Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 11:18:00 πμ
Σελίδες: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 693527 φορές)
0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kostasdl
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #1545 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 07:55:27 πμ »

και η μπροστινή πλευρά....
Καταγράφηκε
Kostasdl
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #1546 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 07:58:08 πμ »

να ειναι κόπια η μηπως η ποικιλία weak strike που ειναι συχνή στις λιρες απο τα νομισματοκοπεία των αποικιών σε αυτές τισ χρονολογίες.....βαρος 7,99γρ, διαστασεις καλές και ηχος στην περισροφή καθαρός...
Καταγράφηκε
Driver
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 158


Προφίλ
« Απάντηση #1547 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 09:31:05 πμ »

Aυτές ήταν τιμές!!! 400USD / OZ το 2004 ενώ σήμερα στα 1282USD. Yπερτριπλάσια διαφορά.
Εκεινο τον καιρο μολις ενα χρονο μετα το ευρω ενας γνωστος μου εβγαλε 250.000ευρω κ τα εκανε ολα χρυσες λιρες απο τραπεζα(αν θυμαμαι καλα η τιμη της μιας λιρας ειχε 90ευρω περιπου)
Για καντε ενα λογαριασμο να δειτε ποσα εχει κερδισει μεχρι σημερα!!!  Έκπληξη

Ιδού, να σε βοηθήσω να θυμηθείς.
(Την έχω ξαναβάλει τη φωτογραφία).
Καλημερα!
Σε ευχαριστω Douglas για το αποδεικτικο!
Πολλοι το 1999 ητανε μοδα τοτε επαιζαν χρηματηστηριο δυστυχως οι περισσοτεροι εχασαν τα χρηματα τους στον "τζογο"πολυ λιγοι εβγαλαν χρηματα τοτε!
Πολλοι λιγοι τοτε πιστευω στην Ελλαδα επενδυσαν χρηματα στην "χρυση λιρα" που τελικα για μενα ειναι το καλυτερο καταφυγιο επενδυσης μακροχρονια παντα, γιατι οποιος σκεφτεται να αγορασει κ να πουλησει μεσα σε 1-2χρονια το πιθανοτερο ειναι να βγει χαμενος!
Βεβαια θα συμφωνισω κ με καποιο φιλο που ειπε παραπανω πως κ ολα τα ειδη πρωτης αναγκης ανεβαινουν ραγδαια κ γενικα ολο το κοστος ζωης αλλα σκεφτομαι πως αποκλειεται στην τραπεζα κ ειδικα μ αυτη την ανασφαλεια που υπαρχει τωρα αν ειχε τα χρηματα του μεσα να ηταν καποιος ποιο κερδισμενος απο την χρυση λιρα!
Καταγράφηκε
sarafis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 509


Προφίλ
« Απάντηση #1548 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 10:52:00 πμ »

Ολα είναι καλά εάν ξέρεις τι κάνεις.
Εμείς σαν οικογένεια παρ'οτι ειμαστε μέρα νυχτα με τις λίρες , επενδύαμε πάντα σε ζωντανά κύταρρα.
Μετοχές , Ομόλογα , Πραγματική οικονομία.
Σίγουρα κάτι ψιλό μένει σε λίρες κλπ για κάτι έκτακτο αλλά παραμένουμε πιστοί στις χρηματαγορές.
Μακροχρόνια συναρτήση οτιδήποτε άλλου , ακόμα και να διακρατάς και να κάνεις μουαγέ που για εμένα ειναι σφάλμα εισαι κερδισμένος ακολουθόντας τον Dow.
Τώρα οι χρυσές λίρες οκ ανέβηκαν. αλλά Ανέβηκε ο χρυσός. Και πολύ πιθανόν κάποια στιγμή να διορθώσει άγρια. Ποιος το ξέρει;
Κατέχοντας όμως μετοχές , κατέχεις κομμάτια ζωντανού οργανισμού. Όπως και επιχειρήσεις. Όσο μικρό και εάν ειναι αυτό το κομμάτι , ειναι ενεργό , αποδίδει και εάν έχει και τίμια διοίκηση τότε είσαι σε καλό δρόμο.
Αμέτρητες Μετοχές επιβράβευσαν την διακράτηση απο τους μετόχους.
ΑΒΚ , ΕΛΑΣΚ . ΕΛΑΙΣ . ΙΝΤΕΡΑΜΕΡΙΚΑΝ χρόνια τώρα μας δίναν και μερίσματα αλλά και μια γεναία προσφορά να δώσουμε τα κομμάτια.
το ίδιο τώρα ο ΚΑΡΕΛ.
Προσωπική εκτίμηση ειναι να επενδύεται εκει που κατανοήτε.
Καταγράφηκε
Lary
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1675


One man's trash is another man's treasure


Προφίλ
« Απάντηση #1549 στις: Ιανουάριος 12, 2018, 04:27:39 μμ »

Ολα είναι καλά εάν ξέρεις τι κάνεις.
Προσωπική εκτίμηση ειναι να επενδύεται εκει που κατανοήτε.

+1
Καταγράφηκε

Collectables are items that our grandparents bought, our parents threw them away and we....rebought!
Kos_Takis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #1550 στις: Μάρτιος 14, 2018, 11:55:48 μμ »

Καλησπέρα σε όλους σας.
Προσωπικά δεν εχω ασχοληθεί με τις λίρες ως επένδυση και δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις πέραν των 4 λιρών που έλαβα ως δώρο στο γάμο μου. Την προηγούμενη εβδομάδα όμως, μετά απο 1 χρόνο και 4 μήνες προσπαθειών να εισπράξω απο πελάτη μου ένα υπόλοιπο της τάξης 1200,00 ευρώ είχα την εξής πρόταση απο μέρους του. Να έρθει σε μισή ώρα, να μου δώσει 4 χρυσές λίρες και να το σβήσουμε για να αποκτήσει ῾῾πρόσωπο῾῾ και πάλι για μελλοντικές συναλλαγές. Ὀπως αντιλαμβάνεστε στους χαλεπούς καιρούς αυτούς καιρούς το να μαζέψεις ῾῾βερεσέδια῾῾ έστω και σε μορφή νομισμάτων είναι επιτυχία (τουλάχιστον κατ᾽εμέ). Δυστυχώς όμως δεν είχα το περιθώριο του ελέγχου. Λόγω της φύσης της εργασίας μου ζυγαριά ακριβείας (όχι ηλεκτρονική) υπάρχει και το διαδύκτιο με ενημέρωσε για τις σωστές διαστάσεις. Ο τὐπος ήρθε σε μισή ώρα και απο ένα σακουλάκι με περισσότερες λίρες , τις οποίες όπως με συμβούλευσε και εμένα να κάνω είχε τυλιγμένες με βαμβάκι την κάθε μια και με αλουμινόχαρτο 5άδες , μου ξετυλιξε 4 μου τις έδωσε και έφυγε λέγοντας μου ότι με τον ίδιο τρόπο σκόπευε να καλύψει εκείνη την ημέρα και άλλες υποχρεώσεις. Οι 3 εκ των τεσσάρων είναι όμοιες με αυτές του γάμου μου Εδουάρδος και Αγιος Γεωργιος στην πίσω πλευρά. Η τέταρτη όμως είναι περίεργη . Στην μια όψη έχει την κεφαλή της Βικτώριας σε νεαρή ηλικία με κοτσίδα και στην πίσω τον Αγιο Γεώργιο. Όμως....όταν κοιτας το πρόσωπο και εαν στρέψεις το νόμισμα στην πίσω πλευρά, ο Αγιος Γεώργιος είναι ανάποδα, δλδ 180 μοίρες. Το κεφάλι κάτω και τα πόδια πάνω.....Την πάτησα ή υπάρχει και τέτοια λίρα....Σας παραθέτω μια φωτογραφία καθώς γυρίζω το νόμισμα στην πίσω πλευρά και άλλη μια όταν το περιστρέψω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια.
Καταγράφηκε
Kos_Takis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #1551 στις: Μάρτιος 15, 2018, 12:04:05 πμ »

Δυστυχώς με φωτογραφία απο το τηλέφωνο δεν μου επιτρέπει να την ανεβάσω καθως είναι πάνω απο 150 kb και δεν το κατέχω το αντικείμενο....
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1552 στις: Μάρτιος 15, 2018, 12:06:31 πμ »

Ke Taki,

Δεν την πάτησες (λόγω του ανάποδα).
Αλλά χωρίς φωτογραφίες (κι απ' τις 4), και χωρίς βάρη (με 2 δεκαδικά τουλάχιστον) δεν θα μπορέσουμε να σου φανούμε πολύ χρήσιμοι...

Επίσης:
Στατιστικά, περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να είναι κόπιες (και όχι "κάλπικες") οι Εδουάρδοι και ο Γεώργιος, παρά η Βικτώρια.
Αλλά και κόπιες να είναι, η διαφορά τους είναι κανα δεκάρικο από τις κανονικές.

Όμως, 1.200 (που σου χρώσταγε) δια 4 (λίρες) κάνει €300 η λίρα.
Πολύ ακριβά τις λογαριάσατε (για το χρέος του), αν αποδέχτηκες ότι "καθάρισε" μ' αυτές.
Βέβαια, μάζευε κι ας είν' και ρώγες, λένε στο χωριό μου.
Αλλά για να ήσουν πάτσι-πόστα με το χρέος του, θα πρεπε να σου δώσει πέντε, και να του δώσεις πίσω 50-100 ευρώ.

Η φωτογραφία σου δεν ανέβηκε.
 Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1553 στις: Μάρτιος 15, 2018, 12:09:51 πμ »

το να μαζέψεις ῾῾βερεσέδια῾῾ έστω και σε μορφή νομισμάτων είναι επιτυχία (τουλάχιστον κατ᾽εμέ).

Αυτή σου η πρόταση μου έκανε εντύπωση.

Τις λίρες δηλαδή τις θεωρείς "έστω"?

Υποχώρηση?  Παραχώρηση (το να σου δώσουν τέτοιες)?
Καταγράφηκε
bas
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 795


Προφίλ
« Απάντηση #1554 στις: Μάρτιος 15, 2018, 12:18:07 πμ »

Κατά πάσα πιθανότητα η περίπτωση της Βικτώριας είναι αυτό που ονομάζεται "reverse die axis"
Τίποτα ανησυχητικό αλλά ας ανεβούν φωτογραφίες και ας επιληφθούν οι ειδικότεροι.

Υ.Γ. "Αμάν ρε Ντάγκλας"  Σαρκασμός
Καταγράφηκε
Kos_Takis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #1555 στις: Μάρτιος 15, 2018, 12:18:40 πμ »

το να μαζέψεις ῾῾βερεσέδια῾῾ έστω και σε μορφή νομισμάτων είναι επιτυχία (τουλάχιστον κατ᾽εμέ).

Αυτή σου η πρόταση μου έκανε εντύπωση.

Τις λίρες δηλαδή τις θεωρείς "έστω"?

Υποχώρηση?  Παραχώρηση (το να σου δώσουν τέτοιες)?

Αξιότιμε κύριε Douglas η πρόταση που αναφέρετε χρησιμοποιήθηκε μόνο και μόνο καθώς οι τέσσερις λίρες σήμερα δεν έχουν την αξία των 1200 ευρώ του χρέους , το οποίο μου οφείλοταν. Άρα δεχτηκα παρά την χασούρα διότι εαν περίμενα τα ευρώ ....πιο πολλά θα ξόδευα στο κινητό για τα τηλεφωνήματα.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1556 στις: Μάρτιος 15, 2018, 12:23:13 πμ »

Αξιότιμε κύριε Douglas η πρόταση που αναφέρετε χρησιμοποιήθηκε μόνο και μόνο καθώς οι τέσσερις λίρες σήμερα δεν έχουν την αξία των 1200 ευρώ του χρέους , το οποίο μου οφείλοταν. Άρα δεχτηκα παρά την χασούρα διότι εαν περίμενα τα ευρώ ....πιο πολλά θα ξόδευα στο κινητό για τα τηλεφωνήματα.

Κατανοητόν, αγαπητέ.
Αλλά επειδή από τα γραφόμενα σου έγινε σαφές ότι δεν γνωρίζεις πολλά για το θέμα (όπως π.χ. αυτό περί "reverse die axis" που σε ανησύχησε), έκρινα σκόπιμο να σε ενημερώσω και για την αξία τους.

ΒΕΒΑΙΩΣ και τις εποχές που ζούμε είναι επιτυχία να μειώνεις τα βερεσέδια.
Καταγράφηκε
Kos_Takis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #1557 στις: Μάρτιος 15, 2018, 12:24:20 πμ »

Φωτογραφία μπροστά και πίσω σε σωστή θέση
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 15, 2018, 12:25:31 πμ από Kos_Takis » Καταγράφηκε
Kos_Takis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #1558 στις: Μάρτιος 15, 2018, 01:03:10 πμ »

Φωτο Μπροστα
Καταγράφηκε
Kos_Takis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 19


Προφίλ
« Απάντηση #1559 στις: Μάρτιος 15, 2018, 01:04:10 πμ »

Φωτο πίσω σε σωστή θέση
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences