Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 12:13:01 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Γιατί τα Rolex είναι τόσο ακριβά  (Αναγνώστηκε 24896 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
vagos789
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 225


Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 21, 2015, 01:33:45 μμ »

Το ότι ειναι πρώτη ωρολογοποιία σε πώλησς ειναι μόνο θέμα μάρκετινγκ;;;;;
Το ότι το submariner  ειναι μοντέλο από το 1953 και ακόμα έχει τρελές πωλήσει τυχαία

Short answer: Yes

Η τυχη και το marketing εχουν παιξει τεραστιο ρολο.
Αεναο δεν υπαρχει,αυτα ειναι ακριβως δειγματα καλου marketing που επιπροσθετως επιτυγχανει αντι για χλευαζεται (ο ρολος της τυχης).

Ο μηχανισμος των Αντικυθηρων ηταν εκπληκτικος για την εποχη του τεχνολογικα,αλλα σημερα μπορουμε να φανταστουμε πχ τα πλοια να εξοπλιζονται με αυτον για καποιο λογο Απορία;Ή πλουσιους να τον αγοραζουν για να δουν πχ ποτε θα κανει εκλειψη οταν μπορουν να το δουν στο pc;

Ειμαι σιγουρος οτι τα rolex ειναι απο τα καλυτερα ρολογια τετοιου τυπου,αλλα δεν υπαρχουν αντικειμενικα (και εδω μπαινει η τεχνολογια) επιχειρηματα που θα μπορουσαν να με πεισουν για ποιο λογο θα επρεπε να δαπανησω αυτα τα λεφτα για ενα ρολοι.Ολα τα επιχειρηματα ειναι υποκειμενικα και εχουν να κανουν με πρεστιζ,πουλ μουρ,design (boring to death) ή ποσο με επηρεάζει πχ οτι βλεπω την rolex στο wimbledon ή να το φοραει ο Χ ηθοποιος

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι καποια στιγμη κανεις δε θα εχει ενα ακριβο ρολοι γιατι δεν θα εχει κανενα νοημα,ηδη τα smartwatch ειναι ενα βημα προς αυτη την κατευθυνση αλλα παραλληλα πιστευω οτι θα αποτυχουν παταγωδως επι του παροντος, λογω της γελοιας αυτονομιας.
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 12:07:47 μμ »

Στην ιδια ενότητα,ένας φίλος εχει ποσταρει ένα βίντεο,της Πατεκ Φιλιπ,να φανταστώ ότι ούτε αυτο αξίζει αφού και ένα κινέζικο των 10 ευρω την ιδια δουλειά κάνει και είναι και πιο ακριβές.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 12:54:11 μμ »

https://m.youtube.com/watch?v=x5ArSjYlJ9Y      Εγώ δεν νομίζω τα Casio ή τα κινεζικα να κατασκευάζονται με αυτο το τροπο.Και δεν έχω ξανακούσει να βγάζουν προβλήματα ή να μην έχουν ακρίβεια τα Rolex.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 23, 2015, 01:13:29 μμ »

Τα αντικειμενα πολυτελειας δεν εξεταζονται ποτε υπο το πρισμα της χρηστικοτητας, αλλα μονο υπο το πρισμα του prestige, status κλπ που προσφερουν στον ιδιοκτητη τους, καθως και την ικανοποιηση που αντλει απο το να τα εχει.
Τα ακριβα ρολογια ανηκουν σε αυτη την κατηγορια, ειναι το μοναδικο "κοσμημα" που φοραει ενας αντρας και το να προσπαθουμε να αιτιολογησουμε εαν αξιζουν η οχι την τιμη τους, ειναι τελειως ατοπο.
Για οσους κανουν την επιλογη και εχουν την δυνατοτητα να τα αγορασουν, προφανως αξιζουν.
Για οσους δεν εχουν την δυνατοτητα, κανουν την ιδια ΑΚΡΙΒΩΣ δουλεια με ενα ψηφιακο ρολοι των 50 ευρω (για την ακριβεια κανουν και καλυτερη).
Ειναι σαν να προσπαθουμε να αιτιολογησουμε γιατι ενα κουστουμι κανει 10.000 δολλαρια και ενα αλλο 100.
Ναι μεν το πρωτο εχει μαματο υφασμα, προσεγμενο ραψιμο, ειναι στο χερι απο μετρ μετα απο εξαντλητικες προβες  κλπ, αλλα η τιμη του δεν εχει σχεση με αυτα, το 90% αυτης αφορα την φιρμα (που εχει χτιστει με πολυ κοπο, αφθονο χρημα και μαρκετινγκ).
ΠΑΝΤΑ θα υπαρχουν αντικειμενα πολυτελειας, δεν προκειται να καταργηθουν ποτε, γιατι παντα θα υπαρχουν πελατες για αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 23, 2015, 01:22:16 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
antonis333
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 253



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 01, 2015, 01:05:48 μμ »

Vagos789 και haros συμφωνώ μαζί σας. Είναι θέμα γούστου και ικανοποίησης. Αν κάποιος θαυμάζει ένα πανάκριβο ρολόι μόνο και μόνο επειδή είναι πανέμορφο, έχει status και του ασκεί γοητεία, ας ξοδέψει τόσα λεφτά αν δεν τον απασχολούν πόσα θα ξοδέψει. Εκείνοι γλυκαίνονται και κάνουν αυτό που τους αρέσει. Σε αυτούς κυριαρχεί το συναίσθημα παρά η λογική. Είναι σαν μια κοπέλα που βλέπει μια υπέροχη τούρτα στην βιτρίνα ενός ζαχαροπλαστείου και της έρχεται η επιθυμία να την αγοράσει ακόμα και αν είναι ακριβή. ''Ηδονίζεται'' το μυαλό θα έλεγα. Ο καθηγητής που μου κάνει μαθήματα αγγλικών φοράει ρολόι Rolex και τον ρώτησα πόσο την αγόρασε και μου είπε 2.000 ευρώ. Περιττό να πώ πως είναι ευκατάστατος. Ακόμα και ένας Πολιτικός μηχανικός με τον οποίο συνεργάζομαι, κάθε τρείς και λίγο αλλάζει ρολόγια μεγάλης αξίας (πάνω από 500 ευρώ έκαστος) καθώς έχει συλλογή από αυτά. Μιλάμε για μεγάλα ρολόγια και βαριά. Πολύ μέταλλο μιλάμε!!
Καταγράφηκε
COINSMAN
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 12


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 29, 2015, 09:45:39 μμ »

Η ωρολογοποιια δεν ειναι κατι τοσο απλο οσο πιστευετε μερικοι, υπαρχουν αρκετα βιβλια με πολλες μαρκες και μπορειτε να διαβασετε αν ενδιαφερεστε.....η Rolex εχει φτιαξει ενα καλο ονομα ,αλλα στο θεμα μηχανισμων κτλπ υστερει αρκετα με αλλες που δεν ειναι γνωστες στον απλο κοσμο.... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 30, 2015, 10:50:59 πμ »

Βλέπετε το θέμα από τελείως λάθος σκοπιά... τα Rolex βασικά είναι φθηνά για αυτό που προσφέρουν   Χαμόγελο
Ασ πάρουμε π.χ. το best seller της, το Submariner. Βγαίνει εδώ και πάνω από 50 χρόνια και η ουσία είναι ότι ακόμα και τα πρώτα δουλεύουν ακόμα, έστω και με ελάχιστα σέρβις. Είναι ρολόι που μπορεί να φορεθεί παντού, από  τη δεξίωση μέχρι την κατάδυση, δε σπάει δε χαλάει. Καλά και τα κινέζικα αλλά βάλτα στο νερό  Κλείσιμο ματιού

Το γεγονός ότι οι περισσότεροι που το αγοράζουν κάνουν μόνο desk diving δεν αναιρεί την αξία του στο παραμικρό. Το ότι το Rolex Explorer φορέθηκε στις πρώτες αποστολές σε πάγους (Έβερεστ αν θυμάμαι καλά) κλπ δείχνει τις δυνατότητες των προΪόντων της εταιρείας (για βάλτε άλλο ρολόι σε ανάλογες συνθήκες). Τα αυτόματα ρολόγια π.χ. είναι απαραίτητα στις καταδύσεις σε μεγάλα βάθη (σήμερα φοράνε και ένα ηλεκτρονικό από δίπλα). Σκεφτείτε να μείνεις από μπαταρία μέσα στο νερό και να μην ξέρεις πόση ώρα έχεις ακόμα με οξυγόνο  Κλείσιμο ματιού

Βεβαίως, το γεγονός ότι είναι χειροποίητα αυξάνει το κόστος τους. Άμεσα ανταγωνιστικά καταδυτικά μπορούν να θεωρηθούν τα Seiko (αυτόματα πάντα), αλλά και εκεί τα καλά (με αυτοματοποιημένη παραγωγή όμως, όχι χειροποίητα) κοστίζουν από 1.500 Ευρώ και πάνω.

ΥΓ1. Δεν έχω Rolex γιατί μου πέφτουν μικρά (40mm διάμετρο τα μεγαλύτερα και όταν έβγαλε ένα 42άρι με πρόλαβε η χρεωκοπία ενός μεγάλου πελάτη μου...)
ΥΓ2. Έχω άλλα ρολόγια εφάμιλλα, με διαφορετικό προσανατολισμό όμως (Jaeger LeCoultre & Zenith)  Χαμόγελο Πιστέψτε με, μόνο αν φορέσεις ένα τέτοιο ρολόι καταλαβαίνεις τη διαφορά του.
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:00:04 μμ »

Βλέπετε το θέμα από τελείως λάθος σκοπιά... τα Rolex βασικά είναι φθηνά για αυτό που προσφέρουν   Χαμόγελο
Ασ πάρουμε π.χ. το best seller της, το Submariner. Βγαίνει εδώ και πάνω από 50 χρόνια και η ουσία είναι ότι ακόμα και τα πρώτα δουλεύουν ακόμα, έστω και με ελάχιστα σέρβις. Είναι ρολόι που μπορεί να φορεθεί παντού, από  τη δεξίωση μέχρι την κατάδυση, δε σπάει δε χαλάει. Καλά και τα κινέζικα αλλά βάλτα στο νερό  Κλείσιμο ματιού

Το γεγονός ότι οι περισσότεροι που το αγοράζουν κάνουν μόνο desk diving δεν αναιρεί την αξία του στο παραμικρό. Το ότι το Rolex Explorer φορέθηκε στις πρώτες αποστολές σε πάγους (Έβερεστ αν θυμάμαι καλά) κλπ δείχνει τις δυνατότητες των προΪόντων της εταιρείας (για βάλτε άλλο ρολόι σε ανάλογες συνθήκες). Τα αυτόματα ρολόγια π.χ. είναι απαραίτητα στις καταδύσεις σε μεγάλα βάθη (σήμερα φοράνε και ένα ηλεκτρονικό από δίπλα). Σκεφτείτε να μείνεις από μπαταρία μέσα στο νερό και να μην ξέρεις πόση ώρα έχεις ακόμα με οξυγόνο  Κλείσιμο ματιού

Βεβαίως, το γεγονός ότι είναι χειροποίητα αυξάνει το κόστος τους. Άμεσα ανταγωνιστικά καταδυτικά μπορούν να θεωρηθούν τα Seiko (αυτόματα πάντα), αλλά και εκεί τα καλά (με αυτοματοποιημένη παραγωγή όμως, όχι χειροποίητα) κοστίζουν από 1.500 Ευρώ και πάνω.

ΥΓ1. Δεν έχω Rolex γιατί μου πέφτουν μικρά (40mm διάμετρο τα μεγαλύτερα και όταν έβγαλε ένα 42άρι με πρόλαβε η χρεωκοπία ενός μεγάλου πελάτη μου...)
ΥΓ2. Έχω άλλα ρολόγια εφάμιλλα, με διαφορετικό προσανατολισμό όμως (Jaeger LeCoultre & Zenith)  Χαμόγελο Πιστέψτε με, μόνο αν φορέσεις ένα τέτοιο ρολόι καταλαβαίνεις τη διαφορά του.
omega seamaster ειναι ανταγωνιστικα, με καλυτερο μηχανισμο.. τον co-axial..... χωρις την ιδια εμπορικη αξια με τα rolex ομως

τα rolex submariner gmt explorer ειναι 40αρια... το date just 2 ειναι 41mm.... και το deap sea ειναι 44αρι
Καταγράφηκε
Ioannis_collector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 118



Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:20:25 μμ »

Σαν καταδυτικά, μόνο τα Seiko είναι πραγματικά ανταγωνιστικά (βλέπε Tuna κλπ - αναφέρομαι σε ρολόγια που θα φορεθούν και από επαγγελματίες δύτες και όχι απλά για κολύμπι). Και κάποια άλλα βεβαίως, όπως το Fifty Fathoms της Blancpain. Βεβαίως και υπάρχουν και φθηνότερα, αλλά μιλάμε πάντα για εργαλεία (με ακριβό περιτύλιγμα ενίοτε), αλλιώς ένα κινητό είναι αρκετό.

Το Deep Sea δεν μου αρέσει, είναι πολύ "bling" Μεγάλο χαμόγελο (και βαρύ για το desk diving που κάνω και εγώ βεβαίως). Το Explorer II είναι στα 42 mm (και είναι ο επόμενος στόχος μου).

Να το θέσω και αλλιώς, πόσα ρολόγια (και ποια) είναι αυτά που μπορούν να περάσουν στα παιδιά μας πρακτικά αναλλοίωτα; (Η τρομερή διαφήμιση της Patek Philip τα λέει όλα: "Ποτέ δε μπορείς να πεις ότι είσαι ο ιδιοκτήτης ενός Πατέκ. Απλά το κρατάς μέχρι να το περάσεις στην επόμενη γενιά." - και δείχνει φωτό ενός πατέρα που κρατάει τον μικρό του από το χέρι!!!)
Καταγράφηκε

Πότε πουλάει ένας συλλέκτης;
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 30, 2015, 12:43:20 μμ »

Σαν καταδυτικά, μόνο τα Seiko είναι πραγματικά ανταγωνιστικά (βλέπε Tuna κλπ - αναφέρομαι σε ρολόγια που θα φορεθούν και από επαγγελματίες δύτες και όχι απλά για κολύμπι). Και κάποια άλλα βεβαίως, όπως το Fifty Fathoms της Blancpain. Βεβαίως και υπάρχουν και φθηνότερα, αλλά μιλάμε πάντα για εργαλεία (με ακριβό περιτύλιγμα ενίοτε), αλλιώς ένα κινητό είναι αρκετό.

Το Deep Sea δεν μου αρέσει, είναι πολύ "bling" Μεγάλο χαμόγελο (και βαρύ για το desk diving που κάνω και εγώ βεβαίως). Το Explorer II είναι στα 42 mm (και είναι ο επόμενος στόχος μου).

Να το θέσω και αλλιώς, πόσα ρολόγια (και ποια) είναι αυτά που μπορούν να περάσουν στα παιδιά μας πρακτικά αναλλοίωτα; (Η τρομερή διαφήμιση της Patek Philip τα λέει όλα: "Ποτέ δε μπορείς να πεις ότι είσαι ο ιδιοκτήτης ενός Πατέκ. Απλά το κρατάς μέχρι να το περάσεις στην επόμενη γενιά." - και δείχνει φωτό ενός πατέρα που κρατάει τον μικρό του από το χέρι!!!)
δεν κανω καταδυσεις, απλα νομιζω οτι τα omega ειναι καλυτερα κατα πολυ απο τα seiko.... με μπαταρια νομιζω οτι ειναι τα citizen
το deep sea ειναι οντως κουμουτσα και πολυ παχυ.... το explorer 1 ελεγα 40αρι, το 2 δεν το ξερω ποσο ειναι , αρα αν λες 42, ετσι θα ειναι...  Κλείσιμο ματιού

στο ευχομαι να το αποκτησεις συντομα

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 30, 2015, 01:03:08 μμ »

Κύριοι, νομίζω ότι συγκρίνετε νταλίκες με λιμουζίνες. Άλλο το επαγγελματικό εργαλείο, άλλο το αντικείμενο πολυτελειας.

Για να γίνω και πιο σαφής: Η Μερτσέντες φτιάχνει φορτηγά, φτιάχνει πούλμαν, φτιάχνει βαν ("κλούβες"), φτιάχνει λιμουζίνες, φτιάχνει SUV... και αρκετά ακόμα. Το κάθε ένα θα πρέπει να το κρίνεις ανάλογα με τη χρήση που το προορίζεις και τον αντίστοιχο ανταγωνισμό του. Η σύγκριση των εταιρειών συνολικά... δεν ξέρω αν μπορεί να καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 30, 2015, 01:19:40 μμ από sac » Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 30, 2015, 05:46:39 μμ »

δυστυχως τα ακριβα και πολυτελη ρολογια ειναι μονο για τα γραφεια και τις κοσμικες εκδηλωσεις...
προσφατα εριξα απο τον 5ο οροφο της πολυκατοικιας ενα casio gshock των 150 ευρω  2 μηνων ρολοι  και εκτος απο δυο τρεις γρατσουνιες λειτουργησε και λειτουργει κανονικα χωρις να εχει χασει ουτε ενα λεπτο.
δοκιμαστε το παραπανω πειραμα και σε ενα ρολοι των 5000 ευρω Στριφογύρισμα ματιών.
Καταγράφηκε
θοδωρης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 680


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 31, 2015, 08:26:46 πμ »

δυστυχως τα ακριβα και πολυτελη ρολογια ειναι μονο για τα γραφεια και τις κοσμικες εκδηλωσεις...
προσφατα εριξα απο τον 5ο οροφο της πολυκατοικιας ενα casio gshock των 150 ευρω  2 μηνων ρολοι  και εκτος απο δυο τρεις γρατσουνιες λειτουργησε και λειτουργει κανονικα χωρις να εχει χασει ουτε ενα λεπτο.
δοκιμαστε το παραπανω πειραμα και σε ενα ρολοι των 5000 ευρω Στριφογύρισμα ματιών.
τρακαρα με το yugo με μια φεραρι.... το yugo απλα εγδαρε τον προφυλακτηρα, η φεραρι... μπηκε η μια πλευρα ολη μεσα.....
δυστυχως τα φεραρι ειναι μονο για να ειναι μεσα σε γκαραζ Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
tasos26
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 366


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 31, 2015, 09:49:54 πμ »

δυστυχως τα ακριβα και πολυτελη ρολογια ειναι μονο για τα γραφεια και τις κοσμικες εκδηλωσεις...
προσφατα εριξα απο τον 5ο οροφο της πολυκατοικιας ενα casio gshock των 150 ευρω  2 μηνων ρολοι  και εκτος απο δυο τρεις γρατσουνιες λειτουργησε και λειτουργει κανονικα χωρις να εχει χασει ουτε ενα λεπτο.
δοκιμαστε το παραπανω πειραμα και σε ενα ρολοι των 5000 ευρω Στριφογύρισμα ματιών.
τρακαρα με το yugo με μια φεραρι.... το yugo απλα εγδαρε τον προφυλακτηρα, η φεραρι... μπηκε η μια πλευρα ολη μεσα.....
δυστυχως τα φεραρι ειναι μονο για να ειναι μεσα σε γκαραζ Κλείσιμο ματιού
Κλείσιμο ματιού σωστος!!! ειναι μονο για μεσα στα γκαραζ!! (ενω το yugo θα κανει απροβληματιστα 250.000 χιλιομετρα και με μηδενικο κοστος)
Καταγράφηκε
evangelos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 11



Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 08:31:31 μμ »

Απίστευτο βίντεο !!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3] 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences