Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:23:18 μμ
Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΣ 70  (Αναγνώστηκε 75791 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #180 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:00:23 μμ »

Οσο και αν θελετε οι περισσοτεροι να αποποιηθειτε την αμαρτια των υψηλων καταστασεων παντα θα υπαρχει καπου βαθια ο ποθος αποκτησης τους.Εμενα οι οικονομικες μου δυνατοτητες ειναι περιορισμενες και οι επιλογες λιγες.Δεν παυουν να ειναι ομως ανεκπλήρωτος ποθος....

Μου αρεσει ρε παιδι μου ενα νομισμα να ειναι ακυκλοφορητο λουστρατο οπως την ημερα που κοπηκε στην ασφαλεια του slab και οχι σε....χαρτονακια!!Αυτο γουσταρω αυτο μου αρεσει...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #181 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:34:15 μμ »

Οσο και αν θελετε οι περισσοτεροι να αποποιηθειτε την αμαρτια των υψηλων καταστασεων παντα θα υπαρχει καπου βαθια ο ποθος αποκτησης τους.Εμενα οι οικονομικες μου δυνατοτητες ειναι περιορισμενες και οι επιλογες λιγες.Δεν παυουν να ειναι ομως ανεκπλήρωτος ποθος....

Μου αρεσει ρε παιδι μου ενα νομισμα να ειναι ακυκλοφορητο λουστρατο οπως την ημερα που κοπηκε στην ασφαλεια του slab και οχι σε....χαρτονακια!!Αυτο γουσταρω αυτο μου αρεσει...
Θα σου άρεσε η ασφάλεια του slab χωρίς το ταμπελάκι?
Καταγράφηκε

milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:43:03 μμ »

Ξέρω που το πας Δημήτρη Μεγάλο χαμόγελο Ναι λοιπον θέλω και το ταμπελακι.Θέλω να επιβεβαιώνει την κατασταση του νομίσματος ένας αντικειμενικός ουδέτερος παράγοντας.Γιατί σε ενα νόμισμα κανεις δεν είναι αντικειμενικος.Ουτε εγώ που το έχω ουτε ο πωλητής ουτε ο αγοραστής ουτε κανείς....
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 05, 2015, 03:49:03 μμ »

Ξέρω που το πας Δημήτρη Μεγάλο χαμόγελο Ναι λοιπον θέλω και το ταμπελακι.Θέλω να επιβεβαιώνει την κατασταση του νομίσματος ένας αντικειμενικός ουδέτερος παράγοντας.Γιατί σε ενα νόμισμα κανεις δεν είναι αντικειμενικος.Ουτε εγώ που το έχω ουτε ο πωλητής ουτε ο αγοραστής ουτε κανείς....
Αυτό που σε ενδιαφέρει δηλαδή είναι η αναγνωρισιμότητα από άλλους.  Αυτό πιστεύω ενδιαφέρει όλους τους συλλέκτες.  Αν το επιθυμητό κριτήριο ήταν πόσο έχει κυκλοφορήσει ένα νόμισμα θα κυνηγάγαμε όλοι τα Fine!
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 05, 2015, 05:24:10 μμ »

Βάλε εναν θυρεό Victoria XF δίπλα σε εναν MS και πες μου τι βλέπεις...


Βλέπω 2 αυθεντικά νομίσματα ίδιου μεγέθους - ίδιας απεικόνισης - ίδιου βάρους - ίδιου slab - με διαφορετικό λούστρο.
Τώρα θα σου αντιστρέψω την ερώτηση με επιλογή κίνησης. Π.χ. από το 1850 έως το 1870 όλοι οι θυρεοί σε AU - οι πέντε θυρεοί σε υψηλό MS.
Ιδού η ΑΠΟΡΙΑ...

Θα σου απαντησω αν και ειμαστε εκτος θεματος.Θα διαλεγα 5 θυρεους MS.Θα διαλεγα 1850-1858-1859-1865-1851 σε MS62 και πανω.Και σου χαριζω 20 θυρεους σε XF-AU στις υπολοιπες ημερομηνιες.Εδω και τωρα!!

Ολοι κατακρινετε τους υψηλους βαθμους αλλα ολοι τους επιδιωκετε.Και ξαναρωταω:Βαλε εναν θυρεο AU53 διπλα σε εναν θυρεο MS63 ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ...
[/quote]


Ωραία θα σου δώσω τους 5 θυρεούς ms62 και εσύ θα μου δώσεις όλους τούς θυρεούς από 1850 έως 1870 μέσα σε slabs σε au κατάσταση.
Πότε θέλεις να το κάνουμε εδώ και τώρα. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
d.theodoropoulos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 565


Προφίλ WWW
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 05, 2015, 06:37:51 μμ »

Αφού είστε πολεμιοι των σλαμπ γιατί δεν πουλατε κάνα φουλ ακυκλοφόρητο απιστοποιητο και τα βαζετε σε κουτακια πρωτα ?

Γιατί
1)κανεις μας δεν εμπιστεύεται μονο τα ματια του σε ενα ακοκλοφορητο κομάτι ..εκτός εαν έχει τιμή χφ .
2) όλοι θέλουμε να έχουμε τον αιθέρα
3) όλοι θέλουμε να ακούγεται οτι ο τάδε έχει την πιο γαματη δραχμή σε ms66
4) όλοι θέλουμε να έχουμε τον βαθμο έτσι ώστε όταν πάμε να το πουλησουμε να το καρφωσουμε  όσο πιο βαθυα μπορούμε .

Οποίος δεν συμφωνεί με τα παραπανω απλα προσπαθει να χτίσει την εικόνα του αγίου συλλέκτη .
Καταγράφηκε

Το καλό και το φθηνό ..... το πήρε ο προηγούμενος !
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 05, 2015, 06:45:53 μμ »

Αφού είστε πολεμιοι των σλαμπ γιατί δεν πουλατε κάνα φουλ ακυκλοφόρητο απιστοποιητο και τα βαζετε σε κουτακια πρωτα ?

Γιατί
1)κανεις μας δεν εμπιστεύεται μονο τα ματια του σε ενα ακοκλοφορητο κομάτι ..εκτός εαν έχει τιμή χφ .
2) όλοι θέλουμε να έχουμε τον αιθέρα
3) όλοι θέλουμε να ακούγεται οτι ο τάδε έχει την πιο γαματη δραχμή σε ms66
4) όλοι θέλουμε να έχουμε τον βαθμο έτσι ώστε όταν πάμε να το πουλησουμε να το καρφωσουμε  όσο πιο βαθυα μπορούμε .

Οποίος δεν συμφωνεί με τα παραπανω απλα προσπαθει να χτίσει την εικόνα του αγίου συλλέκτη .
Σωστός ο Διονύσης.
Διονύση προσωπικά το slab για μένα σημαίνει αυθεντικότητα, απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν γνωρίζουν και τίποτε μα τίποτε άλλο,το λέω συνεχώς συνεχώς συνεχώς.
Δυστυχώς ή ευτυχώς η πορεία είναι το slab.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #187 στις: Μάρτιος 05, 2015, 06:46:50 μμ »

+10000000000000000000

και στους 2  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #188 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:08:04 μμ »


Ξεκάθαρα είμαι αντίθετος στα slabs για τον λόγο ότι πιστοποιούν ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ  νομίσματα. Το ίδιο πιστεύω ότι είναι αντίθετοι παλαιοί συλλέκτες όπως ο Digo, o Ορφέας, ο Ζαχαρίας, ο Κατσίικης στην Αμερική κλπ.

Ο Digo ειναι ο Αρχιερεας της πιστοποιησης και των Slabs στην Ελλαδα. Ο Κατσικης εχει μονο πιστοποιημενα σε υψηλες καταστασεις...

Στην Αμερικη ,ο μονος που εχει αντισταθει στην ''μοδα'' των slabs ειναι ο Κος Ι. Κουρος. Πολυ δυνατος συλλεκτης και συγγραφεας του περιφημου αρθρου στα Νομισματικα Χρονικα για τα ταλληρα του Οθωνα.

Η αναφορά μου αφορά τα καθαρισμένα νομίσματα που μπαίνουν στα slab και απάντηση στον haros  ότι οι παλιοί ασχολούνται με τα καθαρισμένα ή τα καθάριζαν. Δεν αφορούν εάν θέλουν ή όχι τα slabs.

Ας μη παραφράζεται loip;on ή απομονώνεται κομμάτι από αυτά που γράφω για αλλότριες αιτίες.

Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #189 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:13:41 μμ »

"Ο Digo ειναι ο Αρχιερεας της πιστοποιησης ..."
Οπως λενε δηλαδη "Σημιτης ο αρχιερεας της διαπλοκης"?  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Μητσοοοοο, σε ειπανε Σημιτη... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #190 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:27:28 μμ »

"Ο Digo ειναι ο Αρχιερεας της πιστοποιησης ..."
Οπως λενε δηλαδη "Σημιτης ο αρχιερεας της διαπλοκης"?  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Μητσοοοοο, σε ειπανε Σημιτη... Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ο Digo ήταν ο πρώτος και μοναδικός για πολλά χρόνια. Ποτέ δεν ήταν αντίθετος στο slab, αλλά και ποτέ δεν ήταν απόλυτος, με την έννοια εάν δεν είναι σλαμπαρισμένο δεν το άγγιζε.
O Δημήτρης δεν έχει καμιά σχέση με τη σημερινή λογική των "ακολούθων" των slabs, γιατί γνωρίζει το νόμισμα.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #191 στις: Μάρτιος 05, 2015, 08:47:18 μμ »

Μεγάλη Σαρακοστή και... ξεσκάλισα τον Ακάθοστο ϋμνο και τους Χαιρετισμούς...

Χαῖρε, ὕψος δυσανάβατον ἀνθρωπίνοις λογισμοῖς·
χαῖρε, βάθος δυσθεώρητον καί Ἀγγέλων ὀφθαλμοῖς

Ώρες είναι να μου πείτε να πάω στο Άγιον Όρος και μετά από χρόνια νηστείας και προσευχής να να... μάθω να ξεχωρίζω τα καθαρισμένα νομίσματα...

Γνῶσιν ἄγνωστον γνῶναι ἡ Παρθένος ζητοῦσα ἐβόησε πρός τόν λειτουργοῦντα... κιέτς...

(Πιο "μεταφυσικοί" κι από τους θρησκευόμενους γινόμαστε.)
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #192 στις: Μάρτιος 05, 2015, 10:31:04 μμ »

Μεγάλη Σαρακοστή και... ξεσκάλισα τον Ακάθοστο ϋμνο και τους Χαιρετισμούς...

Χαῖρε, ὕψος δυσανάβατον ἀνθρωπίνοις λογισμοῖς·
χαῖρε, βάθος δυσθεώρητον καί Ἀγγέλων ὀφθαλμοῖς

Ώρες είναι να μου πείτε να πάω στο Άγιον Όρος και μετά από χρόνια νηστείας και προσευχής να να... μάθω να ξεχωρίζω τα καθαρισμένα νομίσματα...

Γνῶσιν ἄγνωστον γνῶναι ἡ Παρθένος ζητοῦσα ἐβόησε πρός τόν λειτουργοῦντα... κιέτς...

(Πιο "μεταφυσικοί" κι από τους θρησκευόμενους γινόμαστε.)

Η νηστεία και προσευχή στο Άθως είναι σαν το τάλιρο του 1846. Μοναδικό και καθαρισμένο...κιέτς
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #193 στις: Μάρτιος 16, 2015, 11:35:48 πμ »

σας αρέσει αυτό το νόμισμα;
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #194 στις: Μάρτιος 16, 2015, 12:10:44 μμ »

σας αρέσει αυτό το νόμισμα;

http://www.ma-shops.com/ck/item.php5?id=863&lang=en   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 11 12 [13] 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences