Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 20, 2024, 03:00:16 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ένα περίεργο δίλεπτο του 1819  (Αναγνώστηκε 14726 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 11:56:45 πμ »

Κώστα, να κανονίσουμε να σου το δείξω από κοντά. Και μαζί με αυτό και κάτι άλλα.
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 12:08:09 μμ »

Bάρος, διάμετρος, πάχος δίσκου.
Χωρίς να έχουν αναφερθεί (εξαρχής και πρωτίστως) αυτά τα στοιχεία , οποιαδήποτε περαιτέρω συζήτηση περί γνησιότητας ή μη, είναι μάταιη.

Από τη φωτογραφία πάντως, αυτό που φαίνεται είναι μια κόπια της πυρκαγιάς.

Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 12:58:38 μμ »

Ορίστε:

Βάρος: 4,52 γρ.
Διάμετρος: 21,80 χιλ.
Πάχος: 1,60 χιλ.

ΥΓ: Τι σημαίνει κόπια της πυρκαγιάς; Ότι έχει καεί ή ότι είναι κόπια;
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 01:01:54 μμ »

ΥΓ: Τι σημαίνει κόπια της πυρκαγιάς; Ότι έχει καεί ή ότι είναι κόπια;

Μαϊμού μπανανοκλαδάτη.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 01:07:39 μμ »

Λέτε να έχω στα χέρια μου τη μοναδική κόπια ιονικού νομίσματος και μάλιστα χτυπημένη με πρέσα;
Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 01:16:45 μμ »

ΥΓ: Τι σημαίνει κόπια της πυρκαγιάς; Ότι έχει καεί ή ότι είναι κόπια;

Σημαίνει ότι είναι κάκιστη κόπια.  Ενδεικτικά :

-Η φάτσα της Μπριτάννια  φέρνει αρκετά στον αείμνηστο Μπολιβάρ.

-Η απόληξη του κότσου είναι εντελώς διαφορετική, σε σχέση με τη γνήσια χάραξη.

-Οι γωνίες των πτυχώσεων στο ένδυμα της Μπριτάννια είναι όλες λάθος.

Βλ. επίσης την ανεξήγητη εσοχή στον δεξιό μηρό, τις γραμμές της ασπίδας  που έχουν χαραχτεί στραβά, καθώς και την απουσία των αρχικών WW παρά πόδα της Μπριτάννια.

Για πρέσσα δεν ξέρω,  αλλά καρικατούρα σίγουρα. Το ότι δεν είναι γνωστή η κόπια δεν με εκπλήσσει. Τέτοιο κακέκτυπο μάλλον ούτε ούτε ο ίδιος δημιουργός του δεν θα ήθελε να το αναπαραγάγει σε περισσότερα αντίτυπα.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 01:27:54 μμ »

Προς διερεύνηση είναι όλες οι περιπτώσεις. Όπως και να έχει πρόκειται μάλλον για μοναδικό κομμάτι. Το ότι είναι απο μηχανή είναι σίγουρο. Αν θέλεις μπορείς να το φέρω στη Λέσχη να το δεις στο χέρι.Προϋπόθεση η ικανότητα διάκρισης χυτού νομίσματος από χτυπημενο σε μηχανή.
Να μην ξεχνάμε ότι χρόνια προσπαθούμε ν' ανακαλύψουμε κόπια σε καποδιστριακό νόμισμα και δεν είναι δυνατό πλην βέβαια της γνωστής 112.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 01:30:27 μμ »

Εξάλλου, όως αναφέρει και ο φίλος παραπάνω δε μπορούμε ν' αποκλείσουμε και αυτό:

" Πραγματικά, το πεδίο του δίλεπτου μοιάζει πολύ με εκείνο της λίρας, αλλά όχι και το σχέδιο.
Ίσως να είναι δοκιμή των μητρών πρίν ολοκληρωθεί η χάραξη, οπότε ούτε των πεδίων είχε ολοκληρωθεί η επεξεργασία και ακόμα είχε γράσσο στις επιφάνειες. "
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 01:45:40 μμ »

Ίσως να είναι δοκιμή των μητρών πρίν ολοκληρωθεί η χάραξη, οπότε ούτε των πεδίων είχε ολοκληρωθεί η επεξεργασία και ακόμα είχε γράσσο στις επιφάνειες. "

Αυτό που βλέπουμε  στις εικόνες δεν είναι απλώς μια ατελής χάραξη που αναμένει  την ολοκλήρωση των λεπτομερειών της, αλλά μια  λάθος χάραξη, κακή χάραξη εξαρχής, κατ’ αποτυχημένη απομίμηση της πρωτότυπης. Γι’ αυτό το λόγο νομίζω  ότι το σενάριο αυτό θα πρέπει να απορριφθεί.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 02:25:18 μμ »

Λέτε να έχω στα χέρια μου τη μοναδική κόπια ιονικού νομίσματος και μάλιστα χτυπημένη με πρέσα;
Ενδιαφέρουσα περίπτωση. Σαρκασμός
Όχι τίποτε άλλο, δε μπορεί να σχολιάσει και ο εγκυρότερος γνώστης ποικιλιών Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός...
Πάντως εμένα, μάλλον για ατελής χάραξη μου δείχνει.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 02:26:44 μμ »

Ίσως να είναι δοκιμή των μητρών πρίν ολοκληρωθεί η χάραξη, οπότε ούτε των πεδίων είχε ολοκληρωθεί η επεξεργασία και ακόμα είχε γράσσο στις επιφάνειες. "

Αυτό που βλέπουμε  στις εικόνες δεν είναι απλώς μια ατελής χάραξη που αναμένει  την ολοκλήρωση των λεπτομερειών της, αλλά μια  λάθος χάραξη, κακή χάραξη εξαρχής, κατ’ αποτυχημένη απομίμηση της πρωτότυπης. Γι’ αυτό το λόγο νομίζω  ότι το σενάριο αυτό θα πρέπει να απορριφθεί.

Και για ποιό λόγο να έγινε απομίμηση της πρωτότυπης και να μην είναι το αντίστροφο, δηλαδή μία δοκιμή σε πρώιμο στάδιο προετοιμασίας της μήτρας; Ένα trial strike; Εξάλλου, αυτό γινόταν με μια και μόνο μήτρα σε οποιοδήποτε στάδιο της προετοιμασίας και δεν έβγαινε για παρουσίαση από το νομισματοκοπείο όπως τα δοκίμια(patterns). Τα trial strike είναι μεγάλες σπανιότητες ίσως και μοναδικά κομματια, πολύ πιο σπάνια από τα δοκίμια.
Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι σίγουρα κάτι τέτοιο. Για μένα έχει τόσες πιθανότητες, όσο και να είναι δημιούργημα ενός παραχαράκτη που να το έκοψε σε πρεσα και να σώθηκε μόνο ένα.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 02:44:37 μμ »

Όχι τίποτε άλλο, δε μπορεί να σχολιάσει και ο εγκυρότερος γνώστης ποικιλιών Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός...
Πάντως εμένα, μάλλον για ατελής χάραξη μου δείχνει.

Νίκο, ποιόν εννοείς; Αυτόν που δε μπορεί εκ των πραγμάτων να μιλήσει ή αυτόν που κατ' επιλογή του δε μιλάει; Άνεση
Καταγράφηκε
Mefisto
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 152



Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 02:51:51 μμ »

Και για ποιό λόγο να έγινε απομίμηση της πρωτότυπης και να μην είναι το αντίστροφο, δηλαδή μία δοκιμή σε πρώιμο στάδιο προετοιμασίας της μήτρας; Ένα trial strike;

Επειδή (εχω την πεποίθηση ότι) τέτοιο άθλιο κατασκεύασμα δεν θα έβγαινε ποτέ από τα χέρια του  William Wyon, έστω και ως πρόπλασμα, ακόμη κι αν ο τελευταίος  βρισκόταν σε κατάσταση βαρείας μέθης. Να μην ξεχνάμε ότι το 1819 το Royal Mint ήταν ήδη το κορυφαίο νομισματοκοπείο στον κόσμο και δεν έχω υπ’ όψη μου κανένα δοκίμιο εκείνης της περιόδου που να αμαυρώνει τη φήμη αυτή. 
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 03:32:04 μμ »

Όχι τίποτε άλλο, δε μπορεί να σχολιάσει και ο εγκυρότερος γνώστης ποικιλιών Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός Στριφογύρισμα ματιών Σαρκασμός...
Πάντως εμένα, μάλλον για ατελής χάραξη μου δείχνει.
Νίκο, ποιόν εννοείς; Αυτόν που δε μπορεί εκ των πραγμάτων να μιλήσει ή αυτόν που κατ' επιλογή του δε μιλάει; Άνεση
Τον ένα, το μοναδικό, τον γκουρού που θέλει να μας ανοίξει τα μάτια και εμείς τα κρατάμε ερμητικά κλειστά και θα μας δείρει γιαυτό... Αυτόν που θα μας κάνει να φοράμε τσίγκινα σώβρακα Κώστα μου Στριφογύρισμα ματιών! Λέμε και κάτι να ελαφρύνει η ατμόσφαιρα...
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 03:50:35 μμ »

Επειδή (εχω την πεποίθηση ότι) τέτοιο άθλιο κατασκεύασμα δεν θα έβγαινε ποτέ από τα χέρια του  William Wyon, έστω και ως πρόπλασμα, ακόμη κι αν ο τελευταίος  βρισκόταν σε κατάσταση βαρείας μέθης. Να μην ξεχνάμε ότι το 1819 το Royal Mint ήταν ήδη το κορυφαίο νομισματοκοπείο στον κόσμο και δεν έχω υπ’ όψη μου κανένα δοκίμιο εκείνης της περιόδου που να αμαυρώνει τη φήμη αυτή. 

Όταν μια μήτρα βρίσκεται στ' αρχικά στάδια της χάραξης σαν παιδικό σχέδιο φαίνεται. Μην ξεχνάς οτι η μήτρα χαράσσεται αρνητικά. Κι ο Lange, o Barre ή o Wyon να είναι, τέτοια εμφανιση θα έχει. Αυτά τα πρωτόλεια νομίσματα δεν είναι προορισμένα να κυκλοορήσουν. Κόβονται για να βγουν κάποια συμπεράσματα στα πλαισια της προετοιμασίας της μήτρας μέσα στο εργαστήριο. Ποσώς τους ενδιέφερε η εμφάνιση. Για περισσότερες πληροφορίες ρίχνουμε μια ματιά τι είναι trial strike και ποιά η διαφορά του με τα pattern και τα proof.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences