Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:41:42 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλήρες σετ σε διάφανες κασσετίνες!!!!!  (Αναγνώστηκε 12139 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 10:55:57 πμ »

Στο εμποριο πως Υπαρχουν?
Τα έχουμε ξαναγράψει.  Μην τα επαναλαμβάνουμε.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 11:43:34 πμ »

Δεν το ξέρω Δημήτρη. Το γεγονός ότι δεν ξέρω δεν σημαίνει ότι πρεπει να απορρίψω ή να δεχτώ προκαταβολικά όλα τα προυφ. Καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστή.
Του 1990 γνωρίζουμε - καλως ή κακώς - ότι κόπηκαν απο καποιους εργαζόμενους για ιδιον όφελος και για αυτόν τον λόγο τα απορρίπτουν οι συλλέκτες.
Αν εμεις δε φροντίσουμε να διαιωνίσουμε την πληροφορια αυτή στους επομενους συλλεκτες ειναι πιθανό να πεφτουν κεφάλια για τα κερματα αυτά. Στο χέρι μας είναι.

Για τα Ιονικά, δε γνωρίζω για ποιον λόγο κόπηκαν ωστόσο το royal mint το ειχε πάγια τακτική να τυπώνει και proof κοπές.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 11:51:23 πμ »

Του 1990 γνωρίζουμε - καλως ή κακώς - ότι κόπηκαν απο καποιους εργαζόμενους για ιδιον όφελος και για αυτόν τον λόγο τα απορρίπτουν οι συλλέκτες.
Αν εμεις δε φροντίσουμε να διαιωνίσουμε την πληροφορια αυτή στους επομενους συλλεκτες ειναι πιθανό να πεφτουν κεφάλια για τα κερματα αυτά. Στο χέρι μας είναι.
Ξαναρωτάω, από που το γνωρίζουμε?  Όταν πουλήθηκαν δε έπιασαν $10 - $20.  Ποιο το οικονομικό όφελος?  Τέλος γιατί λες ότι τα απορρίπτουν οι συλλέκτες?  Η τιμή τους από τότε που εμφανίστηκαν είναι συνεχώς ανοδική.  Το τελευταίο πιστοποιημένο NGC στο ebay πουλήθηκε περίπου $700 αν θυμάμαι καλά.  Επειδή είχα πάρει τα περισσότερα τότε συνεχώς μου ζητάνε αλλά δυστυχώς δεν έχω άλλα (εκτός από ένα της συλλογής μου).  Για το προυφ 20 δραχμο του 1960 ποια η άποψή σου?
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 11:55:51 πμ »

Και κάτι ακόμα: προυφ δεν χτυπάνε στα μουλωχτά υπάλληλοι.  Δεν είναι σφαλματάκια που βάζεις στην τσέπη.   Επειδή είναι διαδικασία γίνεται με εντολή του Διευθυντή και συνήθως με ανωτέρα εντολή.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:04:52 μμ »

Δεν πιστεύω στην τύχη Δημήτρη. Αν είχανε χτυπηθεί 'επίσημα' θα το ξέραμε. Ισως είχε κάποιο αντίγραφο το ΝΜΑ ίσως και όχι αλλά όλα συνηγορούν στο ότι εγινε αρπαχτή. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη , δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν και δεν με απασχολεί.
Αν εγινε με εντολή του διευθυντή ακόμα χειρότερα Δημήτρη. Ας τον ρωτήσουμε να μας πει για ποιον λόγο τα έκοψε!!! Κόπηκαν για εκθεσειακούς λόγους?? Ας μας πει ο ανθρωπος. Γενικά δουλεύω με το λογικό και την παρατήρηση και οι εικασίες που κάνω τις κάνω με βαση τη λογική.

Το ότι οι συλλεκτες τα απορρίπτουν ειναι πασιφανές. Νομισμα με 10-20 τεμαχια τιραζ δεν θα επρεπε ουτε με τηλεσκόπιο να το εβλεπες. ΚΑι αυτό όποτς θες το βρίσκεις.
Εχω ρωτήσει πάνω απο 20 συλλεκτες και όλοι το απορρίπτουν.

Για το 20ρικο 1960 δεν εχω άποψη. Και δεν το λέω ειρωνικά. Δεν εχω διαβάσει κάτι σχετικό, δε γνωρίζω αρα δεν απαντώ.
Αυτο που ξέρω ειναι πως οσο περνανε τα χρόνια καποια πραγματα τα θαβει η ιστορια και καποια τα αναδεικνύει. Στο χερι μας ειναι να κάνουμε το σωστό.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:13:39 μμ »

http://www.vasilakopoulosnumismatics.com/Greece-100-drx-1990-ICG-PROOF67-CAM_p-2419274.aspx

200 ευρω
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:16:12 μμ »

Όντως έτσι είναι. Είπαμε δεν είναι επίσιμες κοπές και τα κουτία είναι από κάποια άλλη κοπή που προφανώς είχαν stock. Στα μουλοχτά όλα. Προφανώς θα πέθανε αυτός που τα πήρε στον Καναδά και οι συγγενείς του τα πούλησαν σε έμπορο, γιατί αυτός που τα πούλαγε τα ξεκίναγε με $1 και χωρίς καμία υποψία ή πρόθεση να παραπλανήσει. Οι περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις εμφανίζονται μετά το πέρας 20ετίας ώστε να έχει παραγραφεί το αδίκημα.

Τα παραπάνω τα γραφεις εσύ στο greekcoins όχι εγω. ΣΤΑ ΜΟΥΛΟΧΤΑ γραφεις.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:16:25 μμ »

Δεν πιστεύω στην τύχη Δημήτρη. Αν είχανε χτυπηθεί 'επίσημα' θα το ξέραμε. Ισως είχε κάποιο αντίγραφο το ΝΜΑ ίσως και όχι αλλά όλα συνηγορούν στο ότι εγινε αρπαχτή. Αυτή είναι η ταπεινή μου άποψη , δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν και δεν με απασχολεί.
Αν εγινε με εντολή του διευθυντή ακόμα χειρότερα Δημήτρη. Ας τον ρωτήσουμε να μας πει για ποιον λόγο τα έκοψε!!! Κόπηκαν για εκθεσειακούς λόγους?? Ας μας πει ο ανθρωπος. Γενικά δουλεύω με το λογικό και την παρατήρηση και οι εικασίες που κάνω τις κάνω με βαση τη λογική.

Το ότι οι συλλεκτες τα απορρίπτουν ειναι πασιφανές. Νομισμα με 10-20 τεμαχια τιραζ δεν θα επρεπε ουτε με τηλεσκόπιο να το εβλεπες. ΚΑι αυτό όποτς θες το βρίσκεις.
Εχω ρωτήσει πάνω απο 20 συλλεκτες και όλοι το απορρίπτουν.

Για το 20ρικο 1960 δεν εχω άποψη. Και δεν το λέω ειρωνικά. Δεν εχω διαβάσει κάτι σχετικό, δε γνωρίζω αρα δεν απαντώ.
Αυτο που ξέρω ειναι πως οσο περνανε τα χρόνια καποια πραγματα τα θαβει η ιστορια και καποια τα αναδεικνύει. Στο χερι μας ειναι να κάνουμε το σωστό.
Αφού για το 20ρικο του 1960 δεν έχεις διαβάσει κάτι σχετικό ε τότε μάλλον έχεις την ίδια άποψη.  Και μάλλον έχεις την ίδια άποψη για όλα τα προυφ γιατί για κανένα δεν υπάρχει κάτι επίσημο.  Και σίγουρα αν ρώτησες 20 συλλέκτες που δεν το έχουν λογικό είναι να το απορρίψουν όπως το απορρίπτεις και εσύ.  Είναι στη φύση των συλλεκτών, τι να κάνουμε.  Και αφού τα βρίσκεις όποτε θέλεις πες μου που θα βρω μερικά να δώσω σε κάποιος φίλους που μου ζητάνε.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:18:21 μμ »


ICG.  Δεν μοιάζει να είναι ένα από αυτά.  Ίσως φταίει η κακή φωτογραφία Χαμόγελο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2015, 12:34:41 μμ από dpodaras » Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:21:37 μμ »

Όντως έτσι είναι. Είπαμε δεν είναι επίσιμες κοπές και τα κουτία είναι από κάποια άλλη κοπή που προφανώς είχαν stock. Στα μουλοχτά όλα. Προφανώς θα πέθανε αυτός που τα πήρε στον Καναδά και οι συγγενείς του τα πούλησαν σε έμπορο, γιατί αυτός που τα πούλαγε τα ξεκίναγε με $1 και χωρίς καμία υποψία ή πρόθεση να παραπλανήσει. Οι περισσότερες τέτοιες περιπτώσεις εμφανίζονται μετά το πέρας 20ετίας ώστε να έχει παραγραφεί το αδίκημα.

Τα παραπάνω τα γραφεις εσύ στο greekcoins όχι εγω. ΣΤΑ ΜΟΥΛΟΧΤΑ γραφεις.

Αυτή είναι η πηγή σου?  Εγώ υποθέσεις κάνω.  Στα μουλοχτά εννοώ ανεπίσημα, όπως και όλες οι proof κοπές νομισμάτων των περιόδων που σου ανέφερα.  Αλλά και στα μουλωχτά να είναι τι αλλάζει?  Είπαμε, το αποτέλεσμα μετράει.
Καταγράφηκε

solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:37:29 μμ »

Ζηλιάρης δεν είμαι ή ήμουν ποτέ. Εχω άλλα κουσούρια σοβαρότερα. Το ότι δεν το εχω δε σημαίνει ότι αυτός ειναι ο λόγος απόρριψης. Σου εξέθεσα τους λόγους.

Δεν μετράει το αποτέλεσμα Δημήτρη. Αυτό ειναι γνωστο στα συλλεκτικά εδω και δεκαδες χρόνια. Ενα φιλοτελικό φάκελο οσο πανσπάνιο και να είναι το franking δεν κάνει μία αν γνωρίζουμε ότι σφραγίστηκε για φιλοτελικούς λόγους. Το ίδιο ισχύει και για το 100ρικο και απορώ πραγματικά με την άποψη σου ότι 'μετραει το αποτέλεσμα'. Φυσικά δεν ισχύει αυτό.
Αν δηλαδή ενας υπάλληλος χτυπήσει μόνος του μήτρες με την αδεια του διευθυντη κλπκλπ πλατινενιο Ιπποκράτη αυτός θα εχει αξία περαν του μετάλου? Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι ... ... ...
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2792


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:39:12 μμ »

Οσο για τα Ιονικά , επαναλαμβάνω πως το Royal Mint ειχε παγια τακτική να τυπώνει proof stikes για εκθεσειακούς λόγους, για να δίνει κάποια κομματια σε μουσεία κλπ. Ο Γιώργος Κουντουρίδης μπορεί να μας πει περισσότερα θεωρώ.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:44:25 μμ »

Ζηλιάρης δεν είμαι ή ήμουν ποτέ. Εχω άλλα κουσούρια σοβαρότερα. Το ότι δεν το εχω δε σημαίνει ότι αυτός ειναι ο λόγος απόρριψης. Σου εξέθεσα τους λόγους.

Δεν μετράει το αποτέλεσμα Δημήτρη. Αυτό ειναι γνωστο στα συλλεκτικά εδω και δεκαδες χρόνια. Ενα φιλοτελικό φάκελο οσο πανσπάνιο και να είναι το franking δεν κάνει μία αν γνωρίζουμε ότι σφραγίστηκε για φιλοτελικούς λόγους. Το ίδιο ισχύει και για το 100ρικο και απορώ πραγματικά με την άποψη σου ότι 'μετραει το αποτέλεσμα'. Φυσικά δεν ισχύει αυτό.
Αν δηλαδή ενας υπάλληλος χτυπήσει μόνος του μήτρες με την αδεια του διευθυντη κλπκλπ πλατινενιο Ιπποκράτη αυτός θα εχει αξία περαν του μετάλου? Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι ... ... ...
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.  Δεν είναι το ίδιο με φάκελο που σφραγίστηκε για φιλοτελικούς λόγους.  Αν το πάρουμε έτσι, και τα ιονικά τα προυφ χτυπήθηκαν για συλλεκτικούς λόγους.  Τι σχέση έχουν όλα αυτά.  Απ' ότι καταλαβαίνω δεν συλλέγεις κανένα προυφ νόμισμα για τους λόγους που ανέλυσες.  Το σέβομαι.  Μην το γενικεύεις όμως.  Η άποψη αυτή στα συλλεκτικά δρώμενα "μένει εκτός βουλής".  Η αγορά αποδεικνύει το αντίθετο από αυτά που λες. 
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:49:11 μμ »

Οσο για τα Ιονικά , επαναλαμβάνω πως το Royal Mint ειχε παγια τακτική να τυπώνει proof stikes για εκθεσειακούς λόγους, για να δίνει κάποια κομματια σε μουσεία κλπ. Ο Γιώργος Κουντουρίδης μπορεί να μας πει περισσότερα θεωρώ.
Συνεπώς ποιο είναι το tirage τους?
Καταγράφηκε

zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 27, 2015, 12:54:28 μμ »

Κανά προυφ Τάληρον έχετε ...............με ενδιαφέρει και ας έγινε στα μουλωχτά   Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Υ.Γ: και 20ρικο του 1960 δεν λέω όχι  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences