Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 12:29:30 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταξινομήσεις των μικρών κεφαλών Ερμή  (Αναγνώστηκε 23729 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 05, 2015, 11:42:36 μμ »

Αυτή εδώ η διπλή μΚΕ είναι κάπου στη μέση: Σχετικά καλοτυπωμένη μεν, πολύ καλύτερη από άλλες του ενός λεπτού που έχω, με τα αρχικά του χαράκτη κιόλας, σαφώς υποδεέστερη όμως της παραπάνω βελγικής. Είναι «συριανή» και σφραγισμένη (πιστεύω) τη δεκαετία του 1880 (νομίζω ότι βλέπω το «18ΧΧ», ποιο έτος ακριβώς όμως δεν μπορώ να διακρίνω). Αν έχω δίκιο για τη δεκαετία, τότε μπορεί να είναι από την πρώτη αθηναϊκή εκτύπωση;
 
Καταγράφηκε
nick1967
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 89


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 07, 2015, 07:43:30 μμ »

Οι γνωσεις μου στο επισης τεραστιο κεφαλαιο των μΚΕ ειναι πραγματικα ελαχιστες και ουσιαστικα περιοριζονται στην ικανοτητα διαχωρισμου των βελγικων απο τα αθηναικα γραμματοσημα και σε μαλλον γενικες λεπτομερειες, λεπτομερειες σχετικα με την γνησιοτητα, καποιες αλλες γενικοτητες, κλπ.. Λογω του οτι δεν διαθετω την εξειδικευμενη γνωση που απαιτειται επανω στον διαχωρισμο και την ταξινομηση, κυριως των αθηναικων εκδοσεων που απαιτουν μελετη του θεματος σε βαθος, η συλλογη μου ειναι επισης απλοποιημενη θα ελεγα και περιοριζεται στα βασικα, χωρις καμια απολυτως εμβαθυνση (ποικιλιες, αποχρωσεις, σφαλματα κλπ) εως τωρα.

Απλα για να υπαρχουν, και μιας και ο nikosal ανοιξε το θεμα και τυγχανει να εχω καποιο ελευθερο χρονο τις μερες αυτες, παρουσιαζω την βελγικη μου πληρη σειρα χωρις οδοντωση καθως και τις τρεις αξιες με την επισημη οδοντωση 11.5.



Τα αθηναικα μΚΕ βρισκονται σε μαλλον περισσοτερο "ταπεινη" και απλουστευμενη κατασταση. Δεν εμβαθυνω στις περιοδους και τις λεπτομερειες των αθηναικων μΚΕ. Προσπαθω απλα να συμπληρωσω μια πληρη σειρα χωρις οδοντωση και μια επισης πληρη σειρα με οδοντωση 11.5.



Μικρες Κεφαλες Ερμου θα δουμε ακομα στις επισημανσεις του 1900-1 στις οποιες επισης χρειαζεται καποια δουλεια, υπαρχει και εδω απλουστευση καθως δεν ασχολουμαι (προς το παρον) με τις πολυ ενδιαφερουσες ποικιλιες των επισημανσεων. (Στο θεμα των επισημανσεων 1900-1 υπαρχει μια καλη εργασια του Mascini την οποια ψαχνω να προμηθευτω. Εαν καποιος γνωριζει κατι, παρακαλω ας με ενημερωσει).





Ευχομαι και ελπιζω στο μελλον να βρω τον χρονο και τους καταλληλους ανθρωπους που θα με καθοδηγησουν σωστα στο θεμα των μΚΕ ωστε να μπορεσω να επεκταθω με καποιο βαθος σε αυτες, κυριως στην γνωση τους αλλα και την συλλογη τους.
Συγχαρητηρια Νικο πολυ καλη συλλογη
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 07, 2015, 08:35:09 μμ »

Συγχαρητηρια Νικο πολυ καλη συλλογη

Σε ευχαριστω πολυ και εκτιμω τα καλα λογια. Η αληθεια ομως ειναι πως το συγκεκριμενο κομματι, αυτο των μικρων Κεφαλων του Ερμη θα ηθελε παραπανω αναπτυξη. Περαν των βελγικων, στα οποια νιωθω πως δεν χρειαζομαι κατι παραπανω, τα αθηναικα μου μΚΕ εχουν στηθει μαλλον απλοποιημενα, χωρις βαθος σε οδοντωσεις και ποικιλιες. Οι επισημανσεις ειναι επισης στημενες μαλλον βασικα, ενω ειναι ενα κεφαλαιο που προσφερεται για καλη αναπτυξη.
Η αληθεια ειναι πως ολο το κομματι των μικρων κεφαλων του Ερμη καθως και των επισημανσεων σε Μεγαλες και μικρες Κεφαλες Ερμου το εχω παραμελησει. Τα κενα στο ηδη υπαρχον στησιμο θα κλεισουν καποια στιγμη, αυτο ειναι σιγουρο. Ομως και παλι δεν θα ειμαι ευχαριστημενος. Το κομματι θα ηθελε -και αξιζει- παραπανω αναπτυξη. Δεν εχω ομως ουτε τον χρονο για να το μαθω σωστα, ουτε και το εξτρα χρημα για να το αναπτυξω σωστα. Οποτε, εχω μαλλον καταληξει στο οτι το συγκεκριμενο κομματι θα το κρατησω σε αυτο το βασικο επιπεδο και πως απλως θα συνεχισω να κλεινω τα κενα που τωρα εχει.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 07, 2015, 09:16:11 μμ από Helios » Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:30:37 μμ »

Πολύ ενδιαφέροντα κομμάτια, τα φύλλα του άλμπουμ είναι αγορασμένα ή τα έχεις φτιάξει εσύ?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 07, 2015, 10:43:23 μμ »

Μάλλον αγοραστά, αν και θα μας πει ο Νίκος.

Χρήσιμες πάντως αυτές οι σελίδες και για μας.
Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 07, 2015, 11:59:21 μμ »

Πολύ ενδιαφέροντα κομμάτια, τα φύλλα του άλμπουμ είναι αγορασμένα ή τα έχεις φτιάξει εσύ?



Μάλλον αγοραστά, αν και θα μας πει ο Νίκος.

Χρήσιμες πάντως αυτές οι σελίδες και για μας.


Τα συγκεκριμενα αυτα φυλλα που εδω, σε αυτο το topic εμφανιζονται, μπορει ο καθε ενας να τα κατεβασει με ελαχιστο κοστος και να τα εκτυπωσει σε οτι acid free χαρτι θελει. Steiner λεγονται και υπαρχουν για πολλες χωρες. Τα εχω "πειραξει" καπως σε editor και τα εχω διαμορφωσει οπως εγω θελω, μπορει ο καθε ενας τα πειραξει και να τα διαμορφωσει οπως επιθυμει και αναλογα τις αναγκες του. Επειτα, αγοραζει καποιος και τα καταλληλα νουμερα ποσετας, κολλα τις ποσετες προσεκτικα και ειναι ετοιμος, εχει αλμπουμ. Προσωπικα δεν τα θεωρω κατι το εξαιρετικο αλλα μαλλον μια λυση αναγκης... Ειναι μαλλον ... βαρετα και αχρωμα.

Η σειρα φυλλων που πραγματικα μου αρεσει ειναι αλλη... Μπορειτε να παρετε μια ιδεα παρατηρωντας το φυλλο στο topic με την σειρα των Ολυμπιακων Αγωνων του 1896 που ανεβασα προσφατα, εδω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=20453.0

Εχω γραψει παλαιοτερα για τα φυλλα αυτα, εδω:
http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=12399.0

Ειναι δυσευρετα σημερα αλλα κατα την γνωμη μου ειναι με τεραστια διαφορα οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει ποτε για την Ελλαδα. Σταθηκα τυχερος και απεκτησα ολα τα φυλλα Ελλαδας απο το 1896 εως το 1970, συν τα φυλλα της Κρητικης Πολιτειας, των Εναριθμων εισπρακτεων, των Αεροπορικων και της Κοινωνικης Προνοιας. Λογω του οτι -δυστυχως- μου λειπουν τα φυλλα των Κεφαλων Ερμου (Μεγαλων-Μικρων) καθως και των επισημανσεων του 1900, κατεφυγα στα Steiner για τις περιοδους αυτες.
Οπως ειπα και πριν, τα Steiner δεν ειναι κατι το εξαιρετικο, μπορει ομως καποιος να κανει ανετα την δουλεια του και με τα Steiner και θα ελεγα πως αποτελουν μια καλη λυση ωστε να αναδειχθει μια συλλογη Ελλαδας με το λιγοτερο δυνατο κοστος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 08, 2015, 12:30:08 πμ από Helios » Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 08, 2015, 09:43:44 μμ »

Διάβασα με ενδιαφέρον το θέμα που έχεις στην απάντηση σου Hellion και ομολογώ πως γνώριζα για την ύπαρξη αυτών των φύλλων.

Για τα steiner είχα ξαναπεσει πάνω τους σε μια παλιότερη αναζήτηση, ειχα μπει σε σκέψεις να τα αγοράσω αλλά δεν ξέρω πόσο αναλυτικά ή παραμετροποιήσημα είναι. Δηλαδή μπορείς να γράψεις μια περιγραφή παραπάνω ή να αλλάξεις κάτι?

Ακόμα και αυτό τον απλό σχεδιασμό που έχουν που δεν φτάνει τα άλλα φύλλα που ανέφερες στο άλλο σου post νομίζω πως με μια εκτύπωση σε άλλο χαρτί και οχι στο κοινό Α4 θα δίνει άλλη αίσθηση.

Και κάτι ακόμα στα φύλλα steiner έχουν όλες τις περιόδους? μέχρι σε ποια χρονιά φτάνουν?
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 08, 2015, 10:16:38 μμ »

Για τα steiner είχα ξαναπεσει πάνω τους σε μια παλιότερη αναζήτηση, ειχα μπει σε σκέψεις να τα αγοράσω αλλά δεν ξέρω πόσο αναλυτικά ή παραμετροποιήσημα είναι. Δηλαδή μπορείς να γράψεις μια περιγραφή παραπάνω ή να αλλάξεις κάτι?

Εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που ασχοληθηκα με τα Steiner και τα διαμορφωσα οπως ηθελα. Δεν μπορω να πω πως θυμαμαι πολλα πραγματα. Aν θυμαμαι καλα, νομιζω πως τα ειχα κατεβασει σε pdf και τα ειχα ανοιξει και διαμορφωσει με καποιον pdf editor. Ναι, φυσικα, μπορεις να κανεις οτι θελεις, αναλογα τις ικανοτητες και την υπομονη σου στο editing. Το θεμα για εμενα ειναι να καταφερεις να διαχειριστεις σωστα τον διαθεσιμο χωρο και να παρουσιασεις κατι που θα εχει αισθητικη. Θυμαμαι πως δεν ηταν απλο, ειχα δουλεψει αρκετα για αυτο. Επισης, αρκετα "δυσκολη" ιστορια ηταν η επιλογη ποσετας. Στην περιπτωση την δικη μου οπου τα Steiner τα χρειαστηκα και τα χρησιμοποιησα μονο για τις Κεφαλες Ερμου (Μεγαλες-Μικρες) ξεμπερδεψα σχετικα γρηγορα αφου διαλεξα το ενα και μοναδικο "σωστο" νουμερο ποσετας. Για τις μετεπειτα ομως εκδοσεις των ελληνικων γραμματοσημων, οπου τα μεγεθη αλλαζουν, τα πραγματα σαφως περιπλεκονται. Ενδεχομενως καποιος θα πρεπει να προμηθευτει λωριδες και να τις κοψει μονος του στα σωστα μεγεθη...
Καταγράφηκε

Valeroi
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1275


Προφίλ WWW
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 08, 2015, 11:29:19 μμ »

Και εγω για ορισμένες σειρές θα ήθελα να τις έχω έτσι όχι για ολόκληρη τη συλλογή, ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες
Καταγράφηκε

Το blog μου στο https://philatelious.wordpress.com/
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 20, 2015, 11:32:41 μμ »

Και όμως, θα επανέλθω με αυτή την μΚΕ (βλ. σελ. 1), γιατί όπως ανακάλυψα κάνοντας χρήση του perforation gauge (που μέχρι πρόσφατα δεν είχα) η οδόντωση είναι 14 και όχι 13 1/2. Καμία όμως μΚΕ (αν διαβάζω σωστά τον κατάλογο) δεν είχε τέτοια οδόντωση και με μια δεύτερη ματιά αυτή μου φαίνεται υπερβολικά τέλεια στο γραμματόσημό μου... Να έγινε αργότερα;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 01:35:25 μμ »

Up!
Καταγράφηκε
D.Dimitris
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1447


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 11, 2017, 03:58:14 μμ »

Up! ;
Καταγράφηκε
LHH
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1110



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 12, 2017, 06:19:07 μμ »

Up! ;

...ναι ,από τη στιγμή που δημιουργήθηκε και νέο τοπικ με μΚΕ,έχει πολύ ενδιαφέρον απόψεις
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 19, 2017, 05:40:25 μμ »

Πηρα ενα πακετο με 140 κομματια,και θα τα βαζω εδω σιγα σιγα.Γνωμες και αποψεις ελευθερα(δεν ζηταω χρηματικη εκτιμηση).
Μια δραχμη,με σφραγιδα Κερκυρα Ιουνιος 1893
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 19, 2017, 05:41:53 μμ »

Ενα λεπτο χωρις σαρνιερα
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Σελίδες: 1 [2] 3 4 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences