Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 01:34:11 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρουμανια 1883-B * CAROL I * 5 LEI * Lg  (Αναγνώστηκε 5150 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Hera
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 18



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:09:19 μμ »

Εχω αυτο το νομισμα..οποιος ενδιαφερεται,η εχει να παραθεσει καποια πληροφορια..στο ebay εκλεισε στα 220$..
http://www.ebay.com/itm/Romania-1883-B-CAROL-5-LEI-Lg-SILVER-Coin-AU-/160693327829#ht_1020wt_1139
και αλλο ενα στα 299$ ακομα Κλείσιμο ματιού...http://www.ebay.com/itm/Romania-5-Lei-1883-Good-Grade-/180640389180?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a0f01983c
καλη συνεχεια!
Καταγράφηκε

"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ."
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 02:16:38 πμ »

τι βαρος εχει το νομισμα;
Καταγράφηκε
Hera
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 01:54:52 μμ »

Καλησπερα κυριε Εποπ Χαμόγελο
Θα πρεπει να βρω μια ζυγαρια ακριβειας και θα ενημερωσω οταν το ζυγισω.Καλη συνεχεια!
Καταγράφηκε

"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ."
Hera
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:10:10 μμ »

τι βαρος εχει το νομισμα;
Αυτο ζυγιζει 24,6 γρ..το μεγεθος σαν το  Μοργκαν δολλαριο.Πολυ ομορφο κομματι Κλείσιμο ματιού
Οποτε εχετε καποια πληροφορια η'οτι αλλο θελετε,θα χαρω να επικοινωνησουμε..
Υ.Γ Εχθες ανακαλυψα και ενα μικρο νομισμα στη συλλογη μου ετος 1752!!!δεν εχω καταλαβει ακομα ποιας χωρας αλλα θα το ψαξω αμεσως..αν θελησετε ενημερωνω!τα σεβη μου+καλη συνεχεια..
Καταγράφηκε

"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ."
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:22:26 μμ »

το ρουμανικο ταλληρο,αν και ειναι γνησιο,ειναι πολυ κοινο,και χαμηλης καταστασεως.η τιμη του αναλογως φθορας , κυμαινεται γυρω στα 10-20ευρω ,αναλογως θυρεου,η κεφαλης.αν και το συγκεγκριμενο ειναι μαλλον, πολυ χαμηλης καταστασεως,απο τον τελειως φθαρμενο θυρεο,κλπ.σιγουρα σε κατασταση,πανω απο εξαιρετικη,εχει αρκετα καλη τιμη,αλλα δεν εχει και καμμια σχεση, με της φωτογραφιας.λογω εμποριου,των ελληνων με τις χωρες,της κεντρικης ευρωπης,η μαυρης θαλασσας,υπαρχουν παρα πολλα,αλλα φθαρμενα,λογω χρησης.καλυτερη αποψη για αυτης της εποχης, εχει ο φιλος αναργυρος,μιας που εχει ασχοληθει,πιο εκτεταμενα για αυτην την περιοδο.φιλη χρυσα,μια βολτα την κυριακη,στους παγκους της ανδριανου, θα σε πειση,μιας και κυκλοφορουν και κοπιες,(οπως και στα αλλα ευρωπαικα ταλληρα),αλλα και πολλα γνησια, της καταστασης του δικου σου,που σχεδον πουλιωνται με το κομματι,ασχετως χωρας,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Hera
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 10, 2012, 08:50:43 μμ »

το ρουμανικο ταλληρο,αν και ειναι γνησιο,ειναι πολυ κοινο,και χαμηλης καταστασεως.η τιμη του αναλογως φθορας , κυμαινεται γυρω στα 10-20ευρω ,αναλογως θυρεου,η κεφαλης.αν και το συγκεγκριμενο ειναι μαλλον, πολυ χαμηλης καταστασεως,απο τον τελειως φθαρμενο θυρεο,κλπ.σιγουρα σε κατασταση,πανω απο εξαιρετικη,εχει αρκετα καλη τιμη,αλλα δεν εχει και καμμια σχεση, με της φωτογραφιας.λογω εμποριου,των ελληνων με τις χωρες,της κεντρικης ευρωπης,η μαυρης θαλασσας,υπαρχουν παρα πολλα,αλλα φθαρμενα,λογω χρησης.καλυτερη αποψη για αυτης της εποχης, εχει ο φιλος αναργυρος,μιας που εχει ασχοληθει,πιο εκτεταμενα για αυτην την περιοδο.φιλη χρυσα,μια βολτα την κυριακη,στους παγκους της ανδριανου, θα σε πειση,μιας και κυκλοφορουν και κοπιες,(οπως και στα αλλα ευρωπαικα ταλληρα),αλλα και πολλα γνησια, της καταστασης του δικου σου,που σχεδον πουλιωνται με το κομματι,ασχετως χωρας,χαιρετω,γιαννηςτ.
Σας χαιρετω κ.Γιαννηςτ...ευχαριστω για την απαντηση σας,ο θυραιος ειναι οντως  καπως φθαρμενος,(η κεφαλη και τα γραμματα ειναι σε καλη κατασταση)αν και η φωτογραφιες μου ειναι χαλια σε ποιοτητα- το εμπειρο ματι σας αναγνωριζει την λεπτομερεια..θα ειναι χαρα μου να μου λετε τη γνωμη σας.Ειμαι νεο μελος και με μια νεοαποκτηθησα συλλογη στα χερια μου θα ηθελα να μαθαινω και απο καποιους πιο εμπειρους.Δεν λεω οτι εχω θησαυρο στα χερια μου..αλλα οι πληροφοριες ειναι σιγουρα χρυσος,σε ολα τα επιπεδα...ζουμε και μαθαινουμε..Κλείσιμο ματιού ..Να εισαστε καλα..τα λεμε στη συνεχεια!φιλικα.. Ηρα
Καταγράφηκε

"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ."
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 01:22:57 μμ »

σε ευχαριστω φιλη ηρα,για τα καλα σου λογια,αν, και δεν κατεχω τον τιτλο του νομισματολογου,εχω ασχοληθει,με τα ευρωπαικα,γενικωτερα,νομισματα,αλλα πιο πολυ, στα παλαιωτερα.μετα το 1460 φυσικα,που κοπηκε περιπου,και το πρωτο,ταλληρο,η θαλλερ οπως ονομαζαν τοτε,τα σχεδον χειροποιητα,μεταμεσαιωνικα νομισματα,οπως,της βενετιας,αυστροουγγαριας,των γερμανικων κρατιδιων,κλπ.σιγουρα,δεν απαξιωνω και τα προσφατα,αλλα τα παλαικα,που λεμε,σε ταξιδευουν σε αλλες εποχες,αλλους τροπους ζωης,με ενα σωρο,πολυτιμα,αλλα και μυθοπλαστικα στοιχεια.φυσικα,υπαρχουν και αλλοι φιλοι στην παρεα,που ο καθενας,ασχολειτε ,με αυτα που τον εντυπωσιαζουν πιο πολυ,εως τα ατομα,που συλλεγουν,καθαρα για επενδυτικους σκοπους,πραγμα φυσιολογικο,ειδικα στις μερες μας.σου ευχομαι καλη πορεια στην συλλογη νομισματων,θα ανακαλυψεις εναν καινουργιο κοσμο,περα απο ενα κομματι μεταλου.που κρυβει πολλες γνωσεις, και ιστορικα γεγονοτα,συν την καλαισθησια,των τοτε, η και των προσφατων χαρακτων.οποτε θελεις, μπορεις να με συμβουλευεσαι,αν μπορω φυσικα,μπορεις και μεσω πμ,η γενικα στις ιστοσελιδες.προσοχη πολυ, στις ακριβες αγορες σου,και στις λεγομενες ευκαιριες,ελπιζω να τα λεμε,με νεα,και ομορφα αποκτηματα σου,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 08:08:56 μμ »

το ρουμανικο νομισμα ειναι το ευκολο της σειρας αφου του 1883 εχει μεγαλυτερο τιραζ(2.300.000) απο τα υπολοιπα.Το δικο σου ειναι χαμηλης καταστασεως αλλα δεδομενου οτι ειναι ασημενιο κανει γυρω στα 20 -25 ευρω.Μαλιστα εχω και εγω ενα XF κατασταση και με μεγαλη χαρα θα το αποχωριζομουν με 35 ευρω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 11, 2012, 08:32:22 μμ »

αναργυρε γιαυτο και εγω ειπα, οτι ειναι κοινο.αν δεις σε ολα αυτα, της ρουμανιας,η χρονολογια ειναι αυτη, η συνηθισμενη.μου φαινεται εχεις κατεβασει, το δικο σου? μια φορα,και αν θυμαμαι καλα,ηταν πολυ ομορφο.εγω το εχω,σε αρκετα καλο,γιατι συλλεγω,πιο παλια.αν θες?κρατο το,θα στο αγορασω εγω.ο φιλος, απο την σουηδια,μηπως τον λεγαν στεφανο?αυτον,η τον πατερα του,γιατι τωρα,πρεπει να ειναι μεγαλος, σε ηλικια.περιμενω τηλεφωνο του,γιατι εχει μετακομισει,απο φιλο του αδελφου του,που ειναι πολυ φιλοι,οπως και ο πατερας μου.ειχα ξεχασει να στο πω.θα παω αυτες τις μερες,να μαθω το τηλεφωνο του.ξερω,οτι ειναι σοβαρος εμπορος,(μηπως τωρα ασχολειτε ο γιος?)με αποκλειστικη απασχοληση,και αρκετα δυνατος,στα νομισματα,εδω και δεκαετιες.σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
Hera
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 18



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 10, 2012, 03:48:20 πμ »

Σας ευχαριστω ολους για τη γνωση που μεταφερετε και σας στελνω εγκαρδιους χαιρετισμους.. Χαμόγελο
  Θα χαρω να ειμαι οποτε μου επιτρεπει ο Χρονος στο στεκι σας μαθαινοντας πληροφοριες και ρωτοντας-για να μαθαινω;) να εισαστε καλα!!!
Καταγράφηκε

"Οὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ, ἀλλ᾿ ἐν τῷ εὖ τὸ πολύ."
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences