Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 10:46:49 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: TWENTY *20* DOLLARS GOLD 1851 BALDWIN  (Αναγνώστηκε 4067 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 02:09:18 μμ »

Γνωριζωντας την αξια του δεκαδολαρου ιδιας χρονιας προσπαθω να αποκτησω μια αποψη για την αξια του 20 δολαριων baldwin 1851,ισως φανει περιεργο αλλα ενα εξ αυτων βρισκεται στην ελλαδα και περιμενω απο τον ιδιοκτητη *Συγγενη φιλου*να μου στειλει φωτογραφιες του για να τις αναρτησω να το βλεπουμε,πιστευω οτι αξιζει τον κοπο οποιος εχει αποψη για το αντικειμενο να αναφερει οτιδηποτε γνωριζει,διατηρω μια επιφυλαξη για την αυθεντικοτητα του αλλα με εχουν βαλει σε σκεψεις οι ισχυρισμοι του ιδιοκτητη οτι προκειται για οικογενειακο κειμηλιο του 19 αιωνα οπου το κρατουν μονιμα οι κληρονομοι,αν αποδειχτει αυθεντικο μαλλον μιλαμε για τεραστιο ποσο διοτι ισως διατεθει προς πωληση .
Καταγράφηκε
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 03:26:57 μμ »

Για πες την αξία του 10 δόλαρου, να μαθαίνουμε κι όσοι δεν ξέρουμε.

Πάντως διαβάζοντας τις πληροφορίες του παρακάτω σύνδεσμου, υποθέτω ότι αν είναι γνήσιο μάλλον μερικές εκατοντάδες χιλιάδες πρέπει να ναι η αξία του....

http://www.coinfacts.com/pioneer_gold/baldwin_and_company/baldwin_co_gold_coins.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2011, 05:17:32 μμ από micayian » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 03:52:25 μμ »

μηπως? φιλε βασιλη,μπορεις να μας διαφωτισεις περισοτερο?γιατι απο βιβλιογραφια που διαβαζω,στην ημερομηνια αυτην, δεν βλεπω καμμια ιδιαιτεροτητα,ειδικα στα δεκαδολαρα.στα εικοσι δολλαρια,υπαρχει ενα μικρο τιραζ,350.000 κομματια!αν εννοεις κατι αλλο?θα ηταν ενδιαφερον,να μαθουμε!!!ουτως η αλλως γενικα αυτης της εποχης τα εικοσι δολλαρια σε χρυσο,ειναι πανακριβα,αλλα οχι, για δεκαδες χιλιαδες δολλαρια,χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.μηπως το baldwin,ειναι ειδικη ποικιλια?γιατι εγω μονο οικο νομισματων γνωριζω.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 07:28:18 μμ »

Στην τοτε Καλιφορνια Γιαννη ειχε ανακαλυφθει χρυσος ηδη απο το 1847.Λογω του οτι αυτη η πολιτεια ειναι χιλιαδες μιλια μακρια απο τις ανατολικες πολιτειες και δεν υπηρχε μεσο μεταφορας μεχρι τη δημιουργια σιδηροδρομου, υπηρχε τρομερη ελλειψη χρηματος.Οι μετακινησεις πολιτων γινοταν διαμεσου  Παναμα με πλοιο μια και ενα ταξιδι οδικως απο Νεα Υορκη για Λος Αντζελες κρατουσε πολλους μηνες και ειχε πολλους κινδυνους.

Στην Καλοφορνια με την ελλεψη χρηματων υπηρχε αφθονια χρυσου σε ακατεργαστη μορφη.Ετσι το κενο ηρθαν να αναπληρωσουν οι ιδιωτες που εκοψαν νομισματα . Ετσι κοβονταν νομισματα ,μεχρι  και το 1854 οποτε ιδρυθηκε το κρατικο νομισματοκοπειο του Σαν Φρανσισκο.Ουσιαστικα ηταν ενα εξαγορασμενο ιδιωτικο νομισματοκοπειο.
Αυτα ηταν τα ιδιωτικα νομισματα που κοβονταν εκεινη την εποχη και που σημερα αξιζουν μια περιουσια μια και πολυ λιγα διασωθηκαν καμινι του νομισματοκοπειου.

Βασιλη νομισμα αξιας που πρωτον δεν εχεις δει και δευτερο βρισκεται στα χερια ασχετου προς τον συλλεκτισμο ξεκινας  απο την αρχη με την πεποιθηση  οτι ειναι καλπικο. Και μετα προσπαθεις να διαπιστωσεις αν μια στις χιλιες πιθανοτητες ειναι γνησιο. Η ιστορια με το κειμηλιο απο τον 19ο αιωνα ενισχυει την δικη μου καχυποψια και τωρα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι ειναι πλαστο. Θα πιστευα καλυτερα αν μου ελεγε οτι ειναι απο δημοπρασια αμερικανικου οικου ετσι ομως θα ηταν απαραιτητη και η επιδειξη καποιας αποδειξης αγορας.Περιμενουμε περισσοτερα στο μελλον.
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 09:45:30 μμ »

Φυσικοτατα Αναργυρε ξεκινω με την πεποιθηση οτι ειναι καλπικο,ειμαι παρα πολυ επιφυλακτικος σε τοσο μεγαλες αξιες 100 φορες πιο επιφυλακτικος,οσο για το δεκαρικο ιδιου ετους σε αμερικανικο βιβλιο με τιτλο guide book of united states coins 1969,το βλεπω τωρα να το δινουν σε xf  4000 δολαρια οταν αλλες αξιες σε unc κοινων 20 δολαριων βλεπω τιμες 180-200 δολαρια ,μια προσεγγιση υπεραξιας απο το 1969 εως το 2011 μπορουμε να κανουμε εταιριες πιστοποιησης εχουν ελευθερα αναρτησει πινακες στο ιντερνετ καθως και ιδιωτες ,πραγματι το νομισμα εχι συγγενης φιλου μου στην Αθηνα ο οποιος δεν εχει σχεση με τον συλλεκτισμο,θα περιμενω φωτογραφιες μηπως διευκρινησουμε κατι παραπανω ,καλο βραδυ σε ολους
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 10:04:46 μμ »

O krause δεν δινει τιμη για το συγκεκριμενο ως very rare,αλλα πολυ ευστοχα γραφει ''Beware of copies cast in base metals''.Οποτε μαλλον για καμμια πλακα κανενος συγγενη ελληνοαμερικανου προκειται
Καταγράφηκε
diaylosark
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 795



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 10:23:27 μμ »

Αναργυρε θα προσπαθησω αυριο να βγαλω φωτογραφιες απο το βιβλιο διοτι δεν μπορω να κανω καλη φωτογραφιση αυτη την στιγμη,υπαρχουν φωτογραφιες 5-10-20 δολαριων Baldwin,1850-1850 και 51,και του 20 δολαριων που γραφει S.M.V CALIFORNIA GOLD Μη διδωντας τιμη στο τελευταιο,και εγω εχω μπει σε σκεψεις διοτι το  Baldwin 1951 γραφει san francisko αυτο που προανεφερα ,δεν ξερω περισσοτερα ,θα δουμε ,αν δεν μου στειλουν τις φωτογραφιες δεν εχουμε δεδομενα για κριση του.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences