Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 11:51:26 πμ
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΣ 70  (Αναγνώστηκε 76892 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:49:47 πμ »

Όντως με νοιώθεις . Έχω κάτι Βικούλες με μαυρίλα -μπίχλα στις ανάμεσα στις κοστίδες (τελείως άλουστη βρε παιδί μου) , και η ίδια μαυρίλα ανάμεσα στην οδόντωση.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:56:25 πμ »

Έχετε υπόψη σας πώς είναι η πραγματική "πατίνα" χάλκινων νομισμάτων κυκλοφορίας ηλικίας 160 ετών?
Αν πραγματικά σας αρέσει, αφήστε 100 γραμμάρια φέτα 15 μέρες έξω απ' το ψυγείο και την πετύχατε ταμαμ.
Όσον αφορά την "ιστορία" των νομισμάτων σας και ειδικά των ms, λυπάμαι αλλά δεν έχουν καμία ιστορία... γι' αυτό πιθανότατα είναι και ms.
 Το λούστρο δεν είναι η ...ηλεκτρομαγνητική αύρα του νομίσματος. Είναι σχηματισμοί μετάλλου πάνω στην επιφάνεια του νομίσματος και μάλιστα καταστρέφεται πολύ εύκολα από τη χρήση και το παραδοσιακό καθάρισμα.
 Αν το ms 70 φανερώνει λούστρα πώς ακριβώς καταστρέφει νομίσματα?
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 01, 2015, 07:01:09 πμ »


 Αν το ms 70 φανερώνει λούστρα πώς ακριβώς καταστρέφει νομίσματα?
Οι φωτογραφίες απο τα παραδείγματα δεν σου φτάνουν;
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 01, 2015, 07:34:43 πμ »

Αλλο πραγμα να διωξεις τη λιγδα και τη βρωμα και αλλο τη φυσικη πατινα που εχει το νομισμα. Αναφερομουν σε ακυκλοφορητα νομισματα και οχι σε F-VF. Επισης, το οτι ειναι το 90% πειραγμενο δε νομιζω οτι ειναι επιχειρημα για να πειραξουμε και το υπολοιπο 10%.
Και φυσικα οταν χαλαει η φυσικη πατινα του νομισματος χαλαει η ιστορια χρονων και εμενα αυτο με πειραζει αφανταστα σαν ρομαντικος που ειμαι.

το παραδειγμα που ανεβασα πιο πανω θεωρεις οτι ειναι Fine-very fine?
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 01, 2015, 07:39:53 πμ »

Έχετε υπόψη σας πώς είναι η πραγματική "πατίνα" χάλκινων νομισμάτων κυκλοφορίας ηλικίας 160 ετών?
Αν πραγματικά σας αρέσει, αφήστε 100 γραμμάρια φέτα 15 μέρες έξω απ' το ψυγείο και την πετύχατε ταμαμ.
Όσον αφορά την "ιστορία" των νομισμάτων σας και ειδικά των ms, λυπάμαι αλλά δεν έχουν καμία ιστορία... γι' αυτό πιθανότατα είναι και ms.
 Το λούστρο δεν είναι η ...ηλεκτρομαγνητική αύρα του νομίσματος. Είναι σχηματισμοί μετάλλου πάνω στην επιφάνεια του νομίσματος και μάλιστα καταστρέφεται πολύ εύκολα από τη χρήση και το παραδοσιακό καθάρισμα.
 Αν το ms 70 φανερώνει λούστρα πώς ακριβώς καταστρέφει νομίσματα?

μου αρεσεις!

και επισης λεω εγω πως ειναι δυνατον οι ιδιοι οι υπερμαχοι των υψηλων καταστασεων και των λουστρων να κοπτονται τοσο προς την κατευθυνση να μην καθαριστουν τα νομισματα με το εν λογω καθαριστικο!

 ρε μπας και θελετε να αποτρεψετε τον κοσμο να το κανει για να το κανεται εσεις καρπομενοι και το ωφελος τηλ αλλαγης του νομισματος?  Έκπληξη Σαρκασμός Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 01, 2015, 09:22:32 πμ »

Το ΜΣ όπως ξεκίνησε το θέμα, δεν κατάλαβα τι ακριβώς κάνει. Φαντάζομαι καθαρίζει τα νομίσματα, όπως τα άλλα "ντιπ"

Παρατηρώ όμως ότι η κουβέντα εξελίσσεται από "ειδικούς" του καθαρίσματος, (μπαίνω κι εγώ τώρα στους ειδικούς αλλιώς θα αφοριστώ) στο τι είναι σωστό νόμισμα (στην εμφάνιση) και τι όχι.

Επειδή πχ το δίλεπτο (ESSAI) έχει φωτογραφηθεί με τρόπο που η αντανάκλαση του φωτός δημιουργεί ιριδισμούς, το βγάλαμε άχρηστο. (Παναγιώτη, εδώ τα εξηγείς εσύ καλύτερα). Εν πάσει  περιπτώσει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ μπλέ πατίνα (απέκτησε φίλος μου πριν 25 χρόνια 10λεπτο του 33 με μελιτζανί-μπλε πατίνα κι ακόμη το ζηλεύω) θεωρείτε -σύμφωνα με αυτά που γράφετε-  ότι είναι καθαρισμένο και μάλιστα πριν 25 χρόνια με αυτό το υγρό...

Τάλιρο του 1851 έχει σλαμπαριστεί από Φαρ... συγγνώμη από άνθρωπο σχετικό με τη χημεία, με πατίνα που ο ίδιος δημιούργησε και το είχα δει πριν και μετά. Είναι από αυτά που όλοι σας πλέον θαυμάζετε. Ακόμη και οι σημερινοί νεόκοποι ειδήμονες...

Σε άλλο σημείο είχαμε εξαντλήσει το περιβόητο "λούστρο" που μας έχουν διδάξει οι νέοι (όπως και να το κάνουμε) αξιολογητές των νομισμάτων (Pax Americana). Δεν θα αναφερθώ πάλι σε αυτούς.

Νόμισμα (χάλκινο) που έβαλε συνομιλητής στο avatar του με απόχρωση μπλε, του το βγάλατε καθαρισμένο ad-hoc και μάλιστα χωρίς να το έχετε πιάσει στα χέρια σας. Αυτό το θεωρώ μέγιστη επιπολαιότητα.

Σίγουρα κι εμένα δεν μου αρέσει να έχει πειραχτεί το νόμισμα. Αλλά εδώ γίνεται ένα show  παραπληροφόρησης και δαιμονοποίησης.  Αντί οι όποιοι έχουν πραγματικά γνώση και αυτογνωσία, να εξηγήσουν με σωστό τρόπο την όποια εμπειρία τους (είδα και μια εξαίρεση), ο καθένας μας με αυτά που γράφει μόνο σύγχυση έχει δημιουργήσει.

Η επιστήμη προχωράει κι ενδεχομένως να βγουν υγρά που να καλύπτουν και τις τρύπες, ή να τα κάνουν ακυκλοφόρητα.... Οπότε ας πάρουμε θέση από τώρα...

Άλλη μια φορά ένα συλλεκτικό θέμα το κάναμε λάστιχο.




 

Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:34:48 πμ »

Γιώργο geonet,

Δεν καταστρέφει νομίσματα το μσ70. Απλά τους αλλάζει το χρώμα. Αν εχεις ενα χαλκινο γεωργιου ρβ στο 40% της επιφάνειας , βάλτου μσ70 και θα δεις οτι στα σημεία που ήταν κοκκινο θα γίνει μωβ. Τόσο απλό είναι.

Νίκο,

Αναφέρομαι σε μωβ χρώμα και όχι σε μελιτζανι ή μπλε. Μωβ επαναλαμβάνω. Και επειδη δεν εχεις χρησιμοποιησει ποτέ σου μσ70 απ ότι μπορώ να καταλάβω, αγόρασε ένα κουτάκι, χρησιμοποιησε το , δες τα χρώματα και κάνε συγκρίσεις. Δε θελει πολύ μυαλό.
Δεν εχω δει ποτέ μου χαλκινο νομισμα σε μουσείο χρώματος μωβ και δεν εχω κανενα μωβ χαλκινο σε συλλογή παλιών συλλεκτών.

Σας επαναλαμβάνω , ότι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν σε ότι χάλκινο θελουν να πουλήσουν, κυρίως επειδη ξερουν ότι ο αγοραστής θα εχει άγνοια.

Δεν με ενδιαφέρει να σας πείσω, όταν το καταλάβετε και εσεις θα τρέχετε να τα πουλήσετε γτ θα εχετε συνειδητοποιήσει ότι η πατίνα είναι φτιαχτή.

Αμα θέλουν , ας μιλήσουν εμπειρότεροι του φόρουμ που ξερουν τι συμβαίνει...... δε θα το κάνουν το ξερω, αλλά εγω τους προσκαλώ να μιλήσουν ελεύθερα.

Καποιοι καταστρεφουν όλα τα ακυκλοφόρητα χαλκινα και απο κοκκινα τα κανουν μωβ. Αν σας αρέσει , πάσο. Εγώ δε θε πάρω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:46:03 πμ »

καλημερα και συγνωμη για την παρεμβαση!!αλλα ηθελα να ρωτησω αν το παρακατω νομισμα εχει περαστει απο το ms70.
ρωταω για να καταλαβω πως ειναι (ζωντανα) ενα νομισμα που εχει περαστει με αυτο το υλικο! Χαμόγελο
το συγκεκριμενο το εχω παρει απο το εβαυ και το πηρα λογο του χρωματος που εχει! Χαμόγελο
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 01, 2015, 10:54:12 πμ »

Νίκο

γραφεις ότι παραπληροφορώ και δαιμονοποιώ .

Αυτό προυποθέτει πως εχεις γνώση επι τούτου. Εχεις? Γτ απο ότι κατάλαβα δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί το μσ70?
Αφού δε γνωρίζεις (αν καταλαβαν καλά), μπορείς να μου τεκμηριώσεις πως παραπληροφορώ τον κόσμο???

ευχαριστω.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 01, 2015, 11:12:55 πμ »

Kλασικο παραδειγμα Ελληνα....
Γιατι οι υπερμαχοι των υψηλων καταστασεων θελουν το νομισμα απειραχτο?
Φυσικα οχι για το αυτονοητο, για να μη καταστραφει η γνησια πατινα ,αλλα για να το πουλησουν ακριβοτερα!
Βεβαια, σε  πιο πισω ποσταρισμα, ο ιδιος παραδεχτηκε πως εχει βγαλει κερδος απο τετοιες πωλησεις...
Και μετα η ειρωνεια απο το τιποτα, περι μπιχλας και ιστορικη αξια απο τα λαδια και παπαριες...

Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 01, 2015, 11:23:05 πμ »

Νίκο

γραφεις ότι παραπληροφορώ και δαιμονοποιώ .

Αυτό προυποθέτει πως εχεις γνώση επι τούτου. Εχεις? Γτ απο ότι κατάλαβα δεν γνωρίζεις πως λειτουργεί το μσ70?
Αφού δε γνωρίζεις (αν καταλαβαν καλά), μπορείς να μου τεκμηριώσεις πως παραπληροφορώ τον κόσμο???

ευχαριστω.

Έγραψα κάτι ειδικά για σένα; Δεν νομίζω. Πραγματικά δεν είχα εσένα στη σκέψη μου. Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

Σίγουρα δεν ξέρω πως λειτουργεί το ΜΣ όμως θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κακό που με νοιάζει εάν είναι πειραγμένο ένα νόμισμα και όχι από τι χάλασε. Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε αυτό που έγραψα.

{Εάν συνεχίσω, θα με κατηγορήσει ο Sac  ότι τον αντιγράφω.}

(@sac: για την αντιγραφή, κατά Μ. Μπρεχτ, "Θέλω να πάω μ αυτόν που αγαπάω")

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:04:32 μμ »

Εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχεις άποψη, όπως ο κάθε μπογιατζής πρέπει να έχει άποψη για το κάθε τι που κυκλοφορεί στην αγορά (άσχετα τι λέει στους πελάτες του).



Είναι σχηματισμοί μετάλλου πάνω στην επιφάνεια του νομίσματος και μάλιστα καταστρέφεται πολύ εύκολα από τη χρήση και το παραδοσιακό καθάρισμα.

Με βάση αυτό μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:
(Δεν ξέρω αν είναι κοτσάνα, αν είναι δεν τρέχει και τίποτα, δεν ξέρω να συμπληρώνει ή όχι το σχόλιο του, εγώ πάντως θα την "αμολήσω".)

Αν πάρω ένα νόμισμα από ένα μασούρι, το οποίο νόμισμα τυπώθηκε πριν δύο-τρεις μήνες και, καθώς το παίρνω από το μασούρι του, κατά τεκμήριο έχει πάνω του 100% λούστρο νομισματοκοπείου (έστω 99%).

Παίρνω μια οδοντόβουρτσα ή ένα κομμάτι από πετσέτα (ολόκληρη η πετσέτα είναι κάπως άβολο). Παίρνω και οποιοδήποτε γυαλιστικό (όχι καθαριστικό) και γυαλίζω το καινούριο νόμισμα. Το αποτέλεσμα θα είναι ένα νόμισμα:
- που θα γυαλίζει σαν τα ασημικά της μητέρας μου.
- γεμάτο από ελαφρές χαρακιές (hairlines).

Απευθύνομαι σε έναν χημικό και του ζητάω να αντιστρέψει τη διαδικασία γυαλίσματος. Κάπως θα το κάνει...

Μετά την αντιστροφή της χημικής διαδικασίας του γυαλίσματος, θα έχω ένα νόμισμα:
- γεμάτο από ελαφρές χαρακιές (hairlines).
- από το οποίο θα έχουν αφαιρεσθεί ο,τι λάδια, καθαριστικά κλπ υπήρχαν επάνω του από τη διαδικασία κατασκευής του. (Αυτό παίζει κανένα ρόλο;)
- με 100% (ή 99%) "λούστρο νομισματοκοπείου".

Εφόσον το λούστρο είναι σχηματισμοί μετάλου η οδοντόβουρτσα θα είναι αδύνατο να τους αφαιρέσει ή να τους καταστρέψει. Αν μπορούσε να το κάνει αυτό... σκέφτομαι τι θα μπορούσε να κάνει στα δόντια μου... Επομένως, αν αφαιρεθεί το γυαλιστικό, θα πρέπει να επανεμφανιστεί το λούστρο (μαζί με τις χαρακιές που προκάλεσα).

;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2015, 02:28:12 μμ από sac » Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:05:15 μμ »

Σε χάλκινο κέρμα που εχει apo traces of red μεχρι rb και red, αν του βάλεις μσ70 θα γινει μωβ. -

Αν ειναι brown , διαλυμένο , με corrosion , πρασινίλες παντού σαν κρατήρες π.χ καποδιστριακό δεν ειναι κακό το μσ70. Το αντίθετο μάλιστα.

Απλά να ξέρουν όσοι αγοράζουν χαλκινα Οθωνα και Γεωργιου που ειναι μωβ ότι είναι baptised in ms70.

Ρωτήστε και τον Δ.Ποδάρα που ξερει καντάρια παραπάνω απο μένα αν είναι αληθή αυτά που λέω ή όχι.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:20:43 μμ »

sto 'liberty' και στον λαιμό του παράπεσε

http://www.ebay.com/itm/1909-S-VDB-1C-RB-Lincoln-Cent-Wheat-Penny-BU-UNC-Uncirculated-KEY-DATE-Toned-/121577906481?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c4e9ba131
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 01, 2015, 02:25:38 μμ »

αυτό ειναι φυσικό ?

http://www.ebay.com/itm/1903-1C-Indian-Cent-Type-3-Bronze-PCGS-PR65RB-TONER-COLOR-1235-3-/251543846578?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3a912e7eb2

εδω επεσε το κέρμα όπως ο οβελίξ στο μενίρ, και το ξεχάσανε.

http://www.ebay.com/itm/1883-1C-Indian-Cent-Type-3-Bronze-PCGS-PR65RB-COLOR-1235-13-/261493421202?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ce238f492
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 ... 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences