Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 07:53:06 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΔΟΛΛΑΡΙΑ, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΕΙΑ  (Αναγνώστηκε 3518 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 03:57:13 μμ »

Τελευταια ασχολουμαι με συναλλαγμα και συγκεκριμενα με δολλαρια. Ψαχνω τα 2 μικρα απο τα σχετικα ακριβα (small high denomination notes), δηλαδη των 500 και 1000 $. Οχι τα δυσκολα του 1918 η gold certificates αλλα τα απλα του 1934. Θα ηθελα εαν υπαρχει καποιο μελος που ασχολειται η εχει γνωση στα συγκεκριμενα να με βοηθησει λιγο. Κατ'αρχην βλεπω οτι στο εβαυ και σε παρομοια πιανουν πολυ υψηλες τιμες σε σχεση με την αξια τους σε δολλαρια, ενω Ελληνες εμποροι μου εχουν πει οτι πρεπει να πληρωσω το πολυ ενα 10-20%. Βλεπω οτι εξω ενα $ 500 π.χ. εαν ειναι σχεδον ακυκλοφορητο, λογικη κατασταση δηλαδη και απλο οχι απο δυσκολες πολεις (με το γραμμα Η π.χ. St Louis δηλαδη, κ.λ.π.) η με αστερι στον αριθμο και δυσκολα πραγματα πιανει ακομα και 2000 - 2500 δολλαρια. Θα μπορουσε καποιος να με διαφωτισει? Επισης ακουσα και το αλλο σημερα απο παλιο εμπορο και ιδρυτικο μελος της ΠΝΕ οτι πολλα 1000δολλαρα εχουν κλαπει απο Αμερικη και ειναι επικινδυνο εαν αγορασω π.χ. ενα και παω να το εξαργυρωσω. Αλλοι εμποροι μου λενε οτι δεν υπαρχει προβλημα κανενα. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 08, 2011, 07:37:30 μμ »

καλησπερα την ιδια απορια ειχα με τα silver certificates του 57.αυτο που λες παντως αν αποτελει προιον κλοπης ισως εχεις προβληματα..και σε μαζεψουν κιολας αυτο θα ηταν κακο αν αγορασεις καλυτερα να το κρατησεις σαν συλεκτικο αντικειμενο κατα την γνωμη μου check here http://www.usarare.com/index53.htm
εδω βρηκα πολλα και 1000αρικα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences