Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 05:58:01 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: "μεγαλύτερες" λίρες (κατά 0.2 mm) ?  (Αναγνώστηκε 8315 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 08:40:47 μμ »

Καλησπέρα

Σας διαβάζω τις τελευταίες ημέρες.  Σκέφτηκα να σας ρωτήσω για πέντε λίρες (sovereigns) που έχω, οι οποίες έχουν λίγο μεγαλύτερη διάμετρο (περίπου 22.20-22.25 mm αντί για 22.05 mm).  Τα υπόλοιπα τεστ τα περνάνε μια χαρά (πάχος, μαγνήτη, βάρος, ήχος).  Οι υπόλοιπες λίρες που έχω, έχουν πάχος γύρω στα 22mm, μετρημένα με το ίδιο παχύμετρο.

Αρχικά τις είχα ελέγξει με το coincard (http://www.coinidcard.com/).  Με έκπληξη είδα ότι οι πέντε δεν περνούσανε το τεστ της διαμέτρου.  Τις πήγα σε χρυσοχόο (που ασχολείται και με αγοραπωλησίες λιρών) και με διαβεβαίωσε ότι είναι εντάξει.  Ακόμα και όταν του επεσήμανα το πρόβλημα της διαμέτρου, αφού τις εξέτασε με δικό του filler, μου είπε ότι πράγματι κάποιες είναι λίγο μεγαλύτερες αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Παρατήρησα ότι οι “μεγάλες” λίρες είναι όλες έκδοσης Sydney (“S”) ή Melbourne (“M”).  Οι υπόλοιπες λίρες (οι καλές) που έχω είναι από Λονδίνο, South Africa (“SA”) και Perth (“P”).

Έστειλα τις φωτογραφίες τους στο http://www.coinidcard.com/ και μου είπαν ότι η όψη τους είναι εντάξει, δε μπορούν να το εξηγήσουν.

Η γνώμη σας παιδιά?
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 08:47:33 μμ »

Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 08:51:10 μμ »

Καταγράφηκε
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 09:02:22 μμ »

Γνήσιες είναι.Μην σε προβληματίζει μια τόσο μικρή απόκλιση.Ίσως και το παχυμετρο να χάνει λίγο.Τσεκαρε και λίγο την οδόντωση.Είναι σημαντική και πολλοί λανθασμένα την αγνοούν.
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 09:06:30 μμ »

Εγώ έτσι πως τις βλέπω δεν έχω κανένα ενδοιασμό για την γνησιότητα τους .

Δεν υπαρχει τιποτε το υποπτο , μην ανησυχεις και μια συμβουλη .....οσο το ""ψειριζεις"" καμια φορα τοσο πεφτεις σε περισοτερες αμφιβολιες  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 09:10:16 μμ »

Δεν είναι μόνο το παχύμετρο.  Και το coincard και το filler του χρυσοχόου τις βγάζουν πιο φαρδιές.  Αυτό είναι σίγουρο.  Εγώ το βρίσκω απίστευτο ότι μπορεί να υπάρχει τέτοια απόκλιση.

Για τα δοντάκια διάβασα κάποια πράγματα, αλλά δεν ξέρω πως να τα συγκρίνω.  Υπάρχει κάποιο άρθρο με φωτογραφίες?

Επίσης, δεν είναι υπερβολικά χτυπημένες?  Βλέπω στα sites τις καινούριες (Mint 2015), που ειναι και 2-3 ευρώ πιο φτηνες, και λαμποκοπάνε.

Πάντως ευχαριστώ παιδιά.  Η απαντήσεις σας πάρα πολύ χρήσιμες για κάποιον "καινούριο" που έπεσε με τα μούτρα στο καινούριο χόμπι.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 09:15:10 μμ »

Οι λιρες σου ειναι χτυπημενες επειδη για πολλα χρονια ηταν νομισμα κυκλοφοριας , οι αλλες που αναφερεις ονομαζονται νεας κοπης και ειναι σιγουρα σε καλυτερη κατασταση αφου δεν γινονται πλεον συναλλαγες με αυτες .
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2015, 09:19:55 μμ »

Οι λιρες σου ειναι χτυπημενες επειδη για πολλα χρονια ηταν νομισμα κυκλοφοριας , οι αλλες που αναφερεις ονομαζονται νεας κοπης και ειναι σιγουρα σε καλυτερη κατασταση αφου δεν γινονται πλεον συναλλαγες με αυτες .
Ναι, το ξέρω.  Αλλά οι παλιές/χτυπημένες δε χάνουν σε αξία 4-5 ευρώ? Μέχρι και λοιποβαρείς μπορούν να γίνουν (όπως διάβασα μετά από 15 χρόνια κυκλοφορίας). 
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:23:49 μμ »

Τσεκαρε και λίγο την οδόντωση.Είναι σημαντική και πολλοί λανθασμένα την αγνοούν.

Πως το ελέγχω αυτό? υπάρχει κανένας οδηγός?  Μήπως να ψάξω στα αγγλικά?  Πως λέγοντε τα "δοντάκια" στα αγγλικά?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:28:58 μμ »

Θα σε συμβουλευα να μην αγοράζεις χρεπια ακομα και αν προκειται για επενδυτικα κομματια
Καταγράφηκε
bgeorge
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 48


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:33:53 μμ »

Θα σε συμβουλευα να μην αγοράζεις χρεπια ακομα και αν προκειται για επενδυτικα κομματια
Συγνώμη, πέσατε σε άσχετο.  Τι είναι τα "χρέπια"?
Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 12, 2015, 10:34:46 μμ »

Θα σε συμβουλευα να μην αγοράζεις χρεπια ακομα και αν προκειται για επενδυτικα κομματια
Συγνώμη, πέσατε σε άσχετο.  Τι είναι τα "χρέπια"?

Είναι τα κομματια που βρισκονατι σε αθλια κατασταση και που η τραπεζα θα στα αγορασει ως λιποβαρα.
Μην προβεις σε αγορες πριν μαθεις τα βασικα  εκτος και αν εχεις εμπιστο φιλο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 12:19:35 πμ »

Aστο φίλε μου μην ανησυχείς σε Sydney (“S”) και Melbourne (“M”) η διάμετρος είναι φευγάτη έχω δεί και 22,33 άστο μην το ψάχνεις, και πέτα τα φίλερ μόνο κακό θα σου κάνουν θα είσαι μόνιμα μέσα στην ανασφάλεια.
Εδώ οι καινούργιες το πάχος φθάνει έως και 1,76mm άσε λοιπόν τα φίλερ και αηδίες.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 12:31:22 πμ »

Μέχρι 22,23 διάμετρο έχω μετρήσει σε λίρες αποικιών , και αρκετά παχύτερες ταυτόχρονα αλλά είμαι βέβαιος για την γνησιότητά τους.
Το θέμα είναι όταν θέλεις να πουλήσεις σε κάποιον που έχει τυφλοσούρτη το φίλερ τι γίνεται.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 13, 2015, 12:38:58 πμ »

...  ...και που η τραπεζα θα στα αγορασει ως λιποβαρα.
Ή και ως  "04 ΛΙΡΑ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΨΗ"  7,5 € πιο κάτω σήμερα ,
και η λιποβαρής περίπου 10 € πιο κάτω σήμερα.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences