Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:19:06 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 δραχμα.μηπως τα εχουμε υποτιμησει τελικα...  (Αναγνώστηκε 11405 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 02:41:24 μμ »




Γιαννη Άδικο έχω??? Έκπληξη
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 02:44:30 μμ »

Οχι καθολου!!Ειδικα στο πρωτο λινκ που εβαλες και το ανοιξα ξεραθηκα και εγω στα γελια!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ειδικα εκει που λεει καποιος στο blog οτι γνωριζει οτι εχουν μεινει ακριβως στην Ελλαδα 40.000 τεμαχια 30δραχμα!!Τα αλλα εχουν λιωθει Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
jimse
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 384

End Of An Era


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 03:14:54 μμ »

Οχι καθολου!!Ειδικα στο πρωτο λινκ που εβαλες και το ανοιξα ξεραθηκα και εγω στα γελια!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο

Ειδικα εκει που λεει καποιος στο blog οτι γνωριζει οτι εχουν μεινει ακριβως στην Ελλαδα 40.000 τεμαχια 30δραχμα!!Τα αλλα εχουν λιωθει Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

40.000 σίγουρα δέν είναι αλλά η λογική του είναι σωστή, μπορεί όχι στο συκγεκριμένο νόμισμα εφόσων υπάρχουν άπειρα σε πολύ υψυλές καταστάσεις,αλλά με την κρίση και όλα αυτά που περνάμε και τα στέλνουν πολλοί για λιώσιμο μπορεί τελικά κάποιο νόμισμα να γίνει λίγο πιό συλλεκτικό
Καταγράφηκε

From Wishes To Eternity
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 05:21:23 μμ »

  Δεν νομιζω οτι υπαρχει Ελληνικο νομισμα (απο πολυτιμο μεταλλο εννοειται) που θα γινει στο μελλον πιο σπανιο λογω λιωσιματος εξαιτιας της κρισης.
  Αν το καλοσκεφτουμε, ακομα και χρεπια-σκουπιδια να εχει κανεις, προσπαθει να τα πουλησει κατι τις σε συλλεκτες η σε μαγαζια η στους παγκους κλπ και αυτοι με την σειρα τους σε νεους η μελλοντικους αρχαριους συλλεκτες.
  Οσα καταληγουν στο χωνι ειναι αθλιας καταστασης και σιγουρα δεν θα λειψουν απο την συλλεκτικη κοινοτητα, καθως υπαρχουν σε ποσοτητες και κανεις δεν καταστρεφει ενα νομισμα που μπορει να πουληθει ως νομισμα εστω 3-4 ευρω πανω απο το μεταλλο του.
  Οσα δε ειναι ακυκλοφορητα, η εν παση περιπτωσει καλων καταστασεων δεν φθειρονται πλεον , μιας και δεν χρησιμοποιουνται ως χρημα, αλλα φυλλασονται προσεκτικα καπου.
  Οσα π.χ εικοσαρικα Παυλακια και να καταληγουν στο χωνι, παντα θα υπαρχουν πολυ περισσοτερα ακυκλοφορητα απο οσοι ειναι οι Ελληνες συλλεκτες.
  Αυτο που λετε για τα λιωσιματα κλπ ανηκει σε αλλες παλιες εποχες οπου τα νομισματα απο πολυτιμο μεταλλο ηταν κυκλοφοριας και τα ειχαν ολοι , τα χρησιμοποιουσαν ως κανονικο χρημα και ,για καποιους λογους, καταστραφηκαν η λιωθηκαν ομαδικα, ακομα και απο κυβερνησεις προς εκτυπωση νεων νομισματων.
 H νομισματα (π.χ. κατοσταρικο χρυσο Χουντας) οπου λιωθηκαν τα αδιαθετα, με αποτελεσμα το επισημο τιραζ να ειναι σχεδον διπλασιο απο τα πωληθεντα και υπαρχοντα τεμαχια..
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 05:28:59 μμ »

αγοραζω 6 ευρω του κωνσταντινου και 7,5 παυλου μικρες η μεγαλες ποσοτητες,,,,
τα εχουμε υποτιμησει λες ε;
μαλλον εχεις δικιο
Καταγράφηκε
ikonio
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 22, 2015, 09:36:19 μμ »

ακου φιλε μεχρι στιγμης οτι εχω παρει το εχω πληρωσει πολυ καλα  μεσο ορο τουλαχιστον 12 ευρω  συν τα μεταφορικα .. εχει ενα χρονο που παρακουλουθω το σιτε αυτο εχω δει και χειροτερα... εδω μεσα...την συγκεκριμενη αγγελια την εχω γραψει..γιατι τα θελω να τα πουλησω... εδω στην γερμανια.  και για τα 30 δραχμα ειπα  οτι ειναι πολυ ομορφα νομισματα .... γιατι παντα τα σνομπαρουν δεν εχω να κρυφτω  σε τιποτα .alles klar... Κλείσιμο ματιού πανε παρε τα γερμανικα τα 5 μαρκα  1951 η τα 5μαρκα gedenkmunzen...σε τιραζ δεν ξερω ποσα εκκατομμυρια και σιγα τα νομισματα... αλλα για πες το σε αυτους... φιλικα παντα  αυτα ...
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences