Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 06:00:37 μμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά ράβδων χρυσού.  (Αναγνώστηκε 23306 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:40:37 πμ »

Καλημέρα και πάλι σε όλους. Σαν μικροεπενδυτής όποτε έχω μαζέψει κάποια χρήματα, προσπαθώ να τα επενδύσω σε πολύτιμα μέταλλα. Ο χρυσός με τραβάει περισσότερο να πω την αλήθεια. Το πρόβλημά μου είναι όμως ότι για μικρές ποσότητες σε ράβδους (μέχρι 10γρ πχ.) δεν μπορώ να βρώ κάποια πηγή όπου να μην πληρώνω πολύ παραπάνω από την τρέχουσα αξία του χρυσού. Αν προσθέσουμε και τα μεταφορικά τότε η αγορά δεν συμφέρει καθόλου.
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο μαγαζί, εδώ στην Ελλάδα καταρχήν, ή κάποιο στο εξωτερικό που να έχει ποικιλία και να συμφέρει κάπως.
Τελευταία έχω βάλει στο μάτι τα χρυσά Καναδέζικα πλατανόφυλλα (νομίσματα) του 1/10 και του 1/4, αντί για ράβδους, αλλά εδώ Ελλάδα τα βρίσκεις? Όποια πληροφόρία θα ήταν πολύ χρήσιμη. Στα πρώτα βήματα σε τέτοια θέματα χρειάζεται σωστή καθοδήγηση. Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 10:53:44 πμ »

ΟΙ μικρες μπαρες χρυσου παντα εχουν μια υπεραξια πανω  τις τιμης χρυσου!!
οταν αγοραζα εγω πριν πολλα χρονια ειχαν ως εξεις : Μπαρες τις μιας ουγκιας ή των 20 γρμ υπεραξια 15%
Μπαρες 10 & 5 γρμ 20%
Μπαρες του 1  γρμ υπεραξια 30+ % !!
Ειναι λογικο οτι οσο μικροτερη η μπαρα τοσο μεγαλυτερο το κοστος κατασκευη της αρα πληρωνεις μεγαλυτερη υπεραξια!!
Εγω προσωπικα θα σε συμβουλευα να μην αγοραζεις μπαρες ή δολλαρια Καναδα (ισως αργοτερα να μην βρεις που να τα πουλησεις) αλλα να βρεις καποιον αξιοπιστο πωλητη κοντα σου που να σου δωσει Λιριτσες των 8 γρμ και που θα τις παρεις πολυ κοντυτερα στην τιμη χρυσου απο οτιδηποτε αλλο νομισμα ή μπαρα και θα τα ρευστοποιησης και ευκολοτερα απο καθε αλλη επενδυση!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 11:03:33 πμ »

Εδω εγω ειδα μπαρα 5 γραμμαριων να πωλεiται 4 κατοσταρικα σε ελληνικο site.Υπεραξια 100%+.Ηταν pamb suisse αλλα πουληθηκε σαν νομισμα συλλεκτικο.Ενα 20αρικακι '76 με καθαρο μεταλλο 5,4 εχει γυρω στα 5 κατοσταρικα σε vf(ισως και λιγοτερο) ειναι 36.000 τιραζ και απο τα περισσοτερο εμπορικα ελληνικα κομματια.Μπαρα δυσκολο να πουληθει ελλαδα σε spot price εστω.
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 11:12:30 πμ »

Τελικά φαίνεται ότι για εδώ Ελλάδα οι λίρες είναι ότι καλύτερο. Σχετικά προσιτές (~300ευρώ), πολυ εμπορεύσιμες και σταθερή αξία στο χρόνο. Σε ξένο φόρουμ μου έχω δώσει ένα γερμανικό πολύ αξιόπιστο site (με τα λεγόμενά τους) όπου μπορείς να κάνεις αγορές (μίνιμουμ 500ευρώ) και σε πάρα πολύ καλές τιμές όπως και μεταφορικά. Ρίξτε μια ματιά στο coininvestdirect (για όσους δεν το γνωρίζουν).
Δεν ξέρω αν θα ήταν βολικό να διοργανώνονταν μέσο του site εδώ ομαδική παραγγελεία (5 άτομα το πολύ πχ) έτσι ώστε να μοιραστούν τα μεταφορικά. Βέβαια για εμένα που είμαι Αλεξανδρούπολη, λίγο δύσκολα τα πράγματα, αλλά μια άκρη θα την βρίσκαμε.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:26:26 μμ »

αμα δεις ποσο παει η μπαρα εξω σε κατι αλλες χωρες θα χασεις τον υπνο σου το θεμα ειναι πως την φερνεις μεσα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:47:10 μμ »

η μπαρα για μενα που ειμαι απο Αλεξανδρουπολη οπως και ο φιλος Κισιφερ ειναι αχρηστη.Και μπαρες οποιασδηποτε εταιριας ειναι αμφιβολου περιεκτικοτητας.Οι μπαρες με brand name δυνατο,οπως pamp suisse ,dagussa και αλλες εχουν premium πολυ μεγαλυτερο απο τις λιρες.Εκτος βεβαια αν ειναι μπαρα 100 γραμμαριων οποτε εχει αλλο μειον.Ειναι μη εμπορευσιμη.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 01:51:50 μμ »

σκεψου αμα βρεις ακρη και φερεις στην τελικη οτι απο 1000 να στο πω ετσι π την πηρες θα την δωσεις 2000 κερδος 100% αλλα οπως ειπες ειναι η ποιοτητα στην μεση
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 02:33:35 μμ »

θα ηθελα να τονισω ενα θεμα,επενδυση θεωρουμε,οταν εχουμε ενα σοβαρο ποσο,το οποιο θελουμε να εχουμε τα χρηματα μας τουλαχιστον,οχι με τεραστιο κερδος,αλλα με καποια εξασφαλιση,οτι θα το αξιοποιησουμε συνετα και σιγουρα.το να αγορασουμε μια μπαρα των 100 γραμμαριων,δεν ειναι επενδυση,αλλα προσκαιρη επιλογη,που σιγουρα σε βαθος χρονου,δεν θα βγουμε χαμενοι,αλλα θα διαφυλαξουμε το αρχικο μας ποσο,και οτι κερδος αποκομισουμε,θα ειναι ωφελος!!!επενδυει καποιος οταν εχει ενα σοβαρο ποσο,που στις μερες που ζουμε μας το τρωει,ο πληθωρισμος,αν και το ευρω,ακομη ειναι ισχυρο νομισμα.εγω πιστευω,οτι οι λιρες,η, οι μπαρες σοβαρου βαρους,του κιλου πχ,ειναι επενδυση,αν και δυσκολο στην ρευστοποιηση,ειδικα στις μερες μας.οι λιρες πιστευω,οτι αγοραζοντας καλες,σε λογικη τιμη,ειναι η πιο ασφαλης,και ευκολη επενδυση.εκτος βεβαια,απιθανων σεναριων!!!θυμαμαι στις αρχες του 2000,η λιρα ειχε περιπου 80 ευρω,και φιλος μου προτεινε να αγορασω,20 κομματια,απο καθαρες,και καλοδιατηρημενες.εγω τις απαξιωσα,και αγορασα,περιπου στην ιδια τιμη ενα συλλεκτικο,αρκετα καλο κομματι.σημερα το εχω μετανιωσει,γιατι ενω θα ειχα τριπλασιασει,τα χρηματα μου!!!με το συλλεκτικο νομισμα,ισα που εχω ενα μικρο κερδος,λογω εμπορικωτητας του εν λογω συλλεκτικου νομισματος.οι μπαρες του γραμμαριου!!!η των 20,50 100,παντα αφηνουν στο πωλητη ενα κερδος εμπορικο,συν οτι δυσκολα ρευστοποιουνται,με την καχυποψια,αλλα και την υφεση που επικρατει.οι λιρες παντα ειναι ευκολα μεταβιβασιμες,εστω,και 10-10,παρα μια μπαρα των 100 γραμμαριων.του κιλου, αφου βεβαια,ειναι αγορασμενη,απο σοβαρη εταιρεια,με ολα τα στοιχεια γνησιωτητας,σε μια τραπεζα,η σε εναν χρηματηστηριακο οικο,μεταβιβαζονται επισης,αλλα με τις απαιτουμενες χρονοβορες(ελεγχος,αμεση καταβολη σε ρευστο.κλπ.)διατυπωσεις.παντως και ο χρυσος,χωρις τις απαραιτητες γνωσεις,η προσβασεις,ειναι επικινδυνο αθλημα,αλλα σημερα ισως? το πιο σιγουρο με τις διαφορες κοσμογονικες αλλαγες, που παρατηρουνται στο διεθνες εμποριο.χαιρετω γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 03:28:09 μμ »

Καλησπερα και απο εμενα. Η γνωμη μου ειναι οτι ολα εχουν την αξια τους και με υπομονη και ερευνα μπορει καποιος να πουλησει κατι σε μια σωστη τιμη. Ολα εχουν την χαρη τους και ολα ρευστοποιουνται, αλλα χρειαζεται υπομονη. Υπαρχει μεγαλη ποικιλια για ολες τις τσεπες. Υπαρχουν μικρες πλακες χρυσου πολυ ομορφες εως πανεμορφες π.χ. της degussa τα παλια "τουβλακια" 10-100 γραμμαρια, Βεβαια, υπαρχουν πλακες και σε πιο μεγαλες ποσοτητες. Επιασα προ λιγων ημερων μια φοβερη χελωνιστα του κιλου απο Γαλλικο χυτηριο. Η Ν.Μ. Rothschilds & Sons εχει καταπληκτικες του κιλου σε 999,9 και νομιζω και 995 καθως και η Argor Chiasso και πολλες αλλες. Υπαρχουν και ακομη μεγαλυτερες (100, 400 oz κ.λ.π., αλλα ειναι σαφως για μεγαλυτερες τσεπες). Στα νομισματα υπαρχει ακομα μεγαλυτερη ποικιλια. Υπαρχουν BULLION (αξια μεταλλου) και συλλεκτικα. Οι πλακες μπορουν ευκολα να ελεγθουν για την γνησιοτητα με εναν απλο εργαστηριακο ελεγχο (ελεγχο με ειδικο μηχανημα, σαρωτη, σκανερ με ακτινες για μεταλλα).
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 08:23:44 μμ »

Έλα ρε πατριώτη epop xexexexe. Θα ήθελα στα φιλικά πλαίσια της παρέας αυτής να διαφωνήσω με τον giannist. Επένδυση επίσης θεωρώ να μετατρέπεις τα όποια λεφτά μαζεύεις στην άκρη και τα κάνεις χρυσό ή οτιδήποτε. Έτσι σιγά σιγά δημιουργείς ένα "στοκ" από κάτι το οποίο δεν χάνει ποτέ την αξία του, μπορείς να το αξιοποιήσεις ανάλογα με τις συνθήκες και στην τελική είναι και όμορφο οπτικά. Αν καταφέρνεις και πέρνεις πχ. 5 λίρες τον χρόνο...ικανοποιείς όλες τις παραπάνω συνθήκες και επιπλέον άμα τύχει και πάρει περισσότερη αξία το μέταλλο, θα έχεις καταφέρει να βγάλεις ένα καλό κέρδος σε βάθος χρόνου.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 08:59:54 μμ »

αγαπητε φιλε kisifer,μαλλον δεν καταλαβες τι εννοουσα?αλλο αποταμιευση!!!και αλλο επενδυση χρηματων.εγω ειπα,οτι επενδυουμε οταν εχουμε ενα μεγαλο!!! σοβαρο ποσο.οταν τα χρηματα μας, μας περισευουν για δυο τρεις λιρες τις αποταμιευουμε σιγουρα,σε λιρες απο οτιδηποτε αλλο συλλεκτικο,κλπ.αλλα οταν εχεις 100.000 ευρω,θα αγορασεις μπαρες των 10 γραμμαριων?το ενα τεταρτο, και παραπανω,θα σου φυγει,οπως λεμε στον δρομο,δηλαδη συσκευασιες,κατασκευες,προμηθειες,κλπ.καλυτερα,να διαβαζεις προσεκτικωτερα,παντα με φιλικη προθεση,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
bruce
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 93


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 09:02:29 μμ »

συμφωνω σε ενα κεφαλαιο πρεπει να σκεφτεσαι και τις απωλειες θα χασεις αρκετο μερος χρηματων
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 26, 2011, 11:46:01 μμ »

Σωστά φίλε Γιάννη, τώρα κατάλαβα καλύτερα τι εννοούσες και συμφωνώ.
Καταγράφηκε
gus326
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 54


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 02:21:33 μμ »

Χαιρετώ την παρέα,

εγώ δοκίμασα από το UK Bullion.co.uk σε ράβδους και διάφορα νομίσματα. Ο Νick είναι ευγενέστατος, γρήγορος, αξιόπιστος και κυρίως φθηνός. Για μικρές παραγγελίες παραλαμβάνεις το δέμα ασφαλισμένο με courier. Για μεγάλες κάνεις ένα ταξιδάκι στο Manchester, κάνεις τη βόλτα σου και σου μένει και κέρδος από τις #$%#$%#$ προμήθειες των τραπεζών στην Ελλάδα.
Καταγράφηκε
Kisifer
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 119


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 30, 2011, 02:57:09 μμ »

Τσέκαρα το σάϊτ τους αλλά λέει ότι δεν στέλνει εκτός UK.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences