Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 03:32:54 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1851 Μια δραχμη !!  (Αναγνώστηκε 9614 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
adramytinos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 35


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 10:54:28 μμ »

Για πια δημοπρασία μιλάτε?
Πείτε και σε μας! Έκπληξη
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 12:24:52 πμ »

Ε ρε χαμός που γίνεται με αυτή τη δημοπρασία.
Προβλέπω σφαγή
Μου φαίνεται θα ασχοληθώ με κάτι όμορφα proof Γεωργίου V. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Όντως του 45 είναι τεταρτάκι αλλά την έχουν βάλει πολλοί στο μάτι.
Hλια λες να εισαι ο μοναδικος που θα σχοληθει μ αυτα.Αν ειναι 5 αυτοι που θα ασχοληθουν με τα ελληνικα μετα βρεταννικα θα σχοληθουν 105.ειναι ακρως συλλεκτικες οι καταστασεις τους.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 12:29:49 πμ »

Για πια δημοπρασία μιλάτε?
Πείτε και σε μας! Έκπληξη
στο Νew York sales του Baldwin εχει μια δραχμη διαφορετικη απο τις αλλες.Αν εισαι συλλεκτης ελληνικων θα πρεπει να μπεις να την δεις.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 09:22:57 πμ »

Ε ρε χαμός που γίνεται με αυτή τη δημοπρασία.
Προβλέπω σφαγή
Μου φαίνεται θα ασχοληθώ με κάτι όμορφα proof Γεωργίου V. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Όντως του 45 είναι τεταρτάκι αλλά την έχουν βάλει πολλοί στο μάτι.
Hλια λες να εισαι ο μοναδικος που θα σχοληθει μ αυτα.Αν ειναι 5 αυτοι που θα ασχοληθουν με τα ελληνικα μετα βρεταννικα θα σχοληθουν 105.ειναι ακρως συλλεκτικες οι καταστασεις τους.
Το ξέρω Ανάργυρε, γι' αυτό και τα χαμόγελα δίπλα.
Βέβαια το θέμα είναι αν θα χτυπήσουν συλλέκτες ή έμποροι.
Καταγράφηκε
ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 10:50:55 πμ »

Πόσο πιάνει περίπου η ΜΙΑ ΔΡΑΧΜΗ του 1851 με μικρό κεφάλι? Σε ποιό site είναι η δημοπρασία?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 12:03:17 μμ »

για μενα προσωπικα,αυτα τα νομισματα,δεν εχουν τιμη αγορας.παντα ειναι στην κριση,του κατοχου η του αγοραστη.και να πω μια τιμη,δεν υπαρχει αμεσο!!! προηγουμενο παραδειγμα,γιαυτο φυσικα κλεινει μετα απο διαπραγματευση,και με τις  αναγκες του πωλητη.σημερα με την κριση που επικρατει,λιγα ατομα πιστευω,μπορει να διαθεσουν σημαντικα ποσα.εδω το χρυσο 50 δραχμο του 1876,παρολη την σπανιωτητα του,186 κοματια και πωλειτε σε χαμηλη τιμη (για μενα παντα),σε σχεση με ξενα του ειδους του.παντως σιγουρα, με τεσσερα μηδενικα οπωσδηποτε,σε χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 08:07:52 μμ »

Όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν κυκλοφόρησαν. Οι τέσσερεις "φλόκοι" αρπάχτηκαν από το καμίνι τελευταία στιγμή γνωρίζοντας ότι τα δοκίμια αυτά έχουν αξία.
Τη παλιότερη εποχή η ασημένια Δραχμή είχε μεγάλη αξία. Γιατί λοιπόν να μη τη κλέψουν και να αγοράσουν λίγα για προς το ζείν? Όλα τα Δοκίμια με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, έτσι μπήκαν στη κυκλοφορία (αρπαχτή).

Οι τεσσερεις φλοκοι ποτε δεν βγηκαν στην κυκλοφορια απο οτι ξερω!!
Ορθως ομως αναφερετε αγαπητε φιλε οτι γυρω στα 70 τεμαχια διασωθηκαν απο την φωτια!!
Οσα ειχαμε δει μεχρι τωρα ολα ειχαν πανω σημαδια απο την φωτια.
Αυτον τον χρονο μαλιστα παρουσιαστηκε ενα σε καποια φορουμ το οποιο ηταν αψεγαδιαστο και εικαζετε να μην ηταν απο το καμινι!!

Οσο για το δευτερο σχολιο σας <Τη παλιότερη εποχή η ασημένια Δραχμή είχε μεγάλη αξία. Γιατί λοιπόν να μη τη κλέψουν και να αγοράσουν λίγα για προς το ζείν? > με καλυβει απολυτα αν εγινε ετσι η διαθεση τους στην αγορα!!
Μεχρι τωρα νομιζα οτι απο επισημα ατομα εγινε η διαθεση τους τελικως στην κυκλοφορια!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 11:33:10 πμ »

εγω πιστευω,οτι πολλα δοκιμια,που εχουν φθορα,ο λογος ειναι η μεταχειριση!!!απο τους εκαστοτε κατοχους των.φερειπιν ποιος μου λεει εμενα?ενα παιδακι στις αρχες του αιωνα,κρυφα,δεν επαιξε,με τα φυλαγμενα σε κανενα συρταρι?νομισματα,απο παιδικη περιεργεια?απο αγνοια? για την σπουδαιοτητα, των εν λογω δοκιμιων.μην ξεχναμε τα σχολια, που ειχαν κανει,το 1979,στην δημοπρασια,που αγορασθηκε.το μοναδικο τοτε 20δραχμο του 1852!!!γιατι ο αγοραστης,το αγορασε βεβαια, στο πραγματικα μεγαλο ποσο,κατοπιν ομως αντιρησεων!!!να το παραλαβει,γιατι ειχε ωρισμενα σημαδακια,στο πεδιο,του προσωπου!!!μην ξεχναμε επισης,ποσοι υποτιθεται μεγαλοσυλλεκτες!!!δεν κατεστρεφαν πανεμορφες πατινες,για να τα βλεπουν οι φιλοι,κλπ να αστραφτουν,σαν γνησια? ακυκλοφορητα, brilliant unc,γιαννηςτ.ΥΓ.μολις στις αρχες του 80,αρχισαν να προστατευονται τα πατιναρισμενα,απο τον χρονο σπανια υψηλης καταστασης,σιγουρα χωρις να ειμαι ειδικος!!! πιστευω,οτι αυτος ειναι ενας λογος,που ωρισμενα δικιμια,η και προυφ ακομη,ειναι ταλαιπωρημενα,ενω φυσιολογικα,επρεπε,να ξυριζουν που λεμε,χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:57:21 μμ »

Το 20 δραχμο του 1852 τελικά το παρέλαβε.  Αν διαβάσεις το επόμενο τεύχος του "ΣΥΛΛΕΚΤΗ" στο οποίο αναφέρεται αυτό που είπες, διευκρινίζει ότι τελικά το παρέλαβε.  Το νόμισμα αυτό σήμερα βρίσκεται στη συλλογή μέλους της ΠΝΕ.  Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει αποδημίσει.
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 09:53:20 μμ »

δημητρη μου, εχω και εγω,αυτα τα τευχη του συλλεκτη,τα ειχα δανειση και στον γιωργο.θελω να δωρισω,απο τα τεσσερα πεντε, που λειπουν απο την πνε, δυο δικα μου, που λειπουν απο την πνε,και ενδιαφερουν ισως αρκετους συλλεκτες.αν διαβασεις το αρθρο μου γραφω,καθαρα,οτι το αγορασε,αλλα οτι στην αρχη!!! ειχε αντιρησεις,λογω των σημαδιων.διαβασε καλυτερα το κειμενο μου.απλως ηθελα να τονισω,οτι παρολο,που ο μεγαλοσυλλεκτης,ειχε αντιρησεις,λογω των σημαδιων τελικα το αγορασε!!!λογω σπανιωτητας.απο που συμπερανες?οτι εγραψα το αντιθετο?παντα καλοπροαιρετα,σε χαιρετω,και σου ευχομαι, καλο μηνα γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 09:56:27 μμ »

εγω πιστευω,οτι πολλα δοκιμια,που εχουν φθορα,ο λογος ειναι η μεταχειριση!!!απο τους εκαστοτε κατοχους των.φερειπιν ποιος μου λεει εμενα?ενα παιδακι στις αρχες του αιωνα,κρυφα,δεν επαιξε,με τα φυλαγμενα σε κανενα συρταρι?νομισματα,απο παιδικη περιεργεια?απο αγνοια? για την σπουδαιοτητα, των εν λογω δοκιμιων.μην ξεχναμε τα σχολια, που ειχαν κανει,το 1979,στην δημοπρασια,που αγορασθηκε.το μοναδικο τοτε 20δραχμο του 1852!!!γιατι Ο αγοραστης,ΤΟ αγορασε βεβαια, στο πραγματικα μεγαλο ποσο,κατοπιν ομως αντιρησεων!!!να το παραλαβει,γιατι ειχε ωρισμενα σημαδακια,στο πεδιο,του προσωπου!!!μην ξεχναμε επισης,ποσοι υποτιθεται μεγαλοσυλλεκτες!!!δεν κατεστρεφαν πανεμορφες πατινες,για να τα βλεπουν οι φιλοι,κλπ να αστραφτουν,σαν γνησια? ακυκλοφορητα, brilliant unc,γιαννηςτ.ΥΓ.μολις στις αρχες του 80,αρχισαν να προστατευονται τα πατιναρισμενα,απο τον χρονο σπανια υψηλης καταστασης,σιγουρα χωρις να ειμαι ειδικος!!! πιστευω,οτι αυτος ειναι ενας λογος,που ωρισμενα δικιμια,η και προυφ ακομη,ειναι ταλαιπωρημενα,ενω φυσιολογικα,επρεπε,να ξυριζουν που λεμε,χαιρετω,γιαννηςτ.
για την επαληθευση των γραφομενων μου.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences