Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 10:54:50 πμ
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Αγορά ράβδων χρυσού.  (Αναγνώστηκε 23416 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 31, 2012, 08:22:12 πμ »

απο φιλο μου με εργαστηριο χρυσοχοειας,ξερω οτι δεν συμφερει η αγορα πρωτης υλης,απο το εξωτερικο,λογω παραστατικων,τιμολογιων για επαγγελματικη χρηση,και αλλες χρονοβορες διαδικασιες.ο φιλος μου αγοραζει,απο ελληνες προμηθευτες,δημοσιο -ιδιωτες?που δεν χρειαζονται τετοιες διαδικασιες,και η τιμη αγορας δεν εχει στην ουσια διαφορα,συν οτι εχει αποδεικτικα καθαροτητας,γιατι καθε υλικο εχει διαφορες στην καθαροτητα και τιμη.οπως 585,,925,κλπ,σε χελωνες,συρμα τυλιγμενο κλπ,διαφορων παλι βαθμων καθαροτητας.τωρα για συλλεκτες η επενδυτες,σιγουρα θα ισχυουν αλλες προυποθεσεις.μου εξηγησε βεβαια και τις κομπινες που γινονται, ευτυχως απο λιγους(μαλιστα ειχε αποκαλυψει και ο τριανταφυλοπουλος!!!σε εκπομπη του,κομπινες σε ον λαιν πωλησεις,)με ψευτικα γεμολογικα στοιχεια,και ως προς τα μεταλλα!!και ως προς τις πολυτιμες πετρες,που κοινες τις παρουσιαζουν για τελειας καθαροτητας και μεγαλης σπανιωτητας!και χρυσα αντικειμενα,των 18κ που τελικα ειναι 14κ,κλπ.μια φορα αγορασα ενα αντικειμενο,απο τον διασημωτερο τετοιο εμπορο ως ευκαρια,και εχασα σχεδον το μισο των χρηματων μου,οταν το εδειξα σε σοβαρο εκτιμητη!!!εγω τελος πιστευω οτι οι φιλοι της παρεας,συλλεκτες η επενδυτες,καλυτερα να συμβουλευονται ειδικους οταν προκειτε για τετοιες αγορες!!!κανεις δεν χαριζει τιποτα,και ειδικα επαγγελματιες(εξαιρουνται φυσικα,οι φιλικες συναλλαγες,απο συνετους εμπορους,αλλα και παλι με λιγη προσοχη).καλημερα στην παρεα,και ευχομε σε ολους,καλες και ασφαλεις αγορες.μην παρασυρεστε απο τις δελεαστικες σειρηνες-διαφημισεις των διαφορων εμπορων η οικων,γιαννηςτ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2012, 09:12:32 πμ από giannist » Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 2 [3]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences