Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 17, 2024, 12:27:57 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ρολοι WALTHAM  (Αναγνώστηκε 7712 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 04:23:13 μμ »

Θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για αυτο το ρολοι το οποιο επεσε στην αντιληψη μου καθως και την αξια του!!
Ο πωλητης μου ειπε οτι διδοταν απο την Βασιλικη οικογενεια σε ευνοουμενους τους!!
Αληθευει ή οχι?
Το ρολοι ειναι απολυτως λειτουργηκο!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 08:57:06 μμ »

γιωργο καλυτερα ρωτα καποιον γνωστη,επι των ρολογιων,γιατι εμενα μου φαινεται σαν σημα της μαρκας?κανονικα, δεν πρεπει να εγραφε κατι? στο πισω μερος,η να ειχε το οικοσημο σκαλιστο,κλπ.αν και ειναι ομορφο,εμενα δεν μου αποδεικνυει,οτι εχει απονεμηθει ,απο την βασιλικη οικογενεια.ισως?οτι ειναι πολυ απλη και φθηνη,η απλη τοποθετηση ενος στεμματος?που δεν σημαινει και κατι το ουσιωδες!!!χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1430



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 09:30:52 μμ »

Το στεμμα ειναι της Ελληνικης δυναστειας, αλλα οπως λεει και οgiannist, αυτο απο μονο του δεν αποδεικνυει οτι τα δωριζανοι βασιλεις, καλυτερα να ρωτησεις καποιους που εχουν γνωσεις πανω στα ρολογια τσεπης.
Καταγράφηκε
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:04:39 μμ »

Η WALTHAM ειναι μια απο τις μεγαλυτερες και παλαιοτερες εταιριες ρολογιων τσεπης.Μοναδικα και συλλεκτικα.Καθε κομματι εχει ενα μοναδικο σειριακο αριθμο,ανοιγοντας το πισω καπακι του ρολογιου,
οπου μπορεις να βρεις απο την ημερομηνια παρασκευεις του εως και τα καρατια του οταν προκειτε για χρυσο.
Το σημα της εταιριας ειναι ολο το ονομα δλδ WALTHAM,παλιοτερα χρησιμοποιουσαν και σκετο το W.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:32:11 μμ από xrysa » Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:12:09 μμ »

Σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα πληροφοριες!!
Αγαπητο μελος Χρυσα το οτι λειπει ενα Μ αυτη την στιγμη σου φαινετε παραξενο?
Να ειναι φτηνη ανατυπωση μηπως?
Το εχεις δει και σε αλλα ετσι γραμμενο?

Υ.Γ Ειναι ευχαριστη εκπληξη να εχεις απαντησεις απο ατομα που δεν το περιμενεις!!
Ειλικρινα πολλες φορες χαιρομε με τα κρυφα ταλεντα τα οποια σιγα σιγα μας δειχνετε!!
Μπραβο σε ολους σας και ευχομε παντα να μεγαλωνετε-μεγαλωνουμε ολοι σε γνωσεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2011, 10:28:45 μμ »

Ζητω συγνωμη εκ παραδρομης το εγραψα εγω λαθος ειναι WALTHAM ελβετικα ρολογια απο το 1850.
Μπορετε να απευθυνθειτε σε εναν κοσμηματοπωλη
που να μπορει να ανοιξει  το καπακι,δεν θα προτεινα να το κανετε μονος και απλα σημειωστε τον
σειριακο αριθμο,τα υπολοιπα ειναι ευκολα.Οι τιμες κυμαινονται και εξαρτονται απο τα καρατια,το βαρος και το ετος,και φυσικα την προσφορα και την ζητηση.
Καταγράφηκε
Sauron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 12:38:00 πμ »

Το ρολόι είναι αμερικάνικο απ'την πρώτη εταιρεία (έτσι θεωρείται επίσημα) που ιδρύθηκε εκεί, Waltham. Βάσει του σχεδίου του και της θήκης είναι μεγέθους 12s/10s (s=size) και πιθανή ημερομηνία είναι κάπου στο 1925 κι έπειτα.

Η θήκη κατά πάσα πιθανότητα είναι white gold filled ή plated. Αυτό θα φανεί αν το ανοίξεις. Απ'τις φωτογραφίες που βλέπω κατά 99% το πίσω καπάκι είναι κουμπωτό,οπότε με προσοχή αν βάλεις ένα αιχμηρό αντικείμενο (όχι με τη μύτη),πχ μαχαίρι θα το σηκώσεις και θα δείς
1) το υλικό κατασκευής και 2) τον σειριακό αριθμό πάνω στο μηχανισμό που θα μας βοηθήσει να μάθουμε πληροφορίες περί ημερομηνίας κατασκευής και ποιότητάς του.

Ομολογώ οτι δε γνωρίζω παραπάνω για την κορώνα που είναι σχεδιασμένη,γιατί τα μόνα ρολόγια που έχω δεί από Ελλάδα δίνονταν σε εταιρείες σιδηροδρόμων. Φυσικά ήταν ξένα ρολόγια ελβετικά/αμερικάνικα που είχαν σχεδιάσει το καντράν με διάφορες επιγραφές (ελληνικές/ξένες) ή σημαίες. Πάντως να σχεδιαστεί οτιδήποτε πάνω στο καντράν δεν είναι δύσκολο από κάποιο γνώστη χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δε μπορεί να είναι όντως αληθινή. Κατά καιρούς πολλοί σχεδίαζαν διαφορα σύμβολα, γι'αυτό το κάθε ρολόι έχει τη δική του ιστορία, όπως και τα νομίσματα σαφώς,πχ αρχικά ονομάτων, σημαίες, μασονικά σύμβολα, κλπ

Τιμή δε μπορώ να εκφέρω αν δεν ανοιχτεί πάντως. Ότι έχω δεί από Ελλάδα δεν ήταν κάτι το ενδιαφέρον μηχανικά, παρά μόνο ως είδος συλλεκτικό. Αν μπορώ να βοηθήσω με κάποιο άλλο τρόπο μου λές.  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
golden pap
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 17



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 06:03:06 μμ »

Εδώ γιά βάλε τό Serial number...

http://www.waltham.ch/index.php?main=Waltham_Memorial
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 06:24:53 μμ »

Αγαπητοι φιλοι το ρολοι προσφερετε προς πωληση και μου το εδειξαν!!
Μετα απο τις απαντησης σας το κοιταξα λιγο και βρηκα ενα να πουλιετε το οποιο εμεινε απουλητο και του εμοιαζε καπως http://www.ebay.com/itm/140652302953?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
αν αυτο εμεινε απουλητο το οποιο δειχνει ποιο παλιο και εκανε 85 δολλαρια το ποσον που ζηταει ο πωλητης φανταζει εξωφρενικο μπροστα του!!
Για εναν Θυρεο δεν νομιζω κανεις να δωσει οχταπλασια χρηματα!!Γιατι να τα δωσω εγω?
Συμφωνητε ή διαφωνητε?

Υ.Γ επειδη ειμαι σιγουρος οτι θα ξαναερθει θα του ζητησω να μου ανοιξει το καπακι να σας το φωτογραφισω
μονο και μονο απο περιεργια Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Sauron
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 47


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 06:39:28 μμ »

Δυστυχώς στην Ελλάδα τα ρολόγια τσέπης τα πουλάνε όλοι χρυσάφι. Προσωπικά θα έδινα το πολύ 60-70δολλάρια,καθώς δεν πιστευω οτι θα αξίζει παραπάνω.

Το μόνο που σηκώνει κουβέντα είναι κατά πόσον ο θυρεός είναι γνήσιος. Αν όντως είναι μπορεί ν'ανεβάσει την αξία του,αλλά για κανένα λόγο σε οκταπλάσιο ποσό όπως είπες..

Πάντως για να φύγει η περιέργεια θα θελα να δώ μια φωτογραφία του εσωτερικού του.

To SN μπορείς να το βάλεις κι εδώ..http://www.nawcc-info.org/walthamdb/LookupSN.asp
Ουσιαστικά χρησιμοποιούν την ίδια πηγή με το link που έδωσε ο φίλος πιο πάνω,απλά έχει περισσότερες πληροφορίες αν το ψαχουλέψεις Κλείσιμο ματιού
Βέβαια για να πώ την αλήθεια η αξία του πιθανολογώ οτι βρίσκεται μόνο στη θήκη και στο θυρεό,όχι στην ποιότητα του μηχανισμού του!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 06:51:49 μμ »

Φιλε Στρατο απο ρολογια δεν εχω γνωσεις καθολου οπως εσυ!!
Αν μου εκανε κλικ και το κοιταξα λιγο παραπανω ηταν ο Θυρεος της Ελλαδος!!
Αλλα απο την στιγμη που το βλεπω στο ιντερνετ παμφθηνο τι να πω?
Για εναν θυρεο τοσα χρηματα? Τρελος δεν ειμαι!!
Παντως Αν καταφερω και εχω φωτο του εσωτερικου του θα σας τις δειξω για να το μελετησετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1430



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 09:00:00 μμ »

Φιλε Γιωργο στο ρολο'ι' εχει  απλα ενα στεμμα και οχι θυρεο, και γιατι να ειναι Ελληνικο και οχι Δανεζικο, απο εκει που ελκει την καταγωγη της η βασιλικη οικογενεια,δευτερο απο ενα στεμμα δεν πιστοποιηται αν δωριθηκε απο καποιο μελλος της, θα ελλεγα να κανεις μια προσεγγυση στον οικο κοσμηματων Βουρακη, που κατα το 1950-60 ηταν προμηθευτες της αυλης,  αν ειναι του 1925 τοτε ηταν αν δεν κανω λαθος ο Πομωνης 'η ο Ζεννετος που δεν υπαρχουν.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 09:49:31 μμ »

Φιλε Θανασση το ατομο που εχει αυτο το ρολοι εχει παρα πολλα συλλεκτικα αντικειμενα Ελληνικου ενδιαφερωντος καθως και νομισματα!!
Ολα τα μεταλλια που σας εδειξα ειναι δικα του , εχει μαχαιρια κρητικα , κομπολογια , αντικειμενα του Βενιζελου , Καζαντζακη καθως και πολλα Βασιληκα αντικειμενα!!
Απλα τα παντα πρεπει να ερευνουμε τις τιμες παντα και να μην αγοραζουμε γουρουνι στο σακι που λεγαν οι παλιοι Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences