νεο βασιλια.
Στην περιπτωση τωρα που καποιος υπενιχθει οτι σε αυτο το κτιριο που αναφερεσε Μιχαλη ειναι το χρυσο 40δρχ εκτος του συλλογισμου οτι με Βασιλια Γεωργιο αποκλειω προσωπικα να δεχωταν να μπει η κεφαλη αλλου σε θεμελιο λιθο λεω και το παρακατω :

1862/63 ο Οθωνας εξοριζετε αναγκαστικα απο την Ελλαδα διοτι δεν τον ηθελε ο λαος.
Ειναι δυνατον ο ιδιος ο λαος να δεχτει να μπει νομισμα με την κεφαλη του σε θεμελιο λιθο;;
Ειναι σαν να λεμε οτι 1974 διωχνουμε τον Βασιλια Κωσταντινο απο την Ελλαδα διοτι δεν θελουμε Βασιλεια και μετα το 1978/84  πιανουν οι Καραμανλης και Παπανδρεου και του κανουν αγαλμα προς τιμη του στην πλατεια Συνταγματος πχ !!! Ειναι δυνατον να το εκαναν;;

Συλλογισμοι και σκεψεις οι οποιες μας δειχνουν  οτι εαν δεν δωθουν πειστικες αποδειξεις καποια πραγματα δεν στεκουν να εχουν γινει.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sekadakis
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 160



Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 12, 2018, 11:02:33 πμ »

Ανέβασα τα παραπάνω σαν απόδειξη ότι δεν είναι μύθος ότι έβαλαν κάπου ένα χρυσό νόμισμα στα θεμέλια Πανεπιστημιακού κτιρίου, τώρα όλες οι απορίες είναι λογικές αλλά δεν μπορούν να απαντηθούν όπως καταλαβαίνετε, για μένα το συμπέρασμα είναι ότι έβαζαν νομίσματα στα θεμέλια, ίσως το 40 δρχ να είναι κάπου αλλού ή απλά λόγω της σπανιότητας, ο λαός να τροποποίησε λίγο την αλήθεια.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 12, 2018, 11:11:58 πμ »

Ανέβασα τα παραπάνω σαν απόδειξη ότι δεν είναι μύθος ότι έβαλαν κάπου ένα χρυσό νόμισμα στα θεμέλια Πανεπιστημιακού κτιρίου, τώρα όλες οι απορίες είναι λογικές αλλά δεν μπορούν να απαντηθούν όπως καταλαβαίνετε, για μένα το συμπέρασμα είναι ότι έβαζαν νομίσματα στα θεμέλια, ίσως το 40 δρχ να είναι κάπου αλλού ή απλά λόγω της σπανιότητας, ο λαός να τροποποίησε λίγο την αλήθεια.

Το τελευταιο που εγραψες για μενα ειναι η απαντηση .
Συνηθως απο στομα σε στομα αλιωνωνται τα παντα.
Ο γραπτος λογος μονο του αρχικου ατομου μπορει να εχει την αληθεια (πχ Παπαρρηγοπουλος)
απο εκει και περα διαβαζωντας ενας τον Παπαρρηγοπουλο απο στομα σε στομα το χρυσο μεταλλιο εγινε 40δρχ  κτλ κτλ οπως πολλα που σημερα εμεις λεμε ΑΥΤΟ και τελικα μετα απο εναν μηνα βλεπουμε να εχει εξαπλωθει ενα εντελως διαφορετικο νοημα!!!
Ειναι στην φυση μας τελικα οι περισιες σαλτσες για να εντυπωσιασουμε τους γυρω μας  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 17, 2018, 10:14:54 πμ »

Το 40δραχμο αυτό δεν υπάρχει στο νομισματικό μουσείο;
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 17, 2018, 10:42:00 πμ »

Το 40δραχμο αυτό δεν υπάρχει στο νομισματικό μουσείο;

Ναι Μπάμπη.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 17, 2018, 10:57:09 πμ »

Το 40δραχμο αυτό δεν υπάρχει στο νομισματικό μουσείο;

Ναι Μπάμπη.

Είπα και εγώ... τότε τι έβγαζα φωτογραφίες τώρα που ήμουν Αθήνα μια βδομάδα... (συν βέβαια 5δραχμο 1846 συν και άλλα άνθη ελληνικής νομισματικής...  Κλείσιμο ματιού)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 17, 2018, 10:59:39 πμ »

Στο Μουσειο υπαρχει Μπαμπη , κανεις δεν το αμφισβητησε !!  Μεγάλο χαμόγελο
Σε θεμελιο λιθο εχω σοβαρες αμφιβολιες οτι δεν υπαρχει !!! Και πως ολος αυτος ο ντορος ειναι ενας μυθος που στηριζετε ουσιαστικα σε αλλα νομισματα θαμμενα.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Βασκας
Επισκέπτης
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 18, 2018, 02:57:53 μμ »

Και στο μουσείο Μπενακη στον τρίτο όροφο υπαρχει άλλο ενα.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 18, 2018, 06:53:08 μμ »

Και στο μουσείο Μπενακη στον τρίτο όροφο υπαρχει άλλο ενα.

Άρα 2 κομμάτια.Τα υπόλοιπα που είναι;...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences