Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:47:48 μμ
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΣ 70  (Αναγνώστηκε 76614 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #165 στις: Μάρτιος 04, 2015, 03:24:17 μμ »


Παράθεση
Μπορώ να γράφω ατελείωτα. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι νέοι συλλέκτες τα νομίσματα (του Γεωργίου) τα βλέπουν μόνο εφόσον είναι σε κουτί και έχουν καλό νούμερο. Αλλιώς......

Ειδικά αυτό με πείραξε αγαπητέ Νίκο .

Δεν θέλω να κάνω καμία αντιπαράθεση μαζί σου για ένα θέμα που έχει εξαντληθεί αρκετές φορές  και είναι η πιστοποίηση δεν σημαίνει όμως ότι όποιος πιστοποιεί νομίσματα ή αγοράζει πιστοποιημένα βλέπει μόνο κουτάκια και αριθμούς χωρίς να γνωρίζει από νομίσματα. Πολλοί νέοι συλλέκτες αγοράζουν μόνοι τους και πιστοποιούν νομίσματα και  να είσαι σίγουρος ότι η πιστοποίηση και τα Αμερικανάκια όπως  λες έχουν βοηθήσει τους νέους συλλέκτες πολύ περισσότερο από ότι εσείς οι παλαιοί....

Σε όλα τα άλλα που αναφέρεις για καταστάσεις και προβλήματα πιστοποίησης συμφωνώ απόλυτα και ότι εμείς ξέρουμε καλύτερα τα νομίσματα  από ότι οι εταιρείες πιστοποίησης και λάθη γίνονται  .Δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε πάλι τα ίδια!!!!

Δηλαδή έγραψες όλα αυτά που έγραψες επειδή αισθάνθηκες ότι ανήκεις στους "περισσότερους νέους συλλέκτες" και όχι στις εξαιρέσεις. Μου έγραψες ότι σε προσβάλλω και τόσα άλλα σε προσωπικό επίπεδο κλπ για αυτό που παρέθεσες.

Τότε να σου ζητήσω συγγνώμη δημόσια και να σου πω ότι καλά κάνεις και κοιτάς τα κουτάκια και πίστεψέ με δεν το λέω ειρωνικά.
Όταν προχωρήσεις κι ασχοληθείς περισσότερο (εάν πράγματι είσαι νέος κι όχι παλιός με σκοπιμότητα που μόνο εσύ ξέρεις), τότε θα γράψεις ότι γράφτηκε από πολλούς προηγούμενα. "Οι αξιολογήσεις είναι υποκειμενικές".  Μπορεί κι εσένα κάποτε να σε ενοχλήσουν οι ταμπέλες του απόλυτου 67, 63,66 κλπ.

Νάσαι καλά, νάχουμε καλή συνέχεια και πάλι συγγνώμη.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #166 στις: Μάρτιος 04, 2015, 06:22:11 μμ »

  Διαβαζω για νεους, παλιους κλπ...
  Η ελευση των πιστοποιησεων τριτης γνωμης (σλαμπαρισματα) ηταν το μεγαλο οροσημο στην συλλεκτικη κοινοτητα.
  Υπαρχουν 3 γενιες συλλεκτων.(αν εξαιρεσουμε τους αρκετα πιο παλιους που ασχολουνταν μονο με αρχαια.)
  1. Οι προ-πιστοποιησεων, οι, ας τους πουμε, παλιοι συλλεκτες.
  Πιονεροι αναμεσα σε ωκεανους αγνοιας, προσπαθουσαν με ελαχιστες πηγες πληροφορησης να ασκησουν ενα χομπυ που ,απο την φυση του, απαιτει μεγαλες γνωσεις, πραγματικοι ηρωες.
  Εφτιαχναν συλλογες, αγοραζαν-πουλαγαν, καθαριζαν και συμπεριφεροντουσαν στα νομισματα με κριτηρια της τοτε εποχης, θολα, ακαθοριστα και υποκειμενικα.
  Ειχαν την τυχη να δουν τις αξιες καποιων νομισματων των συλλογων τους να πολλαπλασιαζονται με τα χρονια, αλλα εμειναν τελειως ξεκρεμαστοι με την ελευση των πιστοποιησεων, μιας και αρκετα απο τα κομματια τους δεν θα "περναγαν", δεν θα επαιρναν "καθαρο" βαθμο στις εταιρειες, λογω καθαρισματων και αλλων θεματων, που  ναι μεν προ σλαμπς ηταν καπως φτηνοτερα απο τα απροβληματιστα, αλλα με την ελευση των σλαμπς ξεφτιλιστηκαν.
  Οσοι ανηκουν σε αυτη την γενια πνεουν μενεα κατα των πιστοποιησεων, θεωροντας τις επιζημιες και περιττες, ξεχνοντας οτι εαν αυτες υπηρχαν οταν αυτοι ηταν νεοι, θα ειχαν αποφυγει πολλες λουμπες στις οποιες ειχαν πεσει.
  Βεβαια, εκεινη την εποχη ηταν πολυ ευκολοτερο να ξεφορτωθει κανεις την νουλα σε εναν νεοτερο και ασχετοτερο, ενω τωρα εχει γινει πολυ πιο δυσκολο.(πιστοποιησεις γαρ).
  Καποιοι απο αυτη την γενια που εγιναν εμποροι, καθονται πανω σε μασουρια και στοκ που θα προκαλουσαν ανατριχιλα σε οποιον νεο αγοραζει καποιες "σπανιοτητες".

  2.Η γενια που εφερε τις πιστοποιησεις.
  Ξεκινησε παρομοια με τους παλιοτερους, εφαγε και αυτη τις φολες της, αλλα ειχε την εξυπναδα (και με την ελευση του ιντερνετ) να ανοιξει λιγο τους οριζοντες της και να αρχιζει να στελνει κομματια για πιστοποιηση εξω, μαθαινοντας πολυ γρηγορα ποια "περναγαν" και ποια οχι.(πληρωνοντας φυσικα αρκετα διδακτρα).
   Αγοραζε παντα raw κομματια κοιτωντας τα με το ματι του μελλοντικου πιστοποιημενου, τα επαιρνε σχετικα φτηνα γιατι δεν την ειχαν ψιλιαστει ολοι την δουλεια, τα πιστοποιουσε και τα μεταπωλουσε με μεγαλο κερδος, φτιαχνοντας συγχρονως και προσωπικες συλλογες με πιστοποιημενα και απροβληματιστα κομματια.
  Πιστευω οτι ειναι η πιο ισορροπημενη γενια σε σχεση με την γνωση-νοοτροπια-αποψη στο θεμα του συλλεγειν.

  3. Η τωρινη νεα γενια των πιστοποιησεων.
   Αποκτα γνωσεις στο χομπυ με ταχυτητα φωτος, σε σχεση με τις παλιοτερες, αλλα καποιες φορες παρασυρεται και κοιτα τα σλαμπς απο την αρχη της ταμπελιτσας και πανω, παιρνοντας σαν δεδομενη την αξιοπιστια του προιοντος.
   Αυτο δεν σημαινει οτι δεν μελετα το νομισμα,ουτε οτι οι γνωσεις της σε θεματα βαθμολογιας υπολοιπονται των παλιοτερων, να μην πω οτι πολλες φορες ειναι καλυτερες, αλλα η λατρεια των βαθμων την δεσμευει ως προς τις επιλογες της.

  Φυσικα υπαρχουν ατομα απο την μια κατηγορια ( γενια) που εχουν αποκτησει και χαρακτηριστικα της αλλης, αλλα αυτες ειναι οι βασικες.
  Οταν εκλειψει η πρωτη κατηγορια-γενια των παλιων, κανεις δεν προκειται να συζητα εαν ειναι χρησιμες οι οχι οι πιστοποιησεις, μιας και θα θεωρουνται αυτονοητες και δεδομενες, τουλαχιστον για τα ακριβα κομματια.
  ΗΔΗ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ.
  Αυτα.

Υ,Γ, δεν αναφερομαι στους συμμετεχοντες στην κουβεντα, για να μην εχουμε παρεξηγησεις, μιας και ο καθε ανθρωπος ειναι μοναδικος και εχει τα δικα του χαρακτηριστικα και κινητρα.
 Ομως θεωρω οτι η αποτυπωση που εκανα, ειναι σε γενικες γραμμες ακριβης.





« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2015, 07:04:35 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #167 στις: Μάρτιος 04, 2015, 07:49:11 μμ »

Δημήτρη, θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου από τους παλιούς συλλέκτες.

Ξεκάθαρα είμαι αντίθετος στα slabs για τον λόγο ότι πιστοποιούν ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ  νομίσματα. Το ίδιο πιστεύω ότι είναι αντίθετοι παλαιοί συλλέκτες όπως ο Digo, o Ορφέας, ο Ζαχαρίας, ο Κατσίικης στην Αμερική κλπ. Μιλάω για συλλέκτες και όχι για εμπόρους.

Εσύ πως έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα για τους παλιούς, δεν το γνωρίζω. Βέβαια όπως τότε και τώρα υπήρχαν τα καθάρματα όπως ο "Πι....." και διάφοροι άλλοι. Μάλλον δεν έχεις γνωρίσει συλλέκτες παλιούς ή μάλλον αναφέρεσαι σε εμπόρους. Όμως οι επιλογές αφορούν και βαραίνουν τον καθένα μας. Ο πιο απατεώνας τη παλιά εποχή ήταν αυτός που εξέδιδε και τον μοναδικό τότε κατάλογο Ελληνικών νομισμάτων.

Θα πω κάτι προσφιλές σε σένα που σίγουρα κατανοώ τι εννοείς όταν το λες. Το ποτάμι μπορεί να μη γυρίζει πίσω (εκτός της περίπτωσης του Μ. Αλέξανδρου) αλλά τα ποτάμια ξεραίνονται.

Νομίζω η κατηγοροποίηση που έκανες ήταν  UNC Details Hairlines.

(Επιτέλους βρήκα κάτι να έχω διαφορετική άποψη με σένα).
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #168 στις: Μάρτιος 04, 2015, 07:49:48 μμ »

Δημήτρη, θέλω να θεωρώ τον εαυτό μου από τους παλιούς συλλέκτες.

Ξεκάθαρα είμαι αντίθετος στα slabs για ένα από τους λόγους ότι πιστοποιούν ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ  νομίσματα. Το ίδιο πιστεύω ότι είναι αντίθετοι παλαιοί συλλέκτες όπως ο Digo, o Ορφέας, ο Ζαχαρίας, ο Κατσίικης στην Αμερική κλπ. Μιλάω για συλλέκτες και όχι για εμπόρους.

Εσύ πως έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα για τους παλιούς, δεν το γνωρίζω. Βέβαια όπως τότε και τώρα υπήρχαν τα καθάρματα όπως ο "Πι....." και διάφοροι άλλοι. Μάλλον δεν έχεις γνωρίσει συλλέκτες παλιούς ή μάλλον αναφέρεσαι σε εμπόρους. Όμως οι επιλογές αφορούν και βαραίνουν τον καθένα μας. Ο πιο απατεώνας τη παλιά εποχή ήταν αυτός που εξέδιδε και τον μοναδικό τότε κατάλογο Ελληνικών νομισμάτων.

Θα πω κάτι προσφιλές σε σένα που σίγουρα κατανοώ τι εννοείς όταν το λες. Το ποτάμι μπορεί να μη γυρίζει πίσω (εκτός της περίπτωσης του Μ. Αλέξανδρου) αλλά τα ποτάμια ξεραίνονται.

Νομίζω η κατηγοροποίηση που έκανες ήταν  UNC Details Hairlines.

(Επιτέλους βρήκα κάτι να έχω διαφορετική άποψη με σένα).
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #169 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:08:09 μμ »

 Αυτοι λοιπον που μενουν, δεν ειναι επαρκης αριθμος για να υποστηριξουν (οικονομικα με την συμμετοχη τους)  καποια προσπαθεια καποιου ειδους εργαστηριου η σειρας σεμιναριων κλπ, και για τον απλο λογο οτι θα αφορουσε απο αυτους μονον οσους  ειναι συγκεντρωμενοι σε ενα μερος (π.χ. Αθηνα).

Ο ιδανικός αριθμός συμμετεχόντων είναι 12 άτομα. Δηλαδή 10-15. Το κόστος είναι γύρω στα 500 ευρώ το άτομο.

(Δυστυχώς, έχω τρεχάματα...)
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #170 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:09:52 μμ »

δε θα ηθελα να γραψω και εγω τεραστια ποστ για ενα θεμα που εχει εξαντληθει αρκετες φορες οπως εγραψε και καποιος αλλος, ηθελα απλα να πω πως επιδη εχω δει καποιες παλιες συλλογες η μεμονωμενα κοματια μπορω να σας διαβεβαιωσω πως υπηρχαν και υπαρχουν πολλες παλιες  συλλογες με ανεγγιχτα νομισματα που οι συλλεκτες δεν τα πειραζαν ποτε! δυστυχως ομως υπαρχουν και οι περιπτωσεις που τα εχουν ξεπατωσει! προ διετιας πηγα σε παλιο συλλεκτη να ψωνισω και πραγματικα δεν ειχα που να ακουμπησω πολυ καθαρισμενα και πολλα βαμενα χαλκινα! εν τελη πηρα αυτα που απρεπε μονο!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #171 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:22:41 μμ »

Το κακό είναι πώς όλοι πέσαμε στη λούμπα του High Grade , του λίγα και καλά ώστε να έχουμε εξασφαλισμένα και τα ποσά που δίνουμε , Επενδυσυλλογή δλδ , όλα τα αλλα για το πόσο αγαπάμε τη Συλλογή καθαυτή το θεωρώ " Συγκινητικά Λόγια" μιάς και έτσι η μάζα θα μάζευε και xf,au.........Για να τα λέμε τα πράγματα και στο όνομα τους .
Μπράβο Παναγιώτη έπιασες τον σφυγμό.
Προσωπικά ανήκω στην μάζα που μαζεύει xf,au με γνώμονα πάντα την αυθεντικότητα που μου την παρέχει το slab σε νομίσματα που είναι αμφισβητήσιμα για τον πολύ κόσμο.
Οχι ότι θα με χάλαγε ένα top σε βαθμό, απλά δεν είναι ο σκοπός αυτός πιστεύω για έναν συλλέκτη αλλά η αγάπη μιάς αξιοπρεπούς συλλογής.
Το έχω ξαναπεί προτιμώ 10 τεμάχια xf,au παρά 1 τεμάχιο ms.
Kαι μην ξεχνάμε όλα είναι σχετικά, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κ...ους. Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #172 στις: Μάρτιος 04, 2015, 08:33:21 μμ »

συμφωνω μαζι σου!   Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #173 στις: Μάρτιος 05, 2015, 10:18:02 πμ »


Ξεκάθαρα είμαι αντίθετος στα slabs για τον λόγο ότι πιστοποιούν ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΑ  νομίσματα. Το ίδιο πιστεύω ότι είναι αντίθετοι παλαιοί συλλέκτες όπως ο Digo, o Ορφέας, ο Ζαχαρίας, ο Κατσίικης στην Αμερική κλπ.

Ο Digo ειναι ο Αρχιερεας της πιστοποιησης και των Slabs στην Ελλαδα. Ο Κατσικης εχει μονο πιστοποιημενα σε υψηλες καταστασεις...

Στην Αμερικη ,ο μονος που εχει αντισταθει στην ''μοδα'' των slabs ειναι ο Κος Ι. Κουρος. Πολυ δυνατος συλλεκτης και συγγραφεας του περιφημου αρθρου στα Νομισματικα Χρονικα για τα ταλληρα του Οθωνα.
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #174 στις: Μάρτιος 05, 2015, 10:51:32 πμ »

Το κακό είναι πώς όλοι πέσαμε στη λούμπα του High Grade , του λίγα και καλά ώστε να έχουμε εξασφαλισμένα και τα ποσά που δίνουμε , Επενδυσυλλογή δλδ , όλα τα αλλα για το πόσο αγαπάμε τη Συλλογή καθαυτή το θεωρώ " Συγκινητικά Λόγια" μιάς και έτσι η μάζα θα μάζευε και xf,au.........Για να τα λέμε τα πράγματα και στο όνομα τους .
Μπράβο Παναγιώτη έπιασες τον σφυγμό.
Προσωπικά ανήκω στην μάζα που μαζεύει xf,au με γνώμονα πάντα την αυθεντικότητα που μου την παρέχει το slab σε νομίσματα που είναι αμφισβητήσιμα για τον πολύ κόσμο.
Οχι ότι θα με χάλαγε ένα top σε βαθμό, απλά δεν είναι ο σκοπός αυτός πιστεύω για έναν συλλέκτη αλλά η αγάπη μιάς αξιοπρεπούς συλλογής.
Το έχω ξαναπεί προτιμώ 10 τεμάχια xf,au παρά 1 τεμάχιο ms.
Kαι μην ξεχνάμε όλα είναι σχετικά, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και μεταξωτούς κ...ους. Μεγάλο χαμόγελο

Βάλε εναν θυρεό Victoria XF δίπλα σε εναν MS και πες μου τι βλέπεις...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #175 στις: Μάρτιος 05, 2015, 01:27:21 μμ »

Βάλε εναν θυρεό Victoria XF δίπλα σε εναν MS και πες μου τι βλέπεις...
[/quote]


Βλέπω 2 αυθεντικά νομίσματα ίδιου μεγέθους - ίδιας απεικόνισης - ίδιου βάρους - ίδιου slab - με διαφορετικό λούστρο.
Τώρα θα σου αντιστρέψω την ερώτηση με επιλογή κίνησης. Π.χ. από το 1850 έως το 1870 όλοι οι θυρεοί σε AU - οι πέντε θυρεοί σε υψηλό MS.
Ιδού η ΑΠΟΡΙΑ...
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #176 στις: Μάρτιος 05, 2015, 01:59:13 μμ »

αυτο που αναφερεται ειναι καθαρα υποκειμενικό στο τι συλλέγει ο καθένας..
Καταγράφηκε

elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #177 στις: Μάρτιος 05, 2015, 02:31:40 μμ »

αυτο που αναφερεται ειναι καθαρα υποκειμενικό στο τι συλλέγει ο καθένας..
Σαφώς Χρήστο έτσι είναι όπως τα λές.
Απλά κατά την ταπεινή μου άποψη, σε μία συλλογή ο πρωταρχικός ρόλος είναι η πληρότητα και όχι αποσπάσματα αυτής.
Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #178 στις: Μάρτιος 05, 2015, 02:37:35 μμ »

Βάλε εναν θυρεό Victoria XF δίπλα σε εναν MS και πες μου τι βλέπεις...


Βλέπω 2 αυθεντικά νομίσματα ίδιου μεγέθους - ίδιας απεικόνισης - ίδιου βάρους - ίδιου slab - με διαφορετικό λούστρο.
Τώρα θα σου αντιστρέψω την ερώτηση με επιλογή κίνησης. Π.χ. από το 1850 έως το 1870 όλοι οι θυρεοί σε AU - οι πέντε θυρεοί σε υψηλό MS.
Ιδού η ΑΠΟΡΙΑ...
[/quote]

Θα σου απαντησω αν και ειμαστε εκτος θεματος.Θα διαλεγα 5 θυρεους MS.Θα διαλεγα 1850-1858-1859-1865-1851 σε MS62 και πανω.Και σου χαριζω 20 θυρεους σε XF-AU στις υπολοιπες ημερομηνιες.Εδω και τωρα!!

Ολοι κατακρινετε τους υψηλους βαθμους αλλα ολοι τους επιδιωκετε.Και ξαναρωταω:Βαλε εναν θυρεο AU53 διπλα σε εναν θυρεο MS63 ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ...
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #179 στις: Μάρτιος 05, 2015, 02:49:17 μμ »

Ασε θα το κανω εγω Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: 1 ... 10 11 [12] 13 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences