Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:03:30 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φλουρί Κωνσταντινάτο  (Αναγνώστηκε 22557 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αναστάσιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 10:39:21 μμ »

Γειά σας,είμαι καινούργιος σε αυτό το στέκι και θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε όλους.Έχω ένα φλουρί που το βρήκε στο δρόμο ο παππούς μου και το έδωσε στη μητέρα μου.Το κακό είναι πως βρέθηκε τρυπημένο για "χρήση" στο λαιμό με το κρικάκι του.Η μία πλευρά έχει από ότι μπορώ να καταλάβω,τον Άγιο Κωνσταντίνο με την Αγία Ελένη και η άλλη πλευρά τον "Κύριο Ιησού Χριστό",καθισμένο σε θρόνο .Μπορεί κάποιος να μου πεί την αξία αυτού του φλουριού μέ και χωρίς την τρύπα;Υπάρχει κάποιο ελληνικό βιβλίο που να αναφέρεται σε χρυσές λίρες;Κάτι σάν αρχείο δηλαδή.Ξέρω ότι στην Αγγλία κυκλοφορούν δύο και το ένα είναι εξαντλημένο.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 22, 2011, 09:51:29 πμ »

αγαπητε φιλε,καλωςορισες,στην παρεα μας.οσο για το φλουρι το τρυπιο,(αν δεν ειναι κοπια,εποχης η προσφατη,)δεν μπορουμε να σου πουμε αξια,γιατι στην χωρα μας (αν και θεωρουνται του ελλαδικου χωρου) απαγορευονται,με δυσαρεστες συνεπειες.κωνσταντινατα, ονομαζαν σχεδον ολα τα χρυσα νομισματα,της βυζαντινης αυτοκρατοριας,σχεδον 4,5 γραμμαριων,και γενικα στο εξωτερικο παντα(αν μπεις σε ιστοσελιδα,με αρχαια,ρωμαικα,βυζαντινα,κλπ,οι τιμες κυμαινονται απο 200 ευρω, αν ειναι τρυπια η κοινα,μεχρι μερικες δεκαδες χιλιαδες ευρω,αν ειναι σπανια.καλο ειναι αφου ειναι κειμηλιο,η να το φυλαξεις στα κοσμηματα σου,η για πιο σιγουρα,να το δηλωσεις. στο νομισματικο μουσειο,θα σου πουν ,τις λιγο χρονοβορες,αλλα ασφαλεις πληροφοριες.σε χαιρετω,καλες γιορτες γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Αναστάσιος
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 15


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 01:04:42 πμ »

Ευχαριστώ για την απάντησή σου και καλά Χριστούγεννα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences