Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 05:10:26 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ταξινομήσεις των μικρών κεφαλών Ερμή  (Αναγνώστηκε 23888 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 20, 2015, 10:06:20 μμ »


Ομολογώ ότι τα έχω βρει λίγο σκούρα με τις μΚΕ, γιατί από ό,τι φαίνεται οι εκδόσεις μοιάζουν πολύ. Επίσης στον κατάλογο Βλ. που χρησιμοποιώ, γίνεται αναφορά σε χαρτιά Α έως Ε (ανάλογα με την περίοδο), τις διαφορές των οποίων δεν γνωρίζω. Στην προκειμένη περίπτωση, δεν βοηθούν και οι σφραγίδες.

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
(α) η μΚΕ των 5 λεπτών θα μπορούσε να είναι η 88 (1889-1891) ή η 99α (πράσινο ανοιχτό).
(β) η μΚΕ των 10 λεπτών θα μπορούσε να είναι η 90, καθώς το πορτοκαλί είναι λαμπρό. Μια παρατήρηση είναι ότι αυτή η δεύτερη φαίνεται να είναι πιο καθαρά τυπωμένη από εκείνη των 5 λεπτών. Οι κουκίδες πχ. εσωτερικά του κεντρικού κύκλου είναι μικρές, ενώ σε εκείνη των 5 λ. το μελάνι φαίνεται να έχει διαχυθεί λίγο περισσότερο (κάτι που υποθέτω θα έχει να κάνει με το χαρτί). Αλλά... μην παριστάνω τον ειδικό τώρα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2017, 11:13:30 πμ από LHH » Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 08:04:18 πμ »

Αυτή η Συριανή μΚΕ βοηθά να δούμε τις διαφορές ανάμεσα στη βελγική και τις αθηναϊκές εκδόσεις. Από ό,τι βλέπω, 50 λ. είχε μόνο η βελγική έκδοση, άρα το γραμματόσημό μου δεν μπορεί παρά να είναι το Βλ. 83. Παρατηρώ, σε σχέση με τις παραπάνω, τα πολύ καθαρά μαλλιά, μύτη, μάτι, κουκκίδες εσωτερικά του κύκλου κλπ.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 08:11:58 πμ »

Ενώ αυτή η Κερκυραϊκή, θα έλεγα ότι είναι η 103a (δηλ. η «λιλά - κόκκινη». Δεν θα έλεγα το χρώμα «λιλά βαθύ», αλλά δεν ξέρω αν έχω δίκιο).

Η αμέσως μετά, επίσης των 25 λ., θα υποθέσω ότι είναι η 102a («μπλε βαθύ»). Πάντως όχι η 92 («μπλε ινδικό». Από ό,τι καταλαβαίνω δεν ονομάζουμε αυτό το μπλε, «ινδικό»).
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 08:23:14 πμ »

Αυτό το ταλαιπωρημένο 20λεπτο θα μπορούσε (στα μάτια μου) να είναι από οποιαδήποτε αθηναϊκή έκδοση, οπότε θα το ονομάσω προσωρινά Βλ. 91.
Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 10:57:59 πμ »

Και οι τέσσερις οδοντωτές μΚΕ μου, τις παραθέτω χωρίς αναγνώριση, εκτός από την τελευταία που πιστεύω ότι είναι η Βλ. 113a. Για τις υπόλοιπες βλέπετε το όνομα του συνημμένου αρχείου (hyp=υπόθεση).

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2015, 12:48:53 μμ από zobels » Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 11:03:48 πμ »

Οι γνωσεις μου στο επισης τεραστιο κεφαλαιο των μΚΕ ειναι πραγματικα ελαχιστες και ουσιαστικα περιοριζονται στην ικανοτητα διαχωρισμου των βελγικων απο τα αθηναικα γραμματοσημα και σε μαλλον γενικες λεπτομερειες, λεπτομερειες σχετικα με την γνησιοτητα, καποιες αλλες γενικοτητες, κλπ.. Λογω του οτι δεν διαθετω την εξειδικευμενη γνωση που απαιτειται επανω στον διαχωρισμο και την ταξινομηση, κυριως των αθηναικων εκδοσεων που απαιτουν μελετη του θεματος σε βαθος, η συλλογη μου ειναι επισης απλοποιημενη θα ελεγα και περιοριζεται στα βασικα, χωρις καμια απολυτως εμβαθυνση (ποικιλιες, αποχρωσεις, σφαλματα κλπ) εως τωρα.

Απλα για να υπαρχουν, και μιας και ο nikosal ανοιξε το θεμα και τυγχανει να εχω καποιο ελευθερο χρονο τις μερες αυτες, παρουσιαζω την βελγικη μου πληρη σειρα χωρις οδοντωση καθως και τις τρεις αξιες με την επισημη οδοντωση 11.5.



Τα αθηναικα μΚΕ βρισκονται σε μαλλον περισσοτερο "ταπεινη" και απλουστευμενη κατασταση. Δεν εμβαθυνω στις περιοδους και τις λεπτομερειες των αθηναικων μΚΕ. Προσπαθω απλα να συμπληρωσω μια πληρη σειρα χωρις οδοντωση και μια επισης πληρη σειρα με οδοντωση 11.5.



Μικρες Κεφαλες Ερμου θα δουμε ακομα στις επισημανσεις του 1900-1 στις οποιες επισης χρειαζεται καποια δουλεια, υπαρχει και εδω απλουστευση καθως δεν ασχολουμαι (προς το παρον) με τις πολυ ενδιαφερουσες ποικιλιες των επισημανσεων. (Στο θεμα των επισημανσεων 1900-1 υπαρχει μια καλη εργασια του Mascini την οποια ψαχνω να προμηθευτω. Εαν καποιος γνωριζει κατι, παρακαλω ας με ενημερωσει).





Ευχομαι και ελπιζω στο μελλον να βρω τον χρονο και τους καταλληλους ανθρωπους που θα με καθοδηγησουν σωστα στο θεμα των μΚΕ ωστε να μπορεσω να επεκταθω με καποιο βαθος σε αυτες, κυριως στην γνωση τους αλλα και την συλλογη τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2015, 12:24:50 μμ από zobels » Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 12:02:08 μμ »

Μπράβο, πολύ ωραία η συλλογή! Συγχαρητήρια για την πληρότητα στη βελγική έκδοση.
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 12:31:20 μμ »

Καταπληκτική ταξινόμηση και Συλλογή . Μπράβο Νίκο.
Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 12:54:47 μμ »

Εδώ, νομίζω ότι διακρίνω τη βελγική και την ελληνική έκδοση, στις 2 μΚΕ της μιας δραχμής. Πρώτα η βελγική (πολύ ωραία και καθαρή), κατόπιν η ελληνική. Στη σφραγίδα της δεύτερης το έτος δεν μπορεί παρά να είναι 1896.

Καταγράφηκε
Helios
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 643


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 02:02:47 μμ »


nikosal και zobels, σας ευχαριστω για τα θετικα σχολια.


Εδώ, νομίζω ότι διακρίνω τη βελγική και την ελληνική έκδοση, στις 2 μΚΕ της μιας δραχμής. Πρώτα η βελγική (πολύ ωραία και καθαρή), κατόπιν η ελληνική. Στη σφραγίδα της δεύτερης το έτος δεν μπορεί παρά να είναι 1896.



Παρατηρησε, μεταξυ αλλων, τα αρχικα AD (A.Doms, σχεδιαστης της μΚΕ) που διακρινονται αρκετα καθαρα στο βελγικο γραμματοσημο κατω απο τον διακοσμο που βρισκεται κατω απο το γραμμα "Η" της λεξης ΔΡΑΧΜΗ, αρχικα που συνηθως παρουσιαζονται αρκετα η και εντελως δυσδιακριτα/ελλιπη στα περισσοτερα απο τα αθηναικα τραβηγματα λογω της υπερβολικης μελανωσης, της ποιοτητας και ρευστοτητας της μελανης, κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2015, 02:12:25 μμ από Helios » Καταγράφηκε

nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 02:07:08 μμ »

Σωστά! Φαίνεται πολύ καθαρά στα βελγικά.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 21, 2015, 02:57:39 μμ »

Φίλτατε nikosal,σε συγχαίρω πρώτον,για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες σου και δεύτερον για το πολύ ωραίο θέμα σου!!!!!


Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:11:27 μμ »

Παρατηρησε, μεταξυ αλλων, τα αρχικα AD (A.Doms, σχεδιαστης της μΚΕ) που διακρινονται αρκετα καθαρα στο βελγικο γραμματοσημο κατω απο τον διακοσμο που βρισκεται κατω απο το γραμμα "Η" της λεξης ΔΡΑΧΜΗ, αρχικα που συνηθως παρουσιαζονται αρκετα η και εντελως δυσδιακριτα/ελλιπη στα περισσοτερα απο τα αθηναικα τραβηγματα λογω της υπερβολικης μελανωσης, της ποιοτητας και ρευστοτητας της μελανης, κλπ.

Στην επόμενη μΚΕ όμως, αγαπητέ Helios, φαίνονται καθαρά τα αρχικά, καθώς επίσης γενικότερα η εκτύπωση είναι πολύ πιο καθαρή από ό,τι στις υπόλοιπες αθηναϊκές εκδόσεις. Επειδή είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το γραμματόσημο είναι το Βλ. 128, εικάζω ότι κατά την εκτύπωση της σειράς 1897-1900 (ή έστω, σε κάποιες από τις εκτυπώσεις και κάποιες από τις αξίες) έγινε καλύτερη εκτυπωτική δουλειά, καλύτερη προετοιμασία των πλακών κλπ.

Ημερομηνία σφράγισης 1901.

Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 03, 2015, 10:31:52 μμ »

Παραθέτω δύο εκτυπώσεις δίπλα δίπλα, για να φανεί η διαφορά:

Δεξιά (εικάζω ότι) είναι άλλο ένα Βλ. 128, εκτύπωσης 1897-1900, αριστερά ένα καλό 20λεπτο. Θα μπορούσε να είναι βελγικό, αλλά χμ... δεν είμαι βέβαιος. Θα μπορούσε κάλλιστα να είναι και το Βλ. 122 από την ίδια περίοδο, βελτιωμένης (Κλείσιμο ματιού εκτύπωσης.

Καταγράφηκε
nikosal
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 144



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 05, 2015, 11:35:49 μμ »

Μια πολύ καλή μΚΕ, προφανώς βελγικής εκτύπωσης και με οδόντωση 13 1/2. Θα συμφωνήσετε ότι είναι η Βλ. 76Β;
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 ... 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences