Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 11:18:01 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πτώση τιμής χρυσού...ώρα για αγορά?  (Αναγνώστηκε 16951 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 12:29:39 πμ »

θα ηθελα, να κανω μα διευκρινηση,στα οσα ειπωθηκαν.σιγουρα οσοι ασχοληθηκαν,η ασχολουνται, με τον συλλεκτισμο,με πρωτο γνωμονα!!! το κερδος,σιγουρα θα βγουν,τελικα χαμενοι.πραγματι,ολα ειναι εμποριο,οταν αγοραζεις κατι, πχ 20 ευρω,και μετα πας να το πουλησεις, στον ιδιο πωλητη,στο παιρνει, μετα βιας 10.αυτος γιατι ασχολειτε,(μαλλον δουλευει)?για να κανουμε εμεις, συλλογες?καλο ειναι σιγουρα,να εξασφαλιζουμε ενα μερος των χρηματων μας,με ασφαλη νομισματα(συλλεκτικα,η επενδυτικα).αλλα Συλλεκτης, πιστευω γινεται καποιος,που μεσα απο ενα μικρο κομματι μεταλλο,αποκομιζει γνωσεις!!!μαθαινει να ξεχωριζει το ομορφο,τον τροπο ζωης των προγονων μας(η νομισματικη,ειναι απο τις βασικωτερες πηγες,πληροφοριων,των αρχαιολογων, ιστορικων,κλπ).ασχολουμαι αρκετα χρονια με το νομισμα,και πιστευω,οτι με βοηθησε,σημαντικα,να αποκτησω γνωσεις,που στη καθημερινοτητα μου,δεν θα αποκομιζα,και σιγουρα,σε βαθος χρονου,δεν βγηκα χαμενος.οταν συγκριτικα,αγοραζα,πριν 30 χρονια, ενα νομισμα,σχετικα φθηνα για τοτε,σημερα,εχει γινει σπανιο,και ,ακριβωτερο.αν περιμενετε,σε πεντε δεκα χρονια,να γινεται πλουσιοι,σιγουρα,θα βγειτε,ζημιωμενοι.η συλλογη,ειναι οπως ολα τα χομπυ,η παρεργα,για ευχαριστηση μας,και μετα για οικονομικο ωφελος,αλλιως,αγοραστε,κατευθειαν μεταλλα,σε μπαρες,για να αποφυγετε,κερδοσκοπιες,και ενα σωρο αλλες περιπετειες,που συνεπαγονται,και ολοι ξερουμε,απο το εμποριο,κλπ.αν δεν συγκινητε καποιος, με την αποκτηση,ενος καινουργιου αποκτηματος,οχι μονο,γιατι το αγορασε φθηνα,καλυτερα,να μην ασχολειτε.γιατι στο τελος,θα βγει,σιγουρα χαμενος,οικονομικα παντα.πιστευω,οτι συλλεκτης,καποιος, γενιεται δεν γινεται,οπως σε ολες τις επιλογες,που κανουμε στν ζωη μας,χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 01:50:29 πμ »

Το εμπόριο (μεταποίηση, μετάπραξη) αποτελεί τμήμα της οικονομίας και όχι το σύνολό της. Ως εκ τούτου δεν είναι τα πάντα εμπόριο, δεν καρπώνονται κέρδη μόνο οι έμποροι, ενώ συχνά οι πλέον επιτυχημένοι οικονομικά είναι οι ελεύθεροι επαγγελματίες άλλων κλάδων. Το εμπόριο και μάλιστα το λιανικό βάλεται και βλάπτεται πρώτο και καλύτερο σε περιόδους κρίσεως. Αν ακόμη αμφιβάλετε κοιτάξτε γύρω σας τα πωλητήρια και τις κατασχέσεις, σε ποιανού το κεφαλάκι βροντάνε? Εγώ εμπόρους γνωρίζω ως επι το πλείστον. Τώρα αν εσείς πιστεύετε οτι ανοίκετε στα 5-10 τσακάλια ή... καρτάλια τι να πώ?
Ο Ναπολέοντας έλεγε ότι οι απλοί φαντάροι είναι... κρέας για τα κανόνια.
Σχετικά με την δυνατότητα επένδυσης σε συλλεκτικά νομίσματα, επιτρέψτε μου. Θέλει τόση γνώση, εμπειρία και χρόνο για να βγεις κερδισμένος από αυτή την ιστορία που στο τέλος θα ερωτευτείς το Νόμισμα και η επένδυση θα πάει περίπατο. Μεγάλο χαμόγελο
Τι επένδυση σε ακριβά συλλεκτικά μου λέτε? Εδώ ο άλλος δεν κατάλαβε και βιάστηκε να τσεπώσει τις λίρες τις αγιοβασιλιάτικες, θα βγάλει άκρη με τάλληρο του '44 και δραχμές του '47? Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 10:27:53 πμ »

θα σου απαντησω,πολυ απλα,και ντομπρα,που λεμε.δεν αισθανομαι τσακαλι,ουτε θα ηθελα να γινω,με τα μετρα που εσυ βαζεις.σιγουρα,εχω εμπορευτει νομισματα,οπως ολοι μας πιστευω,για να ανταπεξελθω,η γενικα να κανω,καποια αποσβεση,των χρηματων μου,πουλωντας,ευκαιριες,δευτερα,νομισματα που δεν μου αρεσαν,κλπ.για μενα η επενδυση,εχει παει περιπατο,και σιγουρα,εχω ερωτευθει,με την πλατωνικη εννοια(σιγουρα,σαν αντικειμενο,που αγαπω υλικα και μονο,δεν ειμαι τοσο διεστραμενος!!!).αν ειχα σκοπο την επενδυση,θα το ειχα κανει καιρο τωρα,και οχι σημερα,με αυτες τις συνθηκες,που πραγματι,αυτοι που πλητωνται,ειναι οι μικρεμποροι,και οι συλλεκτες!!!τουλαχιστον,εγω το κανω εις γνωσιν μου,και δεν απελπιζωμαι,αν πεσει ο χρυσος,10 ευρω η ουγγια,κλπ.το κανω,γιατι μου αρεσει,οπως σε αλλους,ο τζογος,τα ακριβα αμαξια,κλπ.και οχι για να γινω πλουσιος,η μεγαλοσυλεκτης!!!ισως ειμαι απο τους πεντε εξι,οχι τσακαλι,αλλα ονειροπωλος,και μαλλον αιθεροβαμων,αναμεσα σε τοσους,σωφρονες που υπολογιζουν πρωτα,το οικονομικο ωφελος,σε χαιρετω,και σε αφηνω να σκεφθεις!!ισως μου αφησεις, λιγο χωρο να υπαρχω και εγω,χωρις χαραχτηρισμους,εστω,και να ειμαι μειονοτητα,στους τοσους αλλους πρακτικους?και λογικους,συλλεκτες?,επενδυτες?,και τα δυο μαζι?ποιος ξερει?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 10:42:24 πμ »

θα σου απαντησω,πολυ απλα,και ντομπρα,που λεμε.δεν αισθανομαι τσακαλι,ουτε θα ηθελα να γινω,με τα μετρα που εσυ βαζεις.σιγουρα,εχω εμπορευτει νομισματα,οπως ολοι μας πιστευω,για να ανταπεξελθω,η γενικα να κανω,καποια αποσβεση,των χρηματων μου,πουλωντας,ευκαιριες,δευτερα,νομισματα που δεν μου αρεσαν,κλπ.για μενα η επενδυση,εχει παει περιπατο,και σιγουρα,εχω ερωτευθει,με την πλατωνικη εννοια(σιγουρα,σαν αντικειμενο,που αγαπω υλικα και μονο,δεν ειμαι τοσο διεστραμενος!!!).αν ειχα σκοπο την επενδυση,θα το ειχα κανει καιρο τωρα,και οχι σημερα,με αυτες τις συνθηκες,που πραγματι,αυτοι που πλητωνται,ειναι οι μικρεμποροι,και οι συλλεκτες!!!τουλαχιστον,εγω το κανω εις γνωσιν μου,και δεν απελπιζωμαι,αν πεσει ο χρυσος,10 ευρω η ουγγια,κλπ.το κανω,γιατι μου αρεσει,οπως σε αλλους,ο τζογος,τα ακριβα αμαξια,κλπ.και οχι για να γινω πλουσιος,η μεγαλοσυλεκτης!!!ισως ειμαι απο τους πεντε εξι,οχι τσακαλι,αλλα ονειροπωλος,και μαλλον αιθεροβαμων,αναμεσα σε τοσους,σωφρονες που υπολογιζουν πρωτα,το οικονομικο ωφελος,σε χαιρετω,και σε αφηνω να σκεφθεις!!ισως μου αφησεις, λιγο χωρο να υπαρχω και εγω,χωρις χαραχτηρισμους,εστω,και να ειμαι μειονοτητα,στους τοσους αλλους πρακτικους?και λογικους,συλλεκτες?,επενδυτες?,και τα δυο μαζι?ποιος ξερει?γιαννηςτ.
οσα χρονια και να περασουν,οσες γνωσεις και αν αποκτησουμε,ποτε δεν θα μπορεσουμε να αποκτησουμε,την τελεια γνωση!!!ποιος? δεν τη εχει πατησει,εστω για μια φορα στην ζωη του,δεν υπαρχει τελειοτητα.προσπαθουμε να την πλησιασουμε,ο καθενας μας με τον τροπο του.κριτης,ειναι παντα στο τελος,ο ιδιος, ο εαυτος μας.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 10:51:05 πμ »

Παιδια μηπως τελικα την ενασχοληση μας πρεπει να την δουμε σαν χομπυ? Σαν διασκεδαση?
Μηπως ειναι καπως επικαιρα τα λογια του Ζ,Ω που μιλουσε για μια ταβερνα ή για ενα σινεμα που ευχαριστιεσε κατι αλλα μετα δεν ζητας τα λεφτα σου πισω??
Πριν 3-4 χρονια πισω θυμαμε Δημητρες και Ποσειδωνες VF-XF να πωλουνται η Δημητρες 50-60 ευρω και οι Ποσειδωνες 80 ευρω!!
Σημερα εχουν πεσει στα 40 δολλαρια στο ebay και κανεις δεν αγοραζει!!
Και εγω ΤΟΤΕ στοκαρα 10 σετ ετσι απο ενθουσιασμο!!
Τωρα βλεπω οτι εκανα βλακεια , θα τα βαψω μαυρα?
Ισα ισα και τωρα τους παρακολουθω και αμα βρω κανεναν που μου αρεσει τωρα που ειναι φθηνοτεροι τα τσιμπαω και αυτα!!
Αστα εκει να τα βρει η επομενη γενεια  σε ενα ντοσιε προφυλαγμενα ΜΠΑΣ και τα παραδωσει και αυτη στην μεθεπομενη που τοτε οντως κατι θα αξιζουν!!
Αμα καθομαστε να κοιταμε οτι τοσο το πηρα και επεσε στα τοσα ή αμα αγορασω αυτο το νομισμα 2000 ευρω και θελησω να το πουλησω αυριο 2200 θα κανω δυο χρονια να βρω αγοραστη κτλ κτλ τοτε την κατσαμε την βαρκα!! Εχουμε αποκτηση μια δευτερη δουλεια , εναν δευτερο πονοκεφαλο στο κεφαλι μας!!
Η συλλογη πανω απο ολα πρεπει να ειναι διασκεδαση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 10:57:40 πμ »

Φιλε μου Γιαννιο!! Το να κανεις <παραθεση> τα λογια καποιου ΑΛΛΟΥ το καταλαβαινω διοτι θες να δειξεις ετσι σε ποιον μιλας-απαντας!!
Οταν <παραθετης> τα δικα σου λογια τι κανεις? Μιλας στον εαυτο σου? Μεγάλο χαμόγελο Γλώσσα
Ξεχασες κατι και θες να συμπληρωσεις?
Αν θες να συμπληρωσεις κατι ακριβως διπλα στην <παραθεση> υπαρχει η <τροποποιηση> αμα λοιπον βλεπεις οτι κατι το εγραψες λαθος , κατι ξεχασες πατας την τροποποιηση και στο ΗΔΗ υπαρχων θεμα σου μπορεις να αφαιρεσεις ή να προσθεσεις σχολια!!
Φιλικα Γιωργος Γλώσσα
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 17, 2011, 11:56:57 πμ »

οχι γιωργο μου,το παραθετω,για να μην φαινεται ,οτι βαζω και δευτερες σκεψεις που λεμε,η διορθωνω,κατι που δεν εγραψα σωστα.και κατοπιν ωριμου σκεψεως,κλπ, το διωρθωνω.αλιμονο,σιγουρα,μας εχουν κανει να παραμιλαμε,αλλα και να διωρθωνουμε τα ηδη γραφομενα μας?απλως το παραθεσα,για να τονισω,οτι κανεις μας δεν ειναι παντωγνωστης,και οπως λες η ζωη ειναι για να την ζουμε,εστω,και με τα λαθη μας,και παντα θα κανουμε λαθη,κανεις δεν ειναι τελειος.και σκοπος,ειναι να γινουμε πλουσιωτεροι,σε εμπειριες,γνωσεις,και οχι μονο σε ευρω,η χρυσαφι.δεν το απαξιωνω,σιγουρα,το οικονομικο,ειναι σημερα το α και το ωμεγα,αλλα θυμαμαι, σε αλλες δεκαετιες,οι ανθρωποι,ηξερα να γλεντιζουν,που λετε και εσεις στην ομορφη κρητη,και με τα λιγα,και να να  μην μας κυριευει,μονο το χρημα.γενικα συζητηση κανουμε,οχι αντιπαραθεση.καθε ανθρωπος,εχει τους δικους του κανονες,και μετρα,αυτο δεν σημαινει,οτι εγω,η οποιοσδηποτε εγω,ειμαι καλυτερος,η πιο σωστος.σκοπος ειναι οτι επιλεγουμε να μας ευχαριστει εμας,και οχι τον μικροκοσμο,που ζει ο καθενας μας.σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 06:15:59 πμ »

Πιστεύω πως λέγοντε πολλά χρήσιμα πράγματα και ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Δεν λεγονται μονο αλλα γραφονται,κοιταξτε τις δημοπρασιες νομισματων των τελευτεων 30 ετων,δηλαδη απο το 1979 μεχρι σημερα να δειτε οτι τα σπανια νομισματα ειναι η καλυτερη επενδυση.
Οχι απαραιτητος Ελληνικα(μικρα τιραζ)αλλα και εγγλεζικα και Γαλλικα και Γερμανικα και Ρωσικα.
Οχι βεβαια του σωρου λιρες αλλα σπανιοτητες οπως Γκινεες της Αννας του Γεωργιου του πρωτου κτλπ κτλπ.

Το παρτυ των τελευταιων δυο χρονων με το χρυσο μου θυμιζει το παρτυ του 99 με το χρηματιστηριο,τοτε σε καθε γωνια της Ελλαδος υπηρχε και μια ΕΛΔΕ σημερα υπαρχει και απο ενα ενεχυροδανειστηριο. Μεγάλο χαμόγελο

Θα πεσει πολυ κλαμα ιδιαιτερα  οταν ασχετοι ανθρωποι προσποιουνται τους ειδημονες.

Και οσον αφορα την ιδιοτελεια αγοραζοντας λιρες απο το 1996   και πουλωντας το 2006 στην τραπεζα Ελλαδος αγορασα ενα σπιτη που απο αποταμιευση δεν θα μπορουσα να αγορασω ποτε.Βλεποντας ανθρωπους να αγοραζουν 7.98 γραμμαρια οχι καθαρα προς 338 ευρο το μονο που νιωθω ειναι συμπονια.

Ειναι μια εσκιμο απο 150 δρχ εφτασε 6000.
Και απο 120 ευρο η σχεδον ακυκλοφορητη εφτασε 338 το ρεταλι

Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη και δεν προσπαθω να την επιβαλω σε κανεναν.


Μη κάνεις ανόμιες συγκρίσεις με το χρηματιστήριο του 99,το οποίο εϊχε καταντήσει ιππόδρομος...
Εγώ θυμάμαι οτι ο χρυσός ειχε 290 δολ η ουγιά,το 99...δηλ τότε κάποιοι που εϊχαν επενδύσει σε πραγματικό χρυσό, λιρες  κλπ. και οχι σε χαρτιά...και τώρα εχούν πενταπλασιάσει το κεφαλαιο τους...τι να πούμε ?

Ο ΧΡΥΣΟΣ ΓΕΝΝΑΕΙ ΧΡΥΣΟ  Σαρκασμός

Ακριβως,και οποιοι βγηκαν τον Ιουνιο του 1999 απο το χρηματιστηριο κερδισαν καποια εκατομυρια,στο κερδος σημασια εχει το ταιμινκ   
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences