Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 19, 2024, 07:08:09 πμ
Ψηφοφορία
Ερώτηση: Τι εκτίμηση κάνετε για την τιμή του Χρυσού το 2015 και θα είναι επικερδέστ  (Η ψηφοφορία έληξε: Φεβρουάριος 01, 2015, 09:05:54 μμ)
Θα πέσει κάτω από τα 1.000$ - 9 (7.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.001-1.1150$ - 13 (11.4%)
Θα μείνει σχεδόν αμετάβλητος 1.151-1.250$ - 17 (14.9%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.251-1.400$ - 28 (24.6%)
Θα κυμανθεί μεταξύ 1.401-1.900$ - 12 (10.5%)
Θα ξεπεράσει τα 1.900$ bull market - 8 (7%)
Θα αποδώσει περισσότερο σε σχέση με το ασήμι - 15 (13.2%)
Θα αποδώσει λιγότερο σε σχέση με το ασήμι - 12 (10.5%)
Σύνολο ψηφοφόρων: 84

Σελίδες: [1] 2 3 ... 92
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Η πορεία του Χρυσού το 2015  (Αναγνώστηκε 418540 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 03, 2015, 09:05:54 μμ »

 Ουσιαστικά η τιμή το 2014 έμεινε σταθερή, σε δολλάρια πάντα. Επειδή συνεχίζεται η κουβέντα στο ποστ του 2014, ας κάνουμε νέες εκτιμήσεις... Με νέα δεδομένα,  μπορείτε να κάνετε 2 επιλογές.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 01:02:03 πμ »

Το ασήμι θα υπεραποδώσει σε σχέση με το χρυσό αλλά οι μικροεπενδυτές φυσικού ασημιού δεν θα μπορέσουν να βγουν κερδισμένοι από αυτή την απόδοση λόγω του μεγάλου premium του αργύρου.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 08:07:40 πμ »

     Καλημέρα, νομίζω πως είμαστε αυτόπτες μάρτυρες μια αλλαγής. Εδώ στην Ελλάδα το προεκλογικά κλίμα μαζί με τον παγετό τον ημερών, έχει παγώσει και το αγοραστικο ενδιαφέρον του κόσμου γενικώς. Δεν πιστεύω ότι θα έρθει το οικονομιό τέλος για την Ελλάδα και το Ευρώ, αλλά σίγουρα η ένταση και η ανασφάλεια που θα δημιουργηθεί, σε λίγο καιρό θα επιστρέψει την όρεξη για Χρυσό. Στον χρυσό το premium θα  αυξηθεί και ίσως παρατηρηθεί και έλλειψη. Να σημειώσουμε ότι αυτή την στιγμή το premium είναι μηδενικό.
     Είμαστε στην ουσία σε μια κατάσταση όπως αυτή του 2009-2010 ξανά. Αν υποθέσουμε ότι για αυτούς τους λόγους ο Χρυσός κατευθυνθεί στα 1.400 $ είναι μια άνοδος μικρότερη του 20%. Αντίστοιχα το ασήμι με μια αύξηση της τάξης του 20% θα πήγαινε στα 19$. Έχω την εντύπωση πως αν ανέβει ο Χρυσός στα 1.400$ μάλλον θα δούμε το ασήμι πάνω από τα 24$.
Καταγράφηκε
evan
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 68

The early bird catches the worm


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 10:45:01 πμ »

Καλή μέρα και καλή χρονιά σε όλους τους φίλους συλλέκτες, έχω την άποψη ότι το θέμα για την πορεία του χρυσού το 2014 θα πρέπει να κλειδώσει αλλά να μένει ανοικτό για αναφορά και ότι νεώτερη κουβέντα να γίνεται σε αυτή την ενότητα.
Καταγράφηκε
ruble
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 96


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 02:06:18 μμ »

Αν μια μεγάλη κεντρική τράπεζα κάνει μια μεγάλη αγορά τότε θα πάρει τα πάνω του. Γενικά η αγορές δεν έχουν και καλή ψυχολογία λόγο τον σφαλιαρων τα τελευταία χρονιά.Για την ώρα η κεντρικές Τράπεζες πουλάν δολάρια από εκεί και πέρα αν αρχίσουν να πουλάν χρυσό τότε πάμε ποιο κάτω. Παίζει και χρηματιστήριο αλλά αυτό είναι χρυσό που θα ύπαρξή αύριο.Αν σε πείσουν ότι θα χρειαστείς χρυσό αύριο θα πάρεις αλλιώς οχι.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι που πάει όλος ο έξτρα χρυσός σε ποιανού την κατοχή βρίσκετε και γιατί έχει η Ελλάδα τον χρυσό της στη Βρετανία.
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 06:08:47 μμ »

     Καλημέρα, νομίζω πως είμαστε αυτόπτες μάρτυρες μια αλλαγής. Εδώ στην Ελλάδα το προεκλογικά κλίμα μαζί με τον παγετό τον ημερών, έχει παγώσει και το αγοραστικο ενδιαφέρον του κόσμου γενικώς. Δεν πιστεύω ότι θα έρθει το οικονομιό τέλος για την Ελλάδα και το Ευρώ, αλλά σίγουρα η ένταση και η ανασφάλεια που θα δημιουργηθεί, σε λίγο καιρό θα επιστρέψει την όρεξη για Χρυσό. Στον χρυσό το premium θα  αυξηθεί και ίσως παρατηρηθεί και έλλειψη. Να σημειώσουμε ότι αυτή την στιγμή το premium είναι μηδενικό.
     Είμαστε στην ουσία σε μια κατάσταση όπως αυτή του 2009-2010 ξανά. Αν υποθέσουμε ότι για αυτούς τους λόγους ο Χρυσός κατευθυνθεί στα 1.400 $ είναι μια άνοδος μικρότερη του 20%. Αντίστοιχα το ασήμι με μια αύξηση της τάξης του 20% θα πήγαινε στα 19$. Έχω την εντύπωση πως αν ανέβει ο Χρυσός στα 1.400$ μάλλον θα δούμε το ασήμι πάνω από τα 24$.

Ούτε υπόθεση μην κάνεις για 1.400$ ξέχασέ το. Κλείσιμο ματιού Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 06:12:52 μμ »

Ότι και να γίνει, δεν μ' αγγίζει, διότι ασχολούμαι με συλλογή νομισμάτων και δεν μ' ενδιαφέρει το μέταλλο. Εξ άλλου τα νομίσματα που αγοράζω πολλές φορές έχουν από 100%-10.000% premium λόγω συλλεκτικότητας και δεν επηρεάζονται από την τιμή μετάλλου τους.

Κατά τ' άλλα Θα ήθελα να ανέβει ο χρυσός, διότι έχω κοντά στα 230 κιλά στην αποθήκη. Αλλά και το ασήμι θα ήθελα να ανέβει, διότι κι απ' αυτό έχω κοντά στους 2,5 τόνους. Σημαντικό όμως είναι ν' ανέβουν τον άλλο μήνα, διότι αυτόν τον μήνα θα 'ρίξω' 1-1,5 δις στην αγορά μετάλλου και με βολεύει ν'ανέβει μετά.  Γλώσσα
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Sp1
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2600



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 06:17:50 μμ »


 Μόνο 230 κιλά χρυσό έχεις;Ψίχουλα. Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
elpidoforos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2465



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 06:26:29 μμ »

Ότι και να γίνει, δεν μ' αγγίζει, διότι ασχολούμαι με συλλογή νομισμάτων και δεν μ' ενδιαφέρει το μέταλλο. Εξ άλλου τα νομίσματα που αγοράζω πολλές φορές έχουν από 100%-10.000% premium λόγω συλλεκτικότητας και δεν επηρεάζονται από την τιμή μετάλλου τους.

Κατά τ' άλλα Θα ήθελα να ανέβει ο χρυσός, διότι έχω κοντά στα 230 κιλά στην αποθήκη. Αλλά και το ασήμι θα ήθελα να ανέβει, διότι κι απ' αυτό έχω κοντά στους 2,5 τόνους. Σημαντικό όμως είναι ν' ανέβουν τον άλλο μήνα, διότι αυτόν τον μήνα θα 'ρίξω' 1-1,5 δις στην αγορά μετάλλου και με βολεύει ν'ανέβει μετά.  Γλώσσα

Πέρα από την πλάκα αλλά με νόημα του Κώστα, είπε το σωστό και εκεί είναι το ζουμί.
(Ότι και να γίνει, δεν μ' αγγίζει, διότι ασχολούμαι με συλλογή νομισμάτων και δεν μ' ενδιαφέρει το μέταλλο. Εξ άλλου τα νομίσματα που αγοράζω πολλές φορές έχουν από 100%-10.000% premium λόγω συλλεκτικότητας και δεν επηρεάζονται από την τιμή μετάλλου τους.)
Ολα τα άλλα είναι για επενδυτές - φοβισμένους συνταξιούχους - κινδυνολόγους - και αμετανόητους.
Καταγράφηκε
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 06:28:32 μμ »

Ότι και να γίνει, δεν μ' αγγίζει, διότι ασχολούμαι με συλλογή νομισμάτων και δεν μ' ενδιαφέρει το μέταλλο. Εξ άλλου τα νομίσματα που αγοράζω πολλές φορές έχουν από 100%-10.000% premium λόγω συλλεκτικότητας και δεν επηρεάζονται από την τιμή μετάλλου τους.

Κατά τ' άλλα Θα ήθελα να ανέβει ο χρυσός, διότι έχω κοντά στα 230 κιλά στην αποθήκη. Αλλά και το ασήμι θα ήθελα να ανέβει, διότι κι απ' αυτό έχω κοντά στους 2,5 τόνους. Σημαντικό όμως είναι ν' ανέβουν τον άλλο μήνα, διότι αυτόν τον μήνα θα 'ρίξω' 1-1,5 δις στην αγορά μετάλλου και με βολεύει ν'ανέβει μετά.  Γλώσσα

Πέρα από την πλάκα αλλά με νόημα του Κώστα, είπε το σωστό και εκεί είναι το ζουμί.
(Ότι και να γίνει, δεν μ' αγγίζει, διότι ασχολούμαι με συλλογή νομισμάτων και δεν μ' ενδιαφέρει το μέταλλο. Εξ άλλου τα νομίσματα που αγοράζω πολλές φορές έχουν από 100%-10.000% premium λόγω συλλεκτικότητας και δεν επηρεάζονται από την τιμή μετάλλου τους.)
Ολα τα άλλα είναι για επενδυτές - φοβισμένους συνταξιούχους - κινδυνολόγους - και αμετανόητους.

Τα χω πει και εγώ αυτά αλλά δεν...... λιραδικο εχουμε γίνει.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 06:52:12 μμ »

Καλός ο χρυσός και το ασήμι, αλλά είναι μόνο ν' ασχολούμαστε για ν' ασχολούμαστε.
Δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί, που μπορούν να ασχοληθούν σοβαρά με τα μέταλλα. Και όσοι το κάνουν, βγάζουν μεροκάματο και όχι περιουσίες. Αυτοί που ασχολούνται με τα συλλεκτικά, έχουν πολύ μεγαλύτερο premium. Ένα ωραίο παράδειγμα...

Αγοράζεις ένα Χρυσό 5 Δρχ 1876 στα 800 ευρώ (και είσαι τρισευτυχισμένος).  Φιλί
1,61 gr x 0.900 = 1,45 gr ... 1,45 gr x 31,8 euro = 46,11 ευρώ ...  Έκπληξη
Αν ανέβει το μέταλλο στα 600 ευρώ το γραμμάριο... θα βγάλεις και 70 ευρώ.  Γλώσσα

Δε λέω καλές και οι λίρες, αλλά όχι για εμάς.  Άνεση
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 07:09:33 μμ »

Ένταξη, το καταλαβαίνω το χιούμορ. Όπως καταλαβαίνω πως κάποιος μπορεί να ενδιαφέρεται αποκλειστικά με την συλλογή των συλλεκτικών και να αδιαφορεί για την τιμή του χρυσού. Ούτε εγώ θα γίνω πλούσιος από μια ενδεχόμενη άνοδο των τιμών…
Πάντως το ποστ του 2014  είναι ένα από τα πιο δημοφιλή εδώ μέσα και δεν είναι μεμπτό…
Η πορεια του χρυσου το 2014 !!! « 1 2 ... 4950 »
ANTONIO1967
748   25310


Αυτό που θέλω να πω είναι ετούτο και δεν το έχω πάρει σαν ιδέα από κάπου αλλού.
Το ευρώ λογικά με την επερχόμενη κρίση θα αδυνατίσει επιπλέον, άρα θα ισχυροποιηθεί το $. Το πετρέλαιο το έχουν ρίξει στα Τάρταρα, άρα θα ανέβει το δολλάριο. Αφού πέφτει το πετρέλαιο θα πέσει κι άλλο ο Χρυσός, θα ξανανεβεί το $$$! Ως πότε ρε παιδία τα Αμερικανάκια θα ζούνε στην πλάτη όλου του πλανήτη. Όσο καταπιέζουν όλον το πλανήτη τόσο μεγαλύτερη θα είναι η έκρηξη που θα ακολουθήσει. Δεν είναι μακριά οι κλυδωνισμοί και στην αντίπερα όχθη του Ατλαντικού. Μπορεί με απίστευτη μαεστρία να κρύβουν τα προβλήματά τους, κάνοντας τους άλλους να δείχνουν χειρότεροι από αυτούς. Είναι ταχυδακτυλουργοί όμως δεν είναι μάγοι! Και με ταχυδακτυλουργικά κόλπα δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις το μεγαλύτερο χρέος του κόσμου! Όταν η Ευρώπη μαζί με την Ιαπωνία μπουν σε ύφεση και όταν οι υποταχτικοί πετρελαιάδες δεν αντέξουν άλλο τις χαμηλές τιμές, θα δούμε και το πετρέλαιο να ανεβαίνει και το δολλάριο να πέφτει και τον Χρυσό να εκτοξεύεται. Δηλαδή πιστεύει κανείς ότι όλο το 2015 ο Dow θα φτάσει τις 22.000 και ενώ θα γίνεται της κακομοίρας σε όλο τον υπόλοιπο πλανήτη, θα χαίρουν άκρας ευτυχίας οι φίλοι μας οι Αμερικανοί?
Μπορεί να κάνω λάθος, εκτιμώ όμως ότι μέχρι τέλος του χρόνου ο χρυσός θα πάρει ένα 15%+ και το ασήμι αρκετά περισσότερο.
 Και μακάρι να μην πάει και να κάνω λάθος σε όλα. Και να είμαστε εμείς και όλος ο κόσμος καλά!

΄
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 07:44:47 μμ »

Πέρα από τα συλλεκτικά, να πω και την άποψή μου, αμιγώς για το θέμα.

Πιστεύω ότι γενικώς τα μέταλλα θ' ανέβουν, αναλογικά περισσότερο ο χρυσός από το ασήμι.
Και εξηγώ...
Στο ασήμι, η πραγματική ύπαρξη μεγάλης ποσότητας scrap και η ευκολία ανακύκλωσης, δε θα αφήσουν το μέταλλο να κινηθεί πολύ εκτός των ποσοτήτων που είναι διαθέσιμες. Έτσι η όποια αύξηση, θα κινηθεί ανάλογα της ζήτησης. Ζήτηση που πιστεύω ότι θα αυξηθεί λόγω ασφάλειας και ευκολίας πρόσβασης.
Στο χρυσό, η 'περίεργη' πτώση του χρυσού το 2013, με ανακοινώσεις και χωρίς καν την ύπαρξη των αντίστοιχων ποσοτήτων, αρχίζει ήδη να απορροφάται από την αγορά. Η ασφάλεια που παρέχει φαίνεται να είναι πολύ πιο ισχυρή από το ασήμι. Πιστεύω ότι θα δούμε για λίγο καιρό το 'φαινόμενο' των αρχών του '80, που ενώ η τιμή διαπραγμάτευσης του χρυσού ήταν Α, δεν υπήρχαν διαθέσιμα προς πώληση και έτσι η πραγματική τιμή στην αγορά σκαρφάλωνε πολλαπλάσια. Κάτι που τελικά θα φανεί και στο ταμπλό.

Σε γενικές γραμμές όμως, δεν πρέπει να κινούμαστε μονόπλευρα.
Η κατανομή του 1/3 μέταλλο... 1/3 γη... 1/3 ρευστό... καλύπτει και αποδίδει σε όλες τις περιπτώσεις.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1488

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 07:52:45 μμ »

Καλή μέρα και καλή χρονιά σε όλους τους φίλους συλλέκτες, έχω την άποψη ότι το θέμα για την πορεία του χρυσού το 2014 θα πρέπει να κλειδώσει αλλά να μένει ανοικτό για αναφορά και ότι νεώτερη κουβέντα να γίνεται σε αυτή την ενότητα.
Μπορεί να κλεδωθεί το θέμα  "Η πορεια του χρυσου το 2014 !!!"   και τα σχόλια  ή  η κουβέντα περί χρυσού να γίνεται ή στο " ΧΡΥΣΟΣ!! ΔΥΝΑΤΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ Η ΟΧΙ??" ή στο παρόν θέμα.
Πάλι τα ίδια θα λέμε βέβαια...  Μεγάλο χαμόγελο  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 08:00:03 μμ »

Παλι τα ιδια απο την αρχη οντως  Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα Αναποφασιστικότητα

Εγω θα κανω copy-paste τα μυνηματα μου και ο ελπιδοφορος copy-paste τα μπινελικια τα δικα του!! Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Σελίδες: [1] 2 3 ... 92
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo