Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 06:24:56 μμ
Σελίδες: 1 ... 41 42 [43] 44
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δίευρα 2016  (Αναγνώστηκε 177815 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #630 στις: Ιανουάριος 22, 2017, 04:43:00 πμ »

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να βιαζόμαστε! Κατά κανόνα, οι προπωλήσεις είναι πιο ακριβές! Εγώ βιάστηκα να αγοράσω σε προπώληση το δίευρο του Μονακό 2016! Ένα μήνα μετά, διαπίστωσα ότι η τιμή του στο eBay ήταν μέχρι και 100 κάτω από την τιμή που το πήρα εγώ! Και βέβαια, δεν υπολογίζω την πιθανότητα να κατάφερνα να το αγοράσω κατευθείαν από το ηλεκτρονικό κατάστημα του Μουσείου Νομισμάτων και Γραμματοσήμων τού Μονακό στο 40% τής τιμής τού eBay! Έπαθα κι έμαθα...

Πάντως για τα δίευρα της Ανδόρρας, ένας Γάλλος έμπορος μου έχει προτείνει τιμή 21,50 ευρώ για το καθένα συν άλλα 10 ευρώ έξοδα αποστολής! Και η πληρωμή μέσω PayPal, με την προμήθεια δική μου (με "αποστολή χρημάτων σε φίλους και οικογένεια"). Του είχα ζητήσει στο παρελθόν, για άλλο κομμάτι, πληρωμή με τραπεζικό έμβασμα, αλλά δεν είχε δεχτεί! Φοβόταν την εφορία (τελικά φοροφυγάδες υπάρχουν παντού...)!

Αν και μου ζητούσε επίμονα απάντηση, για να ξέρει πόσα να παραγγείλει, δεν του έδωσα! Του είπα ότι θα του πω στο μέλλον! Να βγουν πρώτα τα νομίσματα στην αγορά, να δούμε πού θα πάνε οι τιμές τους και βλέπουμε!
Καταγράφηκε
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #631 στις: Φεβρουάριος 10, 2017, 06:16:59 πμ »

Σχετικά με τα δίευρα της Ανδόρρας, ένας έμπορος σε προπώληση στο eBay έχει ανακοινώσει ότι η έκδοσή τους έχει προγραμματιστεί για τις 28 Φεβρουαρίου! Αν ισχύει αυτό, σημαίνει ότι οι πρώτοι αγοραστές θα μπορέσουν να τα πάρουν στα χέρια τους τέλη Μάρτη - αρχές Απρίλη!
Καταγράφηκε
chrisvas
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 859



Προφίλ
« Απάντηση #632 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 07:17:48 μμ »

Σε μασούρι που πήρα πρόσφατα είχε μέσα νομίσματα κανονικά είχε και σαγρέ είχε και μερικά όπως αυτό, είναι προυφ-λαικ ?
Καταγράφηκε

Πας λόγος εστί μάταιος ο μη τετελεσμένος
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #633 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 07:34:29 μμ »

Φιλαράκι, έπιασες το Joker! Αυτό αν πιστοποιηθεί θα το πάρει το proof-like σίγουρα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #634 στις: Φεβρουάριος 16, 2017, 11:12:08 μμ »

Σε μασούρι που πήρα πρόσφατα είχε μέσα νομίσματα κανονικά είχε και σαγρέ είχε και μερικά όπως αυτό, είναι προυφ-λαικ ?

Έτσι είναι τα νομίσματα μέσα στα coincard και τα χαρακτηρίζει το νομισματοκοπείο ως BU.
Και εμένα ως Prooflike μου μοιάζουν πάντως.
Πήρα την coincard μόνο και μόνο επειδή είναι πολύ ομορφότερο. Περίεργο πάντως που κατέληξαν κάποια σε μασούρια.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #635 στις: Μάρτιος 10, 2017, 08:56:20 μμ »

Μετά και την, αναληθή, όπως αποδείχτηκε, τελευταία φήμη, ότι τα αναμνηστικά δίευρα της Ανδόρρας τού 2016, θα εκδίδονταν στις 10 Μαρτίου 2017, η νέα ημερομηνία που κυκλοφορεί είναι 30 Μαρτίου 2017!

Είναι προφανές ότι ο καθένας στο ίντερνετ πετάει ό,τι βλακεία τού κατεβαίνει στο κεφάλι! Ειδικά για την περίπτωση της Ανδόρρας, κυκλοφορούν πάντα πάμπολλες ημερομηνίες έκδοσης, από αφερέγγυες πηγές, οι περισσότερες από τις οποίες αποδεικνύονται ψεύτικες! Όσο δεν ανακοινώνεται επίσημο πρόγραμμα έκδοσης από τις ίδιες τις αρχές τής Ανδόρρας, όπως συμβαίνει σε όλα τα άλλα κράτη τής Ευροζώνης, δίνεται έδαφος στον κάθε τυχόντα να κάνει σπέκουλα, γεννώντας την υποψία ότι μπορεί και να υφίσταται σκοπιμότητα!

Θεωρώ, λοιπόν και αυτή την τελευταία ημερομηνία το ίδιο αβάσιμη με τις προηγούμενες! Κατά συνέπεια, είναι και η τελευταία που αναπαράγω εδώ, εκτός αν υπάρξουν για κάποια ισχυρές αποδείξεις εγκυρότητας!
Καταγράφηκε
hlias99
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 27


Προφίλ
« Απάντηση #636 στις: Μάρτιος 23, 2017, 09:33:59 μμ »

Καλησπέρα!! Μπορεί καποιος να μου εξηγήσει γιατί το 2 ευρω του 2016 της Ελλάδας σε ιστοσελίδα κοστίζει 22,90 ευρώ? http://www.graf-waldschrat.de/2-euro-normal-coin/Greece/2-Euro-Greece-2016.html
Το έχει βγάλει από το blister του 2016 και το πουλάει μεμονωμένα?
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #637 στις: Μάρτιος 23, 2017, 11:35:59 μμ »

Το έχει βγάλει από το blister του 2016 και το πουλάει μεμονωμένα?
Ναι...
Υπάρχουν πολλοί που συλλέγουν μόνο τα δίευρα και πολύ συχνά πληρώνουν περισσότερο από ότι κάνει ένα BU σετ  για να το αγοράσουν. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν παίρνουν το BU και να τους μείνουν και τα υπόλοιπα. Πάντως το βλέπω στο ebay συχνά.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #638 στις: Μάιος 17, 2017, 12:06:09 πμ »

Βρε παιδιά, εχουμε ακούσει κανένα νέο για τα δίευρα της Ανδόρρας 2016; Τι έχουν απογίνει αυτά; Έχει περάσει τόσος πολύς καιρός από την τελευταία φορά που άκουσα κάτι για ενδεχόμενη έκδοσή τους, που κοντεύω να ξεχάσω ότι υπάρχουν και αυτά στο πρόγραμμα!
Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #639 στις: Μάιος 17, 2017, 12:36:32 πμ »

Κανένα συγκεκριμένο νέο... από ότι έχω καταλάβει για καλοκαίρι μιλάμε και αν...
Δεν χρειάζεται άγχος... όταν βγουν θα  το μάθουμε άμεσα πάντως.
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #640 στις: Μάιος 25, 2017, 05:37:02 μμ »

... εχουμε ακούσει κανένα νέο για τα δίευρα της Ανδόρρας 2016; ...
Σύμφωνα με μια γερμανίδα αντιπρόσωπο,  μπορεί κανείς να πάρει τα νομίσματα με θέμα «25 χρόνια δημόσιας ραδιοτηλεόρασης στην Ανδόρα» και «150η επέτειος της νέας μεταρρύθμισης του 1866» από 01 Ιουνίου στο La Valletta. Και τα δύο αναμνηστικά κέρματα θα εκδοθούν εξίσου από το ισπανικό Νομισματοκοπείο FNMT και το γαλλικό νομισματοκοπείο  MdP. Η ποσότητα σε 85.000 αντίτυπα για το καθένα.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
chronos
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 274


Προφίλ
« Απάντηση #641 στις: Μάιος 26, 2017, 10:53:43 μμ »

... εχουμε ακούσει κανένα νέο για τα δίευρα της Ανδόρρας 2016; ...
Σύμφωνα με μια γερμανίδα αντιπρόσωπο,  μπορεί κανείς να πάρει τα νομίσματα με θέμα «25 χρόνια δημόσιας ραδιοτηλεόρασης στην Ανδόρα» και «150η επέτειος της νέας μεταρρύθμισης του 1866» από 01 Ιουνίου στο La Valletta. Και τα δύο αναμνηστικά κέρματα θα εκδοθούν εξίσου από το ισπανικό Νομισματοκοπείο FNMT και το γαλλικό νομισματοκοπείο  MdP. Η ποσότητα σε 85.000 αντίτυπα για το καθένα.


Να ρωτήσω, καθ' ότι... αδιάβαστος, αυτό το "La Valletta" τι είναι; Φαντάζομαι δεν εννοείς κάποιο κατάστημα στην πρωτεύουσα της Μάλτας, αλλά κάποιο site;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 26, 2017, 11:06:48 μμ από chronos » Καταγράφηκε
Vangeliz
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 933


Προφίλ WWW
« Απάντηση #642 στις: Μάιος 26, 2017, 11:04:13 μμ »

Υποψιάζομαι ότι ο Θανάσης ήθελε να γράψει Andorra la Vella που είναι η Πρωτεύουσα της Ανδόρα...
Καταγράφηκε

Το προφίλ μου στο colnect.
https://colnect.com/en/collectors/collector/BadVariemai
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #643 στις: Μάιος 27, 2017, 08:41:18 πμ »

Σωστά. Λάθος μου από βιασύνη.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #644 στις: Ιούνιος 05, 2017, 06:25:17 μμ »

Να και οι εικόνες τους. Διατίθενται προς πώληση από την 1η Ιουνίου 2017. Η ανάθεση εκτύπωσης για το 2016 είχε δοθεί στο ισπανικό νομισματοκοπείο. Το γαλλικό νομισματοκοπείο θα αναλάβει τις εκτυπώσεις για το 2017.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Σελίδες: 1 ... 41 42 [43] 44
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences