Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:38:07 μμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Σετ Χούντας  (Αναγνώστηκε 10475 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 01:12:45 μμ »

 Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους! Μεγάλο χαμόγελο
Θα ήθελα την γνώμη σας, για αξιολόγηση της κατάστασης του κάθε νομίσματος ξεχωριστά. Τι βαθμούς θα παίρναν, θα άξιζε τον κόπο να σταλθούν για αξιολόγηση? Στο 20άρικο η μάυρη γραμμή πάνω απο το κεφάλι του φοίνικα είναι κλωστή.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 01:15:05 μμ »


Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 01:18:04 μμ »


Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 04:52:03 μμ »

Θα βαλω φωτο που δειχνουν καλυτερα το λουστρο αργοτερα...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 05:57:20 μμ »

εαν  δεν υπηρχε το 20αρικο δεν θα καταλαβαινα αν προκειται για το χρυσο ή το ασημενιο. Σε τετοια νομισματα που ειναι bu θελει πολυ καλη φωτογραφια για να κανεις αξιολογηση.Βγαλε μια φωτο σε φως ημερας αναμεσα στα χερια σου.εγω τουλαχιστον ετσι μπορω να αξιολογησω με ασφαλεια ενα νομισμα.
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 06:55:43 μμ »

Ευχαριστώ για την υπόδειξη, έχω βγάλει και μερικές με απευθείας φως στον ήλιο, δεν ξέρω αν βοηθούν αλλιώς θα κάνω μια προσπάθεια το πρωί. Αναποφασιστικότητα


Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 06:59:23 μμ »




και μια απο το 20αρικο με απευθείας ήλιο...

Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1429



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 09:20:52 μμ »

Αξίζει να μπουν σε σλαμπ,κάποιο βαθμο θα πάρουν,όμως επειδη υπάρχουν πλαστά,το σλαμπ θα βοηθήσει σε μελλοντική τους πώληση και είναι και ποιό ασφαλή.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 10:06:19 μμ »

Αυτο που σου λεει ο Rubi ειναι σωστο, ενα σλαμπαρισμενο χρυσο σε πιθανη μελλοντικη μεταπωληση θα φυγει πολυ ευκολοτερα απο ενα raw.
Απο την αλλη, οι χρυσες Χουντες ειναι αναμνηστικα και οχι κυκλοφοριας, αρα εξ ορισμου ms, καποιες αξιολογες υπεραξιες εχουν απο ms 65 και πανω, κατω απο εκει οι συλλεκτες δεν τις πολυσλαμπαρουν, τις πουλανε και τις αγοραζουν raw,(σε τιμη  πανω του μεταλλου αλλα μην φανταστεις τιποτα τρελλο) μιας και το κοστος του σλαμπαρισματος, σε σχεση με την αξια π.χ. του 20αρικου δεν ειναι αμελητεο.
Απο αυτη την αποψη, το 20αρικο δεν θα το εστελνα,(μιας και δεν εχει ελπιδα για μσ65),το 100αρικο μαλλον θα το εστελνα, κυριως για ευκολοτερη μελλοντικη μεταπωληση, μιας και υπαρχουν πολλα τετοια πλαστα (το δικο σου δειχνει ενταξει).
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 10:35:55 μμ »

 Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, δεν έχω στείλει ποτέ νομίσματα για πιστοποίηση και από ότι έχω καταλάβει, το να εγγραφείς σαν μέλος στις εταιρείες πιστοποίησης μαζί με τα ταχυδρομικά και το κόστος εκτίμησης, είναι απαγορευτικό για 2-3 νομίσματα! Πόσο στοιχίζει να σου κάνει κάποιος αυτή την εξυπηρέτηση? Και όλη η διαδικασία παίρνει μήνες, + το άγχος να είναι στην γύρα τα νομίσματα(κατά κανόνα ακριβά) 2 φορές.... Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 10:54:50 μμ »

Το να γραφτεις και να στελνεις μονος σου ειναι το ιδανικο, αλλα αυτο προυποθετει οτι μαζευεις τακτικα νομισματα  συλλεκτικα που χρειαζονται την πιστοποιηση και ωφελουνται απο αυτην.
Ναι, σιγουρα για 2-3 νομισματα δεν συμφερει, αλλα αν μαζεψεις π.χ. 10 και πανω συμφερει σιγουρα να τα στειλεις μονος σου.
Για την pcgs υπαρχει αντιπροσωπος, για τα χρυσα κοστιζει 40-45 ευρω το κομματι, για την NGC υπαρχουν και εδω καποια παιδια που στελνουν και εξυπηρετουν και αλλα μελη, κοστιζει κατι λιγοτερο.
Προσωπικα τα δικα μου τα στελνω μονος μου NGC Αμερικη εδω και λιγους μηνες και εχω βρει την υγεια μου, καθοτι οπως λεει και η λαικη θυμοσοφια,"μοναχος σου χορευε και οσο θελεις πηδα".. Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 11:12:37 μμ »

 Κάτι ξέρανε οι παλιοί,  Σαρκασμός.  Η NGC δεν έχει ευρωπαικό παράρτημα?
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 11:14:53 μμ »

Εχει, αλλα το κοστος ανεβαινει πολυ.(γιατι το grading γινεται MONO στην Αμερικη, αυτοι απλως τα στελνουν εκει και τους τα ξαναστελνουν πισω, το ιδιο και στην PCGS.)
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 27, 2014, 11:29:31 μμ »

 Θα κάνω μια προσπάθεια το πρωί, να αποτυπώσω καλύτερα το λούστρο (είναι πολύ) με το φως της ημέρας. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
lucky_louk
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1282



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:13:35 μμ »

 Τώρα καταλαβαίνω πόσο μεγάλη τέχνη είναι οι φωτογραφίες για την ανάδειξη των νομισμάτων!  Χαμόγελο
Όλο το πρωι πάλευα με πολλές φωτογραφίες, νομίζω ότι τα κατάφερα λίγο καλύτερα. Κατά την προσωπική μου άποψη χωρίς να έχω μεγάλη εμπειρία στο grading, βλέποντας κάποια άλλα σλαμπαρισμένα ίσως θα μπορούσε να διεκδικίσει έναν ηψηλό βαθμό το εκατόδραχμο. Έχει μια αδυναμία (ένα ξύσιμο) πάνω από το κεφάλι του Φοίνικα που προσπαθώ να  αναδείξω στις φωτογραφίες. Είναι εμφανές σε συγκεκριμένες μόνο γωνίες φωτός και για αυτό στις περισσότερες φωτό, δεν εμφανίζεται. Κατά τα άλλα το νόμισμα είναι εξαιρετικό. Ελπίζω τώρα να βοηθώ περισσότερο για μια εκτίμηση της κατάστασής του. Ευχαριστώ!



IMG]http://i59.tinypic.com/2h33fdg.jpg[/IMG]


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2014, 01:26:58 μμ από lucky_louk » Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences