Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:24:35 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 20 Λεπτα 1874  (Αναγνώστηκε 7026 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 04:37:02 μμ »

Πραγματικα απορω για αυτους τους πωλητες.....ή βλακες πρεπει να ειναι ή παντελως ασχετοι.....πουλησε ο αλλος 5 Δημητρες 50 ευρω, στην εποχη του ιντερνετ που με ενα απλο search θα εβλεπε οτι 10 ευρω δε κανει ουτε η Fine Δημητρα. Ο αλλος εχει παλαιοπωλειο (αρα επαγγελματιας) και πουλησε Ποσειδωνα 50 ευρω, ο αλλος 20λεπτα 1874 και βγηκε ms65...
Με ξεπερναει ολο αυτο...
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 05:02:47 μμ »

ως κλασσικοι ελληνες ομως δημητρη αναφερουμε ολοι τα κερματα που μας ''βγηκαν''.
Κανενας -ο πανος μονο-  απο εμας δεν αναφερει τις φολες.Ποσα κερματα ακριβοπληρωσαμε γι αυτο που τελικα παραλαβαμε.
Καταγράφηκε
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 05:14:56 μμ »

Ναι ετσι ειναι απλα μου κανει εντυπωση γιατι συνηθως γινεται το αντιστροφο.....παρα πολυ σπανια να ξεγελασεις εμπειρο πωλητη
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 05:43:19 μμ »

επισης κανεις λαθος δημητρη στις τιμες. fine δημητρα και ποσειδωνας κανει κατω απο 10 ευρω πια.Οι τιμες εχουν πεσει . Και vf πιστευω στο 10 αρικο ειναι πια η αξια τους δικαιως ή αδικως
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 06:23:13 μμ »

 Eτσι ήταν το παράδειγμα Ανάργυρε, φυσικά και έχουμε αγοράσει φόλες.
 Το πρώτο εδώ το είχα αγοράσει διπλάσια τιμή απο ότι το έδωσα γιατί δεν βγήκε καλό. Η φωτογραφία του πωλητή ήταν παραπλανητική και την πάτησα. Και το είπα και στο παιδί που το αγόρασε.
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20192.0

 Iceman ναι θα το αγόραζα 30 ευρώ αν το έβλεπα απο κοντά και δεν είχε προβλήματα.
Καταγράφηκε
iceman
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 331



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 07:36:26 μμ »

ως κλασσικοι ελληνες ομως δημητρη αναφερουμε ολοι τα κερματα που μας ''βγηκαν''.
Κανενας -ο πανος μονο-  απο εμας δεν αναφερει τις φολες.Ποσα κερματα ακριβοπληρωσαμε γι αυτο που τελικα παραλαβαμε.

Ανάργυρε δεν έχω φάει κάποια χοντρή φόλα ώστε να την αναφέρω. Είμαι αρκετά προσεκτικός στο τι αγοράζω και απο που αγοράζω. Και κυρίως ήμουν μάλλον αρκετά τυχερός ως τώρα. Γιατί όσο και να προσέξεις σίγουρα θα τη φας. Και πιθανότατα θα φάω και γω τη φόλα μου στο μέλλον. Απλά δεν παίρνω ποτέ απο internet μήπως μου βγει κτλ.Αν και χάνω και ευκαιρίες έτσι. Απο ίντερνετ συνήθως παίρνω στο κουτάκι του οπότε και κανένα βαθμό να είναι παρακάτω απο ότι γράφει έχω μια σχετική ασφάλεια αφού υπάρχει ο βαθμός οπότε είναι μικρή φόλα.Επιπλέον προσπαθώ να αγοράσω κάτω απο την τιμή που έχει θεωρητικά ένα κέρμα σε συγκεκριμένο βαθμό οπότε να μην είμαι χαμένος αν στο χέρι δεν είναι τόσο καλό. Συν ότι υπάρχει και το δικαίωμα επιστροφής σε πολλές αγορές. Επίσης ότι νομίσματα πήρα κατα καιρούς που ήταν au,καθαρισμένα κτλ ήταν εν γνώση μου και τα πλήρωσα για τέτοια και δεν τα έστειλα ποτέ για πιστοποίηση.Βέβαια με τη βούτα που έφαγαν τα τελευταία χρόνια αυτά τα κέρματα σίγουρα έχασα κάποια χρήματα όταν τα ξεφορτώθηκα. Μιλάω πάντα για συναλλαγές απο τότε που ασχολούμε πιο σοβαρά και σχετικά έμαθα. Οι αγορές που έκανα όταν ήμουν Γυμνάσιο και αγόραζα χρέπια είναι άλλη ιστορία. Άσε που δεν τις θυμάμαι για να τις αναφέρω.

Μπάμπη το σπορ εκτός απο χρήμα, γνώσεις, μάτι, εμπειρία, γνωριμίες κτλ κτλ θέλει και αρκετή τύχη κατα τη γνώμη μου.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 08:22:02 μμ »

Η τυχη στο χομπυ βοηθα οποιον γυριζει και μυριζει, θελει δηλαδη και να την κυνηγας..
Προσωπικα οταν αγοραζω απο εμπειρο η επαγγελματια πωλητη ειμαι ευχαριστημενος οταν παιρνω το νομισμα "στην τιμη του".
Υπαρχουν καποιες (πολυ λιγες) περιπτωσεις που εχω αγορασει καπως φτηνα απο επαγγελματιες η ημιεπαγγελματιες, αλλα τυχαινει η περιπτωση π.χ. να μην τον πολυενδιαφερει το ειδος του νομισματος και να το εχει μολις αγορασει (να ασχολειται μονο με ελληνικα και να αγορασε μια παρτιδα ξενα μπιρ-παρα απο καποιον ταλαιπωρο,οποτε και με 100% κερδος να ειναι ευχαριστημενος να το δωσει χερι με χερι, αλλα το νομισμα να αξιζει παραπανω..).
Παντως ο κανονας ειναι οτι ο εμπειρος και ο επαγγελματιας δεν ειναι κοροιδο, εμας ειναι το χομπυ μας, αυτος ειναι η δουλεια του.
Ειμαι 100% υπερ των αγορων απο ηλεκτρονικες δημοπρασιες,(π.χ. ebay) παρ ολα τα ρισκα που υπαρχουν.
Αν ειναι πλαστο το στελνω πισω με το ιδιο τραινο, εαν οι φωτο ειναι πολυ παραπλανητικες επισης.
Αν ειναι οριακο η λιγο πιο κατω απο την τιμη που το πηρα, το κραταω, δεν χαλασε ο κοσμος.

Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 22, 2015, 09:16:08 μμ »

Nα σας πω κι εγώ για φόλες... Πριν 8 χρόνια που (ξανα)αρχισα να ασχολούμαι με το... σπορ, μου φαίνονταν όλα πανέμορφα. Έβλεπα τα καθαρισμένα (τα γυαλισμένα δόξα τω Θεώ τα ψιλοξεχώριζα) κι έλεγα "τί διαμάντι είναι αυτό" κι αγόραζα... Θυμάμαι είχα σκάσει μέσα σε ένα ΣΚ 800 ευρώ σε φουλ καθαρισμένες δραχμές Γεωργίου και γούσταρα ξεκαπίστρωτα. Τα νομίσματα των 2 πρώτων χρόνων της πορείας μου τα κράτησα πιο πολύ γιατί... δεν τα έπαιρνε κανένας και λιγότερο για να θυμάμαι τα κατορθώματα μου. Παρεπιπτόντως την περίοδο εκείνη νόμιζα πως γνώριζα πολλά.
  Μετά ήρθαν τα slabs. Όταν πρωτοείδα συλλογή πιστοποιημένων νομισμάτων ζήλεψα και ψιλοτσαντίστηκα. Θεώρησα οτι ο κάτοχός της είχε άκρες και γνωριμίες που εγώ δεν θα αποκτούσα ποτέ. Ούτε τότε μου πέρασε από το νου οτι οι γνώσεις μου ήταν περιορισμένες. Άρχισα να αγοράζω μόνο πιστοποιημένα. Δεν καιγόμουνα για τα υψηλότερα ms, αν δεν ήταν όμως πιστοποιημένο δεν το ακουμπούσα. Πέρασαν έτσι άλλα 1-2 χρόνια. Τα κομμάτια που αποκτούσα είχαν πλέον κάποια αξία, εντούτοις την υπεραξία την πλήρωνα και κάποιες φορές μάλιστα...αδρά.
  Κάπου εκεί ξεκίνησα να προσέχω και να... διαβάζω. Κατάλαβα οτι απλούστατα εκτός από τις άκρες μου έλειπε και κάτι βασικότερο (και τώρα μου λείπει αλλά να μην το κάνουμε και θέμα). Γνώση και εμπειρία.
  Στις συναντήσεις με φίλους αρχιζα να ξοδεύω ολοένα και περισσότερη ώρα μελετώντας το νόμισμα παρά συμμετέχοντας στον... "κοινωνικό σχολιασμό"
  Θυμάμαι βράδυ στο σπίτι πολύ γνωστού και καταξιωμένου συλλέκτη. Δεν με τιμά αλλά από τις 10 εώς τις 4 το πρωί ακουγά μόνο ότι αφορούσε τα νομίσματα που είχα μπροστά μου. Ούτε τη διεύθυνση δε θυμόμουν όταν έφυγα.
  Τα τελευταία 2 χρόνια ξόδεψα για βιβλία( όχι καταλόγους) τα μισά τουλάχιστον απ' όσα για νομίσματα. Δεν αγοράζω πλέον slabs. Πιστοποιώ μόνον όταν σκοπεύω να αποχωριστώ κάτι.
  Και κάτι τελευταίο, αγοράζω ΜΟΝΟ όταν κάτι μου κάνει... 4-5 κλικ μαζεμένα. Ποτέ και τίποτα άλλο. Και υπό την προυπόθεση οτι έχω τα χρήματα τοις μετρητοίς.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences