Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 02:09:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΜΣ 70  (Αναγνώστηκε 76646 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:33:37 πμ »

Τα τραμπάρω ευχαρίστως  Κλείσιμο ματιού

WE HAVE A DEAL Χαμόγελο
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:34:47 πμ »

Μην γενικεύουμε τα πάντα στο Grading βάσει των Ελληνικών , υπάρχουν World Coins που θεωρούνται ακυκλοφόρητα βάσει ιδιαιτεροτήτων ...........όπως πολύ σωστά τόνισε ο gkountou με τα Βρετανικά Crowns.
Εξάλλου ο καθείς μαζεύει ότι του κάνει κλίκ , είτε λόγω του οφθαλμού του είτε λόγω slab ..........Δεν μπορεί να υπάρχει φαντάζομαι Χειραγώγηση πάνω σε αυτό .........Ανταλλαγή απόψεων με κόσμιο τρόπο φυσικά ΝΑΙ.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:38:06 πμ »

Σαρκασμός Βασίλη , αν δλδ το 1/4 1851 γράψει 62 ή 63,και όχι 64 , τότε δεν θα το αποκαλείς Ακυκλοφόρητο ??

Πανο, πλεόν για τα νομίσματα που συλλέγω έχω δική μου άποψη. Οτι και να γράψει για μένα είναι ακυκλοφόρητο, όχι επειδη είναι δικό μου αλλά επειδη αυτο πιστεύω. Οπως και εχω νομίσματα ΜΣ64 που θα σου πω πως ΔΕΝ είναι ακυκλοφόρητα. Δεν με ενδιαφέρει πλεόν τι γράφει το κουτί.

Αντίστοιχα, το διόβολο ενός φίλου μας,,,, ότι και να γράψει για μένα ειναι κλάσης 66 και θα το πλήρωνα για 66αρι ακόμα και αν γράψει 63.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:38:26 πμ »

Σαρκασμός Βασίλη , αν δλδ το 1/4 1851 γράψει 62 ή 63,και όχι 64 , τότε δεν θα το αποκαλείς Ακυκλοφόρητο ??

   Πες τα Χρυσοστομε.....
Υ.Γ .Την επομενη φορα που ευχομαι να σου τυχει κατι εξισου σπανιο με το τεταρτο 1851 μην ...παρεις τηλεφωνο τον Πανο (ZOBELS) κι εμενα για να σου πουμε,παρε Digo και Ποδαρα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #154 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:41:35 πμ »

Το κακό είναι πώς όλοι πέσαμε στη λούμπα του High Grade , του λίγα και καλά ώστε να έχουμε εξασφαλισμένα και τα ποσά που δίνουμε , Επενδυσυλλογή δλδ , όλα τα αλλα για το πόσο αγαπάμε τη Συλλογή καθαυτή το θεωρώ " Συγκινητικά Λόγια" μιάς και έτσι η μάζα θα μάζευε και xf,au.........Για να τα λέμε τα πράγματα και στο όνομα τους .
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #155 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:42:42 πμ »

Σαρκασμός Βασίλη , αν δλδ το 1/4 1851 γράψει 62 ή 63,και όχι 64 , τότε δεν θα το αποκαλείς Ακυκλοφόρητο ??

   Πες τα Χρυσοστομε.....
Υ.Γ .Την επομενη φορα που ευχομαι να σου τυχει κατι εξισου σπανιο με το τεταρτο 1851 μην ...παρεις τηλεφωνο τον Πανο (ZOBELS) κι εμενα για να σου πουμε,παρε Digo και Ποδαρα Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Συμφωνώ ..........εσχάτη προδοσία ...........
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #156 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:44:48 πμ »

Σαρκασμός Βασίλη , αν δλδ το 1/4 1851 γράψει 62 ή 63,και όχι 64 , τότε δεν θα το αποκαλείς Ακυκλοφόρητο ??

Πανο, πλεόν για τα νομίσματα που συλλέγω έχω δική μου άποψη. Οτι και να γράψει για μένα είναι ακυκλοφόρητο, όχι επειδη είναι δικό μου αλλά επειδη αυτο πιστεύω. Οπως και εχω νομίσματα ΜΣ64 που θα σου πω πως ΔΕΝ είναι ακυκλοφόρητα. Δεν με ενδιαφέρει πλεόν τι γράφει το κουτί.

Αντίστοιχα, το διόβολο ενός φίλου μας,,,, ότι και να γράψει για μένα ειναι κλάσης 66 και θα το πλήρωνα για 66αρι ακόμα και αν γράψει 63.
Ποτέ δεν θα είσαι στην περίπτωση που χτυπάς RAW κομμάτι on line ( και μέσω μιάς φώτο)  ...........για αυτό και η σιγουριά του slab
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #157 στις: Μάρτιος 04, 2015, 10:52:04 πμ »

Πανο θα σου πω ενα παράδειγμα,

αν δε μπορω να ξεχωρίσω με τα δικά μου μάτια διαφορές , απλά δε πληρώνω. Εχω δει διπλα δίπλα 3 δραχμες 1910 μσ64,65,66. Χωρις να ξερω ποια ήταν ποια σου μιλώ ειλικρινά δεν υπήρχε καμία διαφορά. Ηταν και οι 3 τέλειες.ταλε κουάλε που λεει και ο digo. Γτ να πληρώσω την 66αρα? Ιδια νομίασματα αλλα το 66 εχει διπλασια τιμή από το 64αρι.

Το τρελό πάρτυ γίνεται στα χάλκινα οπου οι περισσότεροι , δυστυχώς, είναι άσχετοι. Σου λεει 64ρβ... οκ. Πόσο ρβ? Υπάρχει ρβ 40% 70% και εχω ενα 5 στ81 που ειναι 100% κοκκινο και γραφει ρβ. Ολα το ίδιο? Ολα στον κουβά του RB Απορία Πάμε καλά???
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
KVASSOS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 269



Προφίλ
« Απάντηση #158 στις: Μάρτιος 04, 2015, 11:41:39 πμ »

Το τρελό πάρτυ γίνεται στα χάλκινα οπου οι περισσότεροι , δυστυχώς, είναι άσχετοι. Σου λεει 64ρβ... οκ. Πόσο ρβ? Υπάρχει ρβ 40% 70% και εχω ενα 5 στ81 που ειναι 100% κοκκινο και γραφει ρβ. Ολα το ίδιο? Ολα στον κουβά του RB Απορία Πάμε καλά???
Αυτο ποσο red ειναι???
Καταγράφηκε

ΜΕΑ FIDES INVIOLABILIS
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #159 στις: Μάρτιος 04, 2015, 11:45:50 πμ »

Το τρελό πάρτυ γίνεται στα χάλκινα οπου οι περισσότεροι , δυστυχώς, είναι άσχετοι. Σου λεει 64ρβ... οκ. Πόσο ρβ? Υπάρχει ρβ 40% 70% και εχω ενα 5 στ81 που ειναι 100% κοκκινο και γραφει ρβ. Ολα το ίδιο? Ολα στον κουβά του RB Απορία Πάμε καλά???
Αυτο ποσο red ειναι???

Τώωωωρααααα τι να σου πωωωωωω? Φταίιιιωωωωωω που σ'αγαπωωωωωωω, τ'αστραααααααα χιλιοι καημοίιιιιιιι, και η νύχτα μυρίζει γιασεμίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι...........................

100%.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #160 στις: Μάρτιος 04, 2015, 11:48:58 πμ »

Πολυ  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #161 στις: Μάρτιος 04, 2015, 11:59:38 πμ »

Μια ωραια συζητηση εχει το στεκι και την γυρισατε παλι στα πιστοποιημενα και στις εταιριες. Χιλιοειπωμενα πραγματα δηλαδη. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι μερικοι σας ποναει ο κωλος που πιστοποιουμε νομισματα;   Εγω παντως σας εχω βαρεθει. Ολο τα ιδια και τα ιδια. Οι αμερικανοι δεν ξερουν ,εμεις ξερουμε. ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΑΜΕ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΞΕΡΟΛΕΣ. Αν εισαστε μαγκες οτι νομισμα αγοραζετε να το απελευθερωνετε. Νισαφι πια!
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #162 στις: Μάρτιος 04, 2015, 01:54:45 μμ »

@heretic77
Εάν το ακυκλοφόρητο το λες με την έννοια ότι δεν έχει κυκλοφορήσει, άσχετα τη ταλαιπωρία ή την κακή μεταχείριση που έχει το νόμισμα στο νομισματοκοπείο, τότε ναι είναι ακυκλοφόρητο και σέβομασι την άποψή σου.
Στο δικό μου συλλεκτικό κόσμο (θεωρώντας ότι είμαι παρίας) ακυκλοφόρητο ή BU ονοματίζω ένα νόμισμα βάσει της αρτιότητας που έχει και όχι με την λογική που ανέφερες..
Όσο αφορά το λούστρο, υπάρχουν ακυκλοφόρητα τα οποία ούτε γυαλισμένα είναι, ούτε λούστρο έχουν. Σε αυτή τη περίπτωση, ρόλο έχει η προσωπική εκτίμηση και γούστο.
Γενικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου (εκτός της πρώτης παραγράφου που έχω άλλη άποψη για το ακυκλοφόρητο) και επαυξάνω σε όλα. Δηλαδή είναι θέμα υποκειμενικότητας. Συμφωνώ 100%. Εκεί ακριβώς εστιάζεται και η διαφοροποίησή μου με τα αμερικανάκια που αυτή την υποκειομενικότητα θέλουν να την επιβάλλουν με τα δικά τους κριτήρια και νούμερα (βαθμολογήσεις).
Όσο αφορά τις παρέες μου, έχω κάνει παρέα και έχω αποκτήσει γνώση γι αυτούς από κακοποιούς, φοροφυγάδες,  ναρκομανείς, ακόμη και τους χειρότερους όλων τους πολιτικούς.
Όσο αφορά το ότι ο ένας προσπαθεί να ρίξει τον άλλο, εγώ είμαι αυτός που έχω έρθει σε αντίθεση με πολλούς επειδή φωνάζω να μάθουν το νόμισμα οι νέοι συλλέκτες έξω από κουτιά και πασαρίσματα εμπόρων. Μόνο τότε θα μπορούν να μην γίνονται θύματα.

@GKounto. Όπως αντιλαμβάνεσαι συμφωνώ απόλυτα.

@KVassos. To επαναλαμβάνω συνέχεια και το ίδιο λέμε όλοι. Είναι θέμα υποκειμενικό (αφού μάθουμε 2-3 πράγματα). Εγώ απλά δεν αντέχω την (απόλυτη) ταμπέλα τους.

@ ΥVASILAKIS. Μάλλον είσαι εκτός θέματος. Σε παρακαλώ πολύ διάβασε την ενότητα από την αρχή. Σε προκαλώ να γράψεις εάν σε αυτή την ενότητα ή σε οποιαδήποτε άλλη ότι:
1. Κατηγορώ οποιοδήποτε που παίρνει/αγοράζει νόμισμα σε υψηλή κατάσταση
2. Αναφέρω ότι υπάρχει πρόβλημα ή κατηγορώ κάποιον νέο ή παλιό.
3. Σε ποιο σημείο ανέφερα ότι οι νέοι συλλέκτες "δεν ξέρουν τι τους γίνεται"
4. Δείξε μου που σε πρόσβαλα και σίγουρα θα σου ζητήσω συγγνώμη δημόσια και σε όποιο σημείο θέλεις.
5. Υπόδειξέ μου που έχω γράψει προσβλητικά σε εσένα ή άλλον.
Εάν δεν το κάνεις, δηλαδή να υποστηρίξεις αυτά που γράφεις, (κι όχι τις δικαιολογίες του "νόμιζα ότι εκεί εννοούσες....") τότε από περιέργεια θα σε ρωτούσα τι εξυπηρετούν αυτά που γράφεις.

Εάν εννοείς ότι λέω στους νέους μάθετε καλά το νόμισμα εκτός κουτιών κι αυτό σε προσβάλλει ότι δήθεν υποννοώ ότι δεν ξέρουν τι του γίνεται, εάν εννοείς ότι το νόμισμα στο κουτί φανερώνει υψηλή κατάσταση και η αντίθετή μου άποψη σε προσβάλλει, κλπ κλπ τότε πραγματικά κάποιος πρέπει να ζητήσει συγγνώμη από κάποιον.
Το σίγουρο που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι όλα που γράφω είναι υπέρ σου.

@Solferino Πρόσεχε το τεταρτάκι. Πολλοί το θέλουμε.

@epop. Δεν γύρισε αλλού το θέμα. Ο φίλος ο Βασίλης ανέφερε ότι πολλά νομίσματα (σλαμπαρισμένα) έχουν πειραχτεί με καθαριστικό MΣ. Άλλοι πήγαν αλλού το θέμα κι έπρεπε να απαντηθούν απ όλους έστω κι από ευγένεια.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #163 στις: Μάρτιος 04, 2015, 02:02:15 μμ »

  Για επαναφορα στο κυριως θεμα και σε μερικα που γραφτηκαν, θα πρεπει να πουμε το εξης.
  Δυστυχως τετοιου ειδους συζητησεις (περι καθαρισμου-συντηρησης-πατινας κλπ κλπ) εχουν το μειονεκτημα οτι δεν ξερεις ποιος διαβαζει και πως θα εκλαβει τα γραφομενα.
  Ενας που δεν εχει γνωσεις, μπορει να διαβασει κατι σωστο, αλλα να το εφαρμοσει λαθος, λογω αγνοιας και να καταστρεψει νομισματα του.
  Ενας αλλος μπορει να παρεξηγησει τα γραφομενα και να οδηγηθει σε λαθος συμπερασματα.
  Επειδη το επιπεδο γνωσεων και εμπειριας των μελων ενος ανοιχτου φορουμ διαφερει, ειναι δυσκολη η  καθαρη και χωρις παρεξηγησεις συνεννοηση σε εξειδικευμενα θεματα τετοιου ειδους.
  Παντως, σχετικα με εργαστηρια,εκμαθηση, πραγματειες κλπ, να πουμε το εξης.
  Οι Ελληνες συλλεκτες ειναι λιγοι.
  Αυτοι που δεν ασχολουνται με bullion, με αναμνηστικα (που ειναι στο κουτι τους συνηθως ανεγγιχτα), η με ευρω κλπ ,αρα χρειαζονται τις γνωσεις καθαρισμου και συντηρησης ειναι ακομα λιγοτεροι.
  Απο αυτους, οι περισσοτεροι εχουν γνωσεις για το θεμα που τις εχουν αποκτησει ειτε πειραματιζομενοι επι πολυ καιρο, ειτε διαβαζοντας και μετα εφαρμοζοντας, ειτε διπλα σε φιλους που ξερουν και αφου φυσικα εχουν χαλασει μερικα νομισματα στην πορεια.. Σαρκασμός και εχουν δωσει και καποια λεφτα σε πεταμενα σλαμπαρισματα.
  Αυτοι λοιπον που μενουν, δεν ειναι επαρκης αριθμος για να υποστηριξουν (οικονομικα με την συμμετοχη τους)  καποια προσπαθεια καποιου ειδους εργαστηριου η σειρας σεμιναριων κλπ, και για τον απλο λογο οτι θα αφορουσε απο αυτους μονον οσους  ειναι συγκεντρωμενοι σε ενα μερος (π.χ. Αθηνα).
  Πιστευω οτι και πανελληνιως δεν θα εστεκε οικονομικα ουτε καν η εκδοση ενος βιβλιου (σοβαρου, οχι πασαλειμματος) με το θεμα αυτο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2015, 02:42:44 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
YVASILAKIS
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 169



Προφίλ
« Απάντηση #164 στις: Μάρτιος 04, 2015, 02:57:08 μμ »


Παράθεση
Μπορώ να γράφω ατελείωτα. Δυστυχώς όμως οι περισσότεροι νέοι συλλέκτες τα νομίσματα (του Γεωργίου) τα βλέπουν μόνο εφόσον είναι σε κουτί και έχουν καλό νούμερο. Αλλιώς......

Ειδικά αυτό με πείραξε αγαπητέ Νίκο .

Δεν θέλω να κάνω καμία αντιπαράθεση μαζί σου για ένα θέμα που έχει εξαντληθεί αρκετές φορές  και είναι η πιστοποίηση δεν σημαίνει όμως ότι όποιος πιστοποιεί νομίσματα ή αγοράζει πιστοποιημένα βλέπει μόνο κουτάκια και αριθμούς χωρίς να γνωρίζει από νομίσματα. Πολλοί νέοι συλλέκτες αγοράζουν μόνοι τους και πιστοποιούν νομίσματα και  να είσαι σίγουρος ότι η πιστοποίηση και τα Αμερικανάκια όπως  λες έχουν βοηθήσει τους νέους συλλέκτες πολύ περισσότερο από ότι εσείς οι παλαιοί....

Σε όλα τα άλλα που αναφέρεις για καταστάσεις και προβλήματα πιστοποίησης συμφωνώ απόλυτα και ότι εμείς ξέρουμε καλύτερα τα νομίσματα  από ότι οι εταιρείες πιστοποίησης και λάθη γίνονται  .Δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε πάλι τα ίδια!!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 9 10 [11] 12 13 14
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences