Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:20:09 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτίμηση χρυσών νομισμάτων.  (Αναγνώστηκε 3690 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
EXCELwiz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 25, 2015, 11:03:41 μμ »

Θα ήθελα τη βοήθειά σας.
Συζητώντας με ένα φίλο μου για την online εκτίμηση που προσφέρετε, με παρακάλεσε να αναρτήσω φωτογραφίες από χρυσά νομίσματα που κατέχει προκειμένου να διαπιστώσει τη σημερινή τους αξία, είτε λόγω του μετάλλου τους είτε λόγω πιθανής σπανιότητας.
Απ' ό,τι θα διαπιστώσετε πρόκειται για 3 χρυσές λίρες Αγγλίας κοπής ετών 1899, 1900 & 1912.
Επίσης, είναι κι ένα χρυσό νόμισμα "αγνώστου προελεύσεως & ταυτότητος", για το οποίο σας παρακαλεί όπως τον ενημερώσετε για το τι ακριβώς είναι.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που θα διαθέσετε.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 01:21:47 πμ »

1277 στα μουσουλμανικά , δηλαδή 1861 στα χριστιανικά έτη,
σουλτάνος Αμπντουλαζίζ, κοπή Κωνσταντινούπολη.
Χρειάζεται και η μπροστινή πλευρα για πλήρη εκτίμηση.
Γνήσιο μου φαίνεται. Αν είναι περίπου 22μμ η διάμετρος και περίπου 7,2 γρ το βάρος είναι γνήσιο μάλλον .

Για τις λίρες είναι κοινές και φθαρμένες.
Χρειάζεται σίγουρα και η άλλη πλευρά για πλήρη εκτίμηση.
Π.χ. η λίρα του '12 πρέπει να δείχνει τον GEORGIVS V  kai οι άλλες την VICTORIA χήρα , ειδάλλως είναι πλάστές (αν και δεν νομίζω).
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
EXCELwiz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 26, 2015, 09:00:02 μμ »

Καλησπέρα σας.
Σας ευχαριστώ όλους όσους κάνατε τον κόπο να διαθέσετε το χρόνο σας για να δείτε και να εκτιμήσετε τα χρυσά νομίσματα που σας παρέθεσα.
Ειδικότερα, ευχαριστώ από καρδιάς τον "Μιχάλη80", ο οποίος σίγουρα είναι μέγας "μύστης" του αντικειμένου.
Ανεβάζω και φωτογραφίες της Β' όψης των νομισμάτων, όπως μου ζητήθηκε.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 01:58:52 πμ »

Σαν μέταλλο αυτή τη στιγμή κάνουν όλα μαζί περίπου 935 €.
Υπό την προϋπόθεση ότι η λίρες είναι περ. 7,96 γρ εκάστη (λόγω φθοράς) και το οθωμανικό 7,2γρ.

Οι λίρες είναι κοινές και φθαρμένες.
Για το οθωμανικό δεν ξέρω αν έχει κάποια συλλεκτική υπεραξία , πρέπει να το ψάξω περαιτέρω. Πάντως είναι φθαρμένο και αυτό οπότε μάλλον χάνει την όποια υπεραξια είχε (αν είχε).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 27, 2015, 02:25:07 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
EXCELwiz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:07:02 μμ »

Σε ευχαριστώ και πάλι Μιχάλη. Με υποχρεώνεις...
Ενημέρωσα τον φίλο μου για τα στοιχεία που μου έδωσες και σου μεταφέρω και τις δικές του ευχαριστίες.
Μου εκμυστηρεύτηκε μάλιστα ότι έστειλε 2 από τις λίρες αυτές σε πολύ γνωστή επιχείρηση της Αθήνας που αγοράζει χρυσό για να τις εκτιμήσουν και του πρότειναν τιμή αγοράς 200 € τη μία και 175 € την άλλη λόγω μειωμένης καθαρότητας χρυσού.
Ο άνθρωπος φυσικά εξεπλάγην με την τιμή και της ζήτησε πίσω. Μου είπε μάλιστα ότι στην ίδια εταιρεία είχε πουλήσει παλαιότερα 4 χρυσές λίρες και του είχαν πει (πάλι) ότι η μία δεν ήταν "κανονική"...
Θα είχες την ευγενή καλοσύνη να μας εξηγήσεις τι ακριβώς "παίζεται" με τις επιχειρήσεις αγοράς χρυσού. Είναι δυνατόν σε 6 προς εκτίμηση χρυσές λίρες οι 2 να είναι μειωμένης καθαρότητας ?
Σε ευχαριστώ και πάλι προκαταβολικά.
Καταγράφηκε
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3537


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 07:11:37 μμ »

Πήγαν να κοροιδέψουν τον φίλο σου 100% όπως στις περισσότερες των περιπτώσεων...

ίσως να είναι λιπαβαρής αλλά και πάλι η τιμή δεν μειώνεται τοσο...

Μιλάμε για 10 ευρώ διαφορά το πολύ!
Καταγράφηκε

Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 11:04:30 μμ »

έστειλε 2 από τις λίρες αυτές σε πολύ γνωστή επιχείρηση της Αθήνας που αγοράζει χρυσό για να τις εκτιμήσουν και του πρότειναν τιμή αγοράς 200 € τη μία και 175 € την άλλη λόγω μειωμένης καθαρότητας χρυσού.
Έκπληξη  Έκπληξη
Τα συγκεκριμένα - κανονικά- είναι 22Κ ή 91,67% καθαρός χρυσός.
Κάθε νόμισμα που βγαίνει με λιγότερο χρυσό από τις επίσημες προδιαγραφές είναι πλαστό.
Με λίγα λόγια του είπαν του φίλου σου , ότι τα νομίσματά του δεν ήταν "εντάξει".
Ο απλός , μέσος , πελάτης ακόμα και αν είναι παρών στη ζύγιση , δεν μπορεί να αντιληφθεί τη διαδικασία με τα οξέα και το αποτύπωμα στην πέτρα.
Ακόμα και αν στη ζύγιση βγει 1/10 του γρ λειψή η λίρα δεν δικαιολογείται αυτή η διαφορά στην τιμή.
Οπότε όπως σου λέει και ο Χρήστος  πήγαν να κοροιδέψουν τον φίλο σου 100%.

Ή ψάξτε να βρείτε κάποιο πιο έντιμο μαγαζί - υπάρχουν αρκετά - ή αφου είστε Αθήνα πάντε στην ΤτΕ πρωινό εργάσιμο , είσοδος από Σταδίου.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
EXCELwiz
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 07:01:37 μμ »

Σας ευχαριστώ/ούμε πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες απαντήσεις σας.
Ευτυχώς που ο φίλος μου "πήρε πρέφα" τί παίζεται και πήρε πίσω τις λίρες του.
Μου είπε μάλιστα να σας ανακοινώσω ότι εάν κάποιος από το site ενδιαφέρεται να αγοράσει τα παραπάνω νομίσματα στην πραγματική τους, τρέχουσα, αξία (χωρίς "αλχημείες"), τότε ευχαρίστως θα δεχθεί να ακούσει τις προσφορές σας.
(Ξέρετε, μένουμε σε επαρχιακή πόλη και ο άνθρωπος τα φέρνει δύσκολα και, προφανώς από ντροπή, δε θέλει να πάει σε χρυσοχόο...).
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2015, 07:11:18 μμ »

Σήκωσέ τες στις πωλήσεις και δεν θα χάσεις
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences