Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:01:10 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γεωλογικός τουρισμός  (Αναγνώστηκε 7575 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« στις: Φεβρουάριος 07, 2015, 01:06:15 μμ »

Πως σας φαίνεται η ιδέα να διοργανώναμε ένα γεωλογικό ταξίδι σε κάποιο εγκαταλελειμένο ορυχείο η' περιοχή με ορυκτολογικό ενδιαφέρον?? Τώρα που πλησιάζει η άνοιξη και μαλακώνει ο καιρός, θα είναι πολύ καλή ευκαιρία για όσους λατρεύουν τα ορυκτά!
Καταγράφηκε
antony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 01:21:34 πμ »

Καλησπέρα Αντώνη! Πολύ καλή ιδέα. Εγώ ασχολούμε αρκετά με τα ορυκτά και κάνω 1-2 φορές το μήνα βόλτες κοντά στο Κιλκίς και στις Σέρρες. Βρίσκω πολλές "ποικιλίες" χαλαζία, μαλαχίτη, κλπ. Γενικά πολύ πλούσιες γεωλογικά περιοχές. Ειδικά το Κιλκίς ψηλά στα Κρούσσια.

Η μεγάλη μου τρέλα είναι τα ραδιενεργά ορυκτά και να σου πω έχω βρει Θόριο σε ένα μέρος κοντά στις Σέρρες...

Δε βλέπω και μεγάλο ενδιαφέρον άλλα νομίζω ότι μέσω Facebook μπορεί να μαζευτεί σίγουρα κόσμος για ένα τέτοιο event.

Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 01:47:09 πμ »

Επίσης καλησπέρα Αντώνη! Καλώς τον! Όντως δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον για τέτοια events στην Ελλάδα. Αλλά αξίζει μια τέτοια προσπάθεια γιατί σίγουρα υπάρχουν άτομα-συλλέκτες που στερούνται βασικής εμπειρίας μιας υπαίθριας γεωλογικής εξόρμησης και δεν βρίσκουν τον τρόπο λόγω ελλειπής ενημέρωσης και συμμετοχής. Καλή ιδέα το facebook αλλά δεν είμαι εγγεγραμένος σε αυτό το κοινωνικό δίκτυο.

Κι εγώ έχω πάει στην Δράμα και Θάσο και βρήκα διάφορα ορυκτά σε αξιόλογες ποσότητες. Γενικώς η βόρεια Ελλάδα προσφέρει πολλές τέτοιες τοποθεσίες.

Προσοχή με το Θόριο λόγω της ραδιενέργειάς του καθώς χρειάζεται να σκεπάζεις τα ορυκτά με διαφανή κουτιά με επικάλυψη από μόλυβδο.

Για τυρκουάζ από το Κιλκίς έχεις ακούσει?
Καταγράφηκε
antony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 10:04:11 πμ »

όχι δεν έχω ακούσει για τυρκουάζ! Έχεις περισσότερες πληροφορίες;
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 10:27:46 πμ »

Είναι στην Βάθυ του κιλκίς. Σε ένα εγκαταλελειμένο ορυχείο. Αλλά δεν ξέρω ποιο ορυχείο ακριβώς. Ίσως χαλκού... Κι εγώ ψάχνω τόσο καιρό σχετική βιβλιογραφία να αντλήσω πληροφορίες για την ακριβή τοποθεσία του ορυχείου αλλά τίποτα καθώς ενδιφέρομαι κι εγώ για τυρκουάζ... Από Θεσσαλονίκη είσαι;
Καταγράφηκε
antony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 10:45:37 πμ »

ναι από Θεσσαλονίκη. Εκεί στη Βάθυ και στη Φύσκα πηγαίνω συχνά. Θα το ψάξω λίγο για τα Τυρκουάζ.

Αν και συ είσαι από εδώ κοντά, να κανονίσουμε μια γεωλογική βόλτα. Φυσικά και δεν βρίσκω παρέα να με ακολουθήσει και πάντα κάνω τις βόλτες μου στα βουνά μόνος.
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 10:54:22 πμ »

Κι εγώ από Θεσσαλονίκη. Ναι γιατί όχι για γεωλογικές βόλτες? Ακόμα και στα Κιμμέρια Ξάνθης έχει αρκετούς γρανάτες και επίδοτα σε αξιόλογους κρυστάλλους. Αν σε βολεύει μπορούμε να πάμε το επόμενο σαββατοκύριακο, σε μια βδομάδα. Τι λές??
Καταγράφηκε
antony
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 27, 2015, 11:11:15 πμ »

ναι είμαι μέσα για το άλλο Σάββατο ή Κυριακή! Θα σου στείλω προσωπικό μήνυμα σε λίγο έτσι ώστε να κρατήσουμε μια επαφή εκεί.

Έκανα μια μικρή έρευνα για Τυρκουάζ άλλα δεν υπάρχει τίποτα. Θέλει πολύ ψάξιμο.

Για το παλιό ορυχείο στη Βάθη ή στο Γερακαριό ούτε λόγος... Κανείς δεν ξέρει τίποτα.

Καταγράφηκε
vasilisfla
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 431


To bid or not to bid


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 14, 2015, 11:41:55 μμ »

σε περιπτωση που κανονισετε καμια βολτα  , παρακαλω ειδοποιηστε με .
Καταγράφηκε
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 25, 2015, 02:15:09 μμ »

Θα σας ενημερώσω για μια πάρα πολύ ενδιαφέρουσα κατάθεση ορυκτών που θα ήταν όνειρο να την επισκεπτόμασταν αν μαζευόμασταν κάποια άτομα εδώ...
Ο πηγματίτης (γεωλογικός σχηματισμός) του Volodarsk-Volynskii στην Ουκρανία είναι παγκοσμίου φήμης και έχουν εξορυχθεί ''θανατηφόροι'' κρύσταλλοι Ηλιόδωρου, Τοπαζιού και Καπνία χαλαζία! Το Ηλιόδωρο είναι μια από τις ποικιλίες της Βηρύλλου, όπως και το σμαράγδι (πράσινη Βήρυλλος) και έχει κίτρινο χρώμα με κάποια λαδί απόχρωση η΄χρυσαφί ή καθαρό κίτρινο χρώμα. Η συστηματική εξόρυξή του τερματίστηκε το 1995 και έκτοτε μόνο πολύ σποραδικές και σπάνιες εκμεταλλεύσεις γίνονται πλέον. Υπάρχει και μουσείο στο Volodarsk όπου εκτίθενται απίστευτοι κρύσταλλοι των 3 παραπάνω λίθων πέρα από άλλα μουσεία του κόσμου που διαθέτουν τέτοια δείγματα από την ίδια περιοχή. Σας επισυνάπτω ένα πολύ ενδιαφέρων άρθρο από ταξίδι που έκανε εκεί ο Tomasz Praszkier, διάσημος Πολωνός έμπορος ορυκτών στην κοινότητα των συλλεκτών ορυκτών, όπου καταγράφει την εμπειρία του και παρέθεσε αρκετές φωτογραφίες. Είναι στα αγγλικά το άρθρο.

http://www.spiriferminerals.com/105,2003---8211--Volodarsk-Volynskii--Ukraine.html

Πρόσθετες πληροφορίες για το Volodarsk:

http://www.gemdat.org/loc-11331.html
http://www.mindat.org/loc-11331.html
Καταγράφηκε
Misha19
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 273



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 30, 2015, 09:03:14 μμ »

Καλησπέρα παιδιά!! Και εγώ σπουδάζω Θεσσαλονίκη αν και δεν γνωρίζω απο πετρώματα και ορυκτά θα με ενδιέφερε να μάθω για αυτά αν πάτε καμιά εκδρομή πείτε και σε εμένα  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences