Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:02:12 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 30 λεπτά 1848  (Αναγνώστηκε 9054 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 04:21:14 μμ »

Αν αυτό το χτυπά κάποιος από εδώ μέσα να το πει για να μην το χτυπήσω και "χαλαστούμε" άδικα ... με πμ ...  Κλείσιμο ματιού (και είναι και μέλος μας ο πωλητής ...)
http://www.ebay.com/itm/IONIAN-ISLANDS-30-LEPTA-1848-Rare/381087458697?_trksid=p2045573.c100034.m2102&_trkparms=aid%3D555012%26algo%3DP
Καταγράφηκε
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 05:43:02 μμ »

Συγγνώμη φίλε  Μπάμπη ...........αλλά τι ερώτηση είναι αυτή?? .........το νόμισμα το παίρνει όποιος bidαρει πιο πολλά , Δημοπρασία είναι ...........αν ήσουν πωλητής δεν θα ήθελες το μέγιστο επιτρεπτό κλείσιμο πονταρίσματος ??............όποιος το θέλει χτυπάει όσο δύναται και όσο κλείσει. Τι π.μ και Ιστορίες και να χαλαστούμε ............Φιλικά πάντα

Υ.Γ: Και είναι και μέλος μας ο πωλητής....ΑΚΡΙΒΩΣ!!!!
Καταγράφηκε

laskaris1254
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 50


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 06:31:27 μμ »

Σκέψου δηλαδή και να μην ήταν μέλος ο πωλητής....
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 06:34:12 μμ »

Παναγιώτη μου εάν ήμουν πωλητής και φυσικά θα ήθελα το μέγιστο  ... όπως είπες, αλλά αν είμαι αγοραστής θα το ήθελα σε όσο καλύτερη τιμή γίνεται.Το ότι είναι και μέλος μας δεν σημαίνει ότι πρέπει να το πάρουμε σε τιμή . άστα να πάνε!!! ... αλλά μεταξύ μας μέσα στο στέκι μπορούμε να έχουμε λίγη συνεννόηση.Γιατί να το χτυπήσω εγώ... και ο φίλος από δίπλα να το πάρει διπλάσια τιμή εφόσον μπορεί να το πάρει με πιο καλή τιμή ;Με το μέλος που έχει βγάλει το νόμισμα έχω καλή σχέση και έχω κάνει και κάποιες λίγες συναλλαγές μαζί του, και τον εκτιμώ.Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί του που το έβγαλε πρώτα στο ebay (για να πιάσει καλύτερη τιμή και καλά έκανε για τον ίδιο) και όχι στο στέκι ... και είναι και μέλος μας όπως είπες και εσύ!(Και αν το πάρουμε και διαφορετικά και εγώ κοιτάζω να το πάρω σε πιο χαμηλή τιμή! όπως θα ήθελε και κάθε μέλος μας). Από εκεί και πέρα το θέμα έληξε, εγώ δεν το χτυπώ αφού το θέλει μέλος μας!Δεν έχω να πω τίποτα άλλο και καμμιά παρεξήγηση! Πιστεύω να μην υπάρχει καμιά παρεξήγηση και από τον πωλητή.
ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ και γνώριζα πριν γράψω ότι κάποιος θα έγραφε κάτι από αυτά που έγραψες Παναγιώτη  Κλείσιμο ματιού    
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 06:47:01 μμ »

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί του που το έβγαλε πρώτα στο ebay (για να πιάσει καλύτερη τιμή και καλά έκανε για τον ίδιο) και όχι στο στέκι ...   

Χρειαζόμουν τα δολλάρια Σαρκασμός

Μην σκάτε, φίλοι μου,με τέτοια πράγματα. Όλοι έχουμε βρεθεί στη θέση τόσο του πωλητή όσο και του αγοραστή και σας διαβεβαιώνω ότι είναι απολύτως θεμιτό να κυττάζουμε το συμφέρον το δικό μας και των φίλων μας. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 06:55:27 μμ »

Όμως αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ απόλυτα μαζί του που το έβγαλε πρώτα στο ebay (για να πιάσει καλύτερη τιμή και καλά έκανε για τον ίδιο) και όχι στο στέκι ...   
Χρειαζόμουν τα δολλάρια Σαρκασμός
Μην σκάτε, φίλοι μου,με τέτοια πράγματα. Όλοι έχουμε βρεθεί στη θέση τόσο του πωλητή όσο και του αγοραστή και σας διαβεβαιώνω ότι είναι απολύτως θεμιτό να κυττάζουμε το συμφέρον το δικό μας και των φίλων μας. Σαρκασμός

Ευχαριστώ φίλε μου Κώστα που με κατάλαβες! και το εκτιμώ πολύ! Για να απαντήσω σε κάποιους άλλους:
Και εγώ έχω δώσει εδώ μέσα διάφορα συλλεκτικά σε πολύ καλύτερη τιμή απ΄ότι θα μπορούσα "έξω" και μπορούν αυτό να το επιβεβαιώσουν διάφορα μέλη του φόρουμ μας!
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 07:00:53 μμ »

Σοβαρολογώ για τα δολλάρια. Έτσι θα πληρώσω την 176... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 07:18:26 μμ »

Σοβαρολογώ για τα δολλάρια. Έτσι θα πληρώσω την 176... Κλείσιμο ματιού

Α!! μάλιστα εξαίρετη επιλογή!! δυσκολότατο κομμάτι και καλά θα κάνεις που το αποφάσισες!!
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 07:41:31 μμ »

Σοβαρολογώ για τα δολλάρια. Έτσι θα πληρώσω την 176... Κλείσιμο ματιού


Καλορίζικο Κώστα.
Πολύ όμορφο νόμισμα! 
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 18, 2014, 08:46:53 μμ »

 Το στεκι μπορει να ειναι ο πιο απλος τροπος για να δωσει καποιος ενα νομισμα, συνηθως ομως, στην πλειονοτητα των περιπτωσεων, αυτο γινεται σε πολυ χαμηλη τιμη.
Φυσικα η τιμη που θα δωσει καποιος κατι παιζει πρωτευοντα ρολο, με την εξαιρεση να το δωσει σε ενα φιλο του, εστω και σε καπως χαμηλοτερη τιμη.
 Αυτο ομως αφορα διαπροσωπικες σχεσεις και φιλιες ανθρωπων, το στεκι εχει εκατονταδες ενεργα μελη , ουτε ολοι γνωριζονται με ολους, ουτε φυσικα ολοι ειναι φιλοι με ολους.
 Βγαζοντας το λοιπον εδω, π.χ. σε δημοπρασια, τιποτα δεν σε διασφαλιζει οτι θα το παρει καποιος φιλος για τον οποιο χαλαλιζεις την χαμηλη τιμη που πιθανοτατα θα κλεισει.

 Κατι παρομοιο γινεται και με τις δημοπρασιες στο ebay.
 Μπορει δυο φιλοι να συνεννοηθουν για να μην το χτυπανε και οι δυο μαζι και το ανεβασουν, αλλα απολυτως τιποτα δεν τους διασφαλιζει οτι δεν θα το χτυπησει (και παρει) καποιος αλλος, τριτος, και μεινουν εντελει μπουκαλα και οι δυο...

 Οποτε τετοιου ειδους συνεννοησεις δεν καταληγουν παντα σε ευτυχες αποτελεσμα.. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 20, 2014, 11:44:11 πμ »

Καλημέρα Δημήτρη (άστο το Χάρος) συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό που έγραψες.Όμως είναι απλά τα πράγματα για κάποιον που θέλει να πουλήσει ένα κομμάτι.Πρώτα το βάζει στο στέκι μας και στην τιμή που θέλει και στην συνέχεια αν δεν πουληθεί σε 2-3 μέρες, ας το βάλει στο ebay ή όπου αλλού θέλει ο άνθρωπος.Έτσι κατά μεγάλο ποσοστό πιστεύω θα το πάρει κάποιο μέλος μας πριν φύγει για αλλού. Γιατί να μην δίνεται μια ευκαιρία πρώτα εδώ πιο εύκολα και απλά "μεταξύ μας";Τώρα αν υπάρχει μεταξύ μελών φιλία ή καλή σχέση εκεί εγώ -και το έχω κάνει- το δίνω σε πολύ καλύτερη τιμή εφόσον γνωρίζω ότι το θέλει.Τελευταία περίπτωση, ένα μπλίστερ Καζαντζάκης που το έδωσα σε έναν χαμένο  Σαρκασμός ... (70 ευρώ! και νομίζω το εκτίμησε γιατί γνώριζε πόσο έπρεπε να του το δώσω  Κλείσιμο ματιού)
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences