Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 11:31:49 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκτιμηση Αντικειμενων  (Αναγνώστηκε 5113 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 11:05:06 μμ »

Καλησπερα στην παρεα των συλλεκτων. Θα ηθελα να ρωτησω κατι,γιατι βλεπω οτι καποια παραγματα εχουν μεγαλη αξια! Εγω δεν μπορω να πω οτι ειμαι συλλεκτης,αλλα τα πιο πολλα πραγματα που εχω,χωρις να το ξερω εχουν καποια αξια, και μαλιστα αθελα μου εχω μαζεψει αντικειμενα που ξεπερνουν τα 120 χρονια. Τα πιο πολλα αντικειμενα τα εχει βρει ο πατερας μου,σε παταρια,σοφιτες,και υπογεια παλαιων σπιτιων. Οταν πηγαιναμε για δουλεια την δεκαετια του 80 κ 90 σε παλια σπιτια ( επαρχια ) και γκρεμιζαμε σοφιτες τοιχους κτλ. βρισκαμε πραγματα τα οποια εγω τοτε τα θεωρουσα αχρηστα,κι ομως ο πατερας μου τα επαιρνε, αφου πρωτα ρωτουσε τους γερους αν τα ηθελαν,και μου ελεγε να τα φυλαξω σε ασφαλες μερος γιατι μετα απο καποια χρονια θα παρουν μεγαλη αξια,λογω παλαιοτητας.
Το ερωτημα μου ειναι, Τα παλαια χαρτονομισματα εποχης 1890-1960 εχουν οντως καποια απ'αυτα, μεγαλη αξια;
Πρεπει να εχω τουλαχιστον μια μεγαλη βαλιτσα γεματη με χαρτονομισματα και κερματα σε αριστη σχεδον κατασταση, επισης ενα κουτι παπουτσιων γεματο με παλαια γραμματοσημα,και 4 μεσαιου μεγεθους συρταρια τιγκα στις τηλεκαρτες.
Βλεπω οτι καποιοι ψαχνουν να βρουν απο της πρωτες τηλεκαρτες που κυκλοφορησαν και καποιοι της πουλανε απο 50 ευρω και πανω. Εγω εχω σχεδον ολες της καρτες που βγηκαν, Ετρεχα πιτσιρικας στους θαλαμους και εβρισκα παρα πολλες. Αν καποιοι ψαχνουν να βρουν με την ΒΕΡΓΙΝΑ η αλλες, πολυ ευχαριστως οταν θα παω στο νησι θα της φερω και θα της δωσω χωρις χρηματα,απλα να μου πειτε ποιες απ'αυτες ειναι δυσκολο να βρεθουν για να κρατησω κι εγω καποιες Σαρκασμός
Επισης μπορειτε να μου πειτε πια χαρτονομισματα εχουν αξια; Εχω μαζι μου στην αθηνα γυρω στα 250 κομματια,αλλα δεν γνωριζω ποια ειναι αυτα που αξιζουν και ποια οχι!!
Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα,αλλα οπως σας ανεφερα δεν ειμαι συλλεκτης και δεν γνωριζω,
Ευχαριστω εκ των προτερων!!
Καταγράφηκε
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 11:09:20 μμ »

Βάλε φωτογραφίες κι ολα θα πάρουν το δρόμο τους  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
greenday
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 11:13:27 μμ »

και εγω φιλε μου αυτο θα σε συμβουλεψω.....
βαλε φωτογραφιες βλεποντας τον οδηγο αναρτησης εικονων http://steki-syllekton.gr/index.php?topic=7860.0

βαλε τα χαρτονομισματα σου (μην βαζεις διπλα εαν εχεις δυο ας πουμε βαλε το καλυτερο σε κατασταση) ενω απο τα νομισματα βαλε απο το 1960 και πριν γιατι απο εκει και μετα δεν αξιζουν σχεδον τιποτα και μονο εαν ειναι σε πολυ καλη κατασταση (με εξαιρεση τις 50 και 100 δραχμες της δικτατοριας και τα χρυσα της)
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 11:29:51 μμ »

Θα βαλω φωτο απο τα χαρτονομισματα,τα κερματα δεν τα εχω μαζι μου. Παντως το ξανα λεω δεν το κανω για τα χρηματα ( αν κι εχω αναγκη ) Οποιος ψαχνει τηλεκαρτες που δεν τις εχει,πολυ ευχαριστως της δινω χωρις χρηματα.
Τωρα οσο αφορα τα χαρτ/σματα θα ηθελα να μαθω ποια αξιζουν και ποια οχι.
Θα βαλω φωτο για να ειμαστε οκ.
Καταγράφηκε
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 11:31:05 μμ »

Απο να τα "φάει" η βαλίτσα.......
Καταγράφηκε
Dir
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 411


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 12:02:26 πμ »

Τα φθηνοτερα χαρτονομισματα ειναι τα κατοχικα που λεμε. περιοδος '40-'44. αξιζουν κατι μονο ακυκλοφορητα. Τα υπολοιπα φωτογραφιες
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 12:28:15 πμ »

Τωρα θα βγαλω μερικα απ'αυτα. Δεν μπορω να τα βγαλω ολα γιατι στην Αθηνα εχω λιγα. Στο νησι τα εχω ολα στην αποθηκη. Εχω και καποια νομισματα που εχω βρει σε καταδυσεις.
Δεν γνωριζω χρονολογιες ( παντως αρχαια δεν ειναι ) οταν παω κατω,θα τα φερω γιατι με εβαλε ενα παλικαρι στο " τρυπακι " και μπορει καποια απ'αυτα να με βοηθησουν οικονομικος.
Τωρα για οπλα, σπαθια, ξιφολογχες,ορμους, κτλ. δεν μπαινω καν στην διαδικασια να ρωτησω τιμες γιατι ξερω οτι ειναι παρανομα και δεν μπορεις να τα δωσεις ευκολα. Παντως ενα σας λεω, η θαλασσα κρυβει πολλα μυστικα.
Ηθελα καποια αντικειμενα να τα παω στο μοναστηρακι αλλα οταν εμαθα οτι στα παιρνουν για ενα κομματι ψωμι, καλυτερα να μου μεινουν στα χερια. π.χ τους πηγα 80 δισκους βινυλλιου δεκαετιας 60-90 ( rock,pop,disco ) διαλεξαν 55 απ αυτους,και μου ειπαν οτι μου δινουν 25 ευρω. Ολοι οι δισκοι ειναι σε αριστη κατασταση,αλλα μονο 25 ευρω για 55 δισκους;
Παντως πολυ καλο forum μαθαινεις πολλα πραγματα και χρησιμα. Να ειστε καλα!!
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 12:42:40 πμ »

Χαρτονομίσματα 1890-1960; ... βάλε να δει ο κόσμος ... και κάτι θα  βγει ...  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
nestor
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1556


ΔΕΝ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΩΛΕΣΕΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 12:43:52 πμ »

3 ευρό τον έναν τον πουλάνε μετά...κανε μόνος σου την πράξη να δεις και το κέρδος τους.

Και υπό συνθήκη ότι μέσα δεν θα έχει κάτι σπάνιο...θα είναι όλοι κοινοί.

Για τα βινύλια μιλάω πάντα μην μπερδευτούμε .
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 01:17:55 πμ »

3 ευρό τον έναν τον πουλάνε μετά...κανε μόνος σου την πράξη να δεις και το κέρδος τους.

Και υπό συνθήκη ότι μέσα δεν θα έχει κάτι σπάνιο...θα είναι όλοι κοινοί.

Για τα βινύλια μιλάω πάντα μην μπερδευτούμε .

Δηλ. 3 x 55=165ευρω κερδος 140 ευρω μονο απο την αγορα = κερδος πωλησης καταστηματος αλλα 150+ δηλαδη θα εβγαζε για την πλακα 300 ευρουλακια κερδος. Κι αν οπως λες καποιοι αξιζουν παραπανω τοτε μιλαμε για ενα μηνιατικο κερδος. Παλι καλα που δεν τα εδωσα.
Δεν ξερω αν οι pink floyd,scorpions,metallica,u2,beatles,cooper,michael jackson,guns n roses,REM,jimi hendrix,bob marley,madonna,rolling stones,police,van hallen,queen,radiohead,Aerosmith αξιζουν τα λεφτα που μου ειπαν.
Τελος παντων αστους να υπαρχουν,δεν ξερεις καμια φορα τι γινεται. Τα συγκροτηματα ειναι μερικα απο τους δισκους που ηθελαν, Ειναι κι αλλοι πολλοι που δεν θυμαμαι τωρα.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 01:23:24 πμ »

για φτιάξε μια λίστα και βάλε τους εδώ να τους δούμε, να πάρουμε εμείς κανέναν... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 02:23:56 πμ »

για φτιάξε μια λίστα και βάλε τους εδώ να τους δούμε, να πάρουμε εμείς κανέναν... Κλείσιμο ματιού

Ενταξει θα το κανω.Μονο τον ενα θα δωσω το Σαββατο που μου τον ζητησαν ενα 10αρικο ειναι των beatles lonely hearts club band του 1967.
Το Σαββατο θα τα ανεβασω ολα, και λεω Σαββατο γιατι μπορει να θελουν και αλλο δισκο.
Εμενα χωρο μου πιανουν,σε αλλον θα ειναι πιο χρησιμα.
Ευχαριστω πολυ παντως για την γρηγορη ανταποκριση.
Καταγράφηκε
dimmarko
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1903


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 02:32:19 πμ »

γράψε κωδικό των Beatles και ποια χώρα έκδοση...μπορεί να βγεις κερδισμένος...
Καταγράφηκε
Αχιλλεας
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 248



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 02:44:17 πμ »

γράψε κωδικό των Beatles και ποια χώρα έκδοση...μπορεί να βγεις κερδισμένος...


τον κωδικο που τον λεει; Θα γραψω οτι βλεπω και μου λες μετα
made in Britain   (YEX 637) 1967    33 1/3 R.P.M    PCS 7027
Καταγράφηκε
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 11, 2014, 09:39:20 πμ »

Θα νόμιζε ότι ήταν ο PMC 7027 fourth proof που έχει κάνα 50αρικο μάλλον. Ο δικός σου (όλα αυτά χωρίς να είμαι σίγουρος) έχει γύρο στα 15-20 ευρώ.


υγ. ίσως λέω και αρλούμπες... απλά θέλω να δω αν μαθαίνω...θα μας πουν οι γνώστες!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences