Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 09:54:39 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Νεος συλλεκτης...Νεο αποκτημα...  (Αναγνώστηκε 5543 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 03:30:25 μμ »

Ελπίζω να μην ανασχέσω την επιθυμία σου για βοήθεια κι εκτίμηση που μελλοντικά θα προσφέρεις, με την αθώα μου ερώτηση. Πήρα το θάρρος να σε ρωτήσω γιατί είχα την εντύπωση οτι έβγαλες παλιότερα μια ανάλογη πώληση και την απέσυρες πριν προλάβω να εκδηλώσω το ενδιαφέρον μου.

Φιλικά, Γιώργος
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 03:46:46 μμ »

Νέστορα, δεν το πήρα στραβά αυτό που είπες... και όντως ότι έγραψα δεν το είπα επειδή με ρώτησες εσύ, αλλά με αφορμή το διάλογό μας. Τις έχω ακόμα, όμως προς το παρών δεν θέλω να τις πουλήσω (τα μαζεύω και εγώ).
Κάποια στιγμή σε δημοπρασία είχα βάλει 4 δραχμές (1873-1910-1911-1900) σε f κατάσταση αν θυμάμαι καλά. Έπιασαν 18 ευρώ (νομίζω) και έμεινα υπέρ ευχαριστημένος. Για την συλλογή μου έχω πάρει από τον Βασίλη pcgs 2 καλά vf με 2,5 ευρώ το ένα. Είχε καμία 30αρια τότε στη λέσχη. Όταν είσαι από επαρχία ίσως να μην μπορείς να βρεις αυτές τις τιμές. Όμως εγώ θα πω την γνώμη μου με βάση πόσο αγόρασα το δικό μου. Σίγουρα κάποιος θα τα έχει πάρει ακριβότερα και κάποιος φθηνότερα...
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 04:15:09 μμ »

Σε χαμηλης καταστασης ευκολα νομισματα δεν υπαρχει διατιμηση, δεν υπαρχουν στανταρ τιμες, δεν υπαρχει τιποτα.
Επειδη μιλαμε για πολυ λιγα ευρω και ο καθεις δεν το πολυπαιδευει, μπορει να γινονται πραξεις με αποκλιση 100% μεταξυ τους, σαν ποσοστο μεν τεραστιο, αλλα στην ουσια μιλαμε για 3-4 ευρω διαφορα.
Αυτο που λεει ο φιλος για τον συγκεκριμενο εμπορο ειναι γεγονος, αλλα εγινε μια φορα και ετυχε.
Αυτο δεν σημαινει οτι εαν αναζητησεις τωρα με 2,5 ευρω vf δραχμες θα βρεις, ουτε καν απο τον ιδιο εμπορο, ουτε πιθανοτατα απο αλλου.
Παντως διαφωνω με την αποψη που γραφτηκε οτι δεν αξιζει να παρει κανεις καλυτερης καταστασης γιατι οι τιμες ανεβαινουν πολυ.
Αν ο συλλεκτισμος αντιμετωπιζεται με το σκεπτικο "να εχω ενα νομισμα και ας ειναι οτι ναναι ,αρκει να ειναι φτηνο", πιστεψε με, μετα απο καιρο, οταν θα εχεις ψηθει χρονια στο χομπυ, θα κοιταξεις πισω το τι σαβουρα εχεις μαζεψει και θα το μετανοιωσεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 04:22:56 μμ »

Προσωπικη γνωμη να είναι και λιγο Ενφανισημο(να φαινονται τουλάχιστον οι Βασικες λεπτομερειες!!),περι Ορεξεως παντα?Χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 04:30:06 μμ »

Προσωπικη γνωμη να είναι και λιγο Ενφανισημο(να φαινονται τουλάχιστον οι Βασικες λεπτομερειες!!),περι Ορεξεως παντα?Χαιρετω,γιαννηςτ.
Σωστός Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 06:50:44 μμ »

Προσωπικη γνωμη να είναι και λιγο Ενφανισημο(να φαινονται τουλάχιστον οι Βασικες λεπτομερειες!!),περι Ορεξεως παντα?Χαιρετω,γιαννηςτ.

Ε σε ένα vf σίγουρα φαίνονται οι βασικές λεπτομέρειες... Αν κάποιος βγάζει 2000+ ευρώ το μήνα, ναι να πάρει την πιο καλή δραχμή. Και εγώ αν έβγαζα τόσα αυτή θα ήθελα. Όταν βγάζεις 500 ευρώ το μήνα και θες να κάνεις συλλογή, δεν μπορείς να μαζεύεις αυτά τα νομίσματα σε au και unc.


υγ. ξεφύγαμε από το θέμα της εκτίμησης, σόρυ.
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 07:53:29 μμ »

Ε σε ένα vf σίγουρα φαίνονται οι βασικές λεπτομέρειες... Αν κάποιος βγάζει 2000+ ευρώ το μήνα, ναι να πάρει την πιο καλή δραχμή. Και εγώ αν έβγαζα τόσα αυτή θα ήθελα. Όταν βγάζεις 500 ευρώ το μήνα και θες να κάνεις συλλογή, δεν μπορείς να μαζεύεις αυτά τα νομίσματα σε au και unc.
Σωστος! Ποσο μαλλον οταν δεν βγαζεις τιποτα! Γι'αυτο οσοι ειναι απο Αθηνα και βρισκουν σε καλες τιμες τιποτα ασημικα ας τα βαζουν εδω για πωληση, μπας και παιρνουμε και μεις τιποτα!!  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences