Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 10, 2024, 07:06:05 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πώς προστατεύουμε τα ασημένια μας νομίσματα?  (Αναγνώστηκε 10616 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 11:17:01 μμ »

Γεια σας και καλές γιορτές να έχουμε. Θα ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη μέθοδος για να προστατέψουμε τα ασημένια μας νομίσματα ή μπάρες από τους διάφορους χρωματισμούς που δημιουργούντε με τον καιρό? Τα air-tites κάνουν δουλειά? Η' η καλύτερη λύση είναι το σλαμπάρισμα?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 12:16:36 πμ »

αλλοι παιδευονται, να δημιουργησουν σκοπιμα, πατινες,και εσυ θελεις να τις γιαλισεις?εκτος,και αν εννοεις,μονο μπαρες,η επιμελημενης κοπης?αν διευκρινησεις,γιατι καθαρισμα προκειτε,πιστευω,θα ηταν καλλυτερα,για σενα.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 08:51:14 πμ »

Σωστός φίλε Γιάννη, δεν το διευκρίνησα. Μιλάω για μπάρες και νομίσματα επενδυτικά ουγγιάς και πάνω.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 11:36:00 πμ »

το καλυτερο καθαρισμα,ειναι απαλα,με ενα πανακι,σαν αυτο που καθαριζουμε τα γιαλια ηλιου,κλπ ελαφρως νοτισμενο με νερακι,ωστε να μην παρει υγρασια,μετα ενα στεγνο σκουπισμα,και τοποθετηση,σε μερος ξηρο,χωρις ηλιο,υγρασια,και η συσκευασια να προσεξεις,να ειναι απο υλικο,που δεν αλλιωνει τις επιφανειες,οπως παλια τα πλαστικα φυλλα,που ειδικα τα νικελινα,νομισματα παθαιναν ανεπανωρθωτη ζημια.τωρα οι μπαρες,που ειναι πιο απλες,ενα καλο καθαρισμα παλι με νερο,γιατι,ο χρυσος και το ασημι,δεν επηρεαζονται σημαντικα(ειδικα οταν δεν εχουν σχεδια,κλπ,απο,ενα ελαφρο παντα τριψιμο,για να φυγουν πιθανως ξενα στοιχεια.μακρια,απο αιχμηρα αντικειμενα,η υγρα που προξενουν οξειδωσεις,κλπ.σε χαιρετω γιαννηςτ.υγ.το βασικωτερο,ειναι η καλη φυλαξη,ελπιζω να καταλαβαινεις!!! πως στο λεω.
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 02:19:41 μμ »

Κατάλαβα τι εννοείς φίλε Γιάννη και σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Η θαμπάδα που δημιουργείται στα ασημένια? Υπάρχει τρόπος να την αποφύγουμε? Αν δεν κάνω λάθος η αεροστεγής συσκευασία είναι κάτι που προφυλάσει το ασημένιο νόμισμα, από πατίνες κτλ...αλλά δεν είμαι σίγουρος για το θάμπωμα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 06:35:04 μμ »

ετυχως στα πολυτιμα μεταλα,με ενα απλο καθαρισμα φευγει ευκολα.αν εχεις δει,οι χρυσοχοοι,ανα διαστηματα,καθαριζουν τα κοσμηματα,αργυρα η χρυσα,με ενα απλο πανακι,για σκονες,θαμπαδα οπως λες,απο τις συνθηκες του περιβαλοντος(ηλιος,υγρασια,κλπ),σκοπος ειναι να μην τα αφηνεις εκτεθειμενα τα αργυρα συνηθως,γιατι οξειδωνονται ελαφρως.σε καταστηματα με νομισματα,βλεπεις ωρισμενα μαυρα ασημενια,απο τον ηλιο,σκονη,κλπ,και απο την πισω πλευρα,λαμπουν κυριολεκτικα.θα το διαπιστωσεις σε μαγαζι γνωστου εμπορου,επανω στη πλατεια μοναστηρακιου!!!πισω ακριβως απο τον σταθμο!!τα νομισματα,ειδικα ταλληρα,οθωνος- γεωργιου, δεν ξεχωριζουν, απο την μαυρη πατινα τοσων χρονων,που ειναι εκτεθειμενα στην βιτρινα,και ενω,αν προσεξεις,τα πιο πολλα,ειναι εξαιρετικα.σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.πιστευω,και το χαρτινο χαρτονακι,η οι πλαστικες καψουλες,ειδικα,αυτες που ειναι  στο μεγεθος του καθε νομισματος,γιατι σου δινουν την αισθηση του μεγεθους του πραγματικου,ειναι αρκετα ασφαλη.το σλαμπ,ειναι σιγουρα,πιο ακριβο, ειδικα,για την διατηρηση,αν και δεν εχω πολλα,αλλα ειναι το πιο ασφαλες,παντα προσωπικη μου αποψη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 07:15:22 μμ »

οσο εισαι ακομα καινουριος στο σπορ μην αποπειραθεις  τιποτα με καθαρισμους.
ακομα και bullion κομματια εχουν μεγαλο premium.Και οι μπαρες pamp suisse πανω απο 20%.Καψουλες πλαστικες ειναι η καλυτερη προστασια.Τα υπολοιπα μυστικα κατιδιαν με αναλογο κερασμα μεζε και ουζου.
Καταγράφηκε
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 08:55:20 μμ »

Ο καθαρισμος τον ασημενιων νομισματων με καθαρο οινοπνευμα,ειναι λαθος;
Σε ασημενιο νομισμα που εχω περιπου 20 χρονια στη κατοχη μου,ενω εχει περιπου 3 χρονια που το εχω βαλει σε χαρτονακι,εχω παρατηρησει τον σχηματισμο μιας πολυχρωμιας (τα χρωματα της ιριδας),
αν και παραμενει λαμπερο περιμετρικα.Μπορει αυτο να οφειλεται στο χαρτονακι ή στον καθαρισμο;
Ελπιζω πως δεν κατεστρεψα το νομισμα μου;
Παρακαλω ειναι επειγον.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 10:51:47 μμ »

αυτο ειναι ενδιαφερον Χρυσα για να το δουμε.Βαλε μας καποια φωτο για να δουμε σε υψηλη αναλυση.αν δεν μπορεις στειλε μου στο μειλ μου να την ανεβασω εγω για σενα. Παντως τα νομισματα δεν καταστρεφοντια τοσο ευκολα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 21, 2011, 01:13:06 πμ »

πραγματικα,το οινοπνευμα,εξατμιζεται γρηγορα,και δεν προκαλει,σοβαρες ζημιες. φθειρει,ομως το λουστρο,στα προυφ,η επιμμελημενης κοπης,και τελος,στα νομισματα,που ειναι υψηλης!!! καταστασης,απο εξαιρετικα,και πανω.σε ενα vf,δεν πιστευω και εγω,να προκαλει ζημια,αν και καλυτερα ειναι να αποφευγουμε τα υγρα,που εχουν οξεα.χαιρετω την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Koufonissiwtis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 58



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 23, 2011, 10:26:25 μμ »

Χαιρετω την παρέα.
Θα ηθελα και γω να προσθεσω την απορια μου στην ολη κουβεντα, μιας και ειναι σχετικη.
Τα αλμπουμακια που κυκλοφορουν στο εμποριο για την φυλαξη νομισμάτων πόσο ασφαλή ειναι; Μιλαω για αυτα της Lighthouse που λένε πως ειναι μη τοξικα. Ειναι μακροπροθεσμα τοσο ασφαλη όσο οι κάψουλες ή τα χαρτονακια;
Όλες οι απορίες μου δημιουργήθηκαν αφου σιγα σιγα εχω μαζέψει κάμποσα ασημένια νομισματα και πρεπει σιγα σιγα να τα ταξινομω και να τα βαλω σε μια ταξη. Τα μισα τα εχω σε χαρτονακια, άλλα σε κάψουλα κλπ... και εψαχνα τη λυση ενος αλμπουμ, όπου όμως το νομισμα εκει μπαινει γυμνο, ή τη λυση ενός κουτιού, από εκείνα που αποθηκεύει χαρτονάκια ή κάψουλες QUADRUM.
Συρταριέρες κλπ έχω ήδη αποκλείσει λόγω του ότι ειναι ακριβούτσικες και χωρούν μόνο 20 νομισματα.
Θα ήθελα ει δυνατόν τη γνώμη σας στα παραπάνω.

Ευχαριστώ
Λάμπρος
Καταγράφηκε
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 07:53:31 μμ »

ετυχως στα πολυτιμα μεταλα,με ενα απλο καθαρισμα φευγει ευκολα.αν εχεις δει,οι χρυσοχοοι,ανα διαστηματα,καθαριζουν τα κοσμηματα,αργυρα η χρυσα,με ενα απλο πανακι,για σκονες,θαμπαδα οπως λες,απο τις συνθηκες του περιβαλοντος(ηλιος,υγρασια,κλπ),σκοπος ειναι να μην τα αφηνεις εκτεθειμενα τα αργυρα συνηθως,γιατι οξειδωνονται ελαφρως.σε καταστηματα με νομισματα,βλεπεις ωρισμενα μαυρα ασημενια,απο τον ηλιο,σκονη,κλπ,και απο την πισω πλευρα,λαμπουν κυριολεκτικα.θα το διαπιστωσεις σε μαγαζι γνωστου εμπορου,επανω στη πλατεια μοναστηρακιου!!!πισω ακριβως απο τον σταθμο!!τα νομισματα,ειδικα ταλληρα,οθωνος- γεωργιου, δεν ξεχωριζουν, απο την μαυρη πατινα τοσων χρονων,που ειναι εκτεθειμενα στην βιτρινα,και ενω,αν προσεξεις,τα πιο πολλα,ειναι εξαιρετικα.σε χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.πιστευω,και το χαρτινο χαρτονακι,η οι πλαστικες καψουλες,ειδικα,αυτες που ειναι  στο μεγεθος του καθε νομισματος,γιατι σου δινουν την αισθηση του μεγεθους του πραγματικου,ειναι αρκετα ασφαλη.το σλαμπ,ειναι σιγουρα,πιο ακριβο, ειδικα,για την διατηρηση,αν και δεν εχω πολλα,αλλα ειναι το πιο ασφαλες,παντα προσωπικη μου αποψη.

φερτα να στα σλαμπαρω στην PCGS THE LEADING CERTIFICATION COMPANY και ξεχνας θαμπαδες και οτιδηποτε αλλο σε απασχολει.
Επισης θα μαθεις και εαν τα νομισματα σου ειναι γνησια γιατι lately πολλα κινεζικα αρκουδια γυρισαν πισω ψευτικα, μεταξυ αυτων και ενα δικο μου.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 08:29:43 μμ »

τα δικα μου βασιλη, τα εχω, σε θυριδα,στα χαρτινα φακελακια,που τα πουλουσαν παλια, οι ευρωπαιοι εμποροι,στις δημοπρασιες,η στα μαγαζια,και γραφω,χρονολογια,αγορας-αποκτησης,και αλλες πληροφοριες.αν εννοεις να τα σλαμπαρω,ολα,θελω,μια περιουσια,και αρκετα μεγαλο χωρο.απλως, θα ηθελα για μερικα πιο παλια,οπως βενετσιανικα δουκατα,η θηρεσιες,κλπ,για να δω βαθμους?στο εχω ξαναπει, στην λεσχη,αλλα, η το ξεχναω.η οταν θελω,εσυ εισαι εξωτερικο,οπως στην προηγουμενη δημοπρασια,που καθησες διπλα μου,μολις γυρισες,απο γαλλια.σου ευχομαι καλη χρονια,και οτι επιθυμεις.θα κατεβω,την κυριακη στην λεσχη,να τα πουμε,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
angdi123
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 09:40:22 μμ »

πως μπορω να ξεχωρισο ασημενια αντικιμενα
Καταγράφηκε
Μιχαέλα
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Γυναίκα
Μηνύματα: 184


κανε οτι αγαπας!


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 26, 2013, 11:58:46 πμ »

διαβαζοντας τη συζητηση εχω καποιες αποριες!τι ειναι σλαμπαρω???κ τι καψουλες??εγω τα νομισματα μ τα εχω σε πλαστικες θηκες(γυμνα)σε φυλλα Α4!καλο η κακο?ενα ασημενιο αγορασα προσφατα απο ενα παιδι απο εδω μεσα που μ το δωσε σε φακελακι κ ετσι το εχω...προσεξα επισης οτι υπαρχουν κ θηκες για να βαζω τα φακελακια,πλαστικες κ αυτες επισης,αλλα το νομισμα θα ειναι μεσα στο φακελακι εννοειτε...διαφωτιστε με παρακαλω!φιλια!μιχαελα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences