Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:33:38 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 1851 Μια δραχμη !!  (Αναγνώστηκε 9626 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:42:55 μμ »

Με την ευκαιρια μιας πολυ καλης δημοπρασιας που εχει βγει στο εξωτερικο βαζω μεσα στο φορουμ να εχουμε τις δυο δραχμες του 51 που  εχουν βγει προς διαθεση!!
Το σχεδιο εχει χαρακτηριστει ως <γερικο κεφαλι> διοτι ειναι το μοναδικο σχεδιο που βλεπουμε τον Οθωνα σε μεγαλη ηλικια!
Αλλα σε αυτη την χρονολογια κοπηκαν δυο διαφορετικα νομισματα-πικοιλιες οπως θα δειτε παρακατω.
Η μια απο της δυο χαρακτηριστηκε σαν <μικρη κεφαλη> τις διαφορες μεταξυ τους τις βλεπουμε στις παρακατω φωτογραφιες :
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 04:48:18 μμ »

tΟ Μικρο κεφαλη ειναι Γιωργο δοκιμιο.
Ειναι το δοκιμιο του χρυσου 20αρικου και 40αρικου του 1852 χαραγμενο απο τον κΟΝΡΑΝΤ Λανγκε στην Βιεννη.

Ειναι τρομερα σπανιο και ενασ φιλος εδω στην Αθηνα το εχει στην συλλογη του ακυκλοφορητο και νιωθω απο τους τυχερους που μου επετρεψε να το δω.

Μπραβο σου που το ανεβασες να ξυπνανε σιγα σιγα ολα τα παιδια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 05:00:25 μμ »

Αν ειναι δοκιμιο μας εξηγεις Βασιλη το κατεβασμα του νομισματος που εχουμε φωτο?
Αν εξαιρεσουμε τα σημαδια λες και εχει αποκοληθει απο καπου το νομισμα εχει ομοιομορφο κατεβασμα σε ποσοστο F/VF θα το εκτιμουσα το οποιο αιτιολογητε μονο απο χρηση πιστευω προσωπικα!!
Απο την στιγμη που τελικα βγηκε στην κυκλοφορια δεν μπορει να θεωρητε δοκιμιο πιστευω αλλα ποικιλια!!

Θα χαρω να ακουστουν και αλλες αποψεις απο παλιους μια και η βιβλιογραφια δεν μας εχει δωσει λεπτομερεις επεξηγησεις!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 08:55:47 μμ »

Γιωργο ενα νομισμα που εχει κοπη ως δοκιμιο και σε αριθμο μικροτερο των 10 τεμαχιων,ειτε ειναι κακοδιατηρημενο,ειτε φθαρμενο ,ειτε καθαρισμενο,εξακολουθη να ειναι δοκιμιο και οχι ποικιλια.

Αυτο το νομισμα ειναι το δοκιμιο που παρουσιαστηκε στον Οθωνα για να αποφασιση το πορτετο του για το εικοσαρικο και σαρανταρι του 1852.

Ο εμπροσθοτυπος ειναι αυτος του 20 και 40 δρχ 1852.

Πολλα δοκιμια οπως 50αρακια 68,10λεπτα 69 κτλπ κτλπ εχουν σημαδια φθορας.Αυτα δεν ειναι ποικιλιες αλλα δοκιμια.
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 09:37:20 μμ »

γιωργο θυμασαι τι σου ειπα το πρωι?ειχα δικιο?σιγουρα,οι μικρες κεφαλες,μπορει να εχουν βγει σε δεκα το πολυ εικοσι κομματια,γιαυτο και υπαρχουν.γιατι πανε παντα σε συλλεκτες,η αγοραστες,πολυτιμων αντικειμενων.στο νομισμα το δικο μου,η περιφερεια,ειναι πιο λεπτη,γιαυτο ειχα αμφιβολιες,που σου ελεγα,για δοκιμιο,και ρωτα τον βασιλη.εχω και τις δυο ποικιλιες γνησιες,αλλα η δραχμη με το μικρο κεφαλι,η δικια μου, ειναι πιο λεπτη,και καλοδιατηρημενη,στα φυλλα,στα γραμματα,κλπ.σιγουρα,αυτο μπορει να προερχεται και απο διαφορετικο πατημα,η ποικιλια,αλλα οντως,οι μικρες κεφαλες,ειναι δοκιμια,για τα χρυσα,αφου το μεγεθος της κεφαλης διαφερει σημαντικα,απο ολες τις οθωνικες δραχμες,33,46,51.τωρα η σπανιωτητα το αποδεικνυει,εγω,εχω δει μονο τεσσερεις,σε 35 χρονια.μια της δημοπρασιας σε φωτογραφια του 1979 στην βασιλεια,μια την δικια σου,αυτην που εχω εγω,και αλλην,σε φιλο ελληνα συλλεκτη.ξερω,ομως οτι υπαρχουν τουλαχιστον δεκα ακομα,απο σοβαρα,και εγκριτα ατομα.εγω την εχω,απο κληρονομια θειου μου,ο οποιος με εκανε και συλλεκτη,παιρνοντας με,απο πιτσιρικα,στο μοναστηρακι,στην οδο νορμανου,που ηταν καποτε,σαν την σημερινη πνε.μια εποχη παρουσιαστηκαν,ωρισμενεςκακοφτιαγμενες κοπιες,αλλα δεν ηταν πανω απο δυο τρεις,που φαινοντουσαν αμεσως,απο τα διπλα δοντακια,κλπη δικια σου ειναι μικρη κεφαλη,αλλα μαλλον,ο κατοχος της την ταλαιπωρησε?γιαυτο την περασα,για μεγαλη,επειδη κοιταγα,τις φθορες,και δεν πηγε το μυαλο μου στην μικρη κεφαλη,που ειναι σιγουρα.ας μιλησει και ο βασιλης,που του εχω,πληρη εμπιστοσυνη.γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:12:45 μμ »

Βασιλη δεν λεω οτι δεν να παρουσιαστηκε στον Οθωνα για να αποφασιση αν του αρεσει σαν σχεδιο!!
Συμφωνω ναι ετσι εγινε!!
Αλλα το νομισμα εχει φυσιολογικη φθορα ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ!!
Βγηκε στην κυκλοφορια!!
Δεν ξερω αν βγηκαν 10 ή 20 ή 100 τεμαχια αλλα κυκλοφορησε!!
Και ερωτω:
Αφου κυκλοφορησε μηπως θα επρεπε να λεγετε πλεον ποικιλια και οχι δοκιμιο?
Διοτι δοκιμια ειναι του Ερτελ αλλα δεν τα ειδαμε να βγουν στην κυκλοφορια!!
Και ο ορισμος του ΔΟΚΙΜΙΟΥ αυτο λεει : Νομισμα που παρουσιαζετε για να διαλεξουν αλλα ποτε δεν βγαινει στην κυκλοφορια!!
Φυσικα το ιδιο ερωτημα τιθετε απο εμενα ως και προς το 1842 με τα νομισματα του Heyer τα οποια παλι θεωρουντε δοκιμια αλλα ολα στην κυκλοφορια βγηκαν!! Αρα?
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
mimisss
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 475


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:19:14 μμ »

γιατι γιωργο τα δοκιμια που λες  του Ερτελ τα  βρισκεις  παντα σε ακυκλοφορητα ??  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:19:18 μμ »

Και για να μην παρεξηγηθω το ρωταω παιρνωντας ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ  την ορολογια ΔΟΚΙΜΙΟ - ΝΟΜΙΣΜΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ κτλ κτλ
Φυσικα δεν επιμενω, απλα αναρωτιεμε βαση των ορισμων , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:23:54 μμ »

γιατι γιωργο τα δοκιμια που λες  του Ερτελ τα  βρισκεις  παντα σε ακυκλοφορητα ??  Κλείσιμο ματιού

Μιμμη η αληθεια ειναι οτι δεν τα πολυπαρακολουθω διοτι παντα πιανουν υψηλες τιμες , αλλα νομιζω ναι , οσα ειχα δει ηταν παντα σε υψηλες καταστασεις και οσα ηταν χαλια ηταν απο θεμα φυλαξης και μονο η ταλαιπωρια!!
Δεν νομιζω να εχει ακουσθει ποτε οτι βγηκαν στην κυκλοφορια , δλδ στις τσεπες των ανθρωπων , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
rakosyllekths
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1514


the early bird gets the worm.


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 11:33:55 μμ »

γιωργο θυμασαι τι σου ειπα το πρωι?ειχα δικιο?σιγουρα,οι μικρες κεφαλες,μπορει να εχουν βγει σε δεκα το πολυ εικοσι κομματια,γιαυτο και υπαρχουν.γιατι πανε παντα σε συλλεκτες,η αγοραστες,πολυτιμων αντικειμενων.στο νομισμα το δικο μου,η περιφερεια,ειναι πιο λεπτη,γιαυτο ειχα αμφιβολιες,που σου ελεγα,για δοκιμιο,και ρωτα τον βασιλη.εχω και τις δυο ποικιλιες γνησιες,αλλα η δραχμη με το μικρο κεφαλι,η δικια μου, ειναι πιο λεπτη,και καλοδιατηρημενη,στα φυλλα,στα γραμματα,κλπ.σιγουρα,αυτο μπορει να προερχεται και απο διαφορετικο πατημα,η ποικιλια,αλλα οντως,οι μικρες κεφαλες,ειναι δοκιμια,για τα χρυσα,αφου το μεγεθος της κεφαλης διαφερει σημαντικα,απο ολες τις οθωνικες δραχμες,33,46,51.τωρα η σπανιωτητα το αποδεικνυει,εγω,εχω δει μονο τεσσερεις,σε 35 χρονια.μια της δημοπρασιας σε φωτογραφια του 1979 στην βασιλεια,μια την δικια σου,αυτην που εχω εγω,και αλλην,σε φιλο ελληνα συλλεκτη.ξερω,ομως οτι υπαρχουν τουλαχιστον δεκα ακομα,απο σοβαρα,και εγκριτα ατομα.εγω την εχω,απο κληρονομια θειου μου,ο οποιος με εκανε και συλλεκτη,παιρνοντας με,απο πιτσιρικα,στο μοναστηρακι,στην οδο νορμανου,που ηταν καποτε,σαν την σημερινη πνε.μια εποχη παρουσιαστηκαν,ωρισμενεςκακοφτιαγμενες κοπιες,αλλα δεν ηταν πανω απο δυο τρεις,που φαινοντουσαν αμεσως,απο τα διπλα δοντακια,κλπη δικια σου ειναι μικρη κεφαλη,αλλα μαλλον,ο κατοχος της την ταλαιπωρησε?γιαυτο την περασα,για μεγαλη,επειδη κοιταγα,τις φθορες,και δεν πηγε το μυαλο μου στην μικρη κεφαλη,που ειναι σιγουρα.ας μιλησει και ο βασιλης,που του εχω,πληρη εμπιστοσυνη.γιαννηςτ.
ΡΕ ΘΗΡΙΟ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙ ΠΡΑΜΑ?ΑπορίαΑπορίαΑπορίαΑπορία?? Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη :oΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΡΕ ΤΖΟΝΗ ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΑΠ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΕΝΑ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΤΟΥ ΣΥΧΩΡΕΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΓΙΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΥ ΣΠΙΤΗ ΤΟΥ ΒΕΡΥ ΦΑΙΝ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠ ΤΟΝ ΧΙΡΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΟΥ ΟΡΦΕΑ.

ΓΙΩΡΓΟ ΦΘΟΡΑ ΟΧΙ ΦΘΟΡΑ ΤΑ ΔΟΚΙΜΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΟΚΙΜΙΑ ΚΑΙ ΟΣ ΤΕΤΟΙΑ ΚΟΠΗΚΑΝ,ΤΟ 2002 ΜΟΥ ΕΦΕΡΕ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΜΙΑ ΚΟΣΑΡΑ ΤΟΥ 1889 ΚΑΙ ΕΓς Ο ###### ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟΝ ΣΥΒΡΙΔΑΚΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ.
ΠΑΙΔΟΥΣΗ ΤΟΝ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΓΥΡΕΥΕ 4 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ.DOUBLE FACE REVERSE DOKIMIO!!!!!!!!!!!
Καταγράφηκε

do not get high with your own supply.
ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 04:56:27 μμ »

Να διευκρινιστεί ότι ΔΟΚΙΜΙΟ δεν είναι (μόνο) το νόμισμα που αναγράφει τη λέξη αυτή. Την αναφορά ως ΔΟΚΙΜΙΟ θα τη βρούμε συνήθως με ένα Ε ή ολόκληρο το ξενικό όνομα ESSAI κ.α.

Δοκίμια όπως σωστά ανφέρθηκαν είναι τα γνωστά του ERTEL  τα UNIFACE  (συνήθως του Γεωργίου), πολλά που τους λείπει το σήμα του Νομισματοκοπείου (π.χ 2δραχμο του 1873, 5λεπτο του 1869, 5λεπτο του 1912) αλλά και με διαφορές από τα κοινά όπως το 2δραχμο του 1926, ακόμη και πιο πρόσφατα με τις Δραχμές με τους τέσσερεις "φλόκους".

Όλα τα παραπάνω που αναφέρθηκαν κυκλοφόρησαν. Οι τέσσερεις "φλόκοι" αρπάχτηκαν από το καμίνι τελευταία στιγμή γνωρίζοντας ότι τα δοκίμια αυτά έχουν αξία.
Τη παλιότερη εποχή η ασημένια Δραχμή είχε μεγάλη αξία. Γιατί λοιπόν να μη τη κλέψουν και να αγοράσουν λίγα για προς το ζείν? Όλα τα Δοκίμια με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, έτσι μπήκαν στη κυκλοφορία (αρπαχτή).
Ελάχιστα μπήκαν στη κυκλοφορία εν γνώσει των "Αρχών" (π.χ το 5λεπτο του 1912 χωρίς το Πυρσό).
(Πόση ήταν η αξία εκείνη την εποχή? Να θυμίσουμε το Δάνειο που είχε κάνει ό Όθωνας των 50.000 χρυσών Λιρών με υποθήκη ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη Στερεά Ελλάδα)

Τη παλιά εποχή ελάχιστοι διέκριναν τις διαφορές στα Δοκίμια , και οι συλλέκτες ακόμη πιο ελάχιστοι...


(Υ.Γ Με 50.000 χρυσά Ντάλλαρς αγόρασαν και οι Αμερικανοί την Αλάσκα από τους Ρώσους...και μάλιστα απιστοποίητα  Στριφογύρισμα ματιών).

Αυτά τα τσίγκινα όμως του Λυράρη....  
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 05:02:47 μμ »

Στη συγκεκριμένη δημοπρασία έχει επίσης ενδιαφέρον η δραχμή του 45.  Δείχνει να είναι πατημενη πάνω σε άλλο νόμισμα.
Καταγράφηκε

ukobke
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 754



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 27, 2011, 06:14:00 μμ »

Στη συγκεκριμένη δημοπρασία έχει επίσης ενδιαφέρον η δραχμή του 45.  Δείχνει να είναι πατημενη πάνω σε άλλο νόμισμα.


Δραχμή?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 10:11:53 πμ »

ναι, οι δραχμες του 1845 ειναι χωρις διακριτικα,οπως και τα μισα, τεταρτα,που παντως ειναι γενικα πιο σπανια,απο αλλες χρονολογιες,46,47.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 28, 2011, 09:19:44 μμ »

Ε ρε χαμός που γίνεται με αυτή τη δημοπρασία.
Προβλέπω σφαγή
Μου φαίνεται θα ασχοληθώ με κάτι όμορφα proof Γεωργίου V. Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Όντως του 45 είναι τεταρτάκι αλλά την έχουν βάλει πολλοί στο μάτι.

Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences