Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:44:56 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "μεγαλύτερες" λίρες (κατά 0.2 mm) ?  (Αναγνώστηκε 8301 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:15:48 πμ »

Είναι τα κομματια που βρισκονατι σε αθλια κατασταση και που η τραπεζα θα στα αγορασει ως λιποβαρα.
Μην προβεις σε αγορες πριν μαθεις τα βασικα  εκτος και αν εχεις εμπιστο φιλο
Έψαξα αρκετά μόνος (στα πλαίσια αυτά ρώτησα κι εσάς).  Πως μπορώ να μάθω περισσότερα, χωρίς να πληρώσω ακριβά για λάθη μου?

Εγώ όταν είδα σε μεγένθυση  τις λίρες που αγόρασα, έπαθα σοκ από τα πολλά χτυπήματα που είχαν.  Εγώ δεν ξέρω μέχρι πιο σημείο είναι αποδεκτές ή είναι "χρέπια".
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:33:03 πμ »

Το θέμα είναι πόσο τις πλήρωσες για να καταλάβεις αν έκανές "λάθος" ή "ακριβή" αγορά. Χρέπι ξε-χρέπι δεν παύει να έχει 7,32γρ βενέτικο.
Περι γνησιότητας δεν αμφιβάλω καθόλου.

Εγώ όταν είδα σε μεγένθυση  τις λίρες που αγόρασα, έπαθα σοκ από τα πολλά χτυπήματα που είχαν.  Εγώ δεν ξέρω μέχρι πιο σημείο είναι αποδεκτές ή είναι "χρέπια".
Όπως σου είπε ο Αντώνης , ήταν νομίσματα κυκλοφορίας και ο χρυσός είναι αρκετά μαλακό μέταλλο.  Λογικό είναι να υπάρχουν χτυπήματα-σημάδια κυκλοφορίας.


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2015, 01:49:51 πμ από Μιχάλης 80 » Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 07:37:24 πμ »

Μέχρι 22,23 διάμετρο έχω μετρήσει σε λίρες αποικιών , και αρκετά παχύτερες ταυτόχρονα αλλά είμαι βέβαιος για την γνησιότητά τους.
Το θέμα είναι όταν θέλεις να πουλήσεις σε κάποιον που έχει τυφλοσούρτη το φίλερ τι γίνεται.

Στην περίπτωση αυτή Μιχάλη απλά δεν πουλάς και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Και ποιος σου είπε ότι το νόμισμα που περνά από φίλερ είναι και γνήσιο, όχι βέβαια.
Φίλερ υπάρχουν για πολλά είδη νομισμάτων, π.χ. πήγαινε να περάσεις από φίλερ ένα Coronet Head  $20 περιόδου από 1877 έως 1907 ένα μεγάλο ποσοστό δεν περνά με τίποτα αντί για 34mm φθάνουν έως και 34,40mm, οι μεν κόπιες αρκετές περνούν άνετα.
Από εργαλεία βοηθητικά το μόνο που χρειάζεσαι είναι η ζυγαριά τίποτε άλλο.

Υ.Γ. Στην Τ.Τ.Ε. χρησιμοποιούν φίλερ ή παχύμετρο δεν νομίζω.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 02:54:08 μμ »

Παράθεση
Υ.Γ. Στην Τ.Τ.Ε. χρησιμοποιούν φίλερ ή παχύμετρο δεν νομίζω.
'Οχι.
Στην Πειραιώς στη θεσσαλονίκη πουλησα κάποια κομμάτια το '11 , ο έλεγχος έγινε απλά με το μάτι. Ούτε ζυγαριά.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 03:19:57 μμ »

Είναι τα κομματια που βρισκονατι σε αθλια κατασταση και που η τραπεζα θα στα αγορασει ως λιποβαρα.
Μην προβεις σε αγορες πριν μαθεις τα βασικα  εκτος και αν εχεις εμπιστο φιλο
Έψαξα αρκετά μόνος (στα πλαίσια αυτά ρώτησα κι εσάς).  Πως μπορώ να μάθω περισσότερα, χωρίς να πληρώσω ακριβά για λάθη μου?

Εγώ όταν είδα σε μεγένθυση  τις λίρες που αγόρασα, έπαθα σοκ από τα πολλά χτυπήματα που είχαν.  Εγώ δεν ξέρω μέχρι πιο σημείο είναι αποδεκτές ή είναι "χρέπια".

Γι αυτό σου εγραψα ότι σου εγραψα περι κατάστασης   εκτος του  π.μ που ελαβες
Καταγράφηκε
sov_master
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 09, 2017, 01:10:04 μμ »

Καλησπέρα

Σας διαβάζω τις τελευταίες ημέρες.  Σκέφτηκα να σας ρωτήσω για πέντε λίρες (sovereigns) που έχω, οι οποίες έχουν λίγο μεγαλύτερη διάμετρο (περίπου 22.20-22.25 mm αντί για 22.05 mm).  Τα υπόλοιπα τεστ τα περνάνε μια χαρά (πάχος, μαγνήτη, βάρος, ήχος).  Οι υπόλοιπες λίρες που έχω, έχουν πάχος γύρω στα 22mm, μετρημένα με το ίδιο παχύμετρο.

Αρχικά τις είχα ελέγξει με το coincard (http://www.coinidcard.com/).  Με έκπληξη είδα ότι οι πέντε δεν περνούσανε το τεστ της διαμέτρου.  Τις πήγα σε χρυσοχόο (που ασχολείται και με αγοραπωλησίες λιρών) και με διαβεβαίωσε ότι είναι εντάξει.  Ακόμα και όταν του επεσήμανα το πρόβλημα της διαμέτρου, αφού τις εξέτασε με δικό του filler, μου είπε ότι πράγματι κάποιες είναι λίγο μεγαλύτερες αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παρατήρησα ότι οι “μεγάλες” λίρες είναι όλες έκδοσης Sydney (“S”) ή Melbourne (“M”).  Οι υπόλοιπες λίρες (οι καλές) που έχω είναι από Λονδίνο, South Africa (“SA”) και Perth (“P”).

Έστειλα τις φωτογραφίες τους στο http://www.coinidcard.com/ και μου είπαν ότι η όψη τους είναι εντάξει, δε μπορούν να το εξηγήσουν.

Η γνώμη σας παιδιά?


Καλησπέρα φίλε μου,

Την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα μία χρυσή λίρα 1911, Sidney και δεν περνάει από το φίλλερ.
Η λίρα μου είναι αυθεντική, αγορασμένη από μαγαζι με όνομα και την επέλεξα εγώ, αφού μου έδειξε και διάφορες άλλες και με άφηνε και να τις αγγίξω κλπ για να διαλέξω.

Θέλω να πω ότι λίγες παρεκκλίσεις πάντα θα υπάρχουν ειδικά αν πρόκειται για νομισματοκοπεία εκτός Λονδίνου.

Καλό καλοκαίρι
Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 09, 2017, 01:17:33 μμ »

καλο καλοκαίρι και από μένα έστω και μετά από 2 χρόνια  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
ΚΑΡΑΜΑΝΙΚΟΣ
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1821


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 09, 2017, 02:39:28 μμ »

καλα τα λεει ο sov_master,μπορει να περασαν 2 χρονια απο την εναρξη του θεματος αλλα συμπληρωνει ομορφα το θεμα που κανονικα θα πρεπει να μεινει μονιμο διοτι λεει πολλα σωατα για λιρες αυστραλεζες που ειναι σε ισχη
Καταγράφηκε

ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΗΜΩΝ ΚΑΙ ΞΕΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΟΛΑ..
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences