Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:35:54 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμή 1976 και σπάνια Κακέκτυπα  (Αναγνώστηκε 21856 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:37:50 μμ »

Φιλε Γιαννη διαφωνω ως προ το θεμα τις επιδειξης που αναφερεσε!!
Με οποιον σκοπο και να βγηκαν απο το νομισματοκοπειο , με οποιον τροπο , με οποια μεσα , ΣΗΜΕΡΑ κανεις δεν μπορει να κρινει το κατοχο τους!!
Πολλα απο αυτα εμφανιζωντε για πρωτη φορα!!
Πολλα απο αυτα τα βλεπουν νεοι και ανοιγουν τα ματια τους ωστε να ξερουν τι μπορει να συναντησουν μελοντικα!!
Και θα κατηγορουσουμε τον συλλεκτη που τα σηκωσε φωτο για επιδειξη?
Ευχαριστω πρεπει να του πουμε που μας ανοιγει τα ματια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:54:17 μμ »

Αγαπητοι φιλοι εικασιες το πως βγηκαν , αν βγηκαν απο την πισω πορτα , ή στις τσεπες , ή στις καλτσες καποιου-καποιων δεν θα κατσουμε εμεις σημερα να κρινουμε αν ειναι σαπιο-σωστο ή αδικο!!
Το θεμα ειναι πως αυτα εφτασαν τελικα στα χερια καποιου συλλεκτη και ολα αυτα μαζι σε μια συλλογη την κανουν αξιοζηλευτη!!

Αγαπητέ Γιώργο, με όλο το σεβασμό που σου έχω, θα ήθελα να εκφράσω και την δική μου άποψη επί του θέματος. Το αξιοζήλευτο ή όχι μιας συλλογής δεν έχει να κάνει μόνο με τα νομίσματα που την απαρτίζουν αλλά και με τον τρόπο απόκτησης τους. Δηλαδή το ίδιο αξιοζήλευτο είναι ένα νόμισμα πχ 1000 Ε, το οποίο κάποιος για να το πάρει δούλευε ένα μήνα σε σχέση με κάποιον άλλο που το έκλεψε? Προσωπικά δεν το νομίζω. Και στο κάτω-κάτω της γραφής, ο κρατικός υπάλληλος του Νομισματοκοπείου πληρώνεται από όλους μας για να κάνει σωστά την δουλειά του και όχι να βρίσκει τρόπους να για έξτρα χαρτζιλίκι!!! Να τονίσω εδώ για να μην παραξηγηθώ ότι τα σχόλια αυτά δεν αφορούν βέβαια τον χρήστη maraki, καθώς δεν τον γνωρίζω προσωπικά και ούτε ξέρω πως κατέληξαν στα χέρια αυτά τα νομίσματα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:00:20 μμ »

Φιλε μου bpikou θα σου κανω μια ερωτηση και αμα θες απαντησε με το χερι στην καρδια:
Σου φερνει καποιος μια δραχμη του 76 με τεσσερα καταρτια και στην δινει 100 ευρω , θα την αγορασεις ναι ή οχι? ?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:08:22 μμ »

Φιλε μου bpikou θα σου κανω μια ερωτηση και αμα θες απαντησε με το χερι στην καρδια:
Σου φερνει καποιος μια δραχμη του 76 με τεσσερα καταρτια και στην δινει 100 ευρω , θα την αγορασεις ναι ή οχι? ?
Η απάντηση είναι ναι. Δεν θα μάζευα βέβαια και 30 κακέκτυπα, λίγο πριν μπουν στο χυτήριο, έτσι;
Η σκέψη μου είναι όμως ότι έτσι ενθαρύννονται ανήθικες πρακτικές στην συλλογή νομισμάτων. Αν τα πάντα είναι νόμιμα στην συλλογή και τον πόλεμο (παραφράζοντας την γνωστή φράση), τότε γιατί όλοι γκρινιάζουμε (και σε αυτό και σε άλλα σαιτ) για τις "ανήθικες προτάσεις" σε εμπόρους του ebay να κλείσουν νωρίς τις δημοπράσιες?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:19:19 μμ »

Φιλε μου bpikou θα σου κανω μια ερωτηση και αμα θες απαντησε με το χερι στην καρδια:
Σου φερνει καποιος μια δραχμη του 76 με τεσσερα καταρτια και στην δινει 100 ευρω , θα την αγορασεις ναι ή οχι? ?
Η απάντηση είναι ναι.

Αυτο μας ενδιαφερει φιλε μου!!
Ολοι ΝΑΙ θα λεγαμε σε μια τετοια προσφορα!!
Αφου λοιπον ειναι προιον κλοπης  ειμαστε κλεπταποδοχοι την στιγμη που συνενουμε να το αγορασουμε!!
Γιατι λοιπον διαρηγνυουμε τα ιματια μας οταν το νομισμα αυτο το εχει-κερδισε ο διπλανος μας και οχι εμεις?
Το 2008 περασε μια δραχμη του 76 απο το ebay , την θυμαμε καλα την δημοπρασια και θυμαμε οτι εκλεισε γυρω στα 1780 δολλαρια!! Πολλοι ηταν οι Ελληνες που την χτυπησαν αλλα ενας την κερδισε.
Αυτοματα την επομενη μερα θα τον κρινουμε γιατι πηγε και αγορασε ενα νομισμα που βγηκε παρανομα μεσα απο το καμινι??
Αφου χτες εμεις οι ιδιοι επιθυμουσαμε να το κερδισουμε!!
Ο μεγαλος δημοπρατης εκ Θεσσαλονικης καθε λιγο και λιγακι πεταει και ενα τετοιο μεσα στις δημοπρασιες του!!Γιατι δεν τον κατηγορητε και αυτον , αλλα απεναντιας προσπαθητε να αγορασετε τα νομισματα του??Γιαυτο αντι να τρωγωμαστε γιατι εγινε ΤΟΤΕ μια παρανομια ας κοιταξουμε να θαυμασουμε αυτα που απλοχερα η φιλη συλλεκτρια μας σερβιρε και ας ξεχασουμε τι εγινε το 76!!
Εχουν περασει τα 20 χρονια και εχει παραγραφει Κλείσιμο ματιού Χαμόγελο  
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:45:01 μμ »

πανεμορφα νομισματα , πανεμορφη συλλογη ... μπραβο στον κατοχο τους οποιος και να ειναι ....
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 01:24:12 πμ »

δηλαδη μια τετοια δραχμη ποσο πιανει γτ βλεπω ολοι για του 76 λετε
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 07:36:34 πμ »

δηλαδη μια τετοια δραχμη ποσο πιανει γτ βλεπω ολοι για του 76 λετε
δεν ειναι απο τις δραχμες που εχουμε ολοι στο βαζακι.Δεν ειναι μια απλη δραχμη 76.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 07:41:38 πμ »

οσο για την πρακτικη(εξαγωγης κακεκτυπων) που αναφερετε ειναι διαδεδομενη σε ολα τα νομισματοκοπεια του κοσμου.
Ο αναμαρτητος πρωτος χορευει μπαλετο(Διονυσης)
Οσα δεν φτανει η αλεπου......
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 09:51:54 πμ »

η δραχμη του 1976 αναφερεται σαν δοκιμιο,και οπως και να εχει ,καλως υπαρχει,στα χερια οποιουδηποτε.τα κακεχτυπα,τι προσφερουν,στην νομισματικη μελετη?αφου δεν εχουν διαφορες,η οτιδηποτε,που να το κανει συλλεκτικο!!!το να κατεχει καποιος τετοια?για ευνοητους λογους, λεω εγω τυχαια εναν λογο, αισχροκερδια? ανευ λογου,πχ,που δεν πιστευω,(μαλλον οι λογοι ειναι, για την προωθηση του συλλεκτισμου,και του νομισματος εν γενει!!!!)εδω γελαω.εγω σαν απλο μελος της ιστοσελιδας,δεν βλεπω λογω υπαρξης θεματος,να ασχολουμαστε,με νομισματα που ειναι ελλατωματικα!!!και οχι λαθη ,η σφαλματα του χαρακτη,κλπ.το θεμα παιρνει στο λαιμο του ατομα,που εργαζονται ευσυνειδητα,στα διαφορα νομισματοκοποια ,πιστευω!!!ασχετο πως?καποιο με μακρυτερο χερι,αντι να τα ξαναστειλη για λιωσιμο,οπως γινεται,για ηθικους,και επαγγελματικους λογους,τα διοχετευει σε προσφιλη? του ατομα,και για ποιον λογο?ας μου εξηγησει καποιος?γιατι συλλεκτικο,δεν ειναι!!! το μηχανικο λαθος,αλλα το τεχνικο!!!του χαρακτη,κλπχαιρετω,και το κλεινω,οποιος εχει τα γενια,εχει και τα χτενια,αλλα ξερω οτι σαν γιαννηςτ,δεν θα συναντησω,στις συναλαγες μου στην αγορα,τετοια κακεκτυπα?γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2011, 10:15:47 πμ από giannist » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 10:02:45 πμ »

και το κυριωτερο,με το να λεμε οτι ολοι!!! θα το αγοραζαμε,και να το επικροτουμε,αρα κακως? την προηγουμενη φορα,τα βαλαμε με τους κυνηγους θησαυρων,με λιβελογραφηματα?συμπερασμα!!!το ευκολο κερδος,υπερανω ολων!!!κριμα, τουλαχιστον οι κυνηγοι θησαυρων κουραζονται τουλαχιστον,σκαψιμο,φτιαρισμα,κλπ.δεν το παιζω αδεκαστος,αλλα οχι δυο μετρα,και δυο σταθμα.αλλο να κλεβεις σαν κυριος,και αλλο,σαν σκαφτιας.πιστευω,οι συσχετισμοι ειναι ακριβως οι ιδιοι!!η ενδυση αλλαζει,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
vangelis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 657


Always look on the bright side of life


Προφίλ WWW
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 10:31:03 πμ »

τα κακεχτυπα,τι προσφερουν,στην νομισματικη μελετη?αφου δεν εχουν διαφορες,η οτιδηποτε,που να το κανει συλλεκτικο!!!το να κατεχει καποιος τετοια?για ευνοητους λογους, λεω εγω τυχαια εναν λογο, αισχροκερδια? ανευ λογου,πχ,που δεν πιστευω,(μαλλον οι λογοι ειναι, για την προωθηση του συλλεκτισμου,και του νομισματος εν γενει!!!!)εδω γελαω.εγω σαν απλο μελος της ιστοσελιδας,δεν βλεπω λογω υπαρξης θεματος,να ασχολουμαστε,με νομισματα που ειναι ελλατωματικα!!!


Απεναντίας προσφερουν στο συλλεκτισμο πάρα πολλά. Με την  μελετη των σφαλματων μπορεις να καταλάβεις τη διαδικασία κοπής των νομισματων, από την αρχη που ήταν λαμαρίνες έως και το τελευταίο στάδιο της παραγωγής τους. Αν δεν ενδιαφέρει κάποιον αυτή η μελέτη τοτε εντάξει, τα σφάλματα είναι περιττά. ‘Ομως πόσες φορές έχουμε δείξει εδώ «περίεργα νομίσματα» και προσπαθούσαμε να βγάλουμε άκρη αν αυτά ήταν πειραγμένα από κάποιον πονηρό ή όντως ήταν σφάλματα κατά τη διάρκεια της κοπής; Αν δεν έχουμε μελετήσει καλά τα σφάλματα (άρα και τη διαδικασία κοπής) μπορεί έυκολα να πέφτουμε θύματα πονηρών που να μας πασάρουν δίαφορες «δημιουργίες» τους.
Πριν 4-5 χρόνια είχε βγει στην αγορά ένας καποδίστριας με την μία πλευρά του κενή (χωρίς σχέδιο) και θυμάμαι πόσες συζητησεις ειχαν γινει αν όντως ήταν σφάλμα από τα χρονια του Καποδίστρια ή αν κάποιος ειχε τρίψει την μία επιφάνεια. Αν και δε θυμάμαι το πόρισμα, είμαι σίγουρος ότι κάποιος ή γλύτωσε αρκετα λεφτά και δε πηρε σαβούρα ή κάποιος έδωσε δίκαια χρήματα για να αγοράσει ένα πραγματικο κομμάτι ιστορίας.
Καταγράφηκε

herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:00:41 πμ »

Βαγγελη πολυ σωστα μιλησες και χαιρομε που ακουγωνται αυτα μεσα!!

Γιαννη πρεπει να καταλαβεις κατι , αυτο που εγινε εγινε το 73-76 στο νομισματοκοπειο!!
Τα ατομα αυτα ειτε ειναι συνταξιουχοι πλεον ειτε εχουν αποδημιση εις κυριον!!
Οποιοι τα εχουν τωρα στα χερια τους ειναι δευτερο χερι-τριτο χερι ή κληρονομοι!!
Για ατομα λοιπον που δεν εχουν σχεση με τα οσα εγιναν ΤΟΤΕ δεν μπορεις να τους προσαπτεις κατηγοριες!!
Αν δεν εχεις να πεις κατι καλο και εποικοδομητικο οπως ο Βαγγελης καλυτερα να μην πεις τιποτα!!

Φιλικοτατα ο φιλος σου!! Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
nikos
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 576


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:23:07 πμ »

Βαγγελη οσον αφορα τον Καποδιστρια ηταν ενα 10λεπτο 1831.
Το λαθος ηταν οτι μπηκαν δυο δισκακια μαζι στην πρεσσα!
Ετσι αναζητειται η αλλη οψη σε ενα αλλο δισκακι.Αρα τυχερος αυτος που το πηρε παιρνοντας το ρισκο(το πηρε και φθηνα).
Το νομισμα το εχω δει απο κοντα και δεν ειναι τριμμενο  και στο βαρος του ειναι κανονικο.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:34:04 πμ »

Εδω συνανταμε πολλα νομισματα δοκισματικων κοπων!! Πχ καποια αλουμινενια ειναι απο δοκιμες πιεσεως των δισκων πιστευω!!
Αλλου συνανταμε double strike , off center ακομα και brockage εχουμε κατω στις τελευταιες φωτο!!
Εγω τον κατοχο τους τον θεωρω πολυ μερακλη και ζηλωτή πανω σε αυτα που μαζευε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences