Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 01:36:51 πμ
Σελίδες: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 128
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Χρυση Λιρα-Γενικη Κουβεντα  (Αναγνώστηκε 716374 φορές)
0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1065 στις: Ιούλιος 04, 2016, 01:30:50 πμ »

αν κατέβει αγοράζουμε

Μερικοί-ές, αγοράζουν αδιοφόρως τιμής:

Παράθεση
Εξάρθρωση δυο εγκληματικών ομάδων για κλοπές και ληστείες και άλλη μια με απάτες σε πολίτες προσποιούμενοι τα μέντιουμ

Σας καλέσαμε για να σας παρουσιάσουμε τρεις υποθέσεις .... καθώς και ομάδας που προσποιούνταν τα μέντιουμ, εξαπατώντας ανυποψίαστους πολίτες.
....
Ως προς την τρίτη περίπτωση:
Εξαρθρώθηκε από την Υποδιεύθυνση Προστασίας Περιουσιακών Δικαιωμάτων, Πολιτιστικής Κληρονομιάς και Περιβάλλοντος, της Διεύθυνσης Ασφάλειας Αττικής, εγκληματική ομάδα, τα μέλη της οποίας, προσποιούμενα τα μέντιουμ λειτουργούσαν γραφείο χαρτομαντείας και εξαπατούσαν ανυποψίαστους πολίτες, αποσπώντας τους μεγάλα χρηματικά ποσά.
....
Κατά την έρευνα, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν:
97 χρυσές λίρες Αγγλίας,
710 ευρώ,
(90) δολάρια ΗΠΑ
....   "


http://www.newsone.gr/paraxena/1072788-exarthrosi-dio-egklimatikon-omadon-gia-klopes-kai-listies-kai-alli-mia-me-apates-se-polites-prospioumeni-ta-mentioum-photos

Που καταλήγουν άραγε αυτές οι λίρες μετά την κατάσχεση?


Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #1066 στις: Ιούλιος 04, 2016, 08:23:29 πμ »

Λογικα αν δεν ειναι προιον κλοπης και δεν υπαρχει ιδιοκτητης των λιρων θα πανε για δημοπρασια μετα απο καποιο διαστημα και τα εσοδα θα πανε στο ταμειο Αστυνομιας και στην κυβερνηση!
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1067 στις: Ιούλιος 04, 2016, 09:01:44 πμ »

Λογικα αν δεν ειναι προιον κλοπης και δεν υπαρχει ιδιοκτητης των λιρων θα πανε για δημοπρασια μετα απο καποιο διαστημα και τα εσοδα θα πανε στο ταμειο Αστυνομιας και στην κυβερνηση!
Το λέει η ανακοίνωση τι προϊόν είναι.
Είναι αντικείμενο "ανταλλαγής". Ο ένας έδινε στον άλλον τις λίρες. Ο άλλος (η άλλη μάλλον) έδινε στον έναν "προβλέψεις για το μέλλον", "έλυνε μάγια" κλπ. Ενώπιον υαλίνης σφαίρας, φλυτζανιού καφέ, παιγνιοχάρτων, ταρώ, τέτοια πράματα.
"Κλοπή" δεν το λες.
"Απάτη", ίσως (αν και οι δυο συμπράττοντες στη συναλλαγή ενήλικοι ήταν, και με την ελεύθετη βούληση τους την έκαναν).
Επομένως? Αυτός που τις έδωσε στο μέντιουμ είναι "ο ιδιοκτήτης", όπως "ιδιοκτήτης" θα ήταν αυτός που του τις έκλεψαν?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1068 στις: Ιούλιος 04, 2016, 12:43:05 μμ »

"Απάτη", ίσως (αν και οι δυο συμπράττοντες στη συναλλαγή ενήλικοι ήταν, και με την ελεύθετη βούληση τους την έκαναν).

Ρε λεβέντες, καινούριο ορισμό στην απάτη θα δώσουμε;

Απάτη είναι ακριβώς αυτό, να εξαπατήσεις κάποιον ενήλικο να σου δώσει τα λεφτά του με τη βούλησή του.

Από εκεί και πέρα, η απάτη έχει και το ποινικό κομμάτι και το αστικό. Το αστικό ακολουθεί το ποινικό. Δηλαδή, αφού καταδικαστεί ο απατεώνας στο ποινικό δικαστήριο, τα θύματα διεκδικούν απαοζημιώσεις στα αστικά δικαστήρια. Εκεί πάνε οι λίρες.

(Τις αγωγές, ποινικές και αστικές τις υποβάλλεις όλες μαζί, αλλά περιμένεις να "τελεσιδικήσει" το ποινικό κομμάτι, για να "πάρει αμπάριζα" το αστικό.)

Αν το "προϊόν του εγκλήματος" δεν διεκδικηθεί κλπ, τότε καταλήγει στο κράτος.
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1069 στις: Ιούλιος 04, 2016, 01:13:55 μμ »

Ντάξει μωρέ, μη θυμώνεις!  Θυμός
Κουβέντα κάνουμε! Μεγάλο χαμόγελο

Τις αγωγές, ποινικές και αστικές τις υποβάλλεις όλες μαζί, αλλά περιμένεις να "τελεσιδικήσει" το ποινικό κομμάτι, για να "πάρει αμπάριζα" το αστικό.
Όλη αυτή η διαδικασία που περιγράφεις, πάει 15-20 χρόνια για να "τελεσιδικήσει", έτσι?
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1070 στις: Ιούλιος 04, 2016, 02:27:02 μμ »

Δεν θύμωσα, σύντροφε, απλώς σε διόρθωσα. :-)

Τι γίνεται στην πράξη, δεν ξέρω (ευτυχώς ;-) ). Η αλήθεια είναι ότι για 300-600 ευρώ δεν αξίζει να μπλέξεις...
Καταγράφηκε
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 362


Προφίλ
« Απάντηση #1071 στις: Ιούλιος 04, 2016, 02:42:29 μμ »

Δεν θύμωσα, σύντροφε, απλώς σε διόρθωσα. :-)

Τι γίνεται στην πράξη, δεν ξέρω (ευτυχώς ;-) ). Η αλήθεια είναι ότι για 300-600 ευρώ δεν αξίζει να μπλέξεις...
Oντως:600-800 θέλει ο δικηγόρος για αρχή,και τελεσιδικεί (με επίσημα στοιχεία) σε δεκαετία και άνω...
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1072 στις: Ιούλιος 04, 2016, 02:56:38 μμ »

ποινικό ή αστικό τελεσιδικεί στην 5 ετία το πολύ μαζί με αναβολές, εφέσεις κλπ.
Η αστυνομία όμως δίνει περιθώριο 2 χρόνια. Μετα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδας και Ελληνικής αστυνομίας
Δηλαδή ακόμα και αν δικαιωθεί καποιος μετα τα 2 χρόνια αυτά περιερχονται στην περιουσία του Ελληνικου δημοσίου
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1073 στις: Ιούλιος 04, 2016, 05:34:39 μμ »

ποινικό ή αστικό τελεσιδικεί στην 5 ετία το πολύ μαζί με αναβολές, εφέσεις κλπ.

Πειράζει που εγώ έχω ένα αστικό με το Ελληνικό δημόσιο που (αισίως) τρέχουμε τώρα το 13ο έτος?

Και παρ' ότι έχω κερδίσει ΚΑΘΕ δίκη που έγινε, δεν μου τα δίνουν (για κανα πενηντάρι μιλάω).

Τι μου λες τώρα....

Επόμενη δικάσιμος (ήδη προσδιορισμένη): 2018.
Αν και τότε έχουν απεργία οι δικηγόροι, οι γραμματείς, οι φαρισαίοι, ο ######ς ο ίδιος, γράψε + 3-4 χρόνια ακόμα...
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1074 στις: Ιούλιος 04, 2016, 06:15:31 μμ »

Κατι άλλο θα εννοείς δεν μπορεί να μην έχει τελεσιδικήσει 13 χρόνια.
To «ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος» είναι άλλο.
Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #1075 στις: Ιούλιος 04, 2016, 06:26:17 μμ »

ποινικό ή αστικό τελεσιδικεί στην 5 ετία το πολύ μαζί με αναβολές, εφέσεις κλπ.
Η αστυνομία όμως δίνει περιθώριο 2 χρόνια. Μετα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδας και Ελληνικής αστυνομίας
Δηλαδή ακόμα και αν δικαιωθεί καποιος μετα τα 2 χρόνια αυτά περιερχονται στην περιουσία του Ελληνικου δημοσίου
Αυτο που λες ισως αφορα αντικειμενα η χρηματα η ειδη που βρεθηκαν αδεσποτα η κατασχεθηκαν μεν λογω καποιας αξιοποινης πραξης, αλλα δεν υπαρχουν διεκδικησεις σε αυτα απο τριτους (η τους νομιμους ιδιοκτητες τους).
 Μου φαινεται εντελως απιθανο π.χ. να κατασχεθηκαν κλομπιμαια απο μια σπειρα διαρρηκτων και οι ιδιοκτητες που τα εχουν δηλωσει κλεμμενα να τα χανουν μετα απο 2 χρονια, επειδη δεν εχουν τελειωσει οι δικες των κλεφτων.

 Στις αστικες υποθεσεις ειναι γνωστο οτι η ελληνικη δικαιοσυνη φτανει στα ορια της αρνησιδικιας, γιαυτο και ξεκινα καποιος τετοιες μονο εαν το ποσο ειναι πολυ μεγαλο και εχει καποια ελπιδα να το παρει, εχει δηλαδη ο αλλος καποια περιουσια ακινητη κλπ, αλλιως εαν δεν εχει τιποτα στο ονομα του, χαιρετισματα.
 Αυτο το γνωριζουν οι επιτηδειοι και το εκμεταλλευονται δεοντως.
 Για τις διεκδικησεις δε απο το Δημοσιο, ουχαχαχαχαχα...... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
alkimel
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 362


Προφίλ
« Απάντηση #1076 στις: Ιούλιος 04, 2016, 09:44:02 μμ »

ποινικό ή αστικό τελεσιδικεί στην 5 ετία το πολύ μαζί με αναβολές, εφέσεις κλπ.

Πειράζει που εγώ έχω ένα αστικό με το Ελληνικό δημόσιο που (αισίως) τρέχουμε τώρα το 13ο έτος?

Και παρ' ότι έχω κερδίσει ΚΑΘΕ δίκη που έγινε, δεν μου τα δίνουν (για κανα πενηντάρι μιλάω).

Τι μου λες τώρα....

Επόμενη δικάσιμος (ήδη προσδιορισμένη): 2018.
Αν και τότε έχουν απεργία οι δικηγόροι, οι γραμματείς, οι φαρισαίοι, ο ######ς ο ίδιος, γράψε + 3-4 χρόνια ακόμα...
Παρομοίως-9 χρόνια για 60Κ,οφειλές Δημοσίου.Αρα έχω μέλλον...
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1077 στις: Ιούλιος 04, 2016, 11:45:49 μμ »

ποινικό ή αστικό τελεσιδικεί στην 5 ετία το πολύ μαζί με αναβολές, εφέσεις κλπ.
Η αστυνομία όμως δίνει περιθώριο 2 χρόνια. Μετα πάνε υπέρ πίστεως και πατρίδας και Ελληνικής αστυνομίας
Δηλαδή ακόμα και αν δικαιωθεί καποιος μετα τα 2 χρόνια αυτά περιερχονται στην περιουσία του Ελληνικου δημοσίου
Αυτο που λες ισως αφορα αντικειμενα η χρηματα η ειδη που βρεθηκαν αδεσποτα η κατασχεθηκαν μεν λογω καποιας αξιοποινης πραξης, αλλα δεν υπαρχουν διεκδικησεις σε αυτα απο τριτους (η τους νομιμους ιδιοκτητες τους).
 Μου φαινεται εντελως απιθανο π.χ. να κατασχεθηκαν κλομπιμαια απο μια σπειρα διαρρηκτων και οι ιδιοκτητες που τα εχουν δηλωσει κλεμμενα να τα χανουν μετα απο 2 χρονια, επειδη δεν εχουν τελειωσει οι δικες των κλεφτων.

 Στις αστικες υποθεσεις ειναι γνωστο οτι η ελληνικη δικαιοσυνη φτανει στα ορια της αρνησιδικιας, γιαυτο και ξεκινα καποιος τετοιες μονο εαν το ποσο ειναι πολυ μεγαλο και εχει καποια ελπιδα να το παρει, εχει δηλαδη ο αλλος καποια περιουσια ακινητη κλπ, αλλιως εαν δεν εχει τιποτα στο ονομα του, χαιρετισματα.
 Αυτο το γνωριζουν οι επιτηδειοι και το εκμεταλλευονται δεοντως.
 Για τις διεκδικησεις δε απο το Δημοσιο, ουχαχαχαχαχα...... Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

Σωστά μάντεψες οι περιπτώσεις που γνωρίζω αφορούν αντικειμενα που κατασχεθηκαν λογω αξιοποινης πραξης απλά πιθανολογώ ότι ίδια διαδικασία και προθεσμία προβλέπεται στην περίπτωση κλεμμένων που δεν αναζητηθούν.
Στην περίπτωση του μεντιουμ που αναφερομαστε, επειδή η απάτη ως πλημμέλημα παραγράφεται στην 5ετια, είναι υποχρεωτικό να τελειώσει πριν την πενταετία. Δηλαδή αν Ιουλιο του 2021 δεν έχει βγει απόφαση λόγω πχ αναβολών, αποχων δικηγόρων κλπ τότε ο κατηγορούμενος αθωώνεται
Πικρή εμπειρία από διεκδικήσεις απο το Δημόσιο έχω και εγώ αφού μου χρωστάει ο Δήμος Καλαμάτας 1500 ευρώ περίπου από το 2012. Προβλέπω μάλιστα όταν θα μπορέσει να τα βρει, ότι η απόφαση θα έχει αποκτήσει μεγαλύτερη συλλεκτική αξία από το επίδικο ποσό  Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Douglas Whittacker
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1483


Προφίλ
« Απάντηση #1078 στις: Ιούλιος 05, 2016, 12:17:05 πμ »

Κατι άλλο θα εννοείς δεν μπορεί να μην έχει τελεσιδικήσει 13 χρόνια.
To «ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος» είναι άλλο.
Τι θες τώρα, να σου ανεβάσω κι εγώ σκαναρισμένες τις αποφάσεις?
Για απαλλοτρίωση πρόκειται, πρώτη αγωγή μου 2003, μου έδιναν 470 ευρώ, ζήτησα 70.000, το πρωτοδικείο έβγαλε 42.000, έγινε εφετείο, μετά τα ακύρωσαν όλα, και πάλι απ' την αρχή. Όπως στα λέω είναι. Επόμενη δικάσιμος το 2018.

To «ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος» είναι πράγματι άλλη ιστορία, αλλά το πολεμάω (και ξοδεύομαι), έτσι, για το ####το...
Καταγράφηκε
miou
Αργυρό μέλος
****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 958



Προφίλ
« Απάντηση #1079 στις: Ιούλιος 05, 2016, 12:52:51 πμ »

Κατι άλλο θα εννοείς δεν μπορεί να μην έχει τελεσιδικήσει 13 χρόνια.
To «ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος» είναι άλλο.
Τι θες τώρα, να σου ανεβάσω κι εγώ σκαναρισμένες τις αποφάσεις?
Για απαλλοτρίωση πρόκειται, πρώτη αγωγή μου 2003, μου έδιναν 470 ευρώ, ζήτησα 70.000, το πρωτοδικείο έβγαλε 42.000, έγινε εφετείο, μετά τα ακύρωσαν όλα, και πάλι απ' την αρχή. Όπως στα λέω είναι. Επόμενη δικάσιμος το 2018.

To «ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος» είναι πράγματι άλλη ιστορία, αλλά το πολεμάω (και ξοδεύομαι), έτσι, για το ####το...

Δεν αμφιβάλλω αλλά νόμιζα ότι η ίδια αγωγή κράταγε 13 χρόνια !
Εγώ είπα ότι η αγωγή κλείνει στην 5ετια, όχι η υπόθεση. Η αστική υπόθεση κλείνει στην 20ετια.
Εσύ έκανες αγωγή, την έχασες στο εφετείο και μετά έκανες καινούργια Αγωγή.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 70 71 [72] 73 74 ... 128
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences