Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:27:40 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 693732 φορές)
0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 08:00:16 μμ »

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να ψωνίσουμε απευθείας από royal mint και αν ναι με ποιο τρόπο γραφόμαστε στο συγκεκριμένο site. Με την ευκαιρία σας παραθέτω ότι προχθές αγόρασα χρισές λίρες από Τράπεζα πειραιώς παλαιάς κοπής και ελλατωματικές στην όψη (χαραγμένες) στην τιμή 342,5 ευρω. Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω, μήπως ψωνίζουν απο ΤΤΕ; Εγώ περίμενα να βρω κοπής 2010-2011 απο royal mint. Ευχαριστώ

Αγαπητε φιλε καλως ηρθες καταρχην.
Στην royalmint γραφεσε σαν μελος και ψωνιζεις υποθετικα (φετος το εκανε πρωτη φορα) οσοι προσπαθησαν παντως εφαγαν πορτα τελικα.
Για την τραπεζα που αναφερεσε ηξερα οτι μεχρι περισυ πουλουσε νεες λιρες.
Απο εσενα και αλλον ενα (ακουσαμε) οτι δινουν σε μερικα καταστηματα παλιες λιρες ελλατωματικες!!
Ισως να τους τελιωσαν οι λιρες που ειχαν στοκαρει και ξαναγοραζουν απο την τραπεζα!!
Προσωπικα εδω στο Ηρακλειο-Κρητη εχω ακουσει οτι και οι υπαληλοι τραπεζων εχουν εξαπλωθει και ψαχνουν για λιρες (εκτος εργασιας τα απογευματα) ωστε να δωσουν σε πελατες που πανε και τους ρωτανε !!
Απο εκει και περα οτι και να σου πουμε θα ειναι ικασια μια και εγω προσωπικα δεν συναλλασωμε με τις τραπεζες.
Αν εχουν αλλοι ενημερωση των πως ειχαν τοσες λιρες νεας κοπης στα χερια τους , γιατι τωρα δινουν παλιες κτλ κτλ ας σε ενημερωσουν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 08:03:14 μμ »

oi λιρες μπορουν να εξαργυρωθουν σε οποιονδηποτε γνωριζει την αξια τους.Το αν ειναι νεας κοπης ή παλιας λιγο ρολο παιζει μια και συνηθως οι λιρες στην Ελλαδα πωλουνται και αγοραζονται με μονο γνωμονα την αξια τους σε χρυσο.
Εμεις στο στεκι αν εχεις καταλαβει ειμαστε οι πλεον αναρμοδιοι  να σου απαντησουμε για το πως διεκπεραιωνονται οι συναλλαγες με τις τραπεζες οσο αφορα τις λιρες.Εγω προσωπικα δεν εχω αγορασει και δεν εχω πουλησει ποτε στην τραπεζα.Απο οσο ξερω το ιδιο και ο Γιωργος(ηρακλιοτης) και τα περισσοτερα ατομα στο φορουμ. Εμεις κανουμε συναλλαγες με αλλους ιδιωτες και μεταξυ μας γλυτωνοντας ετσι το μεγαλυτερο μερος του 20% μεταξυ της αγορας και πωλησης στην τραπεζα.
Δεν μας χαροποιει και ιδιαιτερα το γεγονος οτι οι τραπεζες ,εν προκειμενω η ΤτΕ και πειραιως ,θα γνωριζουν ακριβως τις λιρες που εχουμε στην κατοχη μας και θα εχουν την υπογραφη μας για την αγορα τους.Ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω.
αυτα ειχαμε γραψει παραπανω.
Καταγράφηκε
ΤΝΤ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 14


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 10:40:09 πμ »

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στο φόρουμ και ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να ψωνίσουμε απευθείας από royal mint και αν ναι με ποιο τρόπο γραφόμαστε στο συγκεκριμένο site. Με την ευκαιρία σας παραθέτω ότι προχθές αγόρασα χρισές λίρες από Τράπεζα πειραιώς παλαιάς κοπής και ελλατωματικές στην όψη (χαραγμένες) στην τιμή 342,5 ευρω. Τι γίνεται δεν μπορώ να καταλάβω, μήπως ψωνίζουν απο ΤΤΕ; Εγώ περίμενα να βρω κοπής 2010-2011 απο royal mint. Ευχαριστώ
Η Πειραιώς προμηθεύεται τις λίρες από την ΤτΕ.Ετσι την πάτησα κι εγώ τη  προηγούμενη εβδομάδα,Πήγα για νέας κοπής γιατί η ΤτΕ δίνει μόνο παλαιάς και (θεωρητικά) ελλατωματικές στην όψη στην αντίστοιχη τιμή.Πάλι καλά που μου έδωσαν έστω 2-3 κοπής 2012!!
Καταγράφηκε
sankostas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 11:44:39 πμ »

εγω δεν γνωριζω απλος  ερωτιση εκανα  τη να παρω   και απο που
Καταγράφηκε
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:07:27 μμ »

Εμενα στη Πειραιως μου ειπαν πως για 2011-2012 να κανω παραγγελια στις αρχες Δεκεμβριου,οσες ειχαν εκεινη την στιγμη ηταν παλαιοτερης κοπης.Πηρα μια που βρηκα του 1913 και ηθελα.[/URL]

Σας παρακαλω την γνωμη σας;
Καταγράφηκε
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:10:16 μμ »

Αν θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει στο ανεβασμα της εικονας.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2011, 01:42:22 μμ από xrysa » Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:11:43 μμ »

εμενα χρυσα μου αρεσουν οι παλιες ειναι γουστα αυτα αλλα και η καινουρια η επετιακη ειναι αλλ τηε μονευ
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:26:15 μμ »

αφου ανεβασεις την εικονα στο imageshack καπου κατω λεει forum code copy paste εδω και ετοιμο
Καταγράφηκε
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 01:32:54 μμ »

Θα συμφωνησω οτι  οι παλιες ειναι καλυτερες και πιο ομορφες και σιγουρα γουστα ειναι αυτα.
Αλλα ειπα να παρω και καποιες απο τις καινουριες.
Αυτο που ηθελα να πω ειναι πως μπορεις να βρεις και καποια καλα κομματια ισως και συλλεκτικα
στις τραπεζες στις παλιες κοπες,κυριως τωρα που ολοι πουλανε,γιατι οι τραπεζες δεν ελεγχουν την συλλεκτικη τους αξια.[/URL]
[/img]
Ευχαριστω Bruce,αυτο κανω αλλα δεν βλεπω τη εικονα.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2011, 01:44:46 μμ από xrysa » Καταγράφηκε
GGeorgios
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 05:22:55 μμ »

Παιδιά καλησπέρα,
Πρόκειται να γίνει μια αγορά 50-80 κομμάτια ...
Ποιο είναι το φάσμα για διαπραγμάτευση της τιμής ?
Σε σχέση πάντα με τις επίσημες τιμές της ΤτΕ.

Τι ? κανείς ... τίποτα  Απορία
Καταγράφηκε
detari
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 05:54:39 μμ »

Εμενα στη Πειραιως μου ειπαν πως για 2011-2012 να κανω παραγγελια στις αρχες Δεκεμβριου,οσες ειχαν εκεινη την στιγμη ηταν παλαιοτερης κοπης.Πηρα μια που βρηκα του 1913 και ηθελα.[/URL]

Σας παρακαλω την γνωμη σας;
Πριν λίγες μέρες παρήγγειλα 40 λίρες στη Πειραιως.Μου ειπαν πως θα έρθουν 9/12 συσκευασμένες από Αγγλία
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:09:09 μμ »

πατα και τα url μπορει να ειναι lag του server απο το side
Καταγράφηκε
xrysa
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 16


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 08:56:57 μμ »

Mr Detari,
βρισκομαι σε επαρχιακη πολη και προκειτε για μικρο υποκαταστημα της συγκεκριμενης τραπεζας,δεν ξερω αν αυτο παιζει καποιο ρολο και δεν δεχτηκαν απ'ευθειας την παραγγελια μου.Σιγουρα δεν σκοπευα να παρω τοσα κομματια οσα εσεις,αλλα αυτο δεν νομιζω να εχει σχεση.
Αλλωστε οι τραπεζες πιστευω, πως δεν πρεπει να ειναι η πρωτη μας επιλογη,ειδικα στις παλιες κοπες.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 10:54:40 μμ »

Παιδιά καλησπέρα,Πρόκειται να γίνει μια αγορά 50-80 κομμάτια ...
Ποιο είναι το φάσμα για διαπραγμάτευση της τιμής ?
Σε σχέση πάντα με τις επίσημες τιμές της ΤτΕ.
Τι ? κανείς ... τίποτα  Απορία
Αγαπητε φιλε καλησπερα.Το πρωτο μηνυμα που δημοσιευσες  χωρις καν να συστηθεις ηταν για την αγορα λιρων.Πολλοι νεοι φιλοι στα πρωτα του μηνυματα ζητουν πληροφοριες απο αλλα μελη χωρις καν να συστηθουν και να χαιρετησουν την παρεα.Στοιχειωδεις κανονες καλης συμπεριφορας πρεπει να τηρουνται οταν θελουμε κατι να ζητησουμε.Γι αυτο μετα δεν θα πρεπει να απορεις που δεν παιρνεις απαντηση.
Παντα φιλικα Αναργυρος
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 11:11:11 μμ »

Παιδιά καλησπέρα,Πρόκειται να γίνει μια αγορά 50-80 κομμάτια ...
Ποιο είναι το φάσμα για διαπραγμάτευση της τιμής ?
Σε σχέση πάντα με τις επίσημες τιμές της ΤτΕ.
Τι ? κανείς ... τίποτα  Απορία
Αγαπητε φιλε καλησπερα.Το πρωτο μηνυμα που δημοσιευσες  χωρις καν να συστηθεις ηταν για την αγορα λιρων.Πολλοι νεοι φιλοι στα πρωτα του μηνυματα ζητουν πληροφοριες απο αλλα μελη χωρις καν να συστηθουν και να χαιρετησουν την παρεα.Στοιχειωδεις κανονες καλης συμπεριφορας πρεπει να τηρουνται οταν θελουμε κατι να ζητησουμε.Γι αυτο μετα δεν θα πρεπει να απορεις που δεν παιρνεις απαντηση.
Παντα φιλικα Αναργυρος
η να δωσουμε κατι θα ελεγα!!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences