Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:16:34 μμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμή 1976 και σπάνια Κακέκτυπα  (Αναγνώστηκε 21833 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:59:34 πμ »

αν καποιος χρησιμοποιει?το εθνικο νομισματοκοποιο,για να δημιουργησει?οπως την δραχμη δοκιμιο?μπορει να μου υποδειξη τον τροπο?γιατι, για μερικες χιλιαδες ευρω,γινομαι και εγω,ο ατεχνος μερακλης,με το να κτυπαω,σε ετοιμους δισκους,μεταλλα,για δοκιμες,γιατι να ειναι, προνομιο μερικων?γιατι, μην μου πειτε?οτι τα νομισματα αυτα, τεθηκαν σε χρηση,στην ελληνικη κοινωνια?μιλω,παντα βασει λογικης,και της παγκοσμιας αναφορας,σε κακεχτυπα,η λαθη νομισματοκοποιων.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 12:18:15 μμ »

αν καποιος χρησιμοποιει?το εθνικο νομισματοκοποιο,για να δημιουργησει?οπως την δραχμη δοκιμιο?μπορει να μου υποδειξη τον τροπο?γιατι, για μερικες χιλιαδες ευρω,γινομαι και εγω,ο ατεχνος μερακλης,με το να κτυπαω,σε ετοιμους δισκους,μεταλλα,για δοκιμες,γιατι να ειναι, προνομιο μερικων?γιατι, μην μου πειτε?οτι τα νομισματα αυτα, τεθηκαν σε χρηση,στην ελληνικη κοινωνια?μιλω,παντα βασει λογικης,και της παγκοσμιας αναφορας,σε κακεχτυπα,η λαθη νομισματοκοποιων.γιαννηςτ.
φιλε γιωργο ο κυριος βαγγελης,αν και δεν τον ξερω,βασει του ονοματος του σαν χρηστη,λεει πραγματα,τα οποια συμφωνω και εγω,αλλα ας μου δειξη, καποιο?που μπορει να τεθηκε? σε κυκλοφορια,απο τα παραπανω.τα οποια συλλεκτης,μπορει να διαθεσει,καποιο ποσο για την αποκτηση τους,και για ποιον? ιδιαιτερο λογο,οταν μιλαω,ξερεις,οτι τουλαχιστον,βαζω,μπροστα την λογικη.αλλο σφαλμα,και αλλο πλημελη εκτελεση καθηκοντος.το σφαλμα σιγουρα,ειναι αξιοπροσεκτο,τα παραπανω,δειχνουν η αμελεια,η πλημελη εκτελεση καθηκοντος,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 04:47:29 μμ »

Κύριε Γιάννη, οι χρυσοθύρες καταστρέφουν ως επι το πλείστον για να αποκτήσουν. Το αυτό δεν ισχύει για τους 1-2 εξυπνους-πονηρούς που έβαλαν τα χεράκια τους στη φωτιά για να βγάλουν τις δραχμές ή τα 50 λεπτα του ΄21. Άρα μη συγκρίνεις ανόμοια παράγματα.
Επιπλέον... σήκωσε το τηλέφωνο Σαρκασμός να σου ΄πω ποιός έχει την πεντάρα του 42 να πας να την δεις κι αν σ' αρέσει πάρτην, εγώ δε νομίζω να τα βρω μαζί του.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 08:16:05 μμ »

του 36 εννοεις?σε ευχαριστω,μονο και μονο!!! που με σκεφτηκες,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
saint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 08:13:16 μμ »

Αγαπητοι κυριοι κυριες επειδει το θεμα με τα σφαλματα το κατεχουμε θα σας ενημερωσω οτι υπαρχουν δυο ειδων σφαλματα τα βιομηχανικα και τα τυχαια .τα ανωτερω κατατασονται στην κατηγορια των βιομηχανικων και δημιουργηθηκαν απο υπαλληλους του ιεττα σε αρκετα αντιτοιπα το καθενα, τα τυχαια ειναι πιο δυσκολα και συναντωνται ειτε μεσα σε μασουρια ειτε σε κατασταση καμμενα οπως η δραχμη με τα τεσσερα καταρτια που οντως ειναι δοκιμιο και σωθηκαν απο την χαλυβουργικη που ειχαν παει για λιωσιμο μαζι με ολα τα κακεκτυπα της περιοδου 1973 1976. οσο για την δραχμη σωθηκαν 68τεμ καμμενα και 12 σε σχεδον τελεια κατασταση πουληθηκαν το 1977 απο τον χατζιωτη σε τιμη 800δρχ τα καμμενα και 600 τα ε ακυκλ.οσο για τους χαρακτηρισμους σπανια κλπ σε σχεση με την τιμη θα σας δωσω ενα παραδειγμα. το 50λεπτα του 1921 σε δισκο αλλουμινιου μιας οπσης πουληθηκε το 2002 σε γνωστο συλλεκτη στην θεσ/κη του οποιου η συλλογη δημοπρατηθηκε απο γνωστο οικο πριν λιγο καιρο  6000ευρω και τωρα πωλειται προσ 2000ευρω 10 χρονια μετα ενα ιδιο κομματι μαλιστα υπαρχει σε δημοπρασια τησ πνε .για αντιρησεις και διευκρινησεις για δηθεν σπανιωτητες μπορω να σας ενημερωσω για οτιδηποτε σχετικα με τα νεωτερα ελληνικα   SAINT
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 09:01:09 μμ »

Aγαπητε saint καλωσορισες καταρχην!!
Στο λεω εδω μια και δεν περασες απο το <Νεα μελη συστηθητε>  Χαμόγελο
Την ιστορια αυτη μου την ειχε διηγηθει παλιος συλλεκτης με πολλες γνωσεις πριν πολλα χρονια και δυστηχως δεν την ειχα γραψει πουθενα!!
Η ποσοτητα ειναι αυτη που μας ειπες γιαυτο παντα ελεγα γενικα για 70 περιπου τεμαχια!!
Η μονη διαφοροποιηση ειναι οτι στην ιστορια που ακουσα εγω και τα 68 τεμαχια βγηκαν απο την φωτια και ολα με προβληματα!! Καποια καψαλισμενα , καποια απο την θερμοτητα πηραν το ενα απο το αλλο στοιχεια!
Πχ γραμματα απο την μια πλευρα του ενος νομισματος αποτυπωθηκαν στο αλλο εκει που ακουμπουσαν!!
Ο φιλος που μου ειχε πει την ιστορια να συμπληρωσω στα λεγομενα σου οτι τα νομισματα βγαζωντας τα απο την φωτια ειχαν εναν αλουμινενιο δισκο του καφετζη που τους ειχε παει καφεδες και τα πεταξαν εκει μεσα για να κρυωσουν!!
Το αποτελεσμα ηταν μερικα νομισματα να εχουν ιχνη και απο αλουμινιο διοτι κολησαν στον δισκο!!

Υ,Γ επειδη η ιστορια αυτη παει απο στομα σε στομα τοσα χρονια λογικο ειναι να υπαρχουν πολλες παραλλαγες, σας ειπα και εγω τι ειχα ακουσει πριν απο χρονια!!
Λιθαρακι λιθαρακι ομως η ιστορια σιγα σιγα συμπληρωνετε~  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
saint
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 19, 2011, 11:21:14 μμ »

Αγαπητε heraklliotis δεν υπηρχε δισκος καφετζη απλως τα κακεκτυπα της περιοδου 1971 1976 που καηκαν μαζι δημιουργησαν πολλα με αλλη επιστρωση μεταλου
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 12:06:59 πμ »

εγω παντως απο τα συγκεγκριμενα,δεν διεκρινα,καμενο?η με οποιαδηποτε φθορα,ισα ισα,που σχεδον ολα,ειναι τελειως ακυκλοφορητα?ισως ψηθηκαν καλα!!!χαιρετω,γιαννηςτ.υγ.εχω δει συλλογες,η δημοπρασιες,με κακεκτυπα,η σφαλματα,η ακομη,και δοκιμια,αρκετα,αλλα σε διαφορα χρονου, δεκαετιων!!!και οχι αψογα,συγκεγκριμενης περιοδου,και σε αρκετα μεγαλη ποσοτητα,απο πλευρας ποικιλιων,σφαλματων μηχανης,και οχι (χαρακτη),οπως η ομορφη δραχμη του 1976.ας το αφησουμε λοιπον,δεν χρειαζεται να σκαλιζουμε πραγματα,που ισως βλαπτουν,προσωπα,και καταστασεις.τελειως φιλικα,και χωρις ιχνος κακεντρεχειας.αλλωστε τα σφαλματα μηχανης,δεν εχουν μεγαλη αξια, αλλα ισως πολλα σχολια,δειτε τιμες κακεκτυπων,σε διαφορες δημοπρασιες,οπως της πνε,η εμπορων.αλλο ποικιλια,και αλλο κακεκτυπο,η διαφορα,απεχει παρασαγγας.
Καταγράφηκε
TaTaKaS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 04:53:17 μμ »

http://www.ebay.com/itm/GREECE-1971-5-Lepta-King-Constantine-II-MINT-ERROR-/180800791902?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1891255e

Μιας και αναλύθηκε το θέμα να μην ανοίξω άλλο...Για να δούμε που θα κλείσει και όποιος θέλει ας πει τη γνώμη του...

Υ.Γ.Είμαι πολύ αρχάριος και θέλω πρώτα να μελετήσω το θεματάκι 1-2 χρόνια πριν αρχίσω και κάνω αγορές...Αυτό με τα κακέκτυπα,σαν πρώτη αντίδραση,για μένα προσωπικά και χωρίς να κατακρίνω κανέναν,δεν παρουσιάζει ενδιαφέρον...Ίσως να φταίει που δεν ξέρω...
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 04:57:09 μμ »

ενδιαφερον ειναι αγαπητε αλλα δεν υπαρχει κινητηριος δυναμη(χρημα) για αγορες.Παντως το συγκεκριμενο θα χτυπηθει ανελεητα-μεσα σε φυσιλολογικα πλαισια παντα(100$)- τα τελευταια δευτερολεπτα. Οι 126  που το εχουν δει μεχρι τωρα αυτο μαρτυρουν.
Καταγράφηκε
TaTaKaS
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 11


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 05:14:29 μμ »

Σε συνέχεια της συζήτησης που είχατε εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για να δω αν κατάλαβα καλα...

Από τις φώτο αυτό που μπορώ να διακρίνω είναι πως το νόμισμα έχει βγει στην κυκλοφορία,σωστά;;;Δηλαδή είναι κάποιο λάθος της πρέσσας που δεν το πήραν χαμπάρι έγκαιρα και έτσι πέρασαν νομίσματα στην κυκλοφορία ή είναι κι αυτό από το καζάνι;;
Καταγράφηκε
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:45:53 μμ »

Καλό είναι να μάθει κανείς κολύμπι στα βαθειά.

Αλλά να προσπαθεί να κολυμπήσει και με τους καρχαρίες....... Απορία
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 26, 2012, 08:50:07 μμ »

Από τις φώτο αυτό που μπορώ να διακρίνω είναι πως το νόμισμα έχει βγει στην κυκλοφορία,σωστά;;;Δηλαδή είναι κάποιο λάθος της πρέσσας που δεν το πήραν χαμπάρι έγκαιρα και έτσι πέρασαν νομίσματα στην κυκλοφορία ή είναι κι αυτό από το καζάνι;;
απο τις φωτο φαινεται για ακυκλοφορητο. τωρα εκσεμμενο ή οχι μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε.Την αληθεια την ξερει μονο ο πρωτος του κατοχος.Αν και κλινω προς το εσκεμμενο.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences