Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:45:27 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Δραχμή 1976 και σπάνια Κακέκτυπα  (Αναγνώστηκε 21859 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
maraki54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:09:49 πμ »

Σας παρουσιάζω τη μοναδική ατόφια (όχι καμμένη) δραχμή του 1976 καθώς και μερικά από τα σπάνια Κακέκτυπα που διαθέτω.
Καταγράφηκε
maraki54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:16:26 πμ »

Σας παρουσιάζω τη μοναδική ατόφια (όχι καμμένη) δραχμή του 1976 καθώς και μερικά από τα σπάνια Κακέκτυπα που διαθέτω.
Καταγράφηκε
maraki54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:18:40 πμ »

Σας παρουσιάζω τη μοναδική ατόφια (όχι καμμένη) δραχμή του 1976 καθώς και μερικά από τα σπάνια Κακέκτυπα που διαθέτω.
Καταγράφηκε
maraki54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:20:34 πμ »

Σας παρουσιάζω τη μοναδική ατόφια (όχι καμμένη) δραχμή του 1976 καθώς και μερικά από τα σπάνια Κακέκτυπα που διαθέτω.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:36:11 πμ »

maraki54 ιεναι πανεμορφα τα κομματια που μας παραθετεις και με μεγαλη αξια
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:39:01 πμ »

Πολυ ωραια συλλογη Μαρακι!! Και απο οτι βλεπω πολλα εξ αυτων παρουσιαζωνται σε σαιτ για πρωτη φορα νομιζω!!
Ειναι αξιοζηλευτο να βλεπεις τοσα σφαλματα μαζι!!
Εγω θα ηθελα να μαθω για την δραχμη του 76 την ιστορια της!! Οντως  δεν φαινετε να ειναι απο την παριδα της φωτιας αλλα την βλεπω και κυκλοφορημενη!!
Συν να εχει και ενα μικρο παρακεντρο νομιζω!!
Ενδιαφερων κομματι το οποιο μαζι με ενα αλλο που βγηκε περισσυ σε διαφορα σαιτ μας βαζουν σε νεες ερευνες για αυτα τα δοκιμια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
maraki54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:47:04 πμ »

Αυτό που "βγήκε" πέρυσι είναι το ίδιο, δηλαδή το δικό μου. Για την ιστορία της δεν μπορώ ν' απαντήσω δημόσια. Η συλλογή που διαθέτω είναι πολύ μεγάλη. Σύντομα θα παρουσιάσω κι άλλα κομμάτια.
Καταγράφηκε
maraki54
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 6


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:51:03 πμ »

epop και herakliotis σας ευχαριστώ για τα σχόλιά σας! Μ' ενδιαφέρει να μιλώ με άτομα σοβαρά και που είναι γνώστες του αντικειμένου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:32:21 μμ »

πραγματικα,ομορφο θεμα,και με μεγαλη χρονικη περιοδο.απο την ελληνικη βασιλεια,μεχρι και τα προσφατα νομισματα σε δραχμες.δεν ξερω αγαπητη φιλη,αν εχεις και πιο πισω,χρονολογιες,προπολεμικα,κλπ,αλλα πραγματι,ολοκληρωνουν σχεδον, ολην την μεταπολεμικη περιοδο. με κακεχτυπα,με διαφορους,και περιεργους τροπους?που μαλλον,απο βιασυνη,η απο καποια αλλη αιτια, δημιουργουσαν τα μηχανηματα κοπης,των εν λογω νομισματων.η δραχμη του 1976 σιγουρα,ειναι η πιο ενδιαφερουσα,γιατι αναφερεται σαν δοκιμιο? ενω τα υπολοιπα,δεν εχουν διαφορες,αλλα  ειναι περιεργα,και σπανια κακεκτυπωμενα νομισματα.πραγματικα ειναι ολοκληρη!!! θεματικη συλλογη,μπραβο σου,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:43:51 μμ »

Εψαξα και βρηκα τις φωτο που μου ειχε στειλει ενας φιλος περισυ μηπως με ενδιεφερε και εχεις δικιο, το νομισμα ειναι το ιδιο, εχει το ιδιο παρακεντρο και το ιδιο σημαδι στο Κ της δημοκρατιας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 03:13:28 μμ »

Πραγματικά εντυπωσιακή συλλογή από κακέκτυπα!! Έχω την αίσθηση βέβαια, ότι τόσο μεγάλη συλλογή από κομμάτια που μάλλον δεν βγήκαν ποτέ στην κυκλοφορία, γίνεται μόνο από άτομο κοντά ή μέσα στο Νομισματοκοπείο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
micayian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 63



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 03:17:04 μμ »

Πραγματικά εντυπωσιακή συλλογή από κακέκτυπα!! Έχω την αίσθηση βέβαια, ότι τόσο μεγάλη συλλογή από κομμάτια που μάλλον δεν βγήκαν ποτέ στην κυκλοφορία, γίνεται μόνο από άτομο κοντά ή μέσα στο Νομισματοκοπείο Κλείσιμο ματιού

+1000 Κλείσιμο ματιού

(ναι, ζηλεύω)
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 03:31:51 μμ »

σιγουρα,αυτα τα νομισματα,αποκλειεται,να τεθηκαν σε κυκλοφορια,οπως τοσα αλλα!!!αλλα στο ελλαντα,ολα γινονται!!το πως?ειναι αλλο θεμα.παντως απο την ελληνικη αγορα,μονο η δραχμη του 1976 ειναι συλλεκτικωτατη,τα υπολοιπα,δεν εχουν μεγαλο κοινο.λιγοι ειναι αυτοι που συλλεγουν κακεκτυπα.το σπανιο ειναι να βρεθουν λαθη,τα υπολοιπα ειναι ευκολο,καποιος να παρει,απο αυτα,που πανε για ξαναλιωσιμο,αφου ειναι κακεκτυπα,αν βεβαια,δεν τον ελενχει κανεις?το να εχεις ενα? το καταλαβαινω!!!,αλλα ολοκληρη συλλογη,και αψογα,διατηρημενη?κατι ειναι σαπιο, στο βασιλειο της δανιμαρκιας!!!σαιξπηρ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 04:10:39 μμ »

Αγαπητοι φιλοι εικασιες το πως βγηκαν , αν βγηκαν απο την πισω πορτα , ή στις τσεπες , ή στις καλτσες καποιου-καποιων δεν θα κατσουμε εμεις σημερα να κρινουμε αν ειναι σαπιο-σωστο ή αδικο!!
Το θεμα ειναι πως αυτα εφτασαν τελικα στα χερια καποιου συλλεκτη και ολα αυτα μαζι σε μια συλλογη την κανουν αξιοζηλευτη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 10:27:15 μμ »

σιγουρα γιωργο, δεν μας ενδιαφερει ποιανου ειναι?και πως, και γιατι?παντως,και εγω ζηλευω,εσυ δεν ξερω?αλλα θα ηθελα, και εγω να ειχα εναν προμηθευτη σπανιων,και μαλλον απογορευμενων? αντικειμενων,σε τοση ποσοτητα,ποιοτητα,και να τα επιδυκνειω,κομπαζοντας για γνωστες κλπ,(στους μη εχοντες προσβαση,σε κρατικους φορεις),ισως ειμαι ζηλοφθων?ποιος ξερει?με καθε σεβασμο,και φιλικη προθεση (που ξερεις οτι υπαρχει),γιαννηςτ.
δεν θα ηθελα να το συνεχισω,αλλα, το να κλεψω!!! το αρχαιολογικο νομισματικο μουσειο,γιατι περι κλοπης,(υλικων του δημοσιου) προκειτε, αυτη η πανεμορφη?συλλογη, και να καμαρωνω,μετα για τα αποκτηματα μου,δεν ξερω,αν ειναι,αξιοζηλευτο!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences