Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 02:18:41 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: τι αγορασα?  (Αναγνώστηκε 7048 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 11:18:25 πμ »

χαρτονομισματα

αλλα για πες μου τι σου αρεσει περισοτερο

ενα χρυσο πεντολυρο η το ταληρο του 51

μια χρυση λιρα η η τρυπια δρχ του 51
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:07:16 μμ »

για μενα καθε συλλεκτης,κανει τις επιλογες του.ο θωμας φερειπιν κυνηγα με μανια τους καποδιστριες,ο αναγυρος τα διεθνη αναμνηστικα,η εξεζητημενα σπανια  προυφ,οπως τα παντα,τα δολλαρια,τα γερμανικα δυσκολα προυφ πεντομαρκα,εσυ λεωνιδα,τα χαρτονομισματα,κλπ ο γιωργος απο οτι εχω καταλαβει,σιγουρα τον ενδιαφερουν, οπως ολους μας ολα τα συλλεκτικα,αλλα δινει προταιραιοτητες,στα χρυσα της βρεταννιας,τα κυπριακα τωρα τελευταια,κλπ.σιγουρα,οταν ειπα για τις λιρες,το εγραψα,πιο πολυ,για τους νεους συλλεκτες,,και οχι για τον γιωργο,που ασχολειτε σοβαρα με τις λιρες,απο το ξεκινημα της συλλεκτικης του πορειας.βλεπω,οτι οι καινουργιοι συλλεκτες,δινουν αδικα σημασια,σε χρονολογιες, καταστασεις,λιρων,που ολοι ξερουμε ,οτι δεν εχουν οικονομικη σημασια,αλλα μονο συλλεκτικη!!!τι διαφορα εχει μια κοινη βικτωρια,σε καλη κατασταση,απο μια ελισαβετ,η γεωργιο,η εδουαρδο,της ιδιας καταστασεως?απολυτως καμμια!!!σαν επενδυτικα νομισματα,εχουν παντου,ιδια τιμη.οσο για τις προυφ,που ειναι το θεμα μας,αν καποιον,δεν τον ενδιαφερουν συλλεκτικα,ειναι λιγο ματαιοδοξια,γιατι,περα,απο την συλλεκτικη αξια, που εχουν τα επιμελημενης κοπης νομισματα,οπως ειναι και τα συλλεκτικα,οθωνες γεωργιοι,κλπ,εκτος συλλεκτικης αγορας,δεν εχουν εμπορικη αξια.αν καποιος,δεν ειναι συλλεκτης,αντε να του εξηγησεις,οτι ενα νομισμα του παυλου,ακυκλοφορητο,μπορει να στοιχιζει,πεντακοσια,η παραπανω ευρω?θα σε παρει,για πειραγμενο.σε πολλους οτα λεω οτι συλλεγω νομισματα,μου απαντουν,εγω  θελω ευρω,αυτα ειναι για χομπυ,ποιος δινει τοσα λεφτα?και απο την μερια τους εχουν δικιο,γιατι δεν γνωριζουν!!!σιγουρα οι συλλογες, μερικες φορες,ειναι για ευχαριστηση,και αποκτηση γνωσεων,και οχι μονο επενδυση,που σιγουρα,ειναι ειναι και αυτος ενας σοβαρος λογος,για συλλογη,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:33:01 μμ »

αλλα για πες μου τι σου αρεσει περισοτερο

ενα χρυσο πεντολυρο η το ταληρο του 51

μια χρυση λιρα η η τρυπια δρχ του 51

Φιλε Λεωνιδα βαζεις ανισση συσχετιση, αλλη η μια συλλογη αλλη η αλλη!!
Θα μπορουσες να πεις τι εχεις ποιο καλα το  πεντολιρο του 87 ή του 02?
Το ταληρο του 51 ή του 45?
Οταν ανακατευεις συλλογες ο αλλος δεν μπορει να σου δωσει σαφη και ουσιαστικη απαντηση οπως ειπε και ο Γιαννης παραπανω!!
Και απο θεμα τιμης να το Δεις υπαρχει πεντολιρα που κανει 30,000 λιρες!!
Υπαρχει ομως και το ταληρο που εκλεισε προσφατα γυρω στα 30,000 ευρω!!
Το καθε νομισμα εχει ξεχωριστη χάρη , ξεχωριστη τιμη και ξεχωριστους αποδεκτες-συλλεκτες!!
Αν καποιος εχει στα χερια του τρεις-τεσσερεις διαφορετικες συλλογες δεν μπορεις να του ανακατεψεις τα νομισματα μες στο μυαλο του και να του πεις διαλεξε!!
Εσυ τι εχεις καλυτερα την σειρα του 54 ή το διλεπτο του 36 ή το χρυσο των σπεσιαλ Ολυμπικ??  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:41:49 μμ »

κυριε,κυριε,να πω εγω?την ουνα.εχεις καμμια?σιγουρα,το πιο σπανιο,και ομορφο,ισως? πεντολιρο!!!γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 02:38:54 μμ »

μαζι σου δεν διαφωνω
εσενα ποιο σου αρεσει περισσοτερο

εγω εχω το διλεπτακι  μετα τη σειρα 
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 03:16:00 μμ »

εγω βλεπω απο τα αβαταρ μας, τις προτιμησεις μας, τα υπολοιπα!!!εμενα! ολα μου αρεσουν,αρκει,να υπαρχει,συνεση,και λογικη,στις κινησεις μας.γιατι με την κριση,που εχουμε,αλλοι πεινανε,και εμεις ψαχνουμε?το συλλεκτικωτερο.μας βλεπω ετσι οπως πανε τα πραγματα,συλλεκτικα θα ειναι τα χαρτονομισματα  του ευρω,τα κυκλοφορημενα,αλλα πως θα τα αγοραζουμε?καλο απογευμα,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences