Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:37:47 μμ
Σελίδες: 1 ... 71 72 [73] 74 75 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 712874 φορές)
0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1080 στις: Ιούλιος 05, 2016, 01:29:57 πμ »

Δεν αμφιβάλλω αλλά νόμιζα ότι η ίδια αγωγή κράταγε 13 χρόνια !
Εγώ είπα ότι η αγωγή κλείνει στην 5ετια, όχι η υπόθεση. Η αστική υπόθεση κλείνει στην 20ετια.
Εσύ έκανες αγωγή, την έχασες στο εφετείο και μετά έκανες καινούργια Αγωγή.

ΔΕΝ ΕΧΑΣΑ ΚΑΜΙΑ ΑΓΩΓΗ!
(Πας γυρεύοντας να τα ακούσεις όλα) :

Κατέθεσα αγωγή στο διοικητικό πρωτοδικείο.
Περνάνε χρόνια.
Εκδικάζεται.
Περνάνε μήνες (9), καθαρογράφεται. Βγάζει 42.000 για μένα.
Το δημόσιο κάνει έφεση (κάνω κι εγώ αντέφεση, αναγκαστικά - αν δεν έκαναν, δεν θα έκανα. Θα έμενα με τα 42k) στο διοικητικό εφετείο.
Περνάνε χρόνια.
Μέσα σ' αυτά τα χρόνια, το ΣτΕ βγάζει μια απόφαση (για άλλη υπόθεση, άσχετη με μένα αλλά παρόμοιου αντικειμένου) ότι το διοικητικό δικαστήριο (πρωτοδικείο, εφετείο) ΔΕΝ είναι αρμόδιο για μια παρόμοια υπόθεση.
Παίρνει το δικό μου εφετείο αυτή την απόφαση του ΣτΕ, τη δένει κόμπο, και βγάζει την εξής απόφαση:
"Δεν είμαι εγώ αρμόδιο να δικάσω, πηγάνετε πάλι απ' την αρχή (πρωτοδικείο) σε κανονικό αστικό δικαστήριο".
(Για να καθαρογραφτεί ΑΥΤΗ η απόφαση, άλλοι 8-9 μήνες!!!)
Ξανά μανά απ' την αρχή η αγωγή. Κατατέθηκε το 2015.
ΑΥΤΗ θα δικαστεί το 2018.

Πρόκειται περί  ΜΠΟΥΡ-ΔΕ-ΛΟΥ φίλε miou, μην αμφισβητείς αυτό που σου λέω.
Σε οποιαδήποτε άλλη χώρα (δυτικότερα από μας εννοώ) η ιστορία θα είχε τελειώσει σε 6 μήνες ΤΟ ΠΟΛΥ. Ακόμα και στην Αλβανία.
Εδώ δε θα έχει τελειώσει ΟΥΤΕ το 2023 (από το 2003).

Και υπάρχει και ακόμα χειρότερη πλάκα (ή αίσχος - όπως θέλεις πέσ'το) σε σχέση με αυτή την ίδια υπόθεση, αλλά βαριέμαι να στη γράψω κι αυτήν.

Τι μου λες λοιπόν τώρα εσύ ότι "η αγωγή κλείνει...". Τίποτα δεν κλείνει. Αυτό που θα έπρεπε να κλειστεί, είναι οι υπουργοί δικαιοσύνης, μέσα. Όλοι τους.
Καταγράφηκε
carrera
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #1081 στις: Ιούλιος 05, 2016, 04:48:56 πμ »

Τίτλος θέματος : Χρυσή λίρα
Καταγράφηκε

alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1082 στις: Ιούλιος 05, 2016, 05:35:30 πμ »

Εσφιξαν οι ζέστες.Κουράγιο Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #1083 στις: Ιούλιος 05, 2016, 06:48:47 πμ »

Καλημερα. Φιλος μου μετεφερε την απορια του που δεν ξερω να του απαντησω. Γνωριζει κανεις στις αγοροπωλησιες που γινονται στο στεκι μεσω τραπεζικων καταθεσεων ,αν υπαρχει θεμα με την εφορια οσον αφορα την δικαιολογηση του ποσου? Οι λιρες πρεπει να δηλωθουν? Υπαρχει ποθεν εσχες? Πως δεν εχει επεμβει το κρατος δεδομενου οτι γινονται αγοροπωλησιες να μας ριξει κανα φορο,τιμολογια κλπ. Ειναι νομιμο ολο αυτο?
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1084 στις: Ιούλιος 05, 2016, 08:34:37 πμ »

Καλημερα. Φιλος μου μετεφερε την απορια του που δεν ξερω να του απαντησω. Γνωριζει κανεις στις αγοροπωλησιες που γινονται στο στεκι μεσω τραπεζικων καταθεσεων ,αν υπαρχει θεμα με την εφορια οσον αφορα την δικαιολογηση του ποσου? Οι λιρες πρεπει να δηλωθουν? Υπαρχει ποθεν εσχες? Πως δεν εχει επεμβει το κρατος δεδομενου οτι γινονται αγοροπωλησιες να μας ριξει κανα φορο,τιμολογια κλπ. Ειναι νομιμο ολο αυτο?

ΤΟ ΣΤΕΚΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕΛΙΔΑ ΠΩΛΗΣΕΩΝ, ΟΥΤΕ ΠΟΣΟΣΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙ, ΟΥΤΕ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΙΟΝ.
Εχει εναν τομεα αγγελιων,οπου τα μελη του βαζουν αγγελιες σχετικες με το χομπυ τους, οπως ολα τα θεματικα σαιτ.
Ειναι σαν να βαζετε αγγελια στην "χρυση ευκαιρια".
Οτι ισχυει λοιπον για τις συναλλαγες μεταξυ ιδιωτων που γινονται μεσω αγγελιων στις εφημεριδες η στα περιοδικα η στο ιντερνετ, ισχυει και για τις αγγελιες του στεκιου.
Για φορολογικα θεματα, ρωτηστε τον φοροτεχνικο σας για υπευθυνη απαντηση,
ειστε υπευθυνοι οι ιδιοι για την τηρηση της νομιμοτητας στις δικες σας συναλλαγες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2016, 08:43:04 πμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
heretic77
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1525


Προφίλ
« Απάντηση #1085 στις: Ιούλιος 05, 2016, 08:47:49 πμ »

Ενα στεκι εχουμε, τι μπλεκετε εφοριες κ τετοια, τρωγομαστε μεταξυ μας ωρες ωρες, δε το καταλαβαινω..
Καταγράφηκε

To συλλεκτικο μου καναλι https://www.youtube.com/channel/UC7Y1rZIJJwfT2IhUkIfrzVw
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1086 στις: Ιούλιος 05, 2016, 09:29:46 πμ »

Οι αστικές απαιτήσεις παραγράφονται σε μια πενταετία από την τελευταία "όχληση". Αν η υπόθεση τραβάει στα δικαστήρια, η πενταετία ανανεώνεται. Ανανεώνεται (θεωρητικά) και με ένα απλό τηλεφώνημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2016, 09:48:15 πμ από sac » Καταγράφηκε
teris3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 577



Προφίλ
« Απάντηση #1087 στις: Ιούλιος 05, 2016, 02:33:36 μμ »

Καλημερα. Φιλος μου μετεφερε την απορια του που δεν ξερω να του απαντησω. Γνωριζει κανεις στις αγοροπωλησιες που γινονται στο στεκι μεσω τραπεζικων καταθεσεων ,αν υπαρχει θεμα με την εφορια οσον αφορα την δικαιολογηση του ποσου? Οι λιρες πρεπει να δηλωθουν? Υπαρχει ποθεν εσχες? Πως δεν εχει επεμβει το κρατος δεδομενου οτι γινονται αγοροπωλησιες να μας ριξει κανα φορο,τιμολογια κλπ. Ειναι νομιμο ολο αυτο?


Είναι ίδια περίπτωση αν πχ βάλω αγγελίες και αρχίσω να πουλάω την παλιά μου τηλεόραση, έναν καναπέ ή την κουζίνα μου, υπάρχουν χιλιάδες αγγελίες με ανθρώπους που πουλάνε απίστευτα πράγματα σε Χρυσή Ευκαιρία και Aggeliopolis.
Οσον αφορά τα ποσά, αν κάποιος είναι ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ πωλητής και δέχεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τραπεζικές καταθέσεις, δεν αποκλείω σε κάποιο τυχαίο ή δειγματοληπτικό έλεγχο να έχει πρόβλημα και να πρέπει να μπει στην διαδικασία να δικαιολογήσει τις καταθέσεις και τί αφορούν.

Φαντάζομαι γνωρίζεις την υπόθεση 2011-2012 που το ΣΔΟΕ έκανε ντου στο Ricardo και κατέσχεσε τα αρχεία πωλήσεων και όσοι είχαν πάνω από 25πωλήσεις τον χρόνο τους θεωρούσε "επαγγελματίες πωλητές" και τους ζητούσε τιμολόγια και αν είχαν κάνει έναρξη επαγγέλματος....
Καταγράφηκε
kostas of millwall
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 355


Προφίλ
« Απάντηση #1088 στις: Ιούλιος 05, 2016, 03:37:51 μμ »

Οχι ο φοροτεχνικος μου δεν μπορει να μου απαντησει. Ειτε επειδη δεν του ξανατυχε, ειτε επειδη ειναι αχρηστος, ειτε επειδη τα φορολογικα αλαζουν με ρυθμο πολυβολου και δεν προλαβαινει να τα διαβασει. Και δεν μπορω να τον αλαξω υστερα απο 20 χρονια για αγνοια περι ενος χομπυ. Σε καμια περιπτωση δεν υπονοησα κατι για το στεκι, απλως προσπαθω να προστατεψω τοσο τον εαυτο μου οσο και τον απεναντι μου απο κακοτοπιες πανω σε μια συναλαγη που μπορει να αφορα εως και χιλιαδες ευρω.
Ευχαριστω τους φιλους που μοιραζονται τις γνωσεις τους επι του θεματος
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1089 στις: Ιούλιος 05, 2016, 04:27:29 μμ »

Τα 'χουμε γράψει τόσες φορές, αλλά πού να τα βρει άνθρωπος. Καλό θα ήταν να σβηστούν όσα δεν χρειάζονται, για να βρίσκονται πιο εύκολα τα χρήσιμα.

Η ρευστοποίηση παγίων δεν είναι εισόδημα. Φορολογείται αυτοτελώς, αν φορολογηθεί.
Αν πουλήσεις το αυτοκίνητο σου ή το σπίτι σου, φορολογείται αυτοτελώς και τελεία. Αν καταλογιστεί φόρος, καταλογίζεται στον αγοραστή. Στον πωλητή υπάρχει το... πολύ ακραίο σενάριο να καταλογιστεί φόρος υπεραξίας.

Από εκεί και πέρα, ο νόμος είναι σαφής. Αν πουλάς ένα αυτοκίνητο κάθε δυο-τρία χρόνια, το θεωρεί ιδιωτική συναλλαγή.
Αν πουλάς δυο-τρία αυτοκίνητα τον χρόνο, το θεωρεί εμπόριο. Δηλαδή, πρέπει να βάλεις ΦΠΑ, να τον αποδώσεις και να δηλώσεις τα κέρδη ως εισόδημα, για να φορολογηθούν μαζί με τα άλλα εισοδήματά σου. Προσθέστε και το τέλος επιτηδεύματος, την προκαταβολή φόρου για το επόμενο έτος και ίσως και άλλα που τα ξεχνάω.

Για τις λίρες ή τα συλλεκτικά δεν αναφέρει κάτι συγκεκριμένο, αλλά... οι εφοριακοί δεν κατέβηκαν από τον Άρη...
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #1090 στις: Ιούλιος 12, 2016, 03:10:52 μμ »

..... και μια και ειμαστε στην << γενική κουβέντα >> , οι λιρες δυσκολευονται ακόμη και κάτω απ την τιμη του μετάλλου .....
Καταγράφηκε
tats16
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 844


Προφίλ
« Απάντηση #1091 στις: Ιούλιος 12, 2016, 03:14:06 μμ »

....βρε μπας και πρέπει τις οικονομιες μας να τις κανουμε φιλοσοφους  η Παυλακια ?
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1092 στις: Ιούλιος 12, 2016, 03:32:30 μμ »

οι λιρες δυσκολευονται ακόμη και κάτω απ την τιμη του μετάλλου .....

Για μένα όλα αυτά είναι ενδείξεις ότι η τιμή έχει πιάσει ταβάνι.
Τα χρυσομάγαζα, πληρώνοντας αισθητά λίγότερα από την ΤΤΕ, σταματήσανε ουσιαστικά να αγοράζουν  Απορία
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 361


Προφίλ
« Απάντηση #1093 στις: Ιούλιος 12, 2016, 04:47:44 μμ »

..... και μια και ειμαστε στην << γενική κουβέντα >> , οι λιρες δυσκολευονται ακόμη και κάτω απ την τιμη του μετάλλου .....
Εχει να κάνει με την έλλειψη ρευστότητας και την αβεβαιότητα της ελληνικής αγοράς.
Το ταβάνι θα το πιάσει κοντά στις Αμερικανικές εκλογές (άν γίνουν...).
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1094 στις: Ιούλιος 12, 2016, 05:24:01 μμ »

Και εγώ πιστεύω ότι έχει να κάνει κυρίως με την έλλειψη ρευστότητας.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 71 72 [73] 74 75 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences