Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 06:41:44 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΟ ΡΟΛΟΙ ΤΣΕΠΗΣ LONGINES 14K 5 GRANT PRIX 16 RUBIS  (Αναγνώστηκε 4076 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
thannos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 21, 2014, 12:09:25 μμ »

Καλημερα σας

εχω στην κατοχη μου το παραπανω ρολοι τσεπης ως οικογενειακο κειμηλιο και θα ηθελα καποιος γνωστης να μου το εκτιμισει.Το ρολοι ειναι σε αριστη κατασταση και δουλευει κανονικα.

ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 08:55:31 πμ »

Μια ρεαλιστικη τιμη αυτη τη περιοδο,ειναι περιπου στα 2000 ευρω.Ξερω οτι στο ιντερνετ θα εχεις βρει να ζητανε πολυ περισοτερα,αλλα δεν πωλουνται.Αν δεν εχεις αμμεση  αναγκη,κρατα το γιατι αξιζει πιο πολυ απο οτι παρεις τωρα.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 09:09:17 πμ »

Κατι ακομα,μην πας σε "αγορα χρυσου" γιατι θα στο παρουν μονο για χρυσο και με 14 καρατια θα σου δωσουν 10-15 ευρω το γραμμαριο.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 09:50:57 πμ »

Το ρολόι σας είναι γυναικείο, του 1911 και δεν ξέρω αν είναι 14Κ ή 18Κ. Επίσης δεν ξέρω αν ο μηχανισμός είναι εντάξει όπως και το καντράν του. Βλέπω κάποιες διαφορές με τους μηχανισμούς και τα καντράν της εποχής... αλλά και πάλι, δεν είμαι ειδικός.

Οι τιμές κυμαίνονται πολύ, από 400-50000 ευρώ, και δεν έχουν να κάνουν ούτε μόνο με το χρυσό, ούτε με τη φίρμα. Οι τιμές εξαρτώνται εν μέρει από το ανάγλυφο και ποιος καλλιτέχνης το έφτιαξε (οπότε μπορεί κάποιος να το 'χτυπήσει' λίγο παραπάνω σε δημοπρασία επειδή του αρέσει σαν σχέδιο), αλλά κυρίως από τον ιδιοκτήτη του ρολογιού και την ιστορία του. θα μπορούσε ν' ανέβει η αξία του, αν μπορούσατε να πιστοποιήσετε την 'καταγωγή' του.

Άλλη τιμή έχει το Longine της γιαγιάς μου κι άλλη το Longine του Αικατερίνης της Ρωσίας. Έκπληξη
Εννοείται ότι της γιαγιάς μου, έχει ανυπολόγιστη συναισθηματική αξία.  Κλείσιμο ματιού

Βάζω ενδεικτικά ένα 18Κ του 1910, για να μη νομίζετε ότι τα λέω με... κακή πρόθεση ή 'κακό σκοπό'.
https://www.etsy.com/listing/182673889/longines-18ct-gold-ladies-hunter-pocket?ref=market
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 03, 2014, 10:16:12 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
thannos
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 5


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 10:20:11 πμ »

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει μια δημοπρασια που θα μπορουσα να λαβω μερος και να παρω μια καλη τιμη?Δεν ξερω αν γινονται τετοιες δημοπρασιες στη Θεσσαλονικη οπου μενω.
Περιμενω νεα απο οποιον γνωριζει.

ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 10:23:07 πμ »

Η τιμή που θα πιάσει σε δημοπρασία δεν είναι πάντα καλή αλλά είναι σωστή.
Και αυτό, διότι αυτή η τιμή θα είναι η εικόνα της αγοράς τη συγκεκριμένη στιγμή.

Υπάρχουν δημοπρασίες αντικειμένων στη Θεσσαλονίκη, αλλά για διάφορους τρόπους και επιλογές δημοπράτησης, σας στέλνω ΡΜ...
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
Κώστας 1979
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1002



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:14:05 πμ »

Κωστα,καλημερα το ρολοι που εχεις βαλει στο συνδεσμο δεν ειναι το grand prix.Τα grand prix ειναι αρκετα παλαιοτερα και για αυτο το λογο εδωσα μια μεση τιμη για το συγκεκριμενο μοντελο.Βεβαια οντως η ιδανικη λυση ειναι η δημοπρασια.
Καταγράφηκε

Si vis pacem,parabellum.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 12:45:48 μμ »

Τα στοιχεία κάθε ρολογιού, μπορούν βρεθούν από τον σειριακό αριθμό του. Το συγκεκριμένο που έχει ανεβάσει ο φίλος, έχει s/n 2567661 που παραπέμπει στο έτος 1911. Και τα δύο φαίνεται να είναι όμοια, μόνο που αυτό της πώλησης είναι του 1910 και είναι 18Κ (s/n 2532277).
Πράγματι υπάρχουν κάποια 'θέματα' και στον μηχανισμό και στο καντράν από το ρολόι του φίλου, οπότε του έστειλα με ΡΜ, που μπορεί να κάνει σωστή αξιολόγηση και πιστοποίηση, στη Θεσσαλονίκη.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1865


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 05:51:17 μμ »

Φιλε μην ξεχνας και το ποσοστο που θα δωσεις στον οικο που θα κανει την δημοπρασια απο την συνολικη τιμη πωλησης του ρολογιου. Και ειναι αρκετα μεγαλο ποσο!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences