Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 01:01:02 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Viktoria Sovereign 1899 Melbourne και George 1914 Pearth.  (Αναγνώστηκε 6008 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 06:57:59 μμ »

Μήπως το έχουμε μπερδέψει πάλι ;

Πας κυνήγι και γυρνάς στο σπίτι με μια πέρδικα. Έχεις πληρώσει για τα φυσίγγια, έχεις φάει μισή μέρα στο περπάτημα και έχεις κάψει και 30 ευρώ βενζίνη πήγαινε-έλα, πρέπει να ταΐζεις τον σκύλο και να του κάνεις εμβόλια κλπ κλπ... Άραγε υπολογίζεις το πόσο θα πουλήσεις την πέρδικα ;;

Άμα δεν γουστάρεις, μην τα παίρνεις. Αλλά αν σου αρέσουν και γουστάρεις, πάρτα τα νομίσματα. Αν σου κάτσει και τα πουλήσεις μετά από κάποιο καιρό, και τύχει να χάσεις 30-40 ευρώ... ε βρε αδερφέ, χαλάλι τους, εσύ έκανες τα γούστα σου. Αυτά πλήρωσες και όχι τα νομίσματα.

Χόμπι κάνουμε και πληρώνουμε για να γουστάρουμε.

Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 09:15:41 μμ »

Κωστα, ο φιλος ρωτησε κατι συγκεκριμενο, προφανως αν ηταν φανατικος συλλεκτης sovereign και του ελειπαν για να κλεισει τρυπα η τα γουσταρε πολυ κλπ δεν θα ανοιγε καν θεμα για λιγα ευρω.
Θελει να ξερει εαν το κοστος το συγκεκριμενο που θα του στοιχιζαν αυτα τα δυο κομματια ειναι ευκαιρια, η εστω στην τιμη τους.
Η απαντηση σε μια τετοια ερωτηση μπορει να δοθει μονο με επιχειρηματα " λογιστικης" υφης, το να λεμε "αν τα γουσταρεις παρτα" δεν νομιζω οτι θα απαντουσε στο ερωτημα του. Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 11:36:25 μμ »

Κωστα, ο φιλος ρωτησε κατι συγκεκριμενο, προφανως αν ηταν φανατικος συλλεκτης sovereign και του ελειπαν για να κλεισει τρυπα η τα γουσταρε πολυ κλπ δεν θα ανοιγε καν θεμα για λιγα ευρω.
Θελει να ξερει εαν το κοστος το συγκεκριμενο που θα του στοιχιζαν αυτα τα δυο κομματια ειναι ευκαιρια, η εστω στην τιμη τους.
Η απαντηση σε μια τετοια ερωτηση μπορει να δοθει μονο με επιχειρηματα " λογιστικης" υφης, το να λεμε "αν τα γουσταρεις παρτα" δεν νομιζω οτι θα απαντουσε στο ερωτημα του. Κλείσιμο ματιού


Πες τα φίλε μου...!!
Είσαι πολύ εύστοχος και εύστροφος !
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι.
Σ'ευχαριστώ και πάλι για τη γνώμη σου (...με την οποία, παρεπιπτόντως, ταυτίζονται και οι απόψεις των υπολοίπων).
Καταγράφηκε
Hannibal
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 708


"carpe diem"


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 11:42:10 μμ »

Και εγώ συμφωνώ με τα παιδιά θα σου στοιχίσουν ακριβά νομίζω οτι μπορείς να τα βρεις κι εδώ με λίγη υπομονή καλέ μου Γιώργο!! Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο Χαμόγελο

Ναι Πωλίνα μου!
Λες και συ ουσιαστικά τα ίδια με τ'άλλα παιδιά.

Αν και βέβαια αυτός μου'κανε αντιπροσφορά στα 245 Ευρώ, οπότε ίσως σε συνδυασμό με τη σημερινή απότομη άνοδο στο μέταλλο ν'αξίζει.
Καταγράφηκε
Μιχάλης 80
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1489

Αξίως ων έπραξες , απολαμβάνεις.


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 12:44:19 πμ »

Εκτός κι αν λόγω της απότομης σημερινής ανόδου , αποσύρει την αντιπροσφορά των 245€ που έκανε.
Καταγράφηκε

Όπως στρώνει ο καθένας , κοιμάται.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 07:56:36 πμ »

Να με συγχωρείτε, νόμισα ότι μιλούσα με συλλέκτες.
Διότι συνεχίζω να σκέπτομαι σαν συλλέκτης και όχι σαν επενδυτής ή έμπορος, κι όταν βλέπω κάποιον να αναφέρεται σε ''υψηλές καταστάσεις'', 'συλλεκτική αξία'' κλπ... απαντώ σαν συλλέκτης.

Όποιος σκέφτεται τα 15 ευρώ επιπλέον στα 235 (από 235 -> 250... αύξηση περίπου 6,5%), προφανώς δεν είναι συλλέκτης και μπορείτε όντως να θεωρήσετε το παραπάνω σχόλιό μου περί 'γούστων' ως... άστοχο.

Την καλημέρα μου και καλές επενδύσεις.

ΥΓ Μια επενδυτική συμβουλή... Να ασχολείστε με περιεκτικότητες 999 και όχι με χαμηλότερες. Εκτός αν υπολογίσετε στην τιμή αγοράς και το κόστος 'καθαρισμού και ανακύκλωσης'.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2014, 08:16:02 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences