Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 09:45:46 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δημοπρασια ΠΝΕ νομισματα Γεωργιου!  (Αναγνώστηκε 5483 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:16:50 μμ »

Παρατηρωντας  σημερα τα λοτ του Γεωργιου

http://www.nomisma.gr/auction/auction.aspx?AuctionId=117&CategoryId=113&TypeId=2&pageno=1

ειδα δυο δημοπρασιες με υψηλη τιμη εκινησης και μου εκαναν κλικ.
Η μια ειναι 2 δραχμες του 68 με ιδιο οπισθοτυπο μπρος πισω
και το αλλο 20 λεπτα του 1876 !!
Μπορει καποιος να μας δωσει στοιχεια για αυτα τα δυο σπανια νομισματα??
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:09:46 μμ »

και τα δυο ειναι πολυ γνωστα,αν και σπανιωτατα,σαν δοκιμια που φυσικα αναφερωνται,σε ολα τα εγγραφα του υπουργειου οικονομικων,οπως τα  δυο οθωνικα του ertel,ενα λεπτο και πεντε που βρισκωνται συνηθως πιο ευκολα,ειδικα το ενα λεπτο,σε πολλες καταστασεις,που δημοπρατουνται επισης.ενδιαφερον ειναι το διδραχμο του 1868 που υπαρχει και αργυρο!!!επισης το γαλλικης προελευσης,σε νικελ,του 1876,που φυσικα,δυσκολα κανεις το διακρινει,ως ελληνικο,χωρις το στεμμα της ελλαδος,και την αξια,20 Λ!!!η τιμη!!! πιστευω,ειναι αρκετα χαμηλη,σε σχεση,με τα δοκιμια του οθωνα,που συναντωνται πιο  συχνα.σιγουρα,τα δοκιμια,ειναι εξεδικευμενη συλλογη,μιας και τα λιγοστα κομματια,δινονται,η στους υπευθυνους των κρατικων υπηρεσιων,η και δωρα!!!σε εξεχοντα?προσωπα.κατα την κριση?των εκαστοτε ιθυνοντων,οπως τα χρυσα και αργυρα του κωνσταντινου του πρωτου,που εχουν να ενφανισθουν δειγματα αρκετα χρονια?η το πενηνταλεπτο του 1889,το λεγομενο κορωνακι,ομοιο,με το διδραχμο του 1868!!!!μετα να προσθεσουμε τα δοκιμια,με διαφορετικο μεταλλο του πασιγνωστου!!! δεκαλεπτου του 1922,σε νικελ?αλουμινιο?essai,κλπ.σιγουρα ειναι ευκολο να τα δουμε ολα, σε ενα βιβλιο,απο τα πολλα,των νεοελληνικων νομισματων.αλλα δυσκολο,ειναι να βρεθουν!!!η να αγορασθουν?ποσο θα εδινε καποιος για το διδραχμο του 1911,με θυρεο?τα δοκιμια,ειναι σιγουρα,πονεμενη ιστορια.μιας και καθε χωρα,οπως οι ΗΠΑ,γαλλια,βρεταννια,δημιουργουν υπεραξιες,περα,απο τον λογο,η την ουσια!!! που κοβονται τα λεγομενα ετυμολογικα τουλαχιστον,δοκιμια?εγω πιστευω,οτι δεν ειναι πραγματικα νομισματα,αλλα ιδιοτροπιες,η παραξενες κοπες!!!αλλοτε,για τεχνικους λογους,(που ειναι η αληθινη τους υπαρξη,δοκιμη-δοκιμιο),τα υπολοιπα,ειναι ματαιοδοξια,και υπεραξιες,χωρις αντικειμενικο? λογο υπαρξης.δεν μπορω να βαλω σαν στοχο!!! την αποκτηση του 30αρικου ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ,γιατι ξερω,οτι αν διαθεσω,μια περιουσια!!!!μπορει να το βρω,αλλα χανω τον βηματισμο μου,σαν συλλεκτης νομισματων,και γινομαι συλλεκτης με μοναδικο οπλο? βαρυ πορτοφολι,η διασυνδεσεις,με περιεργα?αποτελεσματα,για τον αληθινο συλλεκτισμο!!!ενας απλος συλλεκτης,μη εχων προσβαση,η τα καταλληλα επιχειρηματα$$$για εξεζητημενες συλλογες,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:18:35 μμ »

Στο βιβλιο του Α.Τζαμαλη <νομισματα του Ελληνικου χωρου> τα περιλαμβανει στα δοκιμια- ESSAI, οταν η Ελλαδα δεν ειχε νομιματοκοπειο, εκανε διαγωνισμο για προσφορες απο αλλα ξενα νομισματοκοπεια και το καθε ενα νομιματοκοπειο εδινε την προσφορα του, και καποια δοκιμια.
Τα δοκιμια πρωτα παρουσιαζονταν σε επιτροπη του υπουργειου οικονομικων, οπου ενεκριναν και εδιναν την αναθεση, για το 20λεπτο του 1876 ή το παραγγειλαν και μετα το ματαιωσαν π.χ δεν τους αρεσε το σχεδιο ή δεν ειχε επωαστει η ιδεα ενα νομισμα των 20 λεπτων να μην ειναι αγυρο  αλλα χαλκονικελινο, οπως και το συνανταμε παλι αργυρο το 1883, και για πρωτη φορα20λεπτο χαλκονικελινο βγαινει το 1893.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:57:22 μμ »

συνφωνω απολυτα μαζι σου,οπως με τον κυριο τζαμαλη.εκει που απορω?ειναι πως?τα εν λογω ,αυστηρα περιορισμενης κοπης δοκιμια!!αντικειμενα του κρατους αποκλειστικα!!!μιας και δεν τεθηκαν σε χρηση,βρεθηκαν και σε ομορφες συσκευασιες,χρυσα του 1954!!!προυφ?,και σε ενα σωρο χερια,οπως τα μεγαλα δοκιμια του 1875,100-50 δραχ,σε εμπορους,μεγαλλοσυλεκτες,δημοπρασιες,κλπ.εδω με το ζορι βρισκουμε τα νομισματα κυκλοφοριας,ποσο μαλλον,να θελουμε να συλλεξουμε?δοκιμια του νεοελληνικου εθνους.τα οποια θεωρουνται ,ας το πουμε εργαλεια!!!για επεικειμενες εκδοσεις,που μονο, στο εθνικο νομισματικο μουσειο,επρεπε φυσιολογικα να υπαρχουν,οπως και οι δισκοι  εκτυπωσεως των,η και τα σχεδια, του καθε χαρακτη?Απορία?τι? ψαχνω να βρω τωρα!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 10:11:05 μμ »

Γιαννη αυτη την  κουβεντα την καναμε και αλλη φορα νομιζω , , , Μην τα λεμε ξανα και ξανα τα ιδια και κουραζουμε τα θεματα!!
Αν ρωτησεις και αλλα ατομα πιστευω το ιδιο θα σου πουν!! Κουραζει!!
Καλως ή κακως βγηκαν και κυκλοφορησαν ΟΛΑ!!
Απο εκει και περα να κοιτας την θετικη πλευρα του πραγματος και να αποκομιζεις την γνωση που σου προσφερετε!!
Εγω πχ εχω μια απορια και την λεω καλοπροαιρετα!!
Ποιο λογω αποσκοπουσε να βαλουν τον ιδιο δισκο πανω-κατω και να χτυπησουν ενα νομισμα?
Που τους εξυπηρετουσε?
Τι θα τους εδειχνε παραπανω απο ενα νορμαλ νομισμα?
Οσο και να το σκεπτωμε  δεν μπορω να καταλαβω το γιατι, , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 11:06:48 μμ »

Φιλοι μου ειπα παραπανω οτι τα περιλαμβανει στο βιβλιο του κυριου Τζαμαλη, προς αποφυγη παρεξηγησεων η υποθεση ειναι δικη μου, προσπαθωντας να δωσω μια λογικη εξηγηση .
Στο ερωτημα πως βρεθηκαν τα δοκιμια οταν κοβονται, ενας αριθμος δινεται στην επιτροπη, τους το αναθεσει δεν τους αναθεσει, μπορει να μην ζητηθηκαν πισω, και ενας αριθμος μενει στο νομισματοκοπειο.
Εμενα μου αρεσουν τα νομισματα κυκλοφοριας, αλλη γοητεια εχει ενα νομισμα που κυκλοφορισε εχουν περασει 100-200 χρονια και το επιβραβευουμε οταν η κατασταση του ειναι σαν να κοπηκε σημερα.
Για τα δοκιμια δεν τα απαξιωνω , αλλα λενε: οποιος εχει το πιπερι το ριχνει και στα λαχανα.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 01:34:38 μμ »

αγαπητε φιλε γιωργο,εχεις δικιο σιγουρα,στο καλως η κακως,υπαρχουν στο εμποριο γενικα!!!σιγουρα ειναι λογικο,καποιοι,τεχνικοι,υπευθυνοι(δεν μας ενδιαφερει,αυτο ειναι προβλημα του κρατους),να εβγαλαν εξω, μερικα δοκιμια.αλλα καπου το πραγμα μερικες φορες,γινεται σοου.οταν βλεπεις ,εικοσι ιδια(δηλαδη,χωρις σφαλμα)να εχουν τυπωθει,σε ολα τα πιθανα μεταλλα,και σε ολες τις περιεργες?στραβοεκτυπωσεις!!!αυτο εμενα,μου γεννα ερωτηματα,μηπως? ειχε γινει,η γινεται!!!μεχρι και σημερα,η προσφατα?καθε χωρα εχει δοκιμια,και κακεκτυπα,που κυκλοφορουν στην ιδιωτικη αγορα.και σοβαρες,οπως οι ΗΠΑ,αγγλια,γαλλια(εδω, και αν γινεται χαμος),αλλα υπαρχουν διαφορες,(οπως η δραχμη του 1976),αλλα τα υπολοιπα που βλεπουμε,οπως το 100ρικο του κωνσταντινου,σε πλατινα,παλλαδιο?,χρυσο,κλπ,και να μην το αναφερουν?πενηντα τοσα, χρονια?πουθενα!!!εγω βαζω με το μυαλο μου, το ευκολο,και μεγαλο κερδος,που ειναι πιστευω,αρκετα ευκολη,και απλη εξηγηση!!!γιατι τα υπολοιπα αναφερονται εστω!!!στα αρχεια του υπουργειου?τι να πω,αλλα και παλι τονιζω,οτι δεν καταφερωμε,σε ατομα,που εχουν δοκιμια,η λαθη,αλλα σε αυτους,που δημιουργουν τετοια νομισματα, μαλλον σκοπιμα,σε χαιρετω,γιαννης.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 10:08:16 μμ »



μαλλον προκειται για το ιδιο που πυληθηκε το 2010 απο τον αυστριακο οικο Rauch  για 4000 ευρω +προμηθειες
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 11:06:13 μμ »

Δεν είναι το ίδιο.  Το κομμάτι ήταν δικό μου και το είχα πιστοιησει και πουλήσει σε φίλο συλλέκτη πριν μερικά χρόνια.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:45:38 μμ »

συνφωνω,με τον δημητρη,αποκλειεται,να κοπηκε,μονο ενα.ηδη απο το 1976,ηταν γνωστο απο βιβλιογραφιες,στους συλλεκτικους κυκλους,και εχουν εκτεθει,τουλαχιστον,δυο-τρια,σε διεθνεις δημοπρασιες,και αγορασθει,απο επωνυμους ελληνες,μεγαλοσυλλεκτες.σιγουρα ομως δεν παυει να ειναι, σπανιωτατο,αν και φθηνου υλικου,που φυσικα,ειναι ασχετου σημασιας.χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences