Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 10:46:38 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: SILVER 1965 20 DRACHMAI COIN, INCUSED ("ΕΓΚΟΙΛΑ") EDGE LETTERING = ????  (Αναγνώστηκε 1989 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 09:41:28 μμ »

Χιλια συγγνώμη, κοντεύω να σαλτάρω , το @*$&%google δεν μου βγαζει τιποτε περι τουτου.
Εξηγούμαι κύριοι: Βρήκα νόμισμα 20 δρχ 1965 ασημένιο unc, αλλά με το text στο χείλος ("ΒΑΣΙΛΕΙΟΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ") όχι υπερυψωμένο ("raised edge lettering") όπως τα αντίστοιχα 20 δραχμα του 60, αλλά "σκαμμένα", "έγκοιλα" ("incused"). Όλα τα του 65 είναι έτσι διαφορετικά αυτών του 1960?? Η έχω κανα proof?  Δεν έχω άλλο του 1965 να συγκρίνω. Έχω 99 νομίσματα του 1960, όλα με raised edge lettering, και μόνο αυτό του 1965 είναι με incused ("έγκοιλα", "τυπωμένα", "σκαμμένα").

Θα ανεβάσω κάποια στιγμή φωτο, έχει χαλάσει η &$*% κάρτα USB και άμα πάω να συνδέσω κινητό η κάμερα για φωτο μου κάνει halt.

Συγγνώμη για την ενδεχομένως εσφαλμένη ορολογία, από coin terminology δεν γνωρίζω γρι...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2015, 09:55:35 μμ από Mad Collector » Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:00:58 μμ »

kai μενα το δικο μου incused ειναι. με σηκωσες απο τον καναπε και ανοιξα το αλμπουμ. με τα απο 5 χρονια  στο στεκι κατι μαθαμε και αποψε. ποτε δεν το ειχα προσεξει ουτε ειχα αναρρωτηθει.

αν και προυφ να ειχες του 1965 δεν ετρεχε και τιποτα. εχουν μεγαλο τιραζ τα προυφ  του 1965.ετσι ηταν οι σειρες που κυκλοφορησαν στην αμερικα
Καταγράφηκε
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:05:22 μμ »

Thanx, δεν περίμενα να είναι μεγάλης αξίας, και για να τανε proof θα φαινότανε νομίζω, απ' όσο ξέρω τα proof είναι διπλο χτυπημένα, κάνουνε "μπαμ", απλά σάλταρα μήπως ήταν κανα περίεργο δοκίμιο-προτύπωμα-essai πεσ' το όπως θες. Sorry που σας αναστάτωσα για το τίποτε, αλλα ΘΑ ΣΚΑΓΑ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ  Σαρκασμός .Τώρα, δε, μαθών ησυχάζω!!!
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
Mad Collector
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 385


UpTheIrons!


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:10:57 μμ »

Τηράτε τωρα να ιδείτε που όλοι θα αρχίσουνε νυχτιάτικα να κοιτάνε το χείλος στα νομίσματα τους  Μεγάλο χαμόγελο  Μεγάλο χαμόγελο
Πυροδότησα το χάος και τον πανικό με μια απορία μου χαααχααα...  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Better tennis in poster than penis in toaster!
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:32:41 μμ »

Ευφράδεια λόγου και σπιρτάδα χαρακτήρος!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences