Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 07:51:59 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Απάτη με Χρύσες Πλάκες.  (Αναγνώστηκε 6439 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:01:10 μμ »

Δυστηχως τα θυματα των επιτηδειων δεν εχουν τελιωμο!!
Σημερα με καλεσε φιλος και μου εδωσε την παρακατω πλακα που βλεπεται.
Καποιος συμπολιτης μου , αγνωστος σε εμενα καποια στιγμη αγορασε τετοιες πανομοιοτυπες πλακες
μεσα σε ζελατινα δινοντας τοτε το ποσον των 60,000 ευρω!!
Αυτες τις μερες χρειαστικε καποια χρηματα και πηρε δυο τρεις πλακες και τις πηγε σε καποιον γνωστο μου
να τις εξαργυρωση προκειμενου να παρει καποια χρηματα.
Ο φιλος μου εσχισε την μια συσκευασια για να την τεσταρει και βλεπει : Διαφορα στο βαρος!!
Αμεσως την τεσταρη με σπιρτα και δεν του βγαζει χρυσο!!
Την βουταει ολη την πλακα σε διαλυμα και το χρυσο χρωμα που γιαλυζε εξαφανιζετε!!
Λεει  στον κακομοιρη που του την πηγε οτι ειναι ψευτικη και ο Ανθρωπος λιποθυμαει μεσα στο μαγαζι!
Τελικως επειδη δεν τον πιστευε κοβουν ενα μικρο κομματι απο μια ακρη το οποιο σταλθηκε για αναλυση
και το πορισμα βγαινει  ΟΡΕΙΧΑΛΚΟΣ!!
Το στεκι παντα σας ενημερωνει : Τα ματια σας δεκατεσσερα και παντα να αγοραζετε απο ατομα με κυρος και ονομα στην πιατσα!!
Οι απατεωνες θα ειναι παντα γυρω μας πουλωντας ευκαιριες!!
Το ξαναλεω : Ευκαιριες στον χρυσο δεν υπαρχουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:24:33 μμ »

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Γιώργο.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:36:55 μμ »

αυτο πρεπει να πονεσε
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:40:18 μμ »

αυτο πρεπει να πονεσε
Και ποιον δεν θα τον πονουσε Αναργυρε??
Αλλα ειπαμε : οταν σε τυφλωνει η ευκαιρια δεν σκεφτεσε τιποτα!!
Τα δινεις γρηγορα γρηγορα μην χασεις την ευκαιρια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2012, 08:53:18 μμ »

Πραγματικα, θα εφτασε ο πονος στο κοκαλο... Τι εχουν φτιαξει ομως (φανταζομαι την πλακα πως θα ειναι γυαλισμενη, ο μπρουτζος λαμποκοπαει οταν γυαλιστει η ειναι φρεσκοκομενος)... Ευκαιριες δεν υπαρχουν συμφωνω και ειδικα σε οτι εχει να κανει με το χρημα... Μου ειχε πει θυμαμαι ενας εμπορος στο Μοναστηρακι οταν ημουν 11-12 χρονων, μολις ειχα ξεκινησει, καλη του ωρα, "Σε οποιαδηποτε συναλλαγη με χρημα δεν πρεπει να εχεις εμπιστοσυνη σε κανεναν". Πραγματι ο κοσμος αυτος δεν ειναι αγγελικα πλασμενος και δυστυχως πολλοι κοιτουν οχι μονο να ριξουν η να εξαπατησουν τον συνανθρωπο τους, αλλα και πως ο συνανθρωπος τους θα εχει οσα λιγοτερα γινεται... εχουμε ξεφυγει παι απο το "ο θανατος σου η ζωη μου" και εχουμε παει στο "ο εξευτελισμος σου (οικονομικος, κοινωνικος, ακομη και ηθικος) η ικανοποιηση (ολων των ειδων) μου"

Και μη χειροτερα...
Καταγράφηκε
panogr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 12:37:38 πμ »

Λίγο χοντροκομμένη απάτη μου φαίνεται. Αν αυτός που την αγόρασε απλά μετρούσε τις διαστάσεις της πλάκας με παχύμετρο και πολλαπλασίαζε με το ειδικό βάρος του χρυσού, θα έβγαζε τεράστια διαφορά στο βάρος της πλάκας αν τη ζύγιζε. Θα εύρισκε ότι η μπάρα του έχει λιγότερο από το μισό βάρος από μιάς κανονικής χρυσής.
Καταγράφηκε
valantis
Επισκέπτης
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 01:00:27 πμ »

αρε Γιωργο οσες φορες και να το πεις ευκαιριες στον χρυσο δεν υπαρχουν μονο εσυ θα το ακους.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 02:54:45 πμ »

σιγουρα,ειναι λυπηρο το γεγονος,αλλα πρεπει,ολοι μας,να ξερουμε την παλια παροιμια,οτι λαμπει δεν ειναι χρυσος.παιδια τα πραγματα εχουν στριμωχτει,και θα εχουμε και χειροτερα.καλιο γαιδουροδενε,παρα γαιδουρογυρευε!!!δεν υπαρχουν!!! ευκαιριες,οταν σκοτωνουν,για λιγα ευρω,τα διαβαζουμε καθε μερα.ολοι μας θελουμε ασφαλως ενα καλο κερδος,αλλα καλυτερη μεθοδος,ειναι η συνεση,και η φρονιμη(σωστη)σκεψη,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 10:09:20 πμ »

Αγαπητε panogr το αν ειναι χοντροκομμενη απατη ή οχι αυτο μπορουν να το καταλαβουν <γνώστες> του αθληματος!!
Το στεκι με ολα αυτα τα ποστ προσπαθει να προφυλαξη τον καθε αφελη και μη γνώστη του αθληματος , ανθρωπους που εχουν μια μικρη αποταμιευση και θελουν να την προφυλαξουν!!
Δυστηχως το πως την επαθε ο ανθρωπος δεν το γνωριζω αλλα σε ρωταω :
Μηπως το πλακιδιο που του εδωσαν αρχικα και κοιταξε στα χερια του ηταν γνησιο και γυμνο?
Μηπως οι πλακες οταν ειναι μεσα σε ζελοφαν (ολοι ξερουμε πως βγαινουν μεσα απο την εταιρια σε σκληρο πλαστικο) μηπως λοιπον οταν ειναι μεσα στο πλαστικο τους μπορεις να τις μετρησεις παχος , πλατος , βαρος με παχυμετρο και με ακριβια??
Εκ του ασφαλους ολοι μπορουμε να λεμε το μακρυ και το κοντο μας , οπως εγω πχ που ΤΩΡΑ βλεπωντας την πλακα απο πισω και διαβαζωντας τα ΤΟΣΑ credit suisse με τα πολλα λαθη , κανενα δεν μοιαζει με το αλλο , σε ορισμενα σημεια λοιπουν ολοκληρα σημεια γραμματων , αλλου ειναι μπουκωμενα τα γραμματα
θα σκεφτωμουν λοιπον οτι ειναι ψευτικες!!
Αλλα αυτα τα λεω ΤΩΡΑ , μιλωντας εκ του ασφαλους!!
Οσο ειδημονες λοιπον και να ειμαστε ας εχουμε τα ματια μας δεκατεσσερα διοτι το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανετε λεει ο λαος Κλείσιμο ματιού
Το ολο θεμα (οπως και αλλα κατα το παρελθον) ανοιχτηκαν με μονο σκοπο την ενημερωση του κοινου για το τι γινετε γυρω μας.
Ειτε αυτο αρεσει σε καποιους , ειτε δεν αρεσει εμεις θα συνεχισουμε να καταγραφουμε τα παντα οσα πεφτουν στην αντιληψη μας προς γνωσιν ολων των Ελληνων.
Φιλικα herakliotis
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
panogr
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 05, 2012, 09:18:24 μμ »

Αγαπητέ Herakliotis, απλά μου έκανε μεγάλη εντύπωση πως κάποιος που θέλησε να επενδύσει τόσα πολλά χρήματα σε πλάκες των 50 γραμμαρίων, δεν φρόντισε να κάνει τον στοιχειώδη έλεγχο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να είναι κάποιος του αθλήματος για να κάνει στοιχειώδεις ελέγχους. Μία ζυγαριά για να κάνει τη δουλειά του θα του στοίχιζε 20 - 40 ευρώ. Ένα παχύμετρο άλλα 10 - 20 ευρώ. Για μία επένδυση 60.000 ευρώ μου φαίνεται παράξενο να μη λαμβάνονται κάποια ελάχιστα μέτρα προφύλαξης. Ελάχιστα ασχολήθηκα με αγορά χρυσού, αλλά πριν αγοράσω την 1η λίρα, εκτός τραπέζης, είχα αγοράσει ζυγαριά και παχύμετρο.

Αν δεν τα πήρε από κάποιον άγνωστο ο παθών, καλά θα κάνει να απευθυνθεί στην αστυνομία. Νομίζετε ότι θα είχε ο ίδιος κάποιο πρόβλημα από την αστυνομία;

Φυσικά πολύ καλά κάνετε και ενημερώνετε στο φόρουμ.
Καταγράφηκε
valantis
Επισκέπτης
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 12:43:43 πμ »

οντως Γιωργο τα γραμματα πασχουν απο πισω , οπως φιλε panogr πιστευω σε αγορα αυτου του ποσου καλες ειναι οι ζυγαριες και τα παχυμετρα αλλα καλυτερο ειναι να  πας σε ενα γνωστο χρυσοχοο μαζι με τον πωλητη αν δεχτει φυσικα που δεν το νομιζω αφου ειναι μαιμουδες και αν σου πει ο χρυσοχοος το οκ τοτε τα παιρνεις .
Καταγράφηκε
sotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 56


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 01:24:53 πμ »

οντως Γιωργο τα γραμματα πασχουν απο πισω , οπως φιλε panogr πιστευω σε αγορα αυτου του ποσου καλες ειναι οι ζυγαριες και τα παχυμετρα αλλα καλυτερο ειναι να  πας σε ενα γνωστο χρυσοχοο μαζι με τον πωλητη αν δεχτει φυσικα που δεν το νομιζω αφου ειναι μαιμουδες και αν σου πει ο χρυσοχοος το οκ τοτε τα παιρνεις .

Ακριβώς αυτό ήθελα να πώ και με πρόλαβες!!!
Ακόμη και γνώσεις να μην έχεις περί μετάλλων ένας χρυσοχόος θα μπορέσει να σε βοηθήσει.Πλήρωσε τον και κάνε τη δουλειά σου. Εδώ γνωστός μου πήρε ένα φίλο του χημικό και του υπολόγιζε βάρη και διαστάσεις με το ειδικό βάρους του μετάλλου πριν αγοράσει τις πλάκες.

Οι επιτήδειοι παραμονεύουν παντού. Εδώ συλλέκτες και έμποροι πολλές φορές την πατάνε ... φαντάσου ανυποψίαστοι άλλοι....Προσοχή ξανά να πώ και εγώ για να το ακούσω ο ίδιος πρώτα να το εμπεδώσω μη μας συμβεί τέτοια ατυχία σε κανέναν μας!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences